Рішення від 26.07.2024 по справі 420/3246/24

Справа № 420/3246/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АКВАФРОСТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 30.01.2024 надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АКВАФРОСТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 29909/15-32-23-01-17 від 20.11.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог у позові, з покликанням на фактичні обставини справи, вказано, що ТОВ «АКВАФРОСТ» вважає, що податкове повідомлення-рішення від 20.11.2023 року № 29909/15-32-23-01-17 форми «ПС» є протиправним та необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам Закону.

Як вказано у позові, позивачем дотримані приписи діючих норм права визначені пп. 39.4.2 п. 39.4. ст. 39 Податкового кодексу України шляхом своєчасного подання звіту про контрольовані операції за 2021 рік: На вимогу пп.39.4.2 п. 39.4. ст. 39 Податкового кодексу України, виходячи з характеру господарських правовідносин та операцій позивача з компаніями Cronexus Investments Ltd та FARRAY CORP, позивачем своєчасно поданий звіт про контрольовані операції за 2021 рік, а саме: 29 вересня 2022 року (останній день строку подання звіту про контрольовані операції за 2021 рік припадає на 30 вересня 2022 року). Таким чином, позивачем виконані зобов'язання покладені пп.39.4.2 п. 39.4. ст. 39 ПКУ шляхом своєчасного подання звіту про контрольовані операції за 2021 рік.

У позові зазначено, що позивач не входив до складу міжнародної групи компаній у її визначенні, наведеному у п . 14.1.113-3. ст. 14 Податкового кодексу України. На думку позивача, виходячи з аналізу норм податкового законодавства, вбачається, що позивач не входив до складу міжнародної групи компаній у її визначенні, наведеному у п. 14.1.113-3. ст. 14 ПКУ, про що позивач неодноразово повідомляв відповідача (а саме: листами вих. № 536/08/23 від 24.08.2023 року, вих. № 533/08/23 від 21.08.2023 року. Позивач наголошує, що в складі учасників товариства відбулася зміни вихід зі складу компанії «ФАРРЕЙ КОРП.» (FARRAY CORP.) шляхом відчуження (продажу) 100% своєї частки громадянці України ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу частки в статутному капіталі від 23.09.2021 року, що підтверджується актом приймання-передачі частки в статутному капіталі товариства від 23.09.2021 року. Отже, станом на 31.12.2021 рік (завершення звітного календарного року) позивач не входив до складу міжнародної групи компаній у її визначенні, наведеному у п. 14.1.1133. ст. 14 Податкового кодексу України, а тому не існувало обов'язку щодо подання такого повідомлення. Подання позивачем повідомлення про участь у міжнародній групі компанії за 2021 рік 18.08.2023 року, було зумовлено, виключно, неоднозначністю та складністю податкових правовідносин з даного питання та можливістю настання більш негативних правових наслідків для платника податків за неподання такого повідомлення взагалі. Крім того, вказане повідомлення подане з поміткою UNC102 платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 Кодексу, не входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113 пункту 14.1.113 статті 14 Кодексу графа 6 повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік, яке прийняте відповідачем без зауважень

З покликанням на приписи пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла до 28.04.2023 року та пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України в редакції, яка діє після 28.04.2023 року позивач зазначає, що законодавець вніс суттєві зміни до зазначених норм, які направлені на усунення можливості її неоднозначного трактування, шляхом розмежування звіту «про контрольовані операції» та повідомлення «про участь в міжнародній групі компаній», як таких, що не залежать один від одного. Такими змінами законодавець на законодавчому рівні закріпив обов'язок платника податків подавати повідомлення «про участь у міжнародній групі компаній», виключно у випадках коли він є учасником такої групи.

Як стверджує позивач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення на підставі порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 (в редакції на момент його прийняття), відповідач прямо порушив загальновизнаний принцип, закріплений у ст. 58 Конституції України згідно з яким «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Також, позивач вважає, що відповідача були відсутні підстави для проведення перевірки та що у його діях відсутній склад податкового правопорушення.

Разом із цим в обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він не міг бути притягненим до відповідальності, оскільки п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України звільняє його від такої відповідальності.

Ухвалою суду від 01.02.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження по справі.

13.02.2024 року (вх.№ЕС/6404/24) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління ДПС в Одеській області адміністративний позов не визнає та не погоджується з доводами позивача, вважає, що позов не підлягає задоволенню.

У відзиві зазначено, що за даними ІКС «Податковий блок», товариства з обмеженою відповідальністю «АКВАФРОСТ» подано до ДПС України звіт про КО за 2021 рік 29.09.2022 за № 9434356744, кількість поданих додатків: 2 «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях», а саме: Додаток №1 за №9434356745; Додаток №2 за № 9434356746. Загальна сума контрольованих операцій, яка відображена у звіті про контрольовані операції за 2021 рік, складає 1047107884 грн. Платником подано повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік 18.08.2023 за №9435095519. Платником податків подано повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік за № 9434570161.

Як вказано відповідачем, господарські операції, здійснені ТОВ «АКВАФРОСТ» з компанією « Cronexus Investments Ltd» (код НЕ 346403, Республіка Кіпр) та з компанією« FARRAY CORP.» (код НЕ 686885, Республіка Панама) за 2021 звітний рік, підпадають під визначення контрольованих операцій.

Відповідач зазначає, що перевіркою ТОВ «АКВАФРОСТ» встановлено порушення вимог п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Кодексу, а саме: ТОВ «АКВАФРОСТ» повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік до ДПС України подано 18.08.2023 року (за №9435095519), тобто подано з порушенням встановлених строків. В ході перевірки на підставі підпунктів 20.1.2, 20.1.6, 20.1.14 пункту 20.1 статті 20, пунктів 85.2, 85.4, 85.8 статті 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755- VI, із змінами та доповненнями, платнику податків вручено запит від 16.10.2023 №14131/КПР/15-32-23-01-06 - щодо надання пояснень стосовно несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік (реєстраційний номер 9435095519 від 18.08.2023), що призвело до порушення вимог п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), зокрема щодо обставин виявлених порушень. ТОВ «АКВАФРОСТ» на лист Головного управління ДПС в Одеській області від 05.09.2023 №12320/КПР/15-32-23-01-06 надано відповідь листом від 12.10.2023 року №703/1/10/23 (вх. від 13.10.2023 року №78382/6), з проханням використовувати документи та пояснення, які були надані ТОВ «АКВАФРОСТ» на адресу Головного управління ДПС в Одеській області з листом від 21.08.2023 №533/08/23. Станом по день підписання акту перевірки письмові пояснення щодо встановлених порушень ТОВ «АКВАФРОСТ» надані листом від 21.08.2023 №533/08/23 (вх. від 21.08.2023 №64892/6), відповідно до якого посадовими особами повідомлено наступне: « …станом на 31.12.2021 року ТОВ «АКВАФРОСТ» не входив до складу міжнародної групи компаній у її визначенні. Зміна учасника Товариства, компанії «ФАРРЕЙ КОРП.» (FARRAY CORP.) відбулась 23.09.2021 року, про що засвідчує Акт приймання-передачі частки в статутному капіталі ТОВ «АКВАФРОСТ» від 23.09.2021. Згідно витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.10.2021 року №28255516 - державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу проведена 28.09.2021. Також, згідно витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.10.2022 року №29767316, жодної державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу після 01.10.2021 не проводились.» Таким чином, ТОВ «АКВАФРОСТ» вважає, що виконано вимоги п.39.4. ст. 39 Податкового Кодексу України, подано звіт про контрольовані операції за 2021 рік та включено до звіту повну інформацію про контрольовані операції за звітний рік, на загальну суму 1 047 107 884 грн.

Як стверджує позивач, платником податків ТОВ « АКВАФРОСТ»" не подавалось у визначені строки заяв та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку. Отже, контролюючим органом не приймались рішення щодо неможливості виконання платником податків податкового обов'язку. Тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, нівелюють норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків у випадках та за умов, передбачених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу. Тому, норма пункту 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу щодо мораторію (зупинення) штрафних санкцій за порушення податкового законодавства (у тому числі щодо подання звітності для цілей податкового контролю за ТЦ) на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

16.02.2024 року (вх.№ЕС/6885/24) від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов, відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АКВАФРОСТ» зареєстровано як юридична особа 18.10.2005 року (Номер запису: 15541020000000964) та здійснює такі види діяльності за КВЕД: 10.20 Перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків (основний); 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками;68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Судом встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «АКВАФРОСТ» подано до ДПС України звіт про контрольовані операції за 2021 рік 29.09.2022 року за № 9434356744, кількість поданих додатків: 2 «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях», а саме: Додаток №1 за №9434356745; Додаток №2 за № 9434356746 .

Загальна сума контрольованих операцій, яка відображена у звіті про контрольовані операції за 2021 рік, складає 1 047 107 884 грн.

Крім того, судом встановлено, що позивачем подано повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік 18.08.2023 за №9435095519 (а.с.44-47).

В Повідомлені про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік зазначено код повідомлення щодо належності до міжнародної групи компаній - UNC102.

Як стверджу позивач, станом на 31.12.2021р. ТОВ «Аквафрост» не входив до складу міжнародної групи компаній («МГК») у її визначенні, наведеному у пп.14.1.113-3 пункта 14.1.113 ПКУ. Зміна учасника товариства, компанії «ФАРРЕЙ КОРП.» (FARRAY CORP.), відбулась 23.09.2021р., про що засвідчує Акт приймання-передачі частка в статутному капіталі ТОВ «Аквафрост» від 23.09.2021 p. 28.09.2021 р. внесені зміни у Статут ТОВ «Аквафрост» у зв'язку зі зміною учасника шляхом викладення його у новій редакції.

Суд зазначає, що відповідно до Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31 грудня 2020 року № 839, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 278/35900 у графі 6 проставляється один із двох кодів, які повідомляють про статус платника податків, який подає Повідомлення, щодо його належності до МГК: UNC102 - платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 Кодексу, не входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113-3 пункту 14.1.113 статті 14 Кодексу.

04.09.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято наказ №6332-а «Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «АКВАФРОСТ», яким на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39, п.п. 78.1.2, п.п. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78, п.п. 69.21 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «АКВАФРОСТ», код за ЄДРПОУ 33798852, з 16 жовтня 2023 року тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2021 по 31.12.2021 з метою здійснення податкового контролю за поданням (своєчасністю подання) Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік (а.с.31).

На підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 04.09.2023 року № 6992- п, головним державним Інспектором відділу контрольованих операцій управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 39.4,2 п. 39.4 ст. 39, п.п. 78.1.2, п.п. 78.1.15 п. 78,1 ст.78, в порядку ст. 79, п.п. 69.2-1, п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) проведена документальна позапланова невиїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальність «Аквафрост», код ЄДРПОУ 33798852, з питань несвоєчасного подання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік, відповідно до затвердженого плану документальної перевірки

За результатами перевірки було складено Акт перевірки від 27.10.2023 року №29314/15- 32-23-01/33798852 (а.с.21-28).

Перевіркою встановлено наступні порушення ТОВ «АКВАФРОСТ»: п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755- VI (із змінами та доповненнями) в частині порушення строків подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік.

Вказані висновки контролюючого органу обґрунтовані тим, що господарські операції, здійснені ТОВ «АКВАФРОСТ» з компанією Cronexus Investments Ltd (код НЕ 346403, Республіка Кіпр) та з компанією FARRAY CORP. (код 686885, Республіка Панама) за 2021 звітний рік, підпадають визначення контрольованих операцій. ТОВ «АКВАФРОСТ» подано до ДПС України Звіт про контрольовані операції за 2021 рік 29.09.2022, реєстраційний номер 9434356744, а Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік 18.08.2023 за № 9435095519. В Повідомлені про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік зазначено код статусу платника, який дає повідомлення щодо його належності до міжнародної групи компаній - UNC102 (платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог п.39.2 ст. 39 Податкового кодексу України, не входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у п.п. 14.1.113 п. 14.1.113 ст. 14 Кодексу).

Як зазначено в акті, останній день строку подання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік припадає на 30 вересня 2022 року. В порушення вимог п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, зі змінами та доповненнями, ТОВ «АКВАФРОСТ» Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік до ДПС України подано 18.08.2023 (за №9435095519), тобто подано з порушенням встановлених строків.

На підставі акту перевірки №29314/15-32-23-01/33798852 від 27.10.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №29909/15-32-23-01-17 від 20.11.2023 року, яким за порушення п.п.39.4.2 п.39.2 ст.39 Податкового кодексу України на підставі п.п.54.3.3. п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, п.120.6 ст.120 Податкового кодексу України застосовано до позивача штрафні (фін снові) санкції (штрафи) у сумі 227000,00 грн (а.с.18-19).

До вказаного податкового повідомлення-рішення контролюючим органом складено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) (а.с.20).

Як зазначено позивачем ним здійснено сплату визначених вказаним податковим-рішенням грошових зобов'язань на підтвердження чого до суду надано копію платіжної інструкції кредиторського переказу коштів (а.с.33).

Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення № 29909/15-32-23-01-17 від 20.11.2023 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд зазначає.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п.20.1.4 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Так, відповідно до ст. 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з пункту 75.1. ст. 75 ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п. 78.1.2, 78.1.15 п. 75.1 ст.75 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом;

- неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, глобальної документації (майстер-файлу) та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Згідно з п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України (в редакції із змінами, внесеними згідно із Законом №609-VIII від 15.07.2015; в редакції Закону №1797-VIII від 21.12.2016; із змінами, внесеними із Законом №2245-VIII від 07.12.2017; в редакції Закону №466-IX від 16.01.2020) платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Відповідно до приписів п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу, або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:

одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.6 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання глобальної документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.7 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній (у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу), але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Системний аналіз наведених норм права дозволяє суду зробити висновок, що платник податків має зокрема обов'язок щодо подання до контролюючого органу звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Щодо доводів позивача про те, що він не повинен подавати Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 звітній рік, оскільки не є учасником у міжнародній групі компаній в 2021 році, суд зазначає таке.

Так, відповідно до положень пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла в звітному 2021 році) платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги».

Згідно з положеннями п. 7 розділу І «Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 31 грудня 2020 року №839, (в редакції, що діяла в звітному 2021 році) повідомлення складається із таких невід'ємних частин та розділів:

а) заголовна частина («Загальні відомості») - містить загальні відомості про Повідомлення, платника податків, який подає звіт, найменування МГК, обраний материнською компанією такої групи звітний період (фінансовий рік) для цілей бухгалтерського обліку, суму сукупного консолідованого доходу МГК за такий період;

б) основна частина, яка складається із таких розділів: розділ І «Відомості щодо материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків», в якому зазначається інформація щодо материнської компанії МГК, до якої входить платник податків; розділ ІІ «Відомості щодо учасника міжнародної групи компаній, уповноваженого материнською компанією на подання звіту в розрізі країн», в якому зазначаються відомості щодо учасника МГК, якого материнська компанія уповноважила на підготовку та подання звіту у розрізі країн (у разі делегування таких повноважень материнською компанією); розділ ІІІ «Інформація щодо країн, відповідно до законодавства яких міжнародна група компаній не подає звіт у розрізі країн», в якому зазначається перелік держав (територій), в яких група не зобов'язана подавати звіт у розрізі країн відповідно до чинного законодавства таких держав (територій).

Відповідно до положень п. 6 розділу ІІ вказаного Порядку у графі 6 проставляється один із двох кодів, які повідомляють про статус платника податків, який подає Повідомлення, щодо його належності до МГК: UNC101 - платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 Кодексу, входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113-3 пункту 14.1.113 статті 14 Кодексу; UNC102 - платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 Кодексу, не входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113-3 пункту 14.1.113 статті 14 Кодексу.

У разі зазначення коду «UNC102» графи 7.1-11 та розділи I, II основної частини Повідомлення не заповнюються, а у графі 12, за потреби, можуть бути надані додаткові пояснення щодо непоширення на нього визначення «учасник міжнародної групи компаній».

З аналізу зазначених норм права вбачається, що обов'язок щодо подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за звітний 2021 рік виникає у платника податків, який у цьому звітному році здійснив контрольовані операції незалежно від факту входження підприємства до складу міжнародної групи компаній та незалежно до якої.

Щодо доводів позивача про те, що у контролюючого органу були відсутні підстави для проведення перевірки, оскільки пп.78.1.15 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України набрав чинності лише після 28.04.2024 року, то суд відхиляє їх як необґрунтовані, зважаючи на те, що Головне управління ДПС в Одеській області приймаючи наказ та проводячи перевірку керувалося діючою редакцією статті 78 Податкового кодексу України, що повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

При цьому суд зазначає, що покликання позивача на «нівелювання норм права на свою користь», то суд зазначає, що дійсно, при вирішення питання про наявність відповідного обов'язку по поданню повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік відповідач був зобов'язаний керуватись приписами податкового законодавства у редакції, яка діяла станом на граничну дату для його подання, тобто 30.09.2022 року.

В той же час, при вирішенні питання про наявність підстав для притягнення особи до відповідальності за несвоєчасне подання повідомлення, контролюючий орган мав обов'язок керуватися приписами податкового законодавства, чинним станом на дату проведення перевірки та станом на дату прийняття оскаржуваного рішення.

Вказане було дотримано відповідачем.

Так, як станом на 30.09.2022 року, так і станом на 18.08.2023 року Податковий кодекс України встановлював, що повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подається до 1 жовтня року, що настає за звітним та передбачає відповідальність за несвоєчасне подання такого повідомлення.

Щодо доводів позивача про те, що він звільняється від відповідальності на підставі п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, суд зазначає.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 533-IX).

У зв'язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Кабінет Міністрів України установив карантин на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30 червня 2023 року з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення строків подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

До завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та триває досі.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

На підставі підпунктів 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX ПК України в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

З набуттям чинності Законом № 2260-IX встановлене підпунктом 69.1 пункту 69 Перехідних положень Податкового кодексу України звільнення від відповідальності стало залежним від доведення, у визначеному законодавством порядку, можливості або неможливості платником виконання свого обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Відповідний Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225.

Так, станом на дату подання позивачем повідомлення про участь у міжнародній групі карантин припинено. Тобто, правові підстави для звільнення позивача від відповідальності відповідно до п.52-1 пн. 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України відсутні.

В той же час, позивачем не зазначено, а судом не встановлено наявність правових підстав для звільнення позивача від відповідальності відповідно до підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Протиправність означає невиконання або неналежне виконання вимог, установлених ПК України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Загальною ознакою податкового правопорушення є діяння, тобто дія чи бездіяльність. Під діями в праві розуміється активна поведінка. Бездіяльність - це певна форма поведінки особи, що пов'язана з не вчиненням дій, які вона мала і могла здійснити згідно з законом або взятими на себе зобов'язаннями.

Важливим елементом правопорушення є вина платника податків, суспільна небезпека та завдана шкода у результаті вчинення дій (чи бездіяльності). Відсутність хоча б одного з елементів складу правопорушення вказує на те, що саме правопорушення не відбулося.

У визначенні податкового правопорушення законодавець прямо не зазначає про необхідність встановлення вини у діях платника податків.

В той же час, з наданих до суду доказів судом не встановлено, що позивач всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації повідомлення про участь у міжнародній групі компанії за 2021 рік.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що товариство з обмеженою відповідальністю «АКВАФРОСТ» порушило терміни подання податкової звітності, за що підлягало притягненню до фінансової відповідальності відповідно до положень п.120.6 ст.120 Податкового кодексу України.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Решта доводів висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Керуючись ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «АКВАФРОСТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «АКВАФРОСТ» (вул. Центральна, 1-Е, с. Бурлача Балка, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68000, код ЄДРПОУ 33798852).

Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166).

Суддя O.A. Вовченко

.