про залишення позовної заяви без руху
26 липня 2024 рокусправа № 380/15673/24
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України ІНФОРМАЦІЯ_1 про відновлення конституційних прав, скасування заборони та витребування письмових пояснень,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної прикордонної служби України ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі-відповідач), у якому просить:
мовою оригіналу
"1) відновити мої конституційні права згідно чинного законодавства, і скасувати заборони на перетин мною кордонів України;
2) витребувати в капітана ОСОБА_2 письмові пояснення, з якою метою вона фотографувала мої особисті дані, куди були передані. Встановити відповідальність за несанкціоноване використання моїх персональних даних.
Також зобов'язати НОМЕР_1 Карпатський загін надати мені відео цієї події (якщо в кабінеті відбувається відеофіксація)".
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також, частиною 4 ст. 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг) (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Позивач зазначає відповідачем у справі Державну прикордонну службу України ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Втім, звертаючись до суду із цим позовом, позивач у прохальній частині позову просить витребувати в капітана ОСОБА_2 письмові пояснення та встановити відповідальність вказаної посадової особи за несанкціоноване використання персональних даних позивача.
Тобто, позивач заявляє позовні вимоги до ОСОБА_2 .
Ураховуючи наведене, позивачу слід визначитись з належними відповідачами у справі та, в разі необхідності, подати оформлену позовну заяву з зазначенням співвідповідача.
Окрім цього, як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач не погоджується із забороною відповідачем у перетині позивачем державного кордону.
Варто зауважити, що відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
У пунктах 4-9 ч. 1 ст. 160 КАС України додатково наведений перелік вимог до позовної заяви, зокрема, в ній має бути: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Згідно із ч. 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, заявляючи позовні вимоги щодо відновлення конституційних прав, скасування заборони та витребування письмових пояснень, позивачу, задля дотримання вимог п. 9 ч. 1 ст. 160 КАС України, необхідно уточнити зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оскільки інший, аніж передбачений до ч. 1 ст. 5 КАС України, спосіб захисту порушеного права вимагає обґрунтувань, яким чином такий спосіб забезпечить ефективний захист прав та інтересів позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень та, водночас,не суперечитеме закону.
Суддя зауважує, що позовна вимога ОСОБА_1 щодо відновлення конституційних прав та скасування заборони на перетин кордонів України не відповідає встановленим КАС України способам захисту порушеного права, оскільки формулювання вимоги не конкретизує, яке саме рішення, дія, бездіяльність чи акт необхідно скасувати/визнати протиправними.
Також не відповідає жодному із встановлених ч. 1 ст. 5 КАС України способів захисту вимога щодо витребування пояснень від капітана ОСОБА_2 та встановлення відповідальності вказаної посадової особи за несанкціоноване використання персональних даних позивача.
Так, щодо цієї вимоги суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні недоліки.
Витребування пояснень, згідно із КАС України, може бути здійснено або шляхом забезпечення доказів, або шляхом подання відповідного клопотання в процесі розгляду справи.
Якщо ж позивач вважає, що не наданням пояснень порушено його право у сфері публічно-правових відносин, то, для заявлення вимоги про витребування пояснень, як позовної вимоги, необхідно вказати, яким нормативно-правовим актом передбачено обов'язок ОСОБА_2 надавати пояснення, та які саме пояснення зобов'язана була, на думку позивача, надати ОСОБА_2 , однак, не надала.
Щодо встановлення відповідальності за несанкціоноване використання персональних даних позивача, варто вімітити, що, якщо ОСОБА_1 вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено його права, свободи або законні інтереси у сфері захисту персональних даних, то зобов'язаний вказати, який суб'єкт владних повноважень та у який спосіб порушив відповідне право позивача, та яким способом, на думку позивача, таке право має захистити суд.
При цьому, за правилами КАС України може бути встановлено наявність чи відсутність компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень, та не може вирішуватись питання встановлення відповідальності.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання 7-го Карпатського загону надати позивачу відео події (якщо в кабінеті відбувається відеофіксація), суддя вважає за необхідне звернути увагу на наступні недоліки.
Як зазначено вище, витребування пояснень, згідно з КАС України може бути здійснено або шляхом забезпечення доказів, або шляхом подання відповідного клопотання в процесі розгляду справи. Якщо ж позивач вважає, що ненаданням "відео події" порушено його право у сфері публічно правових відносин, то, для заявлення вимоги про надання «відео події», як позовної вимоги, необхідно вказати, якими нормативно-правовими актами передбачено право позивача на отримання "відео події" та обов'язок 7-го Карпатського загону надати позивачу "відео події", а також обґрунтування того, яке право позивача порушує невиконання відповідачем цього обов'язку.
Суддя зауважує, що позовні вимоги не можуть формулюватись з умовою, як от "якщо в кабінеті відбувається відеофіксація".
Отже, зважаючи на викладене вище, позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 160 та ст. 161 КАС України в частині визначення порушених прав, предмета спору, відповідача та способу захисту порушених прав.
Відповідно до ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.
За таких обставин позовну заяву, відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України, необхідно залишити без руху із встановленням позивачеві строку для усунення її недоліків, а саме:
- надати суду позовну заяву, яка відповідає вимогам ст. 160 та ст. 161 КАС України, із визначенням належного предмета спору та співвідповідача, а також копії позову для направлення відповідачу у справі.
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання даної ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 380/15673/24 та зазначенням прізвища судді, яка прийняла ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Ухвала окремо не оскаржується.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна