26 липня 2024 рокусправа № 380/12537/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просить:
визнати порушення Сокільницькою сільською радою мого права на інформацію про виявлене мною сміттєзвалище, а саме:
-Ненадання відповіді на запит від 04.04.2024;
-надання відповіді на запит від 04.04.2024 в межах строків передбачених ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації";
зобов'язати відповідача надати відповідь на запит від 04.04.2024 згідно вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" та висновків суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації. Позивач вказує, що відповідач листом №02-32/617-24 від 10.04.2024 продовжив строки розгляду запиту на підставі ч.4 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації". Відповідь на запит позивач не отримував.
Позивач вважає, що відповідачем не виконано зобов'язань передбачених ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та порушено вимоги ст.20 цього ж Закону, відповідно звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 17 червня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 скерував до Сокільницької сільської ради запит на інформацію відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 04.04.2024.
У запиті від 04.04.2024 заявник зазначив, зокрема:
"Питання №1. Повідомте, чи надсилали ви в період з 01.05.2021 по 01.07.2021 року, до адреси (поштової, електронної тощо) Державної екологічної інспекції у Львівській області, будь-які документи з приводу забезпечення вами ліквідації (прибирання тощо) будь-яких несанкціонованих сміттєзвалищ на території Сокільницької СР, надайте витяг з таких документів і зазначте дату та реєстраційний номер таких документів. (Мається на увазі всі сміттєзвалища про які могли повідомляти вам мешканці громади, громадяни України, підприємства, організації, органи влади тощо);
Питання № 2. В документі №02-32/275-24 від 15.02.2024 року (є в вашому розпорядженні) в пункті 5 вами було повідомлено, що "Оскільки Сокільницька сільська рада не отримала відповіді, щодо виконання припису, нею було виконано обстеження території про що було складено акт обстеження території".
Прошу Вас:
-зазначте хто з посадових осіб сільської ради (в тому числі і комісій сільської ради) склав документ - "акт обстеження території" про який Вами зазначено в нукті 5 документу
ПИТАННЯ № 3. Чи забезпечено Вами ліквідацію зазначеного сміттєзвалища? Зазначте дату фактичної ліквідації (прибирання, №02-32/275-24 від 15.02.2024 року).
Відповідь прошу надіслати до ел. адреси: 27 eco.demo@gmail.com."
Листом від 10 квітня 2024 року за №02-32/617-24 (а.с.5) Сокільницька сільська рада повідомила ОСОБА_1 про продовження строку розгляду запиту від 04.04.2024, зокрема, зазначивши, що відповідно до п. 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів. Також зазначила, що відповідь на інформаційний запит буде надана відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Станом на дату розгляду справи доказів надання відповіді на запит ОСОБА_1 від 04.04.2024 Сокільницька сільська рада до суду не подала.
Вважаючи, що бездіяльністю щодо ненадання відповіді на запит на інформацію від 04.04.2024 відповідач порушив право позивача на доступ до публічної інформації, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України "Про інформацію" право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.
Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, що становить суспільний інтерес, визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).
Так, відповідно до ст. 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (ст. 2 Закону № 2939-VI).
Статтею 3 Закону № 2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно із ст. 12 Закону № 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (ч. 4 ст. 13 Закону № 2939-VI).
Відповідно до ст. 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно з ч. ч. 1-4 ст. 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
За змістом ч. 5 ст. 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Частиною 1 ст. 22 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Згідно із ч. 2 ст. 22 Закону № 2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI).
Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (стаття 23 Закону №2939-VI).
Отже, громадяни мають право звертатись із інформаційними запитами до суб'єктів владних повноважень та інших розпорядників публічної інформації. Запит може надаватися у письмовій формі чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Розпорядник інформації у свою чергу зобов'язаний надати відповідь на запит не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Проте, строк може бути продовженим у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних. Також запитувачу інформації забезпечено право на оскарження дій або бездіяльності розпорядника інформації.
Суд встановив, що предметом запиту від 04.04.2024 слугувало надання інформації дотичної стану довкілля та документообігу відповідача. Вказаний запит отриманий (доставлений) відповідачем 04.04.2024 о 13.00 год, про що свідчить повідомлення про отримання електронного листа, наявне у матеріалам справи. Вказана обставина відповідачем не заперечується.
Разом із тим, суд встановив, що листом від 10.04.2024 №02-32/617-24 Сокільницька сільська рада повідомила позивача про продовження строку розгляду запиту від 04.04.2024, зокрема, зазначивши, відповідно до п. 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів, а також про те, що відповідь на інформаційний запит буде надана ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Станом на дату розгляду справи доказів надання відповіді на запит ОСОБА_1 від 29.12.2023 відповідач суду не надав.
Наведені позивачем в адміністративному позові обставини відповідач не заперечує.
Таким чином, суд дійшов висновку про порушення відповідачем права позивача на доступ до публічної інформації шляхом не надання відповіді на запит від 29.12.2023, що має ознаки протиправної бездіяльності.
Щодо доводів позивача про порушення відповідачем строків надання відповіді на запит на інформацію від 04.04.2024, суд враховує таке.
Суд зазначає, що право на доступ особи до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання. У частині реалізації права особи на отримання інформації суб'єкт владних повноважень має можливість виправити допущене порушення шляхом надання запитуваної інформації.
Водночас порушення суб'єктом владних повноважень права на своєчасність доступу до публічної інформації є невідновлювальним, тобто суд може лише констатувати порушення, а сам суб'єкт владних повноважень пропуск строку виправити не може, оскільки перебіг часу не залежить від волі будь-яких осіб. Тому порушення строків вчинення передбачених законом дій суб'єктом владних повноважень не може бути виправлено навіть після вчинення юридично значимих дій на виконання своїх обов'язків.
Вищевказане узгоджується із правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 26.06.2018 у справі № 800/369/17.
Як зазначено вище, за правилами ч. 1 ст. 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Із матеріалів справи слідує, запит ОСОБА_1 від 04.04.2024 направлений позивачем на електронну адресу відповідача о 13.00 год та містить відповідний запис про те, електронний запит доставлений за нуль секунд.
Отже, оскільки відповідач отримав запит на інформацію 04.04.2024, та продовжив строк розгляду запиту до 20 робочих днів, останнім днем надання відповіді та інформації є 09.05.2024.
Зважаючи на ту обставину, що відповідь на запит від 04.04.2024 станом на день розгляду справи позивачу не надана, вимога щодо протиправності дій в частині не надання відповіді у строки, передбачені ч. 1 ст. 20 Закону № 2939-VI є тотожною вимозі про визнання протиправною бездіяльності щодо не надання відповіді загалом.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
На стадії відкриття провадження у цій справі суд відстрочив ОСОБА_1 сплату судового збору за подання позову до Сокільницької сільської ради - до ухвалення рішення суду у цій справі. З огляду на норми частини другої статті 133 КАС України, суд стягує з Сокільницької сільської ради до бюджету витрати на сплату судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 77, 139, 243-245, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Сокільницької сільської ради щодо не надання ОСОБА_1 відповіді на запит від 04.04.2024.
3обов'язати Сокільницьку сільську раду розглянути запит ОСОБА_1 від 04.04.2024 та надати відповідь у строки, передбачені Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Стягнути з Сокільницької сільської ради (вул. Січових Стрільців,1, с. Сокільники, Львівський район, Львівська область, 81130; код ЄДРПОУ - 04369682) до бюджету (рахунок: UA128999980313101206084013951, отримувач: ГУК Львів/Залізничний р-н/22030101, код класифікації доходів бюджету: 22030101, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код отримувача (ЄДРПОУ): 38008294, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), відомча ознака: " 84" Окружні адміністративні суди) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень) 96 копійок.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна