Іменем України
26 липня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/657/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
14 червня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яким просив:
- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №121130004655 від 13.12.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 11.12.2023, із зарахуванням до його пільгового стажу періодів роботи:
- з 05.06.1995 по 18.06.19995 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем під землею;
- з 19.06.1995 по 21.07.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі “Навчально-Курсовий Комбінат” Акціонерного Товариства “Лисичанськвугілля”;
- з 22.07.1995 по 24.09.1995 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного третього розряду з повним робочим днем під землею;
- з 25.09.1995 по 01.11.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі “Навчально-Курсовий Комбінат” Акціонерного Товариства “Лисичанськвугілля”;
- з 02.11.1995 по 15.03.1996 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею;
- з 01.04.2021 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі “Шахтобудівельне управління” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” на посаді електрослюсаря підземного 5 розряду, з повним робочим днем під землею на дільниці з ремонту, налагоджування та випробування гірничо-шахтного обладнання;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі- Позивач), 11 грудня 2023 року, після досягнення 52 років, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Заява ОСОБА_1 про призначення пенсії була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області (далі - Відповідач).
За наслідками розгляду заяви Позивача ГУ ПФУ у Запорізькій області прийняло рішенням №121130004655 від 13.12.2023, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії, відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за відсутності необхідного пільгового стажу - 8 років,
У вищезазначеному рішенні пенсійний орган зазначив наступне:
- за результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу зараховані всі періоди роботи;
- до пільгового стажу не зараховано період роботи за даними з реєстру застрахований осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.04.2021 по 31.12.2021, оскільки відсутні відомості про сплату страхового внеску.
Позивач вважає за необхідне звернути увагу на те, що Відповідачем у рішенні визначено лише один спірний період роботи: з 01.04.2021 по 31.12.2021.
Однак, згідно з відомостями форми РС-право №121130004655, яка видана на ім'я ОСОБА_1 , Відповідачем не зараховано до пільгового стажу період роботи з 05.06.1995 по 22.07.1995 та з 23.07.1995 по 15.03.1996.
Позивач вважає, що рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 13 грудня 2023 року №121130004655 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії та дії з незарахування до пільгового підземного стажу вказаних вище періодів позивач вважає незаконним, а тому звернувся до суду.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що 11.12.2023 позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Розглянувши заяву та надані документи за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області встановлено, що страховий стаж позивача складає 40 років 02 місяці 17 днів (з урахуванням кратності), в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 зарахований за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб - 06 років 08 місяців 08 днів).
До пільгового стажу не зараховано період з 01.04.2021 по 31.12.2021, оскільки відсутні відомості про сплату внесків.
Відповідачем було прийнято рішення відмовити заявнику в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058) у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 1 - 8 років.
Щодо зарахування до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 05.06.1995 по 18.06.1995, з 19.06.1995 по 21.07.1995, з 22.07.1995 по 24.09.1995, з 25.09.1995 по 01.11.1995, з 02.11.1995 по 15.03.1996.Згідно п. 9 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 «Про затвердження Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», яка набрала чинності 21.08.1992, підставою для зарахування пільгового стажу роботи після 21.08.1992 є наказ по підприємству, організації про результати атестації робочих місць. Для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах при первинній атестації робочих місць, до пільгового стажу зараховується 5-ти річний період роботи на підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати та період роботи впродовж наступних 5-ти років.
Основним документом, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умовами праці є наказ по підприємству, організації.
За періоди роботи з 05.06.1995 по 18.06.1995, з 19.06.1995 по 21.07.1995, з 22.07.1995 по 24.09.1995, з 25.09.1995 по 01.11.1995, з 02.11.1995 по 15.03.1996 уточнюючі довідки відповідно до додатку 5 до Порядку № 637 та накази про атестацію робочих місць не надавались, а отже неможливо зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 зазначені періоди.
Щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.04.2021 по 31.12.2021.
З 01.01.2004 набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон №1058) , відповідно до ст.24 якого періоди трудової діяльності та інші періоди , що враховуються до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004р.), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, тобто відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Період трудової діяльності після 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного Фонду за даними , що містяться в системі персоніфікованого обліку.З довідки Індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) позивача вбачається, що за період з 01.04.2021 по 31.12.2021 страхові внески сплачені не були.
Отже, з 01.01.2004 період трудової діяльності зараховується до страхового стажу, а дохід враховується для обчислення пенсії виключно за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку сплати страхових внесків та/ або єдиного внеску до Пенсійного Фонду України.
Оскільки, в система персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України не містить даних про перерахування страхових внесків із сум доходів, виплачених на користь позивача за період роботи з 01.04.2021 по 31.12.2021, спірний період не може бути зарахований до пільгового стажу позивача.
На підставі вищевикладеного представник пенсійного органу просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 17 червня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху.
Ухвалою суду від 01 липня 2024 року після усунення недоліків провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін).
Дослідив матеріали справи, розглянув справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: : АДРЕСА_1 ) 11.12.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року№ 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України».
Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.12.2023 № 121130004655 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування відмови зазначено, що згідно з пунктом 20 цього Порядку, якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У Довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку. У випадку ліквідації підприємства, установи, організації або їх правонаступників, надаються архівні довідки відповідних архівних установ, які підлягають розгляду Комісією з питань підтвердження трудового стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах в порядку, передбаченому постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 “Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії. Вік заявника становить 52 роки 00 місяців 01 день. Відповідно до наданих документів страховий стаж становить 40 років 02 місяця 17 днів ( з урахуванням в подвійному розмірі за сп №1), в тому числі, пільговий стаж за списком № 1, зарахований за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - 06 років 08 місяців 08 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі період роботи. До пільгового стажу не зараховано період робота за даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.04.2021 по 31.12.2021 рік, оскільки відсутні відомості про сплату страхового внеску. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату відповідно до п.1 частини другої ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.12.2025. Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за відсутності необхідного пільгового стажу - 8 років.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Згідно ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачем вчинено не було.
Як вбачається з трудової книжки НОМЕР_2 , позивач у спірні періоди:
- 05.06.1995 прийнятий учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею на шахту "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля";
- 19.06.1995 направлено на курси у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля»;
- 22.07.1995 переведено гірником підземним третього розряду з повним робочим днем під землею;
- 25.09.1995 направлено на курси у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля»;
- 01.11.1995 відрахований з курсів;
- 15.03.1996 звільнено за власним бажанням;
- 27.01.2021 прийнятий електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею на дільниці з ремонту, налагоджування та випробування гірничо-шахтного обладнання у відокремленому підрозділі «Шахтобудівельне управління» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля».
Щодо періодів роботи позивача з 05.06.1995 но 18.06.1995 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 19.06.1995 по 21.07.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 22.07.1995 по 24.09.1995 у шахті ''Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного третього розряду з повним робочим днем під землею, з 25.09.1995 по 01.11.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 02.11.1995 по 15.03.1996 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р. передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинний на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих, місць за умови праці після 21.08.1992 р.
Тобто в період роботи позивача необхідно застосовувати Список 1, який був чинний у цей період.
Згідно списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, що чинні на період роботи позивача, вбачається, що професія гірник підземний (Розділ 1, підрозділ 2, пункт а, 1010300а-11717) відносяться до професій, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п."д" ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Отже, враховуючи те що, позивач проходив навчання без припинення трудових відносин, періоди навчання на курсах з 19.06.1995 по 21.07.1995 та з 25.09.1995 по 01.11.1995 підлягають зарахування до пільгового стажу на підземних роботах.
При цьому, суд звертає увагу на те, що записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів роботи містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, а також зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач працював повний робочий день під землею.
Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці та інших доказів, які підтверджували б не виконання позивачем роботи за зазначеною професією у спірний період до суду не надано.
Враховуючи вищенаведене, посилання відповідача на те, що для підтвердження пільгового стажу позивач повинен був надати уточнюючі довідки підприємства є необґрунтованими та безпідставними.
Згідно пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Верховний Суд сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII.
Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги те, що трудова книжка містить усі необхідні відомості про пільговий характер праці позивача у спірні періоди його роботи, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави їх не враховувати.
Крім того, відповідачем не зараховано до пільгового підземного стажу період з 01.04.2021 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі «Шахтобудівельне управління» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5 розряду, з повним робочим днем під землею на дільниці з ремонту, налагоджування та випробування гірничо-шахтного обладнання, оскільки згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) відсутня сплата страхових внесків.
Відповідно до частини шостої статті 20 Закону № 1058-IV, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з частиною дванадцятою статті 20 Закону № 1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Як вказувалось вище, відповідно до частини третьої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно з частиною одинадцятою та дванадцятою статті 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
З огляду на положення частин першої та другої статті 24 Закону № 1058-IV, законодавцем визначено дві обов'язкові умови для включення стажу роботи особи до страхового стажу, а саме:
1) особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
2) сплата страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як вказано у частині другій статті 24 Закону № 1058-IV, даними, за якими територіальними органами Пенсійного фонду України обчислюється страховий внесок, зокрема й щодо сплати страхових внесків, є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Подібна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.
Той факт, що за спірний період роботодавець не сплачував страхові внески не може бути підставою для незарахування до страхового стажу позивача вказаного періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач фактично позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за вказаний період, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 30.12.2021 у справі № 348/1249/17.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків в частині періоду роботи позивача за вказаний період, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу при визначенні права позивача на пенсію цього періоду роботи.
Таким чином, при вирішенні питання про призначення пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області безпідставно не зараховано до пільгового підземного стажу за списком № 1 період роботи позивача з 01.04.2021 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі «Шахтобудівельне управління» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5 розряду.
Таким чином, при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідач безпідставно не зарахував до пільгового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких дає право на пенсію на пільгових умовах, періоди роботи позивача з 05.06.1995 но 18.06.1995 на шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 19.06.1995 по 21.07.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 22.07.1995 по 24.09.1995 на шахті ''Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного третього розряду з повним робочим днем під землею, з 25.09.1995 по 01.11.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 02.11.1995 по 15.03.1996 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 01.04.2021 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі «Шахтобудівельне управління» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5 розряду.
Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову в призначенні пенсії № 121130004655 від 13.12.2023 прийнято не на підставі Конституції та законів України, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Суд зазначає, що на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивачу виповнилось 52 роки, страховий стаж позивача складає 40 років 2 місяці 17 днів, пільговий стаж позивача за списком №1 відповідно до рішення відповідача складає 6 років 8 місяців 8 днів, що є не достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку.
Оскільки судом встановлено, що відповідач зарахував до стажу на підземних роботах, які надають право призначення пенсії за списком № 1 - 6 років 8 місяців та 8 днів, та суд дійшов висновку щодо зарахування до пільгового стажу періоди роботи з 05.06.1995 по 18.06.1995 на шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 19.06.1995 по 21.07.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 22.07.1995 по 24.09.1995 на шахті ''Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного третього розряду з повним робочим днем під землею, з 25.09.1995 по 01.11.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 02.11.1995 по 15.03.1996 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 01.04.2021 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі «Шахтобудівельне управління» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5 розряду., у позивача з урахуванням п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наявний пільговий стаж для призначення пенсії за віком за списком №1 зі зменшенням пенсійного віку з моменту звернення з заявою про призначення пенсії за віком.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАСУ, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права, визнавши рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 121130004655 від 13.12.2023 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, як наслідок суд вважає за необхідне зобов'язати ГУПФУ в Запорізькій області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 11.12.2023, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до пункту 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи позивача з 05.06.1995 но 18.06.1995 на шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 19.06.1995 по 21.07.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 22.07.1995 по 24.09.1995 на шахті ''Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного третього розряду з повним робочим днем під землею, з 25.09.1995 по 01.11.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 02.11.1995 по 15.03.1996 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 01.04.2021 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі «Шахтобудівельне управління» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5 розряду.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з обранням ефективного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією № 57 від 19.06.2024.
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню з обранням належного способу захисту, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 1211,20 грн на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань саме ГУПФУ в Запорізькій області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: : АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 69057, Запорізька область, місто Запоріжжя, просп. Соборний, будинок 158-Б) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 121130004655 від 13.12.2023 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 11.12.2023, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до пункту 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи позивача з 05.06.1995 но 18.06.1995 на шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 19.06.1995 по 21.07.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 22.07.1995 по 24.09.1995 на шахті ''Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного третього розряду з повним робочим днем під землею, з 25.09.1995 по 01.11.1995 навчання на курсі у відокремленому підрозділі «Навчально-Курсовий Комбінат» Акціонерного Товариства «Лисичанськвугілля», з 02.11.1995 по 15.03.1996 у шахті "Чорноморка" виробничого об'єднання "Лисичанськвугілля" на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 01.04.2021 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі «Шахтобудівельне управління» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на посаді електрослюсаря підземного 5 розряду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова