Рішення від 25.07.2024 по справі 340/2779/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2779/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад - 4160,00 грн; оклад за спец. званням (молодший сержант) - 1020,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2331,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (50% від ПО, окладу за спец. званням та надбавки за вислугу років); премія (440% від ПО) - 18304,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що дії відповідача щодо оформлення довідки № 5502-2054/5517.1 від 09.04.2023 про грошове забезпечення з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення як премія в розмірі 66% є протиправними та такими, що порушують її право на належний розмір перерахованої пенсії з 01.02.2023.

Представник відповідача подав відзив, у якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки надбавка за особливості проходження служби та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності підстав та тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців. Також, представник відповідача посилався на пропущення позивачкою строку звернення до суду, не звернення до відповідача для досудового врегулювання спору, звернення не у порядку виконання судового рішення (а.с.25-34).

Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років по лінії МНС України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2023 року у справі № 340/1420/23 було зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання рішення відповідачем складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку від 15.08.2023 за № 5501-5205/5517.1 про розмір грошового забезпечення позивачки за відповідною посадою станом на 01.01.2023 року із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад - 4160,00 грн; оклад за військовий (спеціальним) званням молодший сержант - 1020,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 2331,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 3755,50 грн; премія (66 %) - 2745,60 грн (а.с.11).

Не погоджуючись із розміром премії, визначеним відповідачем у вказаній вище довідці, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Згідно до статті 63 Закону № 2262-XII Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених згідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 01 лютого 2018 року № 103, було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, відповідач, станом на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, був зобов'язаний видати довідку про грошове забезпечення, виходячи саме із його встановленого розміру за відповідною посадою на час виникнення права на перерахунок пенсії, а не виходячи із розмірів видів грошового забезпечення (у їх відсотковому значенні), які приймалися до уваги при призначенні позивачу пенсії.

Зазначений вище висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 14 грудня 2023 року у справі № 160/3142/21.

Як встановлено, на виконання судового рішення у справі № 340/1420/23 відповідачем складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення позивачки, станом на 01.01.2023, за посадою диспетчер 17 ДПРЧ м. Світловодськ УДСНС у Кіровоградській області, у якій визначено розмір, зокрема премії - 66% (а.с.11).

Водночас, як зазначено відповідачем у листі від 09.04.2024 № 5502-2054/5517.1 (стосовно розмірів додаткових видів грошового забезпечення диспетчера 17 ДПРЧ У ДСНС у Кіровоградській області станом на 01.01.2023) відповідно до витягу із наказу 1 ДПРЗ ГУ ДСНС у Кіровоградській області від 17.02.2023 № 28 "Про преміювання особовому складу" відсоток премії за січень 2023 року встановлено та фактично виплачено в розмірі 440% (а.с.12).

Зазначене вище представником відповідача не заперечується.

Враховуючи правову позицію Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23, у довідці про розмір грошового забезпечення позивачки, станом на 01.01.2023, розмір премії мав бути вказаний 440%.

Тобто, зазначаючи у довідці від 15.08.2023 № 5501-5205/5517.1 про розмір грошового забезпечення позивачки, станом на 01.01.2023, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 за прирівняною посадою, премію у розмірі 66 %, відповідач діяв протиправно не в порядку та не у спосіб, визначені законодавством.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав зобов'язання відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивачки, станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі № 340/1420/23, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), в тому числі премії у розмірі 440%, для обчислення та перерахунку пенсії.

Щодо дотримання позивачем строків звернення до суду з цим позовом, то до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду.

Застосування такого строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

Вказаного вище висновку дійшов Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 12 грудня 2023 року у справі № 380/1907/23.

Більше того, про порушення своїх прав позивачка дізналася саме з листа відповідача від 09.04.2024 № 5502-2054/5517.1 у відповідь на запит від 08.04.2024 стосовно інформації про розмір додаткових видів грошового забезпечення диспетчера 17 ДПРЧ У ДСНС.

Щодо звернення позивача не у порядку виконання судового рішення, то як зазначалось рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2023 року у справі № 340/1420/23 було зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Однак, у цій справі суд не вирішував питання про конкретні розміри додаткових видів грошового забезпечення позивачки, а отже це не може бути обставиною, яка може бути перевірена в порядку статей 382-383 КАС України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В даному випадку, часткове задоволення позовних вимог пов'язано із встановленням відмінного від заявленого порядку відновлення порушеного права позивача, а тому, на переконання суду, не впливає на розмір судових витрат, що підлягає відшкодуванню позивачу.

При зверненні до суду з даним позовом позивачка сплатила судовий збір у сумі 1211,20 грн (а.с.6, 14), який підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо зменшення у довідці від 15.08.2023 № 5501-5205/5517.1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023, розміру премії.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі № 340/1420/23, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), в тому числі премії у розмірі 440%, для обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 38613719).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО