25 липня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2309/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у не розгляді рапорту ОСОБА_1 від 26.02.2024 року «Про надання направлення на госпіталізацію та на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров'я»;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 розглянути рапорт ОСОБА_2 від 26.02.2024 року «Про надання направлення на госпіталізацію та на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров'я» та повідомити про розгляд та прийняте рішення позивача у письмовій формі;
- визнати протиправною бездіяльність військової частина НОМЕР_2 , яка полягає у не направленні ОСОБА_1 на госпіталізацію до комунального підприємства «КРИВОРІЗЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА ЛІКАРНЯ» Новопільської сільської ради;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 направити ОСОБА_1 на госпіталізацію до комунального підприємства «КРИВОРІЗЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА ЛІКАРНЯ» Новопільської сільської ради;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у не поданні на розгляд відповідної комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебувала військова частина (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходив службу позивач, довідки за формою згідно з додатком 6 та документа, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, а саме - довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, не менш як один з таких документів - витяги (копії) бойових, донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 подати на розгляд відповідної комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій утвореної міністерством, нейтральним органом виконавчої влади чи іншим державним органам, підпорядкуванні яких перебувала військова частина (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходив службу позивач, довідку за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, а саме довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, не менш як один з таких документів - витяги (копії) бойових, донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
Позивач вказує, що проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . 25.11.2023 року він отримав вибухово-осколкове поранення нижніх кінцівок, сліпі поранення лівого стегна, наскрізні поранення м'яких тканин правої гомілки, сліпі поранення правої стопи, наскрізні поранення лівої п'ятки, лівої сідниці, перелом латеральної кісточки правого гомілково-ступневого суглобу з незначним зміщенням, відкриті рани правої гомілки та правої стопи. Стан після оперативних лікувань (25.11.2023 р.) - ПХО ран, (28.11.2023 р.) - ВХО рани, некректомія, (14.12.2023 р.) - некректомія, (29.12.2023 р.) - накладання вторинних швів. Тимчасове порушення функції обох нижніх кінцівок, що підтверджується відповідними доказами.
Згідно довідки ВЛК №33 від 08.01.2024 року позивачу надано відпустку для лікування після тяжкого поранення на 30 календарних днів (а.с.6).
Позивач стверджує, що він потребує лікування, однак військова частина його на лікування не направила.
28.02.2024 року представник позивача направив клопотання до військової частини НОМЕР_2 про направлення позивача на госпіталізацію та медичний огляд ВЛК, яке військовою частиною отримано 06.03.2024 р. Однак, таке клопотання розглянуте не було, відповідь по суті до позивача не надходила.
Додатково позивач вважає, що йому всупереч вимог законодавства дотепер не надано статусу учасника бойових дій.
Позивач зазначає, що на даний час стан його здоров'я погіршився та не дозволяє йому виконувати військові обов'язки. Затримка у лікуванні позивача призводить до погіршення стану його здоров'я. Наявність вищезазначених хвороб унеможливлює виконання позивачем військових обов'язків, та ставить під сумнів його придатність до військової служби.
Ухвалою від 03 червня 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено судовий розгляд проводити без виклику сторін у спрощеному позовному провадженні.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Дослідивши докази і письмові пояснення представника позивача, викладені у заявах по суті справи, суд з'ясував такі обставини та дійшов таких висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що молодший сержант солдат за призовом по мобілізації ОСОБА_1 , перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 , 1977 року народження, проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_4 на посаді стрільця, помічника гранатометника (а.с.6).
08.01.2024 року пройшов військово-лікарську комісію. Згідно довідки ВЛК №33 від 08.01.2024 року солдат ОСОБА_1 , потребує відпустки після поранення на 30 календарних днів (а.с.6).
Позивач стверджує, що він потребує лікування, однак військова частину його на лікування не направила.
28.02.2024 року представник позивача направив клопотання до військової частини НОМЕР_2 про направлення позивача на госпіталізацію та медичний огляд ВЛК, яке військовою частиною отримано 06.03.2024 р. Позивач вказав, що відповідь по суті до позивача не надходила.
Позивач зазначає, що на даний час стан його здоров'я погіршився та не дозволяє йому виконувати військові обов'язки.
У рапорті про надання медичної допомоги, направлення на лікування та проходження військово-лікарської комісії позивач просив:
1. Погодити госпіталізацію до КП "КЦРЛ" НСР" надавши відповідне направлення на ім'я заявника, шляхом надсилання направлення на адресу представника заявника.
2. Направити ОСОБА_1 на медичний огляд ВЛК с метою визначення ступеню придатності до військової служби за станом здоров'я, надавши відповідне направлення на ім'я заявника, шляхом його надсилання на адресу представника заявника.
3. Подати на розгляд комісії довідку за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. №413, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
4. Про результати розгляду клопотання надати письмову відповідь представнику заявника.
Позивач зазначає, що до теперішнього часу рапорт не розглянуто та відповідь не надано, що свідчить про бездіяльність військової частини НОМЕР_2 та стало підставою для звернення до суду.
Судом встановлено, що 06.03.2024 року до військової частини НОМЕР_2 на адресу ( АДРЕСА_3 ) надійшло клопотання від ОСОБА_3 , який представляє законні інтереси позивача.
Документальних доказів розгляду клопотання матеріали справи не містять.
Військова служба є державною службою особливого характеру, порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються Конституцією України, законами України, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут визначено, що із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити наступного прямого начальника.
Відповідно до статті 260 Статуту, на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доставляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Згідно з п. 7.11 Інструкції з діловодства та документування управлінської інформації в електронній формі в Міністерстві оборони України та Генеральному штабі Збройних Сил України, затвердженої Наказом Міністерства оброни України №370 від 26.07.2018, документи, в яких строк виконання не зазначено, які не є документами інформаційного характеру або не містять контрольних завдань, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 днів з моменту реєстрації документа в Міноборони (Генеральному штабі) або структурному підрозділі, до якого надійшов документ.
Як встановлено судом, клопотання представника ОСОБА_1 від 26.02.2024 року військовою частиною НОМЕР_2 отримане 06.03.2024 року. Однак доказів його розгляду матеріали справи не містять, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у ненаправленні ОСОБА_1 на госпіталізацію до комунального підприємства «КРИВОРІЗЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА ЛІКАРНЯ» Новопільської сільської ради та зобов'язання вчинити такі дії, позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у не поданні на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки за формою згідно з додатком 6 та документів та зобов'язання вчинити такі дії, суд вказує наступне.
Такі вимоги будуть задоволені у випадку розгляду та позитивного для ОСОБА_1 вирішення клопотання від 28.02.2024 року, що є першою позовною вимогою.
Зважаючи на виключну компетенцію військової частини в силу закону вирішувати порушені у клопотанні вимоги, беручи до уваги обґрунтованість першої позовної вимоги, суд вважає відсутніми підстави для задоволення інших позовних вимог.
Дані обставини свідчать про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо нерозгляду клопотання ОСОБА_1 від 26.02.2024 року «Про надання направлення на госпіталізацію та на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров'я», поданого в його інтересах представником за довіреністю - ОСОБА_3 .
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 розглянути клопотання ОСОБА_1 від 26.02.2024 року «Про надання направлення на госпіталізацію та на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров'я», поданого в його інтересах представником за довіреністю - ОСОБА_3 , та повідомити про розгляд та прийняте рішення позивача у письмовій формі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА