25 липня 2024 року № 320/26644/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-полковника Сирського - командувача оперативно-стратегічного угрупування військ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування наказу,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-полковника Сирського - командувача оперативно-стратегічного угрупування військ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (військова частина НОМЕР_1 ), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Командувача СВ ЗСУ від 15.03.2023 №88од/дск “Про результати службового розслідування” в частині пункту 1 про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді пониження у військовому званні на один ступінь відносно позивача та поновити його у військовому званні “капітан” з дня його пониження у військовому званні “старший лейтенант”.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Присутні у судовому засіданні 29.02.2024 представники позивача та відповідача після надання пояснень заявили клопотання про здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.
Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
На підставі наведеного, усною ухвалою суду від 29.02.2024, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, вирішено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглядаючи справу у порядку письмового провадження, у суду виникла необхідність призначення судового засідання у даній справі для вирішення питання про розгляд справи у закритому режимі, з метою недопущення розголошення охоронюваної законом інформації.
Так, в матеріалах справи наявні копії документів, які містять інформацію з обмеженим доступом та позначені грифом “Для службового користування”, зміст яких унеможливлює поширення такої інформації, зокрема, публікацію судових рішень по цій справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Згідно з частинами першою-другою статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” від 13.01.2011 № 2939-VI інформацією з обмеженим доступом є:
1) конфіденційна інформація;
2) таємна інформація;
3) службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України “Про доступ до публічної інформації” таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську, розвідувальну таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю.
Частинами першою та другою статті 9 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено, що відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:
1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
19.10.2016 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №736 “Про затвердження Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію”, яка набрала чинності 04.11.2016 (далі - Інструкція №736).
Вказаною Інструкцією №736 визначені єдині вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації (далі - документи), що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію (далі - службова інформація), в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим (далі - установи).
Згідно з пунктом 8 Інструкції №736 документам, що містять службову інформацію, присвоюється гриф "Для службового користування".
Пунктом 66 Інструкції №736 визначено, що на обкладинці справи, що містить документи з грифом "Для службового користування", у правому верхньому куті проставляється відмітка "Для службового користування".
Відповідно до пункту 85 Інструкції №736 забороняється використовувати службову інформацію, що міститься в документах з грифом "Для службового користування", для відкритих виступів або опублікування у засобах масової інформації та демонструвати такі документи на стендах, у вітринах на відкритих виставках або в інших громадських місцях.
При цьому, згідно з пунктом 11 Інструкції №736 керівники юридичних осіб, громадських об'єднань без статусу юридичної особи та фізичні особи за розголошення службової інформації несуть відповідальність відповідно до закону.
Таким чином, наявність в матеріалах адміністративної справи документів, які містять інформацію з обмеженим доступом та мають гриф “Для службового користування”, тягне за собою певні юридичні наслідки, зокрема, у вигляді необхідності привласнення відповідного грифу самій справі, обмеження на розповсюдження такої інформації та відповідальності за недотримання режиму роботи з інформацією з обмеженим доступом.
Відповідно до частини першої статті 10 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частинами восьмою та дев'ятою статті 10 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом.
Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину.
Згідно з частиною десятою статті 10 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням правил здійснення адміністративного судочинства. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбуваються в закритому судовому засіданні.
Відповідно до частини дванадцятої статті 10 КАС України якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація, для забезпечення нерозголошення якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувалися в закритому судовому засіданні, вже є публічно доступною або обмеження доступу до інформації є безпідставним чи не відповідає закону, суд постановляє ухвалу про подальший розгляд справи у відкритому судовому засіданні.
Згідно з частиною шістнадцятою статті 10 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судовий розгляд проводився в закритому судовому засіданні, прилюдно оголошується лише вступна та резолютивна частини рішення, якщо такі частини не містять інформації, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувалися в закритому судовому засіданні. Якщо вступна та (або) резолютивна частини рішення містять таку інформацію, їх оголошення здійснюється в закритому судовому засіданні.
Відповідно до положень статті 2 Закону України від 22.12.2005 №3262-IV “Про доступ до судових рішень” рішення суду проголошується прилюдно, крім випадків, коли розгляд справи проводився у закритому судовому засіданні. Кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом.
Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, судове рішення оприлюднюється з виключенням інформації, яка за рішенням суду щодо розгляду справи у закритому судовому засіданні підлягає захисту від розголошення.
Аналогічні положення закріплені в п. 2 Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2006 р. №740 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2009 р. N 1007).
Частиною 4 статті 7 Закону України від 22.12.2005 №3262-IV “Про доступ до судових рішень” передбачено, що у текстах судових рішень, відкритих для загального доступу відповідно до цього Закону, не можуть бути розголошені відомості, для забезпечення нерозголошення яких було прийнято рішення про розгляд справи в закритому судовому засіданні.
З огляду на зміст документів, які наявні в матеріалах справи, вони містять інформацію, віднесену до таємної та службової, у зв'язку з чим, з метою дотримання порядку в сфері роботи з інформацією з обмеженим доступом, суд вважає за необхідне здійснювати розгляд справи у закритих судових засіданнях.
У судовому засіданні 25.07.2024 були проголошені вступна та резолютивна частини ухвали. Повний текст ухвали складений та підписаний 25.07.2024.
Керуючись статями 10, 243, 248, 256 КАС України, суд
1. Розгляд справи здійснювати у закритих судових засіданнях.
2. Копію ухвали суду направити (видати) учасникам справи (їх представникам) зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Дудін С.О.