25 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/4527/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому він просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.02.2024 року № 930010835545 про відмову у здійсненні йому перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити йому з 19.02.2020 року перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 86% суддівської винагороди згідно довідки Верховного Суду від 23 січня 2024 року №364/0/2-24, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що пенсійний орган безпідставно відмовив у перерахунку довічного утримання судді у відставці. Підставою відмови зазначено, що відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ "Про судоустрій і статус суддів" перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі заміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Зазначає, що наявність довідки про суддівську винагороду є достатньою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного грошового утримання судді у відставці. Крім того, відсоткове значення такого утримання не підлягає зменшенню.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що орган Пенсійного фонду не порушував прав, свобод та інтересів позивача, а діяв лише на підставі норм чинного законодавства України та не мав законних підставі для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VІІІ (далі - Закон № 1402-VIII), зважаючи на що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.02.2024 року № 930010835545.
Станом на дату розгляду справи Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалося.
За змістом частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У підготовче засідання, призначене на 27 березня 2024 року, позивач та представники відповідачів не з'явилися, направили клопотання про розгляд справи без їх участі, у зв'язку з чим розгляд підготовчого засідання відкладено на 08 квітня 2024 року.
Підготовче засідання, призначене на 08 квітня 2024 року, відкладено на 26 червня 2024 року, у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги.
У підготовче засідання, призначене на 26 червня 2024 року, учасники процесу не з'явилися.
Суд, розглянувши повторні клопотання представників відповідачів про розгляд справи без їх участі, дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та продовження розгляду справи у порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 06 жовтня 2016 року відраховано зі штату суду у зв'язку зі звільненням у відставку.
27 грудня 2023 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв'язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України" від 21 листопада 2023 року № 3481-IX (далі - Закон № 3481-IX), яким розділ ХІІ Закону № 1402-VIII доповнено, серед іншого пунктом 14-4, згідно із положеннями абзацу 2 якого: "Судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України, яким призначено розмір щомісячного довічного грошового утримання відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529 із наступними змінами), мають право на здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у порядку та розмірі, визначених частиною третьою статті 142 цього Закону, виходячи з розміру суддівської винагороди, що обчислюється з базового розміру посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду".
Обов'язок щодо видачі документів для призначення/перерахунку довічного грошового утримання суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України у відставці покладений на Верховний Суд (абзац третій пункту 14-4 розділу ХІІ Закону № 1402-VIII).
На виконання вимог Закону № 3481-IX Верховним Судом 23.01.2024 року позивачу видано довідку № 364/0/2-24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 від 24.01.2024 року розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.02.2024 року № 930010835545 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Підставою відмови зазначено, що відповідно до частини четвертої статті 142 Закону № 1402-VIIІ перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Зміни розміру складових суддівської винагороди суддів, які працюють на відповідній посаді, з 01 січня 2024 року не відбулося.
Крім того, відмовляючи у перерахунку довічного утримання, пенсійний орган також вказав, що статтею 7 Закону України від 09 листопада 2023 року № 33460-ІХ "Про Державний бюджет України на 2024 рік" передбачено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу суддів, становить 2102 грн., тобто на рівні 2020 року. Отже, зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, з 01 січня 2024 року не відбулося. Водночас Законом України від 21 листопада 2023 року № 3481 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв'язку з Рішенням Конституційного суду України від 18 лютого 2020 року №2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України" доповнено розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402 пунктом 14. Після прийняття нормативно-правових актів буде повторно розглянуто заяву № 700 від 24 січня 2024 року та прийнято відповідне рішення.
Із прийнятим рішенням позивач не погодився та звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірному рішенню, суд враховує таке.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, визначає Закон № 1402-VIII.
Як передбачено ч. 1 ст. 142 Закону № 1402-VIII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Відповідно до частини 2 статті 142 Закону № 1402-VIII суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною 1 цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною 1 цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з ч. 3 ст. 142 Закону №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Частинами 4 та 5 цієї ж статті передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв'язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України" від 21 листопада 2023 року № 3481-IX внесено зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", зокрема, у розділі XII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 14-4 такого змісту:
"У разі звільнення у зв'язку з поданням заяви про відставку незалежно від займаної посади суддям Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України гарантується призначення щомісячного довічного грошового утримання у розмірі та в порядку, передбачених цим Законом, виходячи з розміру суддівської винагороди, що обчислюється з базового розміру посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду.
Судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України, яким призначено розмір щомісячного довічного грошового утримання відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529 із наступними змінами), мають право на здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у порядку та розмірі, визначених частиною третьою статті 142 цього Закону, виходячи з розміру суддівської винагороди, що обчислюється з базового розміру посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду.
Особові справи суддів, зазначених у цьому пункті, підлягають зберіганню у Верховному Суді, на який покладається видача документів для призначення/перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці".
Згідно пункту 2 розділу І Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 січня 2008 року № 3-1 (далі Порядок №3-1) заява про призначення/перерахунок щомісячного довічного грошового утримання подається до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр), або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал), або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Пунктом 1 розділу IV Порядку № 3-1 передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини 4 статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", частини 2 статті 27 Закону України "Про Конституційний Суд України" органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Як передбачено пунктом 6 розділу IV Порядку № 3-1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку.
Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок (пункт 6 розділу IV Порядку № 3-1).
Судом встановлено, що на підставі заяви позивача Верховним Судом видано довідку від 23.01.2024 року №364/0/2-24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій вказано суддівську винагороду станом на 27.12.2023 року, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка складає 275887,50грн.
Довідку видано на підставі Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв'язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України" від 21 листопада 2023 року № 3481-IX.
Отримавши вказану довідку, позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою від 24.01.2024 року щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Отже, у зв'язку з видачею Верховним Судом довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій вказано суддівську винагороду станом на 27 грудня 2023 року, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у позивача виникли підстави для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 06.03.2019 у справі №638/12586/16-а та від 11.02.2020 у справі №200/3958/19-а висловлював правовий висновок, відповідно до якого правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивача відповідно до довідки Верховного Суду від 23.01.2024 року № 364/0/2-24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Суд звертає увагу, що набрання чинності Законом України від 21 листопада 2023 року № 3481-IX, яким внесено зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", тягне за собою виникнення підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.02.2024 року № 930010835545 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас, у прохальній частині позову позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити йому перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19 лютого 2020 року.
Як вже було зазначено, пунктом 6 розділу IV Порядку № 3-1 визначено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Верховної Ради України, Закон України від 21 листопада 2023 року № 3481-IX набрав чинності 27 грудня 2023 року.
Таким чином, саме з 27 грудня 2023 року у позивача виникло право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді згідно Закону № 1402-VIII. Відповідно, з вказаної дати виникли підстави для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зважаючи на що позовні вимоги про здійснення перерахунку та виплати такого утримання підлягають задоволенню лише з 27.12.2023 року.
Крім того, від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшло клопотання про закриття провадження у справі №240/4527/24, яке обґрунтовано тим, що органом Пенсійного фонду 11 березня 2024 року проведено ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки від 23 січня 2024 року № 364/0/2-24 у розмірі 76% від окладу судді за період з 27 грудня 2023 року по 31 березня 2024 року: 209674,50 грн. = 275887,50 грн. (оклад) х 76% (загальний стаж судді 33 роки, понад 20 років - 13 років).
Представник позивача заперечила проти задоволення заявленого клопотання, вказавши на те, що заявлені позовні вимоги стосуються також протиправності рішення відповідача щодо зменшення відсоткового значення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яке має становити 86 % суддівської винагороди, оскільки саме такий розмір був визначений при призначенні ОСОБА_1 довічного грошового утримання.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Аналіз наведеної правової норми дає підстави для висновку, що у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання щодо можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень. Тобто, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів.
Враховуючи те, що відповідачем не було здійснено перерахунку та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 86% суддівської винагороди згідно довідки Верховного Суду від 23 січня 2024 року №364/0/2-24, про що у тому числі заявлено позов, суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі, визначених пунктом 8 частини 1 статті 238 КАС України, і наявності підстав для надання правової оцінки рішенню відповідача також в частині зменшення відсоткового розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Так, зменшуючи розмір такого утримання позивача до 76% суддівської винагороди, відповідач до стажу, що дає право на отримання щомісячного грошового утримання судді, включив виключно стаж роботи ОСОБА_1 на посаді судді, не зарахувавши до такого стажу період строкової військової служби позивача та відповідний період навчання у вищому навчальному закладі. Крім того, стаж роботи позивача на посаді судді обрахований у розмірі 33 років 12 днів.
Надаючи оцінку правомірності такого зменшення, суд звертає увагу, що на момент призначення позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (06 жовтня 2016 року) діяв Закон України від 02 червня 2016 року №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів".
Абзацом 4 пункту 34 Розділ XII Прикінцеві та перехідні положення Закону №1402-VIII закріплено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Таким чином, зазначена норма пов'язує визначення законодавства, яке регулює питання обчислення стажу роботи на посаді судді, із часом призначення чи обрання суддею.
Абзацом другим частини 4 статті 43 Закону України "Про статус суддів" від 15 грудня 1992 року № 2862-XII (надалі - Закон № 2862-XII від 15.12.1992, чинного на час роботи позивача на посаді судді) було передбачено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
Згідно з пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року №865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.
Аналогічна правова норма міститься в п. 1 Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів" від 10 липня 1995 року № 584/95.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що у період з 15 травня 1973 року по 05 травня 1975 року позивач проходив строкову військову службу, календарний період проходження якої Судом встановлено та не заперечується сторонами, що у період з 15 травня 1973 року по 05 травня 1975 року позивач проходив строкову військову службу, календарний період проходження якої складає 1 рік 11 місяців 21 день. складає 1 рік 11 місяців 21 день.
Крім того, позивач у період з 01 вересня 1975 року по 01 липня 1979 року навчався на денному відділенні Харківського юридичного інституту, що підтверджується записом у його трудовій книжці. Половина строку навчання позивача на денній формі в юридичному закладі становить 1 рік 11 місяців 1 день.
Наведені правові норми дають підстави суду зробити висновок, що періоди проходження позивачем строкової військової служби з 15 травня 1973 року по 05 травня 1975 року та половину строку навчання у Харківському юридичному інституті з 01 вересня 1975 року по 01 липня 1979 року підлягають зарахуванню до стажу, який дає право позивачу на відставку та отримання довічного грошового утримання судді. Сукупно цей стаж становить 3 роки 10 місяців.
Окрім того, зазначені періоди були включені в розрахунок стажу судді Вищого адміністративного суду України, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання.
Стаж роботи позивача на посаді судді з 21.06.1982 року по 06.10.2016 року становить 34 роки 3 місяці.
Таким чином, загальний стаж роботи, що дає право на відставку та підлягає врахуванню при визначенні позивачу розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, становить більше 38 років, як це підтверджено наявним у матеріалах справи розрахунком стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, ОСОБА_1 .
З урахуванням приписів статті 142 Закону №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання позивача має складати 86 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді (50%+18х2%) за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років.
Відповідно, у цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 22869069), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.02.2024 року № 930010835545 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 27 грудня 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 86% суддівської винагороди згідно довідки Верховного Суду від 23 січня 2024 року №364/0/2-24, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 302,80 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 302,80 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко