Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 липня 2024 року Справа№200/3657/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
06 червня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду, через підсистему «Електронний суд», надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про:
визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 06.11.2023 року, з урахуванням заробітної плати з 01.10.2021 року по 30.09.2023 року в нульовому розмірі;
зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.11.2023 року з врахуванням заробітної плати в розмірі: у 2021 році: жовтень - 14 400,50, листопад - 14 938,29, грудень - 14 809,65; у 2022 році: січень - 15 694,70, лютий - 15 822,72, березень - 10 169,71, квітень - 13 322,23, травень - 24 635,19, червень - 21 030,44, липень - 21 416,28, серпень - 22 934,13, вересень - 21 485,18, жовтень - 18 089,39, листопад - 21 588,00, грудень - 22 714,28; у 2023 році: січень - 21 730,52, лютий - 17 834,88, березень - 21 605,05, квітень - 23 402,93, травень - 23 296,46, червень - 22 375,26, липень - 20 088,75, серпень -22 245,70, вересень -25 417,74.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року по справі № 200/7437/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначило ОСОБА_1 з 06.11.2023 року пенсію за віком по Списку №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 9917/02-16 від 09.05.20224 року на адвокатський запит, позивач дізнався, що заробітна плата за період з 01.10.2021 по 30.09.2023 зарахована нульовим значенням, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування за вищезазначений період заробітна плата нарахована, але відомості про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України відсутні. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують його конституційні права на пенсійне забезпечення.
У встановлений судом строк відповідачем відзиву на позов не було подано.
Положеннями частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Таким чином, суд розцінює неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання даного позову.
Ухвалою суду від 07 червня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 14 червня 2024 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано копії та докази та встановлено строк для їх подання до суду до 24.06.2024.
У зв'язку із не наданням витребуваних доказів ухвалою суду від 10 липня 2024 року повторно витребувано у відповідача електронну копію пенсійної справи позивача та розрахунок пенсії та довідку ОК-5 позивача. Встановлено строк для їх подання до суду до 15.07.2024 року.
Ухвалою суду від 17 липня 2024 року застосовано до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області заходи процесуального примусу у вигляді штрафу.
Ухвалою суду від 19 липня 2024 року повторно витребувано у відповідача електронну копію пенсійної справи позивача та розрахунок пенсії та довідку ОК-5 позивача. Встановлено строк для їх подання до суду до 15.07.2024 року.
Ухвалою суду від 26 липня 2024 року скасовано ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2024 року про застосування заходів процесуального примусу у вигляді штрафу.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Селидівським МВ УМВС України у Донецькій області 31 липня 1997 року.
10 листопада 2023 року позивач, через веб портал, звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV.
17 листопада 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії № 057250005522, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003.
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задоволено частково та вирішено:
визнати протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії №057250005522, прийняте 17 листопада 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву №3337, подану ОСОБА_1 10 листопада 2023 року, зарахувавши до його страхового стажу як спеціальний стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоди роботи на підприємстві ДВАТ «Техпром» з 10 січня 1997 року по 31 грудня 1998 року, на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» з 01 липня 2021 року по 30 вересня 2023 року.
в задоволенні інших позовних вимог відмовити.
На виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області ОСОБА_1 з 06.11.2023 призначено пенсію за віком по Списку №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058.
На адвокатський запит представника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом № 9917/02-16 від 09.05.2024 повідомило, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області ОСОБА_1 з 06.11.2023 призначено пенсію за віком по Списку №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058. Заробітна плата за період з 01.10.2021 по 30.09.2023 зарахована нульовим значенням, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування за вищезазначений період заробітна плата нарахована, але відомості про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України відсутні. Таким чином, рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області виконано в повному обсязі відповідно до покладених судом зобов'язань.
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії, при розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 31 р. 3 м. 11 д. (375 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 20 р. 0 м. 27 д. (240 м);
Дата вводу заробітку 10.11.2023 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки 12236.71 грн (за 2020-2022 роки);
Останній місяць врахованої зарплати 30.09.2023;
Максимальна дата оптимізації 30.09.2023;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 246.41814 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 232.85778 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 242 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 38 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 204 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.01826 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 202.90000204 - 3 + 57 / 30;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.14765 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення 14043.46000 (а.с. 85).
При цьому при розрахунку заробітку для обчислення позивачу пенсії відповідачем не було враховано заробіток (дохід) позивача за період з 1 жовтня 2021 року по 30 вересня 2023 року.
Не погодившись з розрахунком пенсії позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій […] регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV(далі - Закон № 1058-IV) (тут і надалів редакції, чинній як станом на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії, так і станом на час звернення із заявою про перерахунок пенсії).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону,законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права на пенсію та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням (ч. 2 ст. 5 цього Закону).
Згідно зі ст. 8 Закону № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.
Положеннями ч. 1ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, якою врегульовано порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (абз. 1).
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно допп. 7,8,9і14ст. 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абз. 2 цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців..
Частиною 1 ст. 44 Закону № 1058-IV передбачено, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
25 листопада 2005 року постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1) (далі- Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1); подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб. Заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту […] через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID […].
Згідно з п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Як встановлено судом, заява позивача від 10 листопада 2023 року про призначення пенсії була подана відповідно до приписів п. 1.1 Порядку № 22-1.
17 листопада 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії № 057250005522, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі №200/7437/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області ОСОБА_1 з 06.11.2023 призначено пенсію за віком по Списку №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058.
З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.05.2024 року № 9917/02-16 судом встановлено, що заробітна плата за період з 01.10.2021 по 30.09.2023 зарахована нульовим значенням, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування за вищезазначений період заробітна плата нарахована, але відомості про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України відсутні.
Як вбачається з довідки форми ОК-5 (Індивідуальні відомості про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України), у період з 01 жовтня 2021 року по 30 вересня 2023 року заробітна плата позивачу нараховувалась, але страхові внески при цьому не сплачені, а саме: жовтень 2021 - 14400,50; листопад 2021 - 14938.29; грудень 2021 - 14809.65; січень 2022 - 15694.70; лютий 2022 - 15822.72; березень 2022 - 10169.71; квітень 2022 - 13322.23; травень 2022 - 24635.19; червень 2022 - 21030.44; липень 2022 - 21416.28; серпень 2022 - 22934.13; вересень 2022 - 21485.18; жовтень 2022 - 18089.39; листопад 2022 - 21588.00; грудень 2022 - 22714.28; січень 2023 - 21730.52; лютий 2023 - 17834.88; березень 2023 - 21605.05; квітень 2023 - 23402.93; травень 2023 - 23296.46; червень 2023 - 22375.26; липень 2023 - 20088.75; серпень 2023 - 22245.70; вересень 2023 - 25417.74.
Згідно із протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії, при розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії позивачу була врахована заробітна плата за періоди з 01 жовтня 2021 ркоу по 30 вересня 2023 року з показником «0».
Відповідно до ст. 41 Закону № 1058-ІV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи зі здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої ч. 3 ст. 24 цього Закону.
Разом із цим відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону № 1058-ІV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пп. 1,2,5-7,9,10,12,15,17і18ст. 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 6ст. 20 Закону № 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Пунктом 1 ч. 2ст. 6 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування'передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
При цьому згідно з ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг) (ч. 6 ст. 20).
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 10 ст. 20).
Відповідно дост. 106 Закону № 1058-ІV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, яке здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Аналіз наведених нормативно-правових приписів свідчить про те, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну сплату або сплату не в повному обсязі страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Отже, не виконання ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» (з жовтня 2021 року по вересень 2023 року) обов'язку зі своєчасній сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України фактично позбавило позивача належної соціальної захищеності, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Верховним Судом неодноразово наголошувалось, що особа не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків (постанови від 17 липня 2019 року у справі № 144/669/17, від 30 липня 2019 року у справі № 373/2265/16-а, від 30 грудня 2021 року у справі № 348/1249/17, від 11 жовтня 2023 року у справі № 340/1454/21).
Таким чином, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків за періоди з 01 жовтня 2021 року по 30 вересня 2023 року не може бути підставою для не врахування фактичної (реальної, а не в «нульовому» значенні) заробітної плати позивача при розрахунку розміру призначеної йому з 06 листопада 2023 року пенсії.
Вказаний висновок суду узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постанові від 18 травня 2020 року у справі № 607/1967/17.
За приписами ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо обраного способу захисту порушеного права.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги позивача шляхом:
визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 06.11.2023 року, з урахуванням заробітної плати за період з 01.10.2021 року по 30.09.2023 року в нульовому розмірі.
зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.11.2023 року з врахуванням заробітної плати в розмірі:
у 2021 році: жовтень - 14 400,50, листопад - 14 938,29, грудень - 14 809,65;
у 2022 році: січень - 15 694,70, лютий - 15 822,72, березень - 10 169,71, квітень - 13 322,23, травень - 24 635,19, червень - 21 030,44, липень - 21 416,28, серпень - 22 934,13, вересень - 21 485,18, жовтень - 18 089,39, листопад - 21 588,00, грудень - 22 714,28;
у 2023 році: січень - 21 730,52, лютий - 17 834,88, березень - 21 605,05, квітень - 23 402,93, травень - 23 296,46, червень - 22 375,26, липень - 20 088,75, серпень -22 245,70, вересень -25 417,74.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що спірне рішення відповідача визнано протиправним та скасовано, суд дійшов висновку, що судовий збір у розмірі 968,96 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-14, 19-22, 72-78, 94, 132-143, 159-165, 241-247, 255, 295-297 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 06.11.2023 року, з урахуванням заробітної плати за період з 01.10.2021 року по 30.09.2023 року в нульовому розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: Чернігівська обл., м. Чернігів, вул. П'ятницька, будинок 83а; код ЄДРПОУ 21390940 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) з 06.11.2023 року з врахуванням заробітної плати в розмірі:
у 2021 році: жовтень - 14 400,50, листопад - 14 938,29, грудень - 14 809,65;
у 2022 році: січень - 15 694,70, лютий - 15 822,72, березень - 10 169,71, квітень - 13 322,23, травень - 24 635,19, червень - 21 030,44, липень - 21 416,28, серпень - 22 934,13, вересень - 21 485,18, жовтень - 18 089,39, листопад - 21 588,00, грудень - 22 714,28;
у 2023 році: січень - 21 730,52, лютий - 17 834,88, березень - 21 605,05, квітень - 23 402,93, травень - 23 296,46, червень - 22 375,26, липень - 20 088,75, серпень -22 245,70, вересень -25 417,74.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: Чернігівська обл., м. Чернігів, вул. П'ятницька, будинок 83а; код ЄДРПОУ 21390940) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова