Рішення від 26.07.2024 по справі 160/29109/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2024 рокуСправа №160/29109/23

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

установив:

Позивачка звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, оформлені листами №0400-010304-8/85567 від 14.06.2023 р. та №43599-34340/Г-01/8-0400/23 від 08.09.2023 р., щодо відмови у зарахуванні для обчислення пенсії за віком в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду її роботи в КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» з 04.05.2005 р. по 31.05.2017 р. згідно довідки від 05.07.2017 р. та з 04.05.2005 р. по 24.07.2023 р. згідно довідки № 440 від 24.07.2023 р.;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області: з 01.07.2017 р. перерахувати їй пенсію за віком, зарахувавши до страхового стажу для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 04.05.2005 р. по 05.07.2017 р. згідно довідки від 05.07.2017 р. та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум, з 01.09.2023 р. перерахувати пенсію за віком, зарахувавши до страхового стажу для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 04.05.2005 р. по 24.07.2023 р. згідно довідки № 440 від 24.07.2023 р., та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачка стверджує, що їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак період її роботи в КЗ "Криворізький протитуберкульозний диспансер №2" ДОР з 4 травня 2005 року по 31 травня 2017 року, згідно довідки від 5 липня 2017 року, та з 4 травня 2005 року по 24 липня 2023 року, згідно довідки №440 від 24 липня 2023 року, було незаконно не зараховано Пенсійним фондом у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12 грудня 2023 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому вони просили відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що період роботи з 04.05.2005 по 24.07.2023 в КЗ “Криворізький протитуберкульозний диспансер №2” зараховано до загального страхового стажу в одинарному розмірі відповідно до статті 24 Закону №1058. Відповідач обґрунтовує свою позицію тим, що:З 01.01.2004 обчислення стажу для призначення пенсії здійснюється виключно за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Якщо пенсіонер не отримує пенсію за вислугу років, призначену за Законом України “Про пенсійне забезпечення”, то відсутні підстави для зарахування періоду роботи після 01.01.2004 в подвійному розмірі Щодо вимоги позивачки про проведення перерахунку пенсії з 01.07.2017, відповідач вважає, що вона є необґрунтованою, оскільки: Згідно зі статтею 122 КАС України строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи становить шість місяців, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачка звернулася до суду із позовом лише 08.06.2023, тобто поза строком позовної давності Відповідач також зазначає, що прийняття певного рішення в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями відповідача, втручання до яких з боку суду є неприпустимими.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 р. позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху та встановлено позивачу строк - п'ять днів для усунення недоліків, а саме надати заяву про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску строку звернення до суду та доказів на підтвердження поважності цих причин.

31 січня 2024 року від представника позивача надійшла заява в якій вона просила залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зобов'язання Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 з 01.07.2017 по 06.05.2023 із зарахуванням до страхового стажу для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 04.05.2005 по 05.07.2017 згідно довідки від 05.07.2017 та виплати її з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині позивні вимоги позивач підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2024 р. продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, у зв'язку з тим, що позивачка не усунула недоліки позовної заяви.

16 лютого 2024 року від представника позивача надійшла заява, в якій вона просила залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зобов'язання Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 з 01.07.2017 по 06.05.2023.

В іншій частині позивні вимоги позивач підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити, а саме: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листами № 0400-010304-8/85567 від 14 червня 2023 року та № 43599-34340/Г-01/8-0400/23 від 08 вересня 2023 року, щодо відмови у зарахуванні для обчислення пенсії за віком в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи ОСОБА_1 в КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» з 04.05.2005 по 31.05.2017 згідно довідки від 05.07.2017 та з 04.05.2005 по 24.07.2023 згідно довідки № 440 від 24.07.2023 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 07.05.2023 перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 , зарахувавши до страхового стажу для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 04.05.2005 по 05.07.2017 згідно довідки від 05.07.2017 та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум. з 01.09.2023 перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 , зарахувавши до страхового стажу для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 04.05.2005 по 24.07.2023 згідно довідки № 440 від 24.07.2023, та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 р. заяву представника ОСОБА_1 задоволено частково. Залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зобов'язання Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 з 01.07.2017 по 06.05.2023.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 02.06.2013р.

Позивачка звернулась 08.06.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про надання копій документів з пенсійної справи ОСОБА_1 і інформації.

Після ознайомлення з наданими документами з?ясувалось, що в матеріалах пенсійної справи міститься довідка від 05.07.2017, видана КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2» ДОР» (оригінал в матеріалах пенсійної справи позивача), якою підтверджується, що ОСОБА_1 працювала в КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2» ДОР» з 04.05.2005 по теперішній час (станом на день видачі довідки 05.07.2017) на посадах молодшої медичної сестри палатної по обслуговуванню туберкульозних хворих легенево-хірургічного відділення та сестри господині легенево-хірургічного відділення в КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2». Відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №111-1У від 10.07.2003 року період роботи з 04.05.2005 р. по теперішній час зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Згідно розпорядження №168506 від 14.07.2017 пенсія за віком позивача складала з 01.07.2017 року 960,63 грн. Страховий стаж позивача складав 26 років 10 місяців 2 дні.

Згідно розпорядженням №168506 від 14.07.2017 (перерахунок - зміна стажу) пенсію за віком позивача було перераховано з 01.07.2017, пенсія за віком позивача з 01.07.2017 стала складати 1029,25 грн. Страховий стаж позивача став складати 28 років 9 місяців 9 днів.

Згідно рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 від 09.08.2018 (індивідуально /масовий/ /у зв?язку зі зміною прожиткового мінімуму/) пенсія за віком виплачувалася позивачу з 01.07.2018 у розмірі 1435,00 грн. Страховий стаж позивача складав 28 років 9 місяців 2 дні.

Згідно рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 від 23.02.2019 (індексація заробітку, масовий) пенсія за віком виплачувалася позивачу з 01.03.2019 у розмірі 1497,00 грн. Страховий стаж позивача складав 28 років 9 місяців 2 дні.

Згідно рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 (у зв?язку з уточненням даних ЄПС) пенсія за віком виплачувалася позивачу з 01.07.2019 у розмірі 1564,00 грн. Страховий стаж позивача складав 28 років 9 місяців 2 дні.

Рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 від 16.07.2019 (зміна стажу (СС

Рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 від 23.04.2020 (індексація заробітку, масовий) пенсія за віком виплачувалася позивачу з 01.05.2020 у розмірі 2100,00 грн. Страховий стаж позивача складав 30 років 10 місяців 2 дні.

Рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 від 23.02.2021 (індексація заробітку, масовий) пенсія за віком виплачувалася позивачу з 01.03.2021 у розмірі 2200,00 грн. Страховий стаж позивача складав 30 років 10 місяців 2 дні.

Рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 від 27.08.2021 (зміна стажу (СС

Рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 від 22.02.2022 (індексація заробітку, масовий) пенсія за віком виплачувалася позивачу з 01.03.2022 у розмірі 2300,00 грн. Страховий стаж позивача складав 32 роки 10 місяців 2 дні.

Рішенням відповідача про перерахунок пенсії №912400168506 від 26.02.2023(індексація заробітку, масовий) пенсія за віком виплачувалася позивачу з 01.03.2023 у розмірі 2760,00 грн. Страховий стаж позивача складав 32 роки 10 місяців 2 дні.

На адвокатський запит представника позивача листом від 14.06.2023 №0400-010304-8/85567 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, відповідач повідомив, що статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що робота, зокрема, у протитуберкульозних диспансерах закладів охорони здоров?я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі до 01.01.2004, а період роботи в такому закладі після 01.01.2004 у подвійному розмірі обчислюється тільки щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах. Враховуючи вищезазначене період роботи з 04.05.2005 по 31.05.2017, зараховано до загального страхового стажу, згідно наданих довідок, в одинарному розмірі.

23 серпня 2023 року позивачка звернулася до Відповідача через портал електронних послуг ПФУ із заявою встановленого зразка про призначення/перерахунок пенсії за віком, що підтверджується заявою про призначення/перерахунок пенсії №419 від 23.08.2023 та роздруківкою з порталу електронних послуг ПФУ щодо реєстрації заяви з переліком доданих документів.

24.08.2023 позивачем на адресу відповідача поштою було відправлено цю ж заяву щодо перерахунку пенсії за віком за віком згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (оригінал у відповідача). Заява була відправлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримана Відповідачем 30.08.2023, що підтверджується фіскальним чеком №5004701742757 та поштовим повідомленням №5004701742757 (оригінали у позивача).

У зазначеній заяві щодо перерахунку пенсії за віком згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивачка просила:

З 01.07.2017 зарахувати у подвійному розмірі для обчислення пенсії згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи ОСОБА_1 з 04.05.2005 по 31.05.2017 в КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2» згідно довідки від 05.07.2017.

3 01.07.2017 перерахувати пенсію за віком ОСОБА_1 із зарахуванням для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 04.05.2005 по 31.05.2017 в К3 «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2» на підставі заяви про перерахунок пенсії від 11 липня 2017 року та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

3 01 вересня 2023 року зарахувати у подвійному розмірі для обчислення пенсії згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи ОСОБА_1 з 01.06.2017 по 24.07.2023 в КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР».

З 01.09.2023 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 , пенсію за віком із зарахуванням для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 01.06.2017 по 24.07.2023 в КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» на підставі довідки №440 від 24.07.2023.

Рішенням №912400168506 від 01 вересня 2023 року позиваці здійснено перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». Пенсія нарахована з 01.09.2023 у розмірі 2896,72 грн. Страховий стаж позивача складав 34 роки 10 місяців 2 днів.

Листом №43599-34340/Г-01/8-0400/23 від 08 вересня 2023 року (оригінал у відповідача), у відповідь на звернення від 23.08.2023, позивачку повідомлено, що Відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено робота, зокрема, у інфекційних закладах (відділеннях) закладів охорони здоров?я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі. Відповідно до статті 24 Закону № 1058, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. 3 огляду на зазначене, зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу в подвійному розмірі період роботи у Комунальному підприємстві «Криворізький протитуберкульозний диспансер» з 04.05.2005 по 24.07.2023 немає законних підстав.

Позивачка вважає, дії відповідача щодо відмови у зарахуванні періодів роботи позивача в КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» у подвійному розмірі протиправними, що стало підставою для звернення з відповідною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

За ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, врегульовані Законом України № 1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» і Законом України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За визначеннями, наведеними у ст. 1 вказаного Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Приписами частин 1-3 ст. 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Як зазначено у ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Стаття 24 Закону №1058 не скасовує ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не зупиняє її дію.

Нормами ст. 16 Прикінцевих положень №1058 передбачено, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Статтею 60 Закону № 1788-XII передбачено, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, закладах (відділеннях) з лікуванням осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

Згідно ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» інфекційні хвороби - розлади здоров'я людей, що викликаються живими збудниками (вірусами, бактеріями, рикетсіями, найпростішими, грибками, гельмінтами, кліщами, іншими патогенними паразитами), продуктами їх життєдіяльності (токсинами), патогенними білками (пріонами), передаються від заражених осіб здоровим і схильні до масового поширення.

Лікування хворих на інфекційні хвороби може проводитися в акредитованих у встановленому законодавством порядку державних і комунальних спеціалізованих закладах (відділеннях) охорони здоров'я та клініках наукових установ, а також в акредитованих закладах охорони здоров'я, заснованих у встановленому законодавством порядку на приватній формі власності. У разі якщо перебіг інфекційної хвороби легкий, а епідемічна ситуація в осередку інфекційної хвороби благополучна, лікування такого хворого під систематичним медичним наглядом може здійснюватися амбулаторно, крім випадків, передбачених статтями 22, 27 і 31 цього Закону.

Лікуванням хворих на інфекційні хвороби можуть займатися особи, які мають медичну освіту та відповідають кваліфікаційним вимогам, установленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, у тому числі особи, які в установленому порядку займаються приватною медичною практикою. (ст. 7 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб»).

Визначення протитуберкульозному закладу і туберекульозу наведено у ст. 1 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз».

Відповідно до пунктів 7, 12 вказаної статті протитуберкульозні заклади - лікувально-профілактичні заклади охорони здоров'я (протитуберкульозні диспансери, лікарні, санаторно-курортні, інші заклади) чи їх структурні підрозділи, в яких надається медична допомога хворим на туберкульоз. Перелік протитуберкульозних закладів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

туберкульоз - соціально небезпечна інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу.

Частиною 1 ст. 10 цього Закону встановлено, що медична допомога хворим на туберкульоз надається амбулаторно або в умовах стаціонару протитуберкульозного закладу відповідно до галузевих стандартів надання медичної допомоги та стандарту інфекційного контролю за захворюванням на туберкульоз.

Відповідно до п. 1.1 наказу Міністерства охорони здоров'я України "Про затвердження Переліку протитуберкульозних закладів" за №514 від 16.07.2009 протитуберкульозний диспансер є лікувально-профілактичним закладом.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України 19.07.1995 за №133 затверджено Перелік особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб, до якого віднесено і туберкульоз.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських посад, посад фармацевтів, посад фахівців, посад фахівців з фармацевтичною освітою (асистентів фармацевтів), посад професіоналів у галузі охорони здоров'я, посад фахівців у галузі охорони здоров'я, посад фахівців у галузі охорони здоров'я та посад професіоналів з вищою немедичною освітою у закладах охорони здоров'я» від 28.10.2002 №385, затверджено Перелік закладів охорони здоров'я, до якого увійшов протитуберкульозний диспансер.

Згідно ст. 22 Закону України "Про протидію захворюванню на туберкульоз" працівникам протитуберкульозних закладів, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз, працюють із живими збудниками туберкульозу чи матеріалами, що їх містять, здійснюють догляд за хворими на туберкульоз та/або прибирання приміщень, у яких перебувають такі хворі, встановлюються підвищені посадові оклади у зв'язку із шкідливими і важкими умовами праці, надбавка за вислугу років та інші надбавки і доплати. Перелік робіт, професій і посад, зайняття яких дає право на підвищені посадові оклади, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Працівники протитуберкульозних закладів, зазначені у частині першій статті 22 цього Закону, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах у порядку, встановленому пенсійним законодавством (ст. 23 Закону).

Висновки щодо застосування у даній справі ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» узгоджуються також з правовою позицією Верховного Суду у постанові від 20.04.2022 у справі №214/3705/17 , постанові від 27.04.2023 у справі №160/14078/22.

Так, зокрема, Верховний суд у постанові від 27 квітня 2023 року по справі № 160/14078/22 (провадження № К/990/11823/23) прийшов до наступного висновку: «…28. Відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

29. Під час розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено і не заперечується відповідачем, що протягом спірного періоду позивачка працювала у інфекційних закладах охорони здоров'я.

30. За правилами статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та в силу приписів пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи у інфекційному закладі охорони здоров'я підлягає зарахуванню до стажу роботи на пільгових умовах у подвійному розмірі.

31. Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 04 грудня 2019 року у справі № 689/872/17 та від 20 квітня 2022 року у справі № 214/3705/17, у яких Суд залишив без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими зобов'язано відповідачів зарахувати до страхового стажу в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи позивачів в інфекційних закладах після 01 січня 20104 року, тобто після дати набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За приписами ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 04.05.2005 року та по теперешній час продовжує працювати в Комунальному підприємстві «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» (ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2», перейменований в К3 «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2» ДОР», далі в ОК3 «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР»).

Період роботи позивача у спірний період підтверджується також довідкою КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» від 24.07.2023 №440 та довідкою від 05.07.2017 року, виданою КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер » ДОР».

Таким чином, при призначенні пенсії за віком відповідачем безпідставно і протиправно не зараховано до страхового стажу період роботи позивача з 04.05.2005 по 24.07.2023р. у подвійному розмірі.

Щодо посилання відповідача на порушення ст. 122 КАС України, суд зазначає наступне.

У постанові від 24 грудня 2020 року у справі №510/1286/16-а Велика Палата Верховного Суду зазначила, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/ несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Отже, оскільки перерахунок пенсії у цій справі не відбувся з вини пенсійного органу, перерахунок провадиться з дати виникнення права без обмеження строку.

Суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та наобхідність задовольнити позов сформулювавши позовні вимоги з урахуванням вимог щодо чіткості, зрозумілості резолютивнгої частини рішення та ефективності і належності сопсобу відновлення порушеного права.

Відтак, належить визнати протиправними дії відповідача, а також зобов'язати зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі період роботи з 04.05.2005 р. по 24.07.2023 р. та зобов'язати перерахувати з 07.05.2023 р. та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум та з урахуванням висновків суду.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, згідно з листами від 14.06.2023 року № 0400-010304-8/85567 та від 08.09.2023 року № 43599-34340/Г-01/8-0400/23, у зарахуванні для обчислення пенсії за віком в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи ОСОБА_1 в КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» з 04.05.2005 р. по 31.05.2017 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для обчислення пенсії за віком у подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 04.05.2005 р. по 24.07.2023 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 07.05.2023 р. та виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум та з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко