02 липня 2024 року Справа № 160/4690/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого суддіЦарікової О.В.,
за участі секретаря судового засіданняОсуховської Ж.С.,
за участі:
представника відповідача: Ярмолич К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
19.02.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви (вх. №17073/24 від 27.02.2024), просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 22.12.2023 №1181576-2411-0465-UА12020010000033698 сума 4656,88 грн, №1181577-2411-0465-UА12020010000033698 4665,92 грн, №1181578-2411-0465-UА12020010000033698 на суму 7729,60 грн, №1181582-2411-0465-UА12020010000033698 сума 8891,20 грн, №1181584-2411-0465-UА12020010000033698 сума 7371,78 грн, №1181586-2411-0465-UА12020010000033698 сума 9632,16 грн, №1181587-2411-0465-UА12020010000033698 сума 6388,87 грн.
В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що відповідачем під час винесення податкових повідомлень-рішень неправильно визначено базу оподаткування по податку на нерухоме майно, адже належний позивачу на праві приватної власності об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 має загальну площу 103,6 м2, а не 197,2 м2, як зазначено в оскаржених податкових повідомленнях-рішеннях. Позивачем наголошено, що 93,6 м2 зі 197,2 м2 - це погріб, підвал, яким користуються сусіди позивача та який не входить у загальну площу належного позивачеві будинку. Також позивачем зазначено, що відповідачем порушено строки направлення оскаржених податкових повідомлень-рішень, що в свою чергу позбавляє позивача обов'язку по сплаті податку на нерухоме майно. За таких обставин, оскаржені податкові повідомлення - рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню судом.
05.03.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами загального позовного провадження. Останнє судове засідання відбулося 02.07.2024.
21.03.2024 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву.
В обґрунтування відзиву відповідачем зазначено, що у своїй діяльності щодо оподаткування нерухомого майна, органи ДПС керуються відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, відповідно до якого позивач є власником, зокрема об'єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 загальною площею 197,2 м2. Щодо строків направлення оскаржених податкових повідомлень-рішень відповідачем зазначено, що у відповідності до норм чинного законодавства України, у випадку несвоєчасного направлення податковим органом податкових повідомлень-рішень, фізичні особи звільняються лише від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання. Таким чином, несвоєчасне отримання податкового повідомлення-рішення жодним чином не звільняє платника податків від обов'язку по сплаті податку на нерухоме майно, а є лише підставою для здійснення такої оплати в більш пізній термін. На підставі зазначеного відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
У судове засідання 02.07.2024 позивач та його повноважний представника не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позову, просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
У відповідності до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як платник податку на нерухоме майно.
Як встановлено з даних інформаційної системи ДПС України, інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна позивач є власником, зокрема, таких об'єктів нерухомого майна:
- житловий будинок, загальною площею 197,2 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 ;
- квартира, загальною площею 163,5 м2, розташованої за адресою: АДРЕСА_4 .
Відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України, контролюючим органом, сформовано та направлено позивачу податкові повідомлення-рішення про визначення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:
- податкове повідомлення-рішення №1181578-2411-0465-UA12020010000033698 від 22.12.2023 р. на суму 7729,60 грн за 2020 рік (Дніпропетровськ, АДРЕСА_5 );
- податкове повідомлення-рішення №1181576-2411-0465-UA12020010000033698 від 22.12.2023 р. на суму 4656,88 грн за 2020 рік ( АДРЕСА_6 площа 197,1 м2);
- податкове повідомлення-рішення №1181577-2411-0465-UA12020010000033698 від 22.12.2023 р. на суму 4665,92 грн за 2020 рік ( АДРЕСА_3 , площа 197,1 м2);
- податкове повідомлення-рішення №1181584-2411-0465-UA12020010000033698 від 22.12.2023 р. на суму 7371,78 грн за 2021 рік (Дніпропетровськ, АДРЕСА_5 );
- податкове повідомлення-рішення №1181582-2411-0465-UA12020010000033698 від 22.12.2023 р. на суму 8891,22 грн за 2021 рік ( АДРЕСА_3 , площа 197,1 м2)
- податкове повідомлення-рішення №1181587-2411-0465-UA12020010000033698 від 22.12.2023 р. на суму 6388,87 грн за 2022 рік (Дніпропетровськ, АДРЕСА_5 )
- податкове повідомлення-рішення №1181586-2411-0465-UA12020010000033698 від 22.12.2023 р. на суму 9632,16 грн за 2022 рік (м. Дніпро, вулиця Тамбовська, будинок 2, площа 197,1 м2).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.8.3 ст.8 Податкового кодексу України до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Відповідно до п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України до місцевих податків належать: податок на майно та єдиний податок.
Згідно п.10.3 ст.10 Податкового кодексу України, місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору та земельного податку за лісові землі.
Відповідно до п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп.265.1.1 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України, податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України, фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (п. 266.3 ст. 266 Кодексу).
Відповідно до п.п.266.2.1 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування податком є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до п.п.266.3.2 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно пп.266.5.1. п.266.5 ст.266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до п.п.266.7.1 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Відповідно до пп.266.9.1 п.266.9 ст.266 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Згідно п.п.266.10.1 п.266.10 ст.266 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно з положеннями ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема доходи місцевих бюджетів. Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та зборів та інших обов'язкових платежів.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.24 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються, зокрема. питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.63 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України
Згідно ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ч.1 ст.182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно статей 2, 3, 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності на нерухоме майно є речовим правом, яке підлягає реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, та виникає з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги те, що загальна площа належних позивачу об'єктів нерухомого майна визначена відповідачем на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, суд дійшов висновку, що оскаржені податкові повідомлення-рішення від 22.12.2023 №1181576-2411-0465-UА12020010000033698 сума 4656,88 грн, №1181577-2411-0465-UА12020010000033698 4665,92 грн, №1181578-2411-0465-UА12020010000033698 на суму 7729,60 грн, №1181582-2411-0465-UА12020010000033698 сума 8891,20 грн, №1181584-2411-0465-UА12020010000033698 сума 7371,78 грн, №1181586-2411-0465-UА12020010000033698 сума 9632,16 грн, №1181587-2411-0465-UА12020010000033698 сума 6388,87 грн. є правомірними, а тому у суду відсутні підстави для їх скасування.
Відповідно до ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 6, 72-77, 139, 243, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення складений 12 липня 2024 року.
Суддя О.В. Царікова