Рішення від 26.07.2024 по справі 120/1308/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 липня 2024 р. Справа № 120/1308/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до його заяви від 13.11.2023, тому з метою зобов'язання відповідача перерахувати з 01.06.2020 пенсію за першою складовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Ухвалою від 07.02.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

27.02.2024 відповідач подав відзив у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19.09.2022 № 120/3874/22 позивачу було здійснено перерахунок пенсії. Обчислення пенсії Позивача станом на 01.06.2020 проведено наступним чином.

Розрахунок пенсії за віком проведено за двоскладовою формулою, виходячи із заробітної плати за період з 01.05.1987 по 31.05.1987. Розмір пенсії за першою складовою розраховано пропорційно наявному стажу (до 01 січня 2004 року) 23 роки 09 місяців 19 днів. При обрахунку першої складової згідно п. 2 ст. 56 Закону № 796 за наявності 20 років стажу процент розрахунку пенсії становить 55 відсотків від заробітку, за 3 роки стажу, набутих понад 20 років додано ще 3 відсотки. Відповідно загальний відсоток розрахунку пенсії Позивача від заробітку становить 58 відсотків.

Заробітна плата для обчислення пенсії за першою складовою визначена згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.1992 № 395 "Про додаткове коригування рівнів державних пенсій" (коефіцієнт підвищення 2,72*2) становить 0,01311 грн. Відповідно, розмір пенсії від заробітку - 0,00760 грн. (0,01311 х 58%), та з урахуванням коефіцієнтів поетапного підвищення пенсії з 1992 по 2004 роки (2 х 1,81 х 2,875 х 2 х 3 х 2,89855 х 3 х 2 х 6,25 х 1,108 x 1,1 x 1,22 Ч 1,11 x 1,4 х 1,12283 х 1,10256 х 1,1 х 1,05708 х 1,12 ) становить 192,18 грн.

Відповідач зауважив, що друга складова пенсійної виплати розрахована за страховий стаж після 01.01.2004 року, що становить 8 років 7 місяців 22 дні (коефіцієнт стажу 0,08583) та середньомісячного заробітку за період з 01.01.2004 по 30.09.2015, який становив станом на 01.06.2020 1669,73 грн (Коефіцієнт заробітку 0,34154 х 3764,40 грн х 1,17 х 1,11) становить143,31 грн.

На думку відповідача, пенсія позивачу виплачується у відповідності до чинного законодавства України, в тому числі, і при проведенні індексації з 01.03.2022 та з 01.03.2023.

Суд, вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням від 04.09.2015 серії НОМЕР_1 (а.с. 13).

Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України Вінницької області та отримує пенсію за віком, призначену із зниженням пенсійного віку, як учаснику наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі №120/7076/20-а, зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.09.2020р. та вирішити питання про перерахунок пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням висновків суду у дані справі .

В результаті виконання рішення суду від 14.01.2021р. у справі № 120/7076/20-а, розмір пенсії за першою складовою становив 2523,45 грн (3884,62 х 58% х 1,12 (коефіцієнт підвищення основного розміру пенсії)), виплату якого обмежено максимальним розміром пенсії в 168 грн, що підтверджується листом ГУ ПФУ у Вінницькій області № 14197-13720/B-02/8-0200/21 від 18.11.2021 р.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №120/5648/21-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без обмеження суми пенсійних виплат у розмірі 168,00 грн, починаючи з 01.06.2020.

Після прийняття рішення суду від 12.08.2021 у справі № 120/5648/21-а, ГУ ПФУ у Вінницькій області нараховувало та виплачувало пенсію по першій складовій в розмірі 2523,45 грн (3884,62 х 58% х 1,12 (коефіцієнт підвищення основного розміру пенсії); 159,07 грн по другій складовій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області невірно обрахувало його середній заробіток для обчислення пенсії за першою складовою формули, позивач звернувся до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.09.2022 у справі №120/3874/22, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.06.2020 перерахунок та виплату пенсії з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення відповідно до вимог ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" шляхом додавання загальної суми заробітної плати за роботу в зоні радіоактивного забруднення в травні місяці 1987 року до суми заробітної плати на основній роботі за травень 1987 року, за архівними довідками № 2122 6246 9 365 від 04.08.2010, № 6167 від 26.07.2010, виданими Міністерством оборони України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області проводити ОСОБА_1 з 01.03.2022 індексацію пенсії по першій складовій.

На думку позивача, Головним управлінням при черговому перерахунку пенсія на підставі вищевказаного рішення невірно обчислено індивідуальний коефіцієнт заробітку по першій складовій формулі, тому 13.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії.

Відповідач листом від 06.12.2023 повідомив позивача, що пенсія призначена та виплачується з урахуванням висновків суду у відповідності до чинного законодавства України.

Позивач, вважаючи відмову відповідача у перерахунку розміру пенсії протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 55 Закону № 796-XII визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.

Також, пунктом 2 статті 56 Закону № 796-XII передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058 (зміни внесено згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року).

Суд бере до уваги те, що позивачу призначено пенсію в 2015 році, тобто до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року.

Разом з тим, норми ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV не містять жодних формул розрахунку пенсій, вони лише визначають право особи обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796.

Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині 2 статті 56 Закону № 796-XII.

Порядок перерахунку пенсій Законом № 796-XII не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону № 1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону № 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з матеріалами справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 04.09.2015.

Вказана обставина встановлена у рішенні Вінницького окружного адміністративного суду від 03.09.2020 у справі №120/3193/20-а, тому, у відповідності до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Відповідно до частин 1, 2 статті 57 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Поряд з цим, частиною 3 статті 57 Закону № 796-XII визначено, якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Таким чином, позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі № 120/5648/21-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без обмеження суми пенсійних виплат у розмірі 168,00 грн, починаючи з 01.06.2020.

Після прийняття рішення суду від 12.08.2021 у справі № 120/5648/21-а, ГУ ПФУ у Вінницькій області нараховувало та виплачувало пенсію по першій складовій в розмірі 2523,45 грн (3884,62 х 58% х 1,12 (коефіцієнт підвищення основного розміру пенсії); 159,07 грн по другій складовій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області невірно обрахувало середній заробіток позивача для обчислення пенсії за першою складовою формули, ОСОБА_1 звернувся до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.09.2022 у справі № 120/3874/22, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.06.2020 перерахунок та виплату пенсії з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення відповідно до вимог ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" шляхом додавання загальної суми заробітної плати за роботу в зоні радіоактивного забруднення в травні місяці 1987 року до суми заробітної плати на основній роботі за травень 1987 року, за архівними довідками № 2122 6246 9 365 від 04.08.2010, № 6167 від 26.07.2010, виданими Міністерством оборони України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області проводити ОСОБА_1 з 01.03.2022 індексацію пенсії по першій складовій.

На виконання цього рішення відповідач обрахував середній заробіток позивача для обчислення пенсії за першою складовою, що становить 241 крб. 48 коп.

Проте, за доводами позивача при перерахунку пенсія на підставі вищевказаного рішення відповідачем невірно обчислено індивідуальний коефіцієнт заробітку по першій складовій формулі.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії.

Згідно із ч. 1 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-IV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Отже, зазначена правова норма надає особі, яка звертається за призначенням пенсії обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, зокрема, ті, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або ж спеціальним Законом № 796-XII.

Згідно із ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідач у своєму відзиві вказав, що заробітна плата для обчислення пенсії за першою складовою визначена згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.1992 № 395 "Про додаткове коригування рівнів державних пенсій" (коефіцієнт підвищення 2,72*2) становить 0,01311 грн. Відповідно, розмір пенсії від заробітку - 0,00760 грн. (0,01311 х 58%), та з урахуванням коефіцієнтів поетапного підвищення пенсії з 1992 по 2004 роки (2 х 1,81 х 2,875 х 2 х 3 х 2,89855 х 3 х 2 х 6,25 х 1,108 x 1,1 x 1,22 Ч 1,11 x 1,4 х 1,12283 х 1,10256 х 1,1 х 1,05708 х 1,12) становить 192,18 грн.

Отже, відповідач здійснює обчислення пенсії позивача за першою складовою згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення", а не відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Повертаючись до рішення суду від 14.01.2021 у справі №120/7076/20-а, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.09.2020 та вирішити питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 3 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ з урахуванням правових висновків суду у даній справі.

На виконання цього рішення розмір пенсії позивача за першою складовою становив 2523,45 грн (3884,62 х 58% х 1,12 (коефіцієнт підвищення основного розміру пенсії), що підтверджується листом ГУ ПФУ у Вінницькій області від 18.11.2021 (а.с. 17-18).

Проте, оскільки виплату було обмежено максимальним розміром 168 грн, позивач повторно звернувся до суду.

Рішенням суду від 12.08.2021 у справі № 120/5648/21-а визнано протиправним обмеження пенсії позивача та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без обмеження суми пенсійних виплат у розмірі 168,00 грн, починаючи з 01.06.2020.

Підсумовуючи, суд погоджується з доводами позивача, що обрахування його пенсії за першою складовою відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення" є протиправним, оскільки на виконання рішення суду у справі №120/7076/20-а, такий обрахунок здійснювався за заявою позивача з урахуванням положень ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, після виконання рішення суду від 19.09.2022 у справі №120/3874/22, розмір пенсії за першою складовою змінився з 2532,45 грн на 192,18грн., що суперечить висновкам суду у справі №120/7076/20-а.

Враховуючи зазначене, оскільки відповідач після перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 19.09.2022 у справі № 120/3874/22 не вірно обчислив індивідуальний коефіцієнт заробітку по першій складовій формулі, тому слід зобов'язати відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.06.2020 за першою складовою з урахуванням обчисленого середньомісячного заробітку відповідно до абз 4 частини 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить 241 крб 48 коп, із визначенням коефіцієнта заробітку в розмірі 1,30270 та заробітньої плати в розмірі 4 888,83 грн із підвищенням такого заробітку на коефіцієнт 1,12.

З приводу індексації, то згідно з абзацом першим частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який застосовується з 1 березня 2022 року, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Так, відповідно до п.1 постанови КМУ №118 від 16.02.2022, перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Відповідно до п. 1 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168, установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно з п. 1 постанови КМУ від 22.02.2021 №127, установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Отже, суд робить висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням індексації показника заробітної плати, що передбачено вищезазначеними постановами.

Щодо доплати за понаднормований стаж, то суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст 56 Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-УІІІ, згідно із пунктом 3 частини другої розділу І якого частину другу статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відтак, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.06.2008 у справі № 21-1748во07, від 07.07.2015 у справі № 21-727а15, від 20.09.2016 у справі № 1601/12900/12, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 17.04.2018 у справі № 565/1270/17, від 02.04.2019 у справі № 565/871/17, від 26.11.2019 у справі № 572/1263/17, від 16.07.2020 у справі № 336/7176/16-а, від 26.12.2022 у справі 520/4297/19.

На підставі вищевикладеного, оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, на нього розповсюджується дія ст. 56 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватися за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік, але не вище 75 % заробітку.

За даними пенсійної справи страховий стаж позивача, що врахований по 30.09.2015, становить 32 роки 05 місяців 11 днів, тому позивач має право на доплату за понаднормований стаж за 12 років в розмірі 12% заробітку, обчисленого відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на вказане, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.06.2020.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1211,20 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 13.11.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.06.2020 за першою складовою з урахуванням обчисленого середньомісячного заробітку відповідно до абз 4 частини 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить 241 крб 48 коп, із визначенням коефіцієнта заробітку в розмірі 1,30270 та заробітної плати в розмірі 4 888,83 грн із підвищенням такого заробітку на коефіцієнт 1,12, із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.03.2021 у розмірі коефіцієнта 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127, з 01.03.2022 у розмірі - 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, з 01.03.2023 у розмірі - 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168, з встановленням доплати за понаднормований стаж за 12 років в розмірі 12% заробітку, обчисленого відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна