621/2671/24
3/621/710/24
іменем України
26 липня 2024 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №2 Чугуївського районного управління поліції ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Мохнач Зміївського району Харківської області, є громадянкою України, має середньо-спеціальну освіту. не одружена, працює продавцем у ФОП " ОСОБА_2 ", зареєстрована в АДРЕСА_1 , фактично проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частинами 1, 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1. 09.07.2024 близько 13:00 години в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 будучи працівником підприємства торгівлі в магазині ФО-П " ОСОБА_2 ", на порушення ч. 1 ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" відповідно до якої заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння: 1) особами, які не досягли 18 років; 2) особам, які не досягли 18 років, здійснила продаж тютюнового виробу - Heets, в кількості 1 пачка, особі, яка не досягла 18 років - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим своїми діями порушила вимоги правил торгівлі тютюновими виробами.
2. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серія ВАД № 094925 від 09.07.2024 ОСОБА_1 ставиться у вину правопорушення, передбачене частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин: 09.07.2024 близько 13:00 години за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 здійснювала продаж тютюнових виробів, а саме Heets, в магазині ФО-П " ОСОБА_2 " - продуктовий, без наявної ліцензії, чим порушила абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України ""Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
18.07.2024 матеріал надійшов до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю ОСОБА_4 .
Судовий розгляд матеріалу був призначений на 26.07.2024.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушень за вказаних обставин визнала.
Дослідивши матеріали справи, дослідивши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , дійшов наступного.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення підтверджується, крім її пояснень, також наступними доказами, дослідженими під час судового розгляду:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 094925 від 09.07.2024, в якому викладено обставини правопорушення. Особа, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 зазначила, що користуючись можливістю роботи в магазині бажала підзаробити без відома власника, реалізовувати тютюнові вироби без ліцензії. Також протокол містить відомості про вилучення 186 пачок згідно ст. 265 КУпАП (а. с. 2);
- письмовими поясненнями неповнолітнього свідка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо придбання 1 пачки тютюнового виробу "HEETS" в магазині ФО-П " ОСОБА_2 " (а. с. 5);
Оцінивши надані докази, в діях ОСОБА_1 вбачаю склад порушення працівником підприємства торгівлі правил тютюновими виробами, а саме продаж тютюнових виробів особі, яка не досягла 18-річного віку, за що встановлено відповідальність частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Щодо вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зазначається наступне.
Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Статтею 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" визначено, що роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Частиною 23 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Відповідно до частини 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
З протоколу про адміністративне правопорушення Серія ВАД № 094925 від 09.07.2024 вбачається, що він складений у відношенні продавця ОСОБА_1 , яка працює у суб'єкта господарювання ФО-П " ОСОБА_2 " за обставинами продажу тютюнового виробу без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності.
Водночас, ОСОБА_1 інкримінується правопорушення, передбачене частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, склад якого охоплює роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Таким чином, матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту здійснення ОСОБА_1 роздрібної торгівлі тютюновими виробами, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Під час судового розгляду враховано висновки Європейського суду з прав людини, викладені в рішенні від 09.09.2011 у справі "Лучанінова проти України", від 15.05.2018 у справі "Надточій проти України", який неодноразово зазначав, що до провадження в справах про адміністративні правопорушення застосовується кримінальний аспект та відповідні гарантії статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема згідно яких кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 вчинила діяння, яке містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тому провадження в справі про адміністративне правопорушення в частині притягнення ОСОБА_1 за частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, належить закрити.
Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
До ОСОБА_1 застосувати стягнення за частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) грн 00 коп., які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Строк сплати штрафу не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.
У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України (стягувачем є Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а при оскарженні постанови, вона підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.
Суддя: В. В. Овдієнко