Рішення від 26.07.2024 по справі 913/375/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2024 року м.Харків Справа № 913/375/23(913/382/23)

Провадження №13/913/382/23

Господарський суд Луганської області у складі судді Яресько Б.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу за позовом

Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м. Київ

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД», м. Старобільськ Луганської області

про стягнення 17952059 грн 03 коп.

Без виклику сторін

СУТЬ СПОРУ:

Позивач Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Схід» про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0155-02024 від 15.05.2019 у сумі 17952059 грн 03 коп.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа №913/211/23 передана судді Голенко І.П.

Господарський суд ухвалою від 13.11.2023 відкрив провадження у справі за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Схід» про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0155-02024 від 15.05.2019 у сумі 17952059 грн 03 коп., вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 29.11.2023 об 11 год. 50 хв.

Ухвалою від 29.11.2023 суд зупинив провадження у справі № 913/382/23 до закінчення перегляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в касаційному порядку судових рішень у справі № 911/1359/22, та оприлюднення в установленому законом порядку повного тексту судового рішення, ухваленого за результатами такого розгляду.

Суд поновив провадження у справі № 913/382/23 ухвалою від 22.05.2024.

Ухвалою суду від 23.05.2024 р. матеріали справи № 913/382/23 передано до Господарського суду Луганської області для розгляду в рамках справи № 913/375/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Схід».

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду матеріали справи в межах справи про банкрутство передано на розгляд судді Яресько Б.В., в провадженні якого перебуває справа про банкрутство відповідача № 913/375/23

Відповідно до абз. 4-5 ч. 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства суд встановив проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву в якому він заперечує проти задоволення позову.

Позивачем надано відповідь на відзив в якому він підтримав позовні вимоги та навів свої завперечення щодо доводів відповідача.

Відповідачем надані запреречення на відповідь на відзив.

У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Луганської області,

УСТАНОВИВ:

Позивач - ПАТ «НЕК «Укренерго» є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100% акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «НЕК «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство».

15.05.2019 між Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» (як оператором системи передачі (далі - ОСП)) та ТОВ «ЕНЕРА СХІД» (як користувачем) укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0155-02024 (далі - Договір). За умовами Договору ОСП зобов'язувався надавати послуги з передачі електричної енергії, а користувач зобов'язувався здійснювати оплату за послуги. Сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу, Кодексу комерційного обліку, ліцензій, відповідно до яких сторони здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України.

До вказаного договору сторони неодноразово укладали додаткові угоди, якими вносилися відповідні зміни, зокрема від 15.05.2019, від 14.08.2019 та від 27.03.2023 (договір було викладено в новій редакції) (далі - Договір).

Згідно з п.4.1 Договору для розрахунків за цим Договором використовується плановий і фактичний обсяг Послуги:

1) Плановий обсяг Послуги визначається на основі наданих Користувачем і погоджених ОСП повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць;

2) Визначення фактичного обсягу Послуги у розрахунковому місяці здійснюється: для ОСР на підставі даних щодо обсягів технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ОСР;

для електропостачальників на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами електропостачальника;

для споживачів електричної енергії, які мають намір купувати електричну енергії для власного споживання за двосторонніми договорами та не організованих сегментах ринку, незалежно від точки приєднання на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії цими споживачами;

для споживачів електричної енергії, які приєднані до мереж ОСП, незалежно від способу купівлі електричної енергії (в електропостачальника за Правилами роздрібного ринку чи за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку) на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії цими споживачами;

для виробників електричної енергії на підставі даних щодо обсягів електричної енергії, необхідної для забезпечення власних потреб електричних станцій, на яких відсутня генерація.

З цією метою застосовується дані обліку Адміністратора комерційного обліку та ЕІС Користувача.

Відповідно до умов п.6.2 Договору (в редакції Додаткової угоди від 14 серпня 2019 року) Користувач здійснює поетапну передоплату планової вартості Послуги ОСП таким чином:

1 платіж - до 17.00 години другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості Послуги, визначеної згідно з розділом 5 цього Договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно, або шляхом сплати 1/5 від планової вартості Послуг, яка визначена згідно з розділом 5 Договору, у кожен з наступних періодів:

2 платіж - з 06 до 10 числа розрахункового місяця,

3 платіж - з 11 до 15 числа розрахункового місяця,

4 платіж - з 16 до 20 числа розрахункового місяця,

5 платіж - з 21 до 25 числа розрахункового місяця.

При цьому розмір оплати у вказані періоди повинен бути не менше планової вартості Послуг, яка визначена згідно з умовами розділу 5 цього Договору на 5 днів наперед. Згідно з п. 6.5 Договору Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг.

Послуги протягом 3 банківських днів з моменту та на підставі отримання акту приймання-передачі Послуги, який ОСП надає Користувачу протягом перших 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих Виконавцем, або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком» (далі - Сервіс), з використанням електронно-цифрового підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді у порядку, визначеному законодавством.

НЕК «Укренерго» надавала ТОВ «ЕНЕРА СХІД» послуги по Договору в період з березня по червень 2022 року включно на загальну суму 10 326 895,04 грн, що підтверджується актами приймання-передачі. Натомість, відповідач не виконував в повної мірі та своєчасно належним чином взяті на себе зобов'язання в наслідок чого утворилася наступна заборгованість:

Березень 2022 - 10 295 178,97 (Акт коригування від 21.03.2022);

Квітень 2022 - 18 156,06 (Акт коригування від 20.09.2022);

Травень 2022 - 13 503,19 (Акт коригування від 20.10.2022);

Червень 2022 - 56,82 (Акт коригування від 18.11.2022).

За приписами п. 6.7 Договору у випадку порушення Користувачем термінів розрахунку ОСП має право нараховувати пеню у розмірі 0,1% (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Пеня нараховується до повного виконання Користувачем своїх зобов'язань. За прострочення зазначеного терміну понад тридцять календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7% від суми простроченого платежу.

Позивач звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом та просить суд стягнути на свою користь з відповідача кошти за несвоєчасне виконання умов договору про передачу електричної енергії 15.05.2019 № 0155-02024 в загальній сумі заборгованість зі сплати штрафних санкцій у розмірі 17 952 059 грн. 03 коп. (сімнадцять мільйонів дев'ятсот п'ятдесят дві тисячі п'ятдесят дев'ять гривень три копійки), з яких:

10 326 895 грн. 04 коп. заборгованість за надані послуги,

3 495 418 грн. 09 коп. пеня,

158627 грн. 69 коп. - штраф,

287 294 грн. 54 коп. - 3 відсотки річних,

3 683 823 грн. 67 коп. збитки від інфляції,

а також суму сплаченого судового збору.

Відповідач проти задоволення позову заперечує, зокрема, посилаючись на те, що наявні форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - військова агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05:30 ранку 24 лютого 2022 року.

28.02.2022 року ТОВ «ЕНЕРА СХІД», відповідно до умов пунктів 10.1 та 10.2 Договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 15.05.2019 № 0155-02024 (далі - Повідомлення 1), за допомогою електронної пошти, листом від 28.02.2022 року № б/н повідомило Позивача про настання форс-мажорних.

04.03.2022 року ТОВ «ЕНЕРА СХІД», відповідно до умов пунктів 10.1 та 10.2 Договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 15.05.2019 № 0155-02024 (далі - Повідомлення 2), за допомогою електронної пошти, листом від 04.03.2022 року № 01-52/2/849 вдруге повідомило Позивача про настання форс- мажорних.

18.03.2022 року НЕК «УКРЕНЕРГО» електронним листом № 01/11274 від 17.03.2022 року про врегулювання договірних відносин, надало відповідь на Повідомлення 2 ТОВ «ЕНЕРА СХІД», у якій запропонувало в установленому порядку розірвати Договір.

18.03.2022 року на електронну пошту ТОВ «ЕНЕРА СХІД» надійшов від НЕК «УКРЕНЕРГО» лист № 01/11339 у якому Позивач надав відповідь на Повідомлення 1 ТОВ «ЕНЕРА СХІД», у якій повідомив про отримання Повідомлення 1 та просив з обов'язки в частині повноти та вчасності розрахунків.

21.03.2022 року ТОВ «ЕНЕРА СХІД» на лист НЕК «УКРЕНЕРГО» від 17.03.2022 року №01/11274 направило відповідь від 21.03.2022 року, про те, що ТОВ «ЕНЕРА СХІД» не має намірів розривати Договір від 15.05.2019 № 0155-02024 про надання послуг з передачі електричної енергії.

ТОВ «ЕНЕРА СХІД» 05.08.2022 року звернулось до Торгово-промислової палати України із заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за договірними зобов'язаннями за договором про надання послуг з передачі електричної енергії укладеним між ТОВ «ЕНЕРА СХІД» та Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» за № 0155-02024 від 15.05.2019.

05.10.2022 року Товариством отримано Сертифікат № 3100-22-0921 від 23.09.2022 року (за вхід.номером №01-51/1/607), яким Торгово-промислова палата Україна засвідчила настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за договором за договором про надання послуг з передачі електричної енергії укладеним 15.05.2019 року № 0155-02024.

20.10.2023 на виконання пунктів 10.1 та 10.2. Договору, на додаток до листів ТОВ «ЕНЕРА СХІД» від 28.02.2022р.№ б/н, від 04.03.2022 №б/н «Повідомлення про настання форс-мажорних обставин», ТОВ «ЕНЕРА СХІД» листом № 01-42/2/67, повідомило Позивача про настання форс-мажорних обставин, які підтверджені відповідним сертифікатом Торгово-промислової палати України та надало копію Сертифікату №3100-22-0921 від 23.09.2022 рок.

Відповідач зазначає, що він виконав умови Договору та тричі повідомило про настання форс-мажорних обставин НЕК «УКРЕНЕРГО», тому на його думку, звільняється від відповідальності за Договором, у зв'язку із дією форс-мажорних обставин. Термін виконання зобов'язань за цим Договором у зв'язку із форс-мажорними обставинами відкладається на строк дії таких обставин.

Відповідач також зазначає, що Договором встановлена відповідальність за прострочення розрахунку тільки за фактичний обсяг Послуги (післяплати). За прострочення внесення попередньої оплати відповідальність Договором не встановлена.

Крім того, Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 19.04.2024 у справі №911/1359/22 (ухваленій після подання касаційної скарги) дійшла висновків, що пп.16 п.1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 26.04.2022 №413) - це імперативна норма, якою держава вказала учасниками ринку електричної енергії, що на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону "Про ринок електричної енергії".

Враховуючи приписи п.16 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332, яка є чинною та обов'язковою для суб'єктів спірних правовідносин, відсутні правові підстави для нарахування та стягнення з відповідача штрафних санкцій, починаючи з 24.02.2022.

Відповідач також просить врахувати, що платіж ТОВ «ЕНЕРА СХІД», зазначений у розрахунку заборгованості НЕК «УКРЕНЕРГО», від 30.06.2023 року у розмірі 2 140,20 був здійснений ТОВ «ЕНЕРА СХІД» за іншим договором, укладеним між ТОВ «ЕНЕРА СХІД» та ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» - № 0155-02024/ПРР від 21.03.2022, про що Товариством повідомлялось НЕК «УКРЕНЕРГО» листом № 01-42-23/2/28 від 17.07.2023р

З врахуванням обставин, що підтверджують ненавмисний характер прострочення Відповідачем своїх зобов'язань за договором, Відповідач просить суд зменшити розмір заявлених до стягнення пені та штрафу на 100%.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з передачі.

Електрична енергія - це енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу (п. 26 ч. 1 ст. 1 Закону "Про ринок електричної енергії").

Передача електричної енергії - це транспортування електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від електричних станцій до пунктів підключення систем розподілу та електроустановок споживання (не включаючи постачання електричної енергії), а також міждержавними лініями (п. 60 ч. 1 ст. 1 Закону "Про ринок електричної енергії").

Постачання електричної енергії - це продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії (п. 68 ч. 1 ст. 1 Закону "Про ринок електричної енергії").

Згідно з п. 5.1 гл. 5 розд. XI Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309 (далі - КСП) (тут і далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) договір про надання послуг з передачі електричної енергії визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює передачу електричної енергії електричними мережами системи передачі. Договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі передачі електричної енергії електричними мережами Оператора системи передачі від виробників до систем розподілу та споживачів, а також при здійсненні експорту електричної енергії.

Укладення договорів про надання послуг з передачі електричної енергії є обов'язковою умовою надання користувачам доступу до системи передачі (п. 5.2 гл. 5 розділу XI КСП).

Суд встановив, що 15.05.2019 р. сторонами був укладений договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0155-02024.

З огляду на встановлений ст. 204 ЦК України принцип презумпції правомірності правочину, суд приймає Договір № 0155-02024 як належну підставу, у розумінні норм статті 11 ЦК України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов'язків.

За своїм змістом та правовою природою укладений сторонами Договір є договором надання послуг, який підпадає під правове регулювання норм статей 901-907 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1 ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно з статтями 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до частини другої статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом встановлено, що Відповідач допустив порушення строків оплати отриманих послуг в наслідок чого виникла заборгованість за договором № 0155-02024 в сумі 10 326 895 грн. 04 коп.

Довод відповідача про те, що позивач безпідставно зменьшив суму заборгованості на 2140 грн. 20 коп. (платіж від 30.06.2023 р.) не приймається судом до уваги, оскільки суд розглядає спір в межах заявлених позовних вимог.

Що стосується посилань відповідача на форс-мажорні обставини, у зв'язку з настанням яких відповідач не міг виконати свої зобов'язання за Договором вчасно, суд зазначає наступне.

У пункті 1 частини першої статті 263 Цивільного кодексу України наведено ознаки непереборної сили та визначено, що непереборна сила це надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Отже, непереборною силою є надзвичайна і невідворотна подія, що повністю звільняє від відповідальності особу, яка порушила зобов'язання, за умови, що остання не могла її передбачити або передбачила, але не могла її відвернути.

За змістом частини другої статті 218 Господарського кодексу України підставою для звільнення від відповідальності є тільки непереборна сила, що одночасно має ознаки надзвичайності та невідворотності.

Так, норма частини другої статті 218 Господарського кодексу України передбачає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

В статті 14-1 Закону України "Про Торгово-промислові палати в Україні" вказано, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Ознаками форс-мажорних обставин є такі елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов'язань за таких умов здійснення господарської діяльності.

Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести. Сторона, яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність.

Наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами відповідно до статей 14, 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати України" шляхом видачі сертифіката.

Відповідно до п. 11.1 Договору № 155-02024 сторони звільняються від відповідальності за повне або часткове невиконання своїх зобовязань за цим Договором, якщо це є результатом дії форс-мажорних обставин. Термін виконання зобовязань за цим Договором у разі форс-мажорних обставин відкладається на строк дії таких обставин. У разі дії форс-мажорних більше 15 календарних днів сторони мають право відмовитися від подальшого виконання зобовязань за цим договором та в установленому порядку розірвати Договір.

Судом встановлено, що після настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) - військової агресії Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05:30 ранку 24 лютого 2022 року відповідачем частково виконувалися зобовязання за договором, до договору були внесені сторонами зміни.

Форс-мажор не звільняє сторони договору від виконання зобов'язань і не змінює строків такого виконання, цей інститут спрямований виключно на звільнення сторони від негативних наслідків, а саме від відповідальності за невиконання чи прострочення виконання зобов'язань на період існування форс-мажору.

При цьому суд враховує, що згідно положень статті 617 Цивільного кодексу України у разі порушення стороною договору зобов'язання внаслідок настання форс-мажорних обставин, особа звільняється лише від відповідальності за неналежне виконання зобов'язання, передбаченої за таке невиконання, проте не звільняється від виконання основного зобов'язання.

Тобто, застосування форс-мажору може звільнити відповідача лише від штрафних санкцій (пені, штрафу) за прострочення оплати у встановлений Договором строк, але не від самого обов'язку здійснити оплату.

Стосовно доводу відповідача що Договором встановлена відповідальність за прострочення розрахунку тільки за фактичний обсяг Послуги (післяплати), а за прострочення внесення попередньої оплати відповідальність Договором не встановлена, смуд зазначає, що оплата планової вартості Послуги, так і остаточний розрахунок за фактичний обсяг Послуги по суті є одним і тим самим зобов'язанням з оплати Послуги, що надається у відповідному розрахунковому періоді.

Невиконання або неналежне виконання Користувачем як зобов'язання з оплати планового обсягу на умовах попередньої оплати, так і зобов'язання з оплати фактичного обсягу Послуги, отриманої за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов'язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов'язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов'язання, зокрема, згідно з нормами статей 611, 625 ЦК України.

Зазначена правова позиція узгоджується з Постановою Верховного Суду від 10.04.2024 р. по справі № 913/211/23.

За таких обставин, вимоги позивача щодо стягнення суми основного боргу в розмірі 10 326 895 грн. 04 коп. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сплата трьох процентів від простроченої суми (якщо інший розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові.

У разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов'язання у нього в силу закону (частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України) виникає обов'язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов'язанням унаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.

Кредитору, у свою чергу, згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України належить право вимоги до боржника щодо сплати інфляційних втрат за період прострочення в оплаті основного боргу.

Перевіривши розрахунки 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку в їх обґрунтованості, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 287 294 грн. 54 коп. - 3 відсотки річних, та 3 683 823 грн. 67 коп. втрат від інфляції підлягають задоволенню у повному обсязі.

Позивачем також заявлена вимога щодо стягнення 3 495 418 грн. 09 коп. пені, та 158627 грн. 69 коп. - штрафу за прострочення оплати.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 ЦК).

Законом від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022, яким у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому Законами від 15.03.2022 №2119-ІХ, від 21.04.2022 №02212-ІХ, від 22.05.2022 №2263-ІХ, від 15.08.2022 №2500-IX, від 16.11.2022 №2738-IX, від 07.02.2023 №2915-IX, від 02.05.2023 №3057-IX, від 27.07.2023 №3275-IX, від 08.11.2023 №3429-IX, від 06.02.2024 №3564-IX, від 08.05.2024 №3684-IX "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затверджено укази Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023, від 06.11.2023 №734/2023, від 05.02.2024 №49/2024, від 06.05.2024 №271/2024, якими строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Відповідно до ст.1 Закону "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" НКРЕКП є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що утворений Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

НКРЕКП прийнято Постанову "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану" від 25.02.2022 №332.

Згідно з пп.16 п.1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 26.04.2022 №413) на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надано настанови зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії.

Судом встановлено, що спірні господарські правовідносини склалися відповідно до Закону "Про ринок електричної енергії", у зв'язку з чим вказана постанова НКРЕКП підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 19.04.2024 у справі № 911/1359/22 дійшла висновків, що пп.16 п.1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 26.04.2022 №413) - це імперативна норма, якою держава вказала учасниками ринку електричної енергії, що на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону "Про ринок електричної енергії".

Враховуючи приписи п.п.16 п.1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332, яка є чинною та обов'язковою для суб'єктів спірних правовідносин, відсутні правові підстави як для нарахування так і стягнення з відповідача штрафних санкцій у вигляді пені та штрафу, починаючи з 24.02.2022 р.

За таких обставин в задоводенні вимог щодо стягнення 3 495 418 грн. 09 коп. пені, та 158627 грн. 69 коп. - штрафу за прострочення оплати слід відмовити.

В звязку з відмовою судом в задоволенні стягнення пені та штрафу суд відмовляє відповідачу в задоволенні клопотання про зменьшення розміру заявлених до стягнення пені та штрафу на 100%.

Враховуючи приписи пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає витрати по сплаті судового збору на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 74, 76, 77, 78, 79, 86, 123, 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРА СХІД» (код ЄДРПОУ 42010964, Україна, 92702, Луганська обл., Старобільський р-н, місто Старобільськ, ПЛОЩА БАЗАРНА, будинок 32 А) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО" (Україна, 01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25; ідентифікаційний код 00100227) 10 326 895 грн. 04 коп. заборгованість за надані послуги, 287 294 грн. 54 коп. - 3 відсотки річних, 3 683 823 грн. 67 коп. збитки від інфляції, та судовий збір - 214470 грн. 20 коп., наказ видати.

3. В решті вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку, передбаченому ст. 253, 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.

Повне рішення складено 26.07.2024

Суддя Богдан ЯРЕСЬКО