Справа № 513/816/24
Провадження № 3/513/1043/24
Саратський районний суд Одеської області
25 липня 2024 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Бучацька А.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, не працюючої, паспорт НОМЕР_1 , виданий 23 листопада 2005 року Саратським РВ УМВС України в Одеській області,
за ч.1 ст. 164, ч.3 ст. 156 КУпАП
18 травня 2024 року о 16 годині 40 хвилин ОСОБА_1 в продуктовому магазині "Кожухар", розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , здійснювала господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, а саме здійснювала продаж товарів з метою одержання прибутку, чим порушила порядок проведення господарської діяльності, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП..
Крім того, 18 травня 2024 року близько 10:40 години ОСОБА_1 , знаходячись за місцем свого мешкання в АДРЕСА_1 здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку марки "Рітм" з рук, відповідальність за що передбачено ч.3 ст. 156 КУпАП.
ОСОБА_1 , яку належним чином повідомили про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибула.
Її вина у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.164 та ч.3 ст. 156 КУпАП, підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 882259 від 18.05.2024 року, який містить необхідні відомості щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 . В протоколі є відмітка про вилучення 1 пачка кави "Якобс", 1 пачка вафлі "Пломбир", 1 пачка чаю "Ахмад", 1 пачка макарони "Київ", 1 консерва "Сніданок туриста", 1 пачка печива "Буратино" на загальну суму 460 гривень;
протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 882260 від 18.05.2024 року, в якому зокрема є відмітка про вилучення 21 пачки сигарет марки RITM на загальну суму 840 гривень;
рапортом про отримання та реєстрацію в ЄО за № 1967 від 18.05.2024 року повідомлення зі служби 102 про те, що 18.05.2024 о 12:12 годині за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 за місцем мешкання торгувала сигаретами буз марок акцизного збору;
рапортом про отримання та реєстрацію в ЄО за № 1969 від 18.05.2024 року повідомлення зі служби 102 про те, що 18.05.2024 за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 здійснювала торгівлю харчовими продуктами без відповідних документів;
заявою ОСОБА_1 про добровільну видачу працівникам поліції продуктів харчування: 1 пачка кави "Якобс", 1 пачка вафлі "Пломбир", 1 пачка чаю "Ахмад, 1 пачка макарон "Київ", 1 консерва "Сніданок туриста", 1 пачка печива "Буратино" на загальну суму 460 гривень;
заявою ОСОБА_1 про добровільну видачу працівникам поліції тютюнових виробів, а саме 21 пачок марки "RITM", які вона реалізовувала у своєму магазині " ІНФОРМАЦІЯ_2 " без марок акцизного податку;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 , про те, що вони з чоловіком вирішили відкрити магазин, але вона ще не зареєстрована як фізична особа-підприємець. Обіцяла оформити документи, вину визнала. Крім того пояснила, що іноді торгує сигаретами без марок акцизного збору;
фотознімками вилученої продукції та грошової купюри номіналом 100 гривень;
квитанцією про отримання на зберігання речових доказів до відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського РВП, а саме: продуктів харчування, які вилучені 18.05.2024 року за протоколом ВАВ № 882259;
квитанцією про отримання на зберігання речових доказів до відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського РВП, а саме: 21 пачка сигарет марки RITM, які вилучені 18.05.2024 року за протоколом ВАВ № 882260.
Статтею 3 Господарського Кодексу України визначено, що під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Господарського Кодексу України суб'єкти господарювання підлягають державній реєстрації відповідно до цього Кодексу та закону.
Частиною 3 ст. 156 КУпАП передбачено відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Частина 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність зокрема за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч.3 ст. 156 КУпАП, як роздрібну торгівля тютюновими виробами без марок акцизного податку з рук, та за ч.1 ст. 164 КУпАП як провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчинені однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила декілька правопорушень, справи про які розглядаються одночасно, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд відповідно до ст.33 КУпАП України враховує характер адміністративних правопорушень, особу порушника, яка раніше притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, стан здоров'я.
Судом не встановлено обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує, що ОСОБА_1 працює, з 23 травня 2024 року зареєстрована як фізична особа підприємець, її сімейний та матеріальний стан.
Оскільки ОСОБА_1 вчинила два адміністративних правопорушення, з яких адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП, є більш серйозним з числа вчинених, тому остаточне адміністративне стягнення належить накласти в межах санкції ч.1 ст. 164 КУпАП, в виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації продукції.
Тому вилучені продукти харчування належить повернути ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання щодо вилучених згідно квитанції про отримання речей і документів тютюнових виробів марки "RITM" без акцизних марок, які згідно ч.3 ст. 156 КУпАП підлягають конфіскації, суддя виходить з такого.
Частиною першою ст. 265 КУпАП визначено, що вилучені речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, повертають володільцеві або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п.п.14.1.107 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно ст. 226.11 Податкового кодексу України та п. 24 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 27 грудня 2010 року, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються. У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію), що визначено ст. 228.3 Податкового кодексу України. Вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 228.7 Податкового кодексу України).
Окрім цього, відповідно до ст.ст. 1, 5 Закону України "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції" №1393-ХІY від 14 січня 2000 року продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо умови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, відноситься до неякісної і небезпечної продукції й підлягає обов'язковому вилученню з обігу.
Оскільки тютюнові вироби без марок акцизного податку не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 "Сигарети. Загальні технічні умови" і відносяться до вилученої з обігу продукції, вони підлягають знищенню.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
За пунктом 5 частини 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином, з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 гривень.
Керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 283, 284, 285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 156 та ч.1 ст. 164 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративні стягнення: за ч.1 ст.164 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень без конфіскації предметів торгівлі; за ч.3 ст.156 КУпАП у виді штрафу в розмірі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень без конфіскації предметів торгівлі.
Тютюнові вироби марки "RITM" 21 пачка - знищити;
Вилучені продукти харчування: 1 пачка кави "Якобс", 1 пачка вафлі "Пломбир", 1 пачка чаю "Ахмад", 1 пачка макарон "Київ", 1 консерва "Сніданок туриста", 1 пачка печива "Буратино" - повернути ОСОБА_1 .
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA978999980313030106000015722, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК в Одеській області/смт. Сарата/21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору на користь держави.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А. І. Бучацька