Справа № 515/809/24
Провадження № 3/513/1009/24
Саратський районний суд Одеської області
25 липня 2024 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Бучацька А.І., розглянувши в залі суду в селищі Сарата Одеської області матеріали, які надійшли з Одеського апеляційного суду про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого, паспорт НОМЕР_1 , виданий 03 листопада 2008 року Татарбунарським РВ УМВС України в Одеській області,
за ст. 124, ст. 122-4, ч.1 ст. 130 КУпАП,
05 травня 2024 року о 22 годині 55 хвилин в Одеській області, Білгород-Дністровський район, Лиманська ТГ, с. Приморське, пров. Торговий, 1, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ 21063 реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку на місці зупинки та в медичному закладі відмовився на відеозапис, який здійснювався на нагрудну бодікамеру, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, 05 травня 2024 року о 22 годині 55 хвилин в Одеській області, Білгород-Дністровський район, Лиманська ТГ, с. Приморське, пров. Торговий, 1, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки ВАЗ 21063 реєстраційний номер НОМЕР_2 , не був уважним не стежив за дорожньою обстановкою, не дотримався безпечного інтервалу, в результаті чого втратив керування транспортним засобом та здійснив наїзд на припаркований автомобіль марки SKODA реєстраційний номер НОМЕР_3 . Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 13.1, 2.3 Б Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
Крім того, 05 травня 2024 року о 22 годині 55 хвилин в Одеській області, Білгород-Дністровський район, Лиманська ТГ, с. Приморське, пров. Торговий, 1, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки ВАЗ 21063 реєстраційний номер НОМЕР_2 та скоївши ДТП, а саме здійснивши зіткнення з автомобілем марки SKODA реєстраційний номер НОМЕР_3 , що був припаркований, після чого залишив місце ДТП, до якої він причетний, чим порушив вимоги п. 2.10 а Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ст.122-4 КУпАП.
Згідно з ч.1 ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, хоча був своєчасно та належним чином повідомлений про день, час та місце судового розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду справи не надав.
Ураховуючи положення ст.268 КУпАП, яка не передбачає обов'язкової участі особи при розгляді справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних матеріалів справи.
Дослідивши протоколи та додані до них матеріали, суд дійшов до наступного.
Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За положеннями ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 5 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до пунктів 2, 3, 6 Розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до пункту 6 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України 07.11.2015 № 1395, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за № 1408/27853 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 808 від 05.11.2021), у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст. 122-4, ч.1 ст. 130 КУпАП, підтверджується:
протоколами про адміністративне правопорушення серії ААД № 477947, серії ААД № 477948, та серії ААД № 477949, які складені 06 травня 2024 року в період часу з 00:05 по 00:15 годин та які містять відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративних правопорушень.У відповідності до положень ч.3 ст.256 КУпАП в протоколах є запис про те, що ОСОБА_1 від підпису в протоколах та від надання письмових пояснень відмовився;
рапортом про реєстрацію в ЄО за № 1723 від 05.05.2024 року, відповідно до якого 05.05.2024 року о 22:50 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 05.05.2024 року о 22:34 за адресою: Татарбунарський район, с. Приморське, вул. Перемоги, 1, у припарковане авто заявника Шкода врізалося авто ВАЗ 2106 д/н НОМЕР_2 та водій поїхав з місця ДТП у невідомому напрямку. Заявник знає водія.
відеозаписом обставин складання протоколів про адміністративні правопорушення, з якого вбачається, що 05 травня 2024 року ОСОБА_1 , який керував автомобілем марки ВАЗ 2106 реєстраційний номер НОМЕР_2 , скоїв ДТП та поїхав з місця пригоди, на вимогу поліцейських щодо проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу "Драгер" та в Арцизькій ЦОЛ відмовився, не заперечував, що вживав алкогольні напої, вчинив ДТП та поїхав;
направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яке видано 06 травня 2024 року о 00:25 ОСОБА_1 , який був направлений до КНП "Арцизька ЦОЛ" в м. Арциз Білгород-Дністровського району Одеської області. Огляд не проводився, водій відмовився.
рапортом поліцейського СРПП Відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського РВП щодо обставин зупинення та складання протоколів відносно ОСОБА_1 ;
схемою місця ДТП, з якої встановлено, що ДТП сталася 05 травня 2024 року о 22:55 годині в Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Приморське, провулок Торговий, 1. Під час ДТП автомобіль марки SKODA реєстраційний номер НОМЕР_3 отримав такі пошкодження: розбитий задній лівий стоп, зігнутий задній бампер, подряпина лакофарбового покриття;
письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_2 який пояснив, що 05.05.2024 року о приблизно о 22:55 годині він стояв неподалік від свого авто марки SKODA реєстраційний номер НОМЕР_3 , який був припаркований біля магазину по вул. Торговій 1 в с. Приморське. В цей час він побачив, як автомобіль марки ВАЗ 21063 врізався в його автомобіль та поїхав з місця ДТП. Він викликав поліцію і коли поліцейські приїхали на місце пригоди, прийшов чоловік який скоїв ДТП, я саме ОСОБА_1 , який зізнався, що це він скоїв ДТП.
На виконання вимог Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року №1026 (Інструкції №1026), інспектором поліції під час виконання службових обов'язків здійснювалась відеозйомка на нагрудний відеореєєстратор NC-M6B серійний номер № NC211344.
Зафіксовані відеозаписом обставини надають можливість повно та об'єктивно дослідити їх, конкретизувати поведінку поліцейських, які діяли в межах своєї компетенції та виконували свої професійні обов'язки у відповідності до Закону України "Про Національну поліцію", та поведінку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Досліджені судом докази в їх сукупності є належними, допустимими та достатніми для висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4 та ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року (із змінами та доповненнями), водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 13.1 Правил дорожнього руху України водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до пункту 2.3 б Правил дорожнього руху України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно з пунктом 2.10 а Правил дорожнього руху України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує наступним чином: за ст.124 КУпАП за ознаками порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу; за ст.122-4 КУпАП - залишення водієм транспортного засобу на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний; за ч.1 ст.130 КУпАП - як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд відповідно до ст. 33 КУпАП України враховує характер адміністративних правопорушень, особу порушника, який протягом року не притягався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, та обставини, що пом'якшують відповідальність
Судом не встановлено обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника.
Санкція ч.1 ст. 130 КУпАП встановлює основне адміністративне стягнення у виді штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з обов'язковим додатковим стягненням у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.
Довідка поліцейського СРПП відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області підтверджує, що згідно облікових даних адміністративної практики (АПІС "НАІС","Армор", тощо) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності за ознаками ст.130 КУпАП впродовж календарного року не притягувався. Згідно облікових даних посвідчення водія не отримував.
Оскільки ОСОБА_1 вчинив три адміністративні правопорушення, з яких адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП, є більш серйозним з числа вчинених, посвідчення водія не отримував, тому відповідно до ст.36 КУпАП на нього належить накласти остаточне адміністративне стягнення у виді у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що встановлено санкцією ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у сумі 605,60 гривень.
Керуючись ст.ст. 36, 40-1, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ст.124, ст. 122-4 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 :
за ч.1 ст. 130 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень;
за ст. 124 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень;
за ст.122-4 КУпАП у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
На підставі ч.2 ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених у виді у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA848999980313080149000015001, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК у Одеській області (Одеська обл.) 21081300, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору на користь держави.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А. І. Бучацька