Рішення від 24.07.2024 по справі 280/5724/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2024 року Справа № 280/5724/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст і підстави позовних вимог.

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), у якій позивач просить суд:

1) визнати протиправними бездіяльність відповідача щодо нездійснення позивачу додаткової оптимізації заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за період з 15.05.2001 по 06.03.2004 за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

2) зобов'язати відповідача здійснити позивачу додаткову оптимізацію заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за період з 15.05.2001 по 06.03.2004 за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 12.04.2024, у зв'язку із чим перерахувати основну оптимізацію та здійснити перерахунок та виплату пенсії із урахуванням раніше виплачених сум.

Крім того, просить стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, понесені у зв'язку із розглядом справи.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. 09.02.2024 вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Ознайомившись із результатом перерахунку, позивач дізналася, що при його проведенні було знято додаткову оптимізацію заробітку за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Звернувшись до відповідача із заявою про проведення додаткової оптимізації із урахуванням даних довідки, позивач отримала відмову у її проведенні, оскільки період перебування у відпустці по догляду за дитиною вже було виключено до загальної оптимізації. Бездіяльність відповідача щодо нездійснення додаткової оптимізації заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважає протиправною.

ІІ. Виклад позицій інших учасників справи.

03.07.2024 надійшов відзив на позовну заяву (вх.№30923), у якому відповідач вказує, що при визначенні оптимального заробітку за період роботи з 01.01.1991 по 30.11.2023 було з'ясовано, що найбільш вигідна заробітна плата за період роботи з 01.07.2000 по 31.01.2001 та з 01.02.2004 по 31.01.2022. Отже, для розрахунку заробітку для обчислення пенсії було враховано періоди роботи за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вимоги статті 40 Закону № 1058 щодо виключення періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більше як 10 відсотків тривалості страхового стажу було дотримано, а саме було оптимізовано період з 01.01.2001 по 31.01.2004 із найменшими коефіцієнтами заробітної плати, що становить 39 місяців. Виключення більшого періоду з заробітної плати позивачки буде суперечити положенням ст. 40 Закону № 1058. Додатково зазначає, що для оптимізації заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058. Оскільки позивачем не було надано довідки органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги або свідоцтво про народження дитини, у відповідача відсутні правові підстави для проведення додаткової оптимізації заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії за період з 15.05.2001 по 06.03.2004 за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З огляду на викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 24.06.2024 суд відкрив провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України); витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області: належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 ; письмові пояснення щодо проведення основної та додаткової оптимізації заробітку ОСОБА_1 та підстави виключення періоду перебування у відпустці по догляду за дитиною з 15.05.2001 по 06.03.2004 до основної оптимізації замість додаткової.

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, з Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.08.2022 у справі № 280/3146/22, яке набрало законної сили 17.01.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020, з 09.02.2022.

Крім того, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2023 у справі № 280/1696/23, яке набрало законної сили 22.08.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 період її роботи з 13.07.1999 по 25.07.2000 до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, у зв'язку із чим перерахувати та виплачувати їй пенсію з 09.02.2022, із урахуванням різниці, що вже була виплачена.

09.02.2024 позивач звернулася до пенсійного органу із відповідною заявою про перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону № 1058 (а.с.37 зворотній бік - 38 зворотній бік).

12.04.2024 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку, а саме додаткової оптимізації її заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. До заяви долучено довіку ПрАТ «Український графіт» від 21.02.2022 № 13/56, за змістом якої ОСОБА_1 знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.05.2001 по 06.03.2004 (а.с.8 зворотній бік - 9).

Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 12.05.2024 № 8619-7218/Т-02/8-0800/24 позивачу роз'яснено, що при визначенні оптимального заробітку за період роботи з 01.01.1991 по 30.11.2023 було з'ясовано, що найбільш вигідна заробітна плата за період роботи з 01.07.2000 по 31.01.2001 та з 01.02.2004 по 31.01.2022. Отже, для розрахунку заробітку для обчислення пенсії було враховано періоди роботи за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Загальна кількість місяці заробітку складає 259 місяців. Вимоги ст. 40 Закону № 1058 щодо виключення періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу дотримано, а саме оптимізовано період з 01.01.2001 по 31.01.2004 із найменшими коефіцієнтами заробітної плати, що становить 39 місяців (а.с.10 зворотній бік).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення додаткової оптимізації заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивач звернулася до суду з цим позовом.

V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до абзаців першого-третього частини першої статті 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Згідно із статтею 27 Закону №1058-IV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців (абзац третій).

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Аналіз змісту абзацу третього частини першої статті 40 Закону №1058-IV свідчить про те, що законодавцем передбачено два варіанти виключення періодів страхового стажу:

1) виключення періодів страхового стажу передбачених лише абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону. У цьому випадку закон допускає можливість виключення періодів незалежно від перерв. До таких періодів належать ті, протягом яких особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

2) виключення будь-якого періоду страхового стажу (лише безперервного).

При цьому, в обох випадках періоди, які виключаються, не можуть перевищувати 60 календарних місяців страхового стажу, а виключення окремих періодів страхового стажу передбачене в цілях обчислення пенсії, яке здійснюється при її призначенні, і не є самостійною підставою для перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже, оптимізація заробітку - це виключення його невисоких коефіцієнтів (а не включення високих), що сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії. Оптимізація заробітку у будь-якому разі сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії, тому при оптимізації пенсійної виплати, коефіцієнт заробітку не може бути знижений, оскільки це суперечить реформуванню та веде до зниження пенсійних виплат.

За обставинами справи позивач звернулася до відповідача із заявою від 12.04.2024 про здійснення перерахунку, а саме проведення оптимізації (виключення періоду) її заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.05.2001 по 06.03.2004.

Чинним законодавством передбачено можливість виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії до 60 календарних місяців страхового стажу та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі лише при призначенні пенсії.

Таким чином, закріплена в абзаці третьому частини першої статті 40 Закону № 1058 можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути повторно проведена при перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.07.2018 у справі №461/4328/16-а, від 19.03.2021 у справі № 345/3150/16-а.

Судом встановлено, що 09.02.2022 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.08.2022 у справі № 280/3146/22. Відповідно до рішення № 084050010365 від 30.01.2023 при призначенні пенсії страховий стаж для обчислення пенсії становив 46 років 2 місяці 8 днів (а.с.39).

Пенсію обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1991 по 31.01.2022, з яких загальний страховий стаж в одинарному розмірі становить 362 місяців. При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії з розрахунку виключено заробітну плату за періоди з 01.02.2001 по 31.01.2004 (36 місяців) в межах 10 % від страхового стажу 362 місяців, а також додатково періоди з 01.05.2020 по 30.06.2020, з 01.12.2021 по 31.01.2022 (3 місяці) (а.с.40-43).

Отже, загальний період оптимізації склав 39 місяців, для визначення розміру заробітної плати враховано 220 місяців (259 місяців (загальна кількість місяців заробітку з 01.07.2001) - 39 місяців заробітку).

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (тобто співвідношення заробітної плати (доходу) застрахованої особи та заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески) після оптимізації становить 1,58079 (346,93069 - сума коефіцієнтів зарплати після оптимізації / 220 місяців), розмір заробітної плати для обчислення пенсії з 09.02.2022 - 17145,83 грн (середній заробіток за 2019-2021 роки - 10846,37 грн х 1,58079 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення).

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати до оптимізації становив 1,36270. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,58079.

Таким чином, позивачу здійснено оптимізацію пенсії при її призначенні.

Крім того, як встановлено судом, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.06.2023 у справі № 280/1696/23 позивачу зараховано до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 період її роботи з 13.07.1999 по 25.07.2000, що підтверджується відомостями з форми РС-право.

Також матеріали пенсійної справи містять докази проведення індексації заробітку позивача з 01.03.2024, про що свідчить рішення № 084050010365 від 24.02.2024 (а.с.44 зворотній бік).

Суд вважає за необхідне зазначити, що особа не завжди особа має високий заробіток за весь період, тобто в деяких місяцях коефіцієнти заробітку можуть бути невисокими. Крім того, у певні періоди (після липня 2000 року) особа могла перебувати на обліку в центрі зайнятості й одержувати відповідну допомогу (у період одержання допомоги, який зараховується до страхового стажу, у заробіток для обчислення пенсії враховується мінімальна заробітна плата). Так, за обставинами справи, при призначенні пенсії відповідачем було оптимізовано період з 01.01.2001 по 31.01.2004 із найменшими коефіцієнтами заробітної плати, який перетинається з періодом перебування ОСОБА_1 у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку 15.05.2001 по 06.03.2004.

Розділ ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок), передбачає, які документи необхідно подати до пенсійного органу для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.

Абзаци сьомий, дев'ятий підпункту 2 пункту 2.1 розділу II встановлює, що період догляду у 2004 році особою за дитиною до досягнення нею трирічного віку підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, передбаченою додатком 10 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 жовтня 2006 року за № 1098/12972.

Якщо за відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка не зверталась, надається свідоцтво про народження дитини. У цьому випадку період перебування у відпустці визначається як період непрацездатності за відомостями реєстру застрахованих осіб, що не може перевищувати тривалості такої відпустки, встановленої статтею 17 Закону України «Про відпустки».

Як вже зазначалось судом, особа має право при призначенні пенсії самостійно визначити період страхового стажу, що виключається із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.

Разом з тим, судом не встановлено, що при призначенні пенсії позивач у встановленому порядку із необхідними документами зверталася до відповідача з вимогою виключити відповідний період страхового стажу. Позивачем не доведено, що відповідач при здійсненні оптимізації обчислення пенсії позивача взяв більш невигідні для нього періоди. Окрім того, суд звертає увагу, що проведення оптимізації пенсії здійснюється відповідачем у визначений законодавцем термін і такий порядок не може бути змінений за бажанням особи.

З урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 18.07.2018 у справі №461/4328/16-а, від 19.03.2021 у справі № 345/3150/16-а, суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у здійсненні додаткової оптимізації заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за період з 15.05.2001 по 06.03.2004 за час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідач не вчинив протиправних дій, оскільки діяв відповідно до чинного законодавства та в межах своїх повноважень.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, № 303-A, пункт 29).

Згідно з пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки жодного правового значення для правильного вирішення справи не мають.

VI. Висновки суду.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про залишення позовних вимог без задоволення.

VII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 24.07.2024.

Суддя К.В. Мінаєва