Рішення від 24.07.2024 по справі 240/4510/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/4510/24

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Райківська виправна колонія (№73)" про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати дії Державної установи "Райківська виправна колонія (№73)" щодо недоплати одноразової грошової допомоги при її нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 неправомірними;

- зобов'язати Державну установу "Райківська виправна колонія (№73)" перерахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні, зарахувавши до стажу, який дає право на виплату такої допомоги 09 років 03 місяці 18 днів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до витягу з наказу державної установи "Райківська виправна колонія (№73)" від 10.11.2023 №90/ОС-23 його звільнено зі служби на підставі Закону України "Про державну кримінально-виконавчу службу України" та підпункту 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням). Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає 13 років 07 місяців 20 днів. Однак, наказом державної установи "Райківська виправна колонія (№73)" від 04.12.2023 №96/ОС-23 були внесені зміни до наказу від 10.11.2023 №90/ОС-23. Зокрема, зазначено, що вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає 02 роки 05 місяців 06 днів. В свою чергу, при звільненні з Державної кримінально-виконавчої служби з ним, всупереч чинному законодавству, не проведений повний розрахунок, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Через відділ документального забезпечення суду 15.04.2024 надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити в його задоволенні. В обґрунтування заперечень вказав, що вислуга років у календарному обчисленні на день звільнення позивача з поліції становить - 11 років 02 місяці 11 днів. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 при звільненні зі служби в поліції набув право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 25 відсотків від суми місячного грошового забезпечення, як такий, що мав вислугу років в календарному обчисленні більше десяти років.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

У зв'язку із переїздом суду до нового приміщення у період з 10.04.2024 по 16.04.2024 у судді був відсутній доступ до КП "Діловодство спеціалізованого суду".

Відповідно до наказу Житомирського окружного адміністративного суду №01-22В від 19.04.2024 головуючий суддя Шуляк Л.А. перебувала у щорічній відпустці в період з 01.05.2024 по 15.05.2024.

У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 03.02.2012 року по 21.05.2021 року проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України та відповідно до наказу ГУНП в Житомирській області від 21.05.2021 року № 167 о/с був звільнений зі служби в поліції за п.7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням).

Відповідно до вищевказаного наказу, вислуга років у позивача, на день звільнення, складала:

- 09 років 03 місяці 18 днів у календарному обчисленні;

- 09 років 05 місяців 10 днів у пільговому обчисленні.

Відповідно до наказу № 43/ОС-21 від 03.06.2021 позивач з 04.06.2021 почав проходити службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України на посаді старшого начальницького складу у Державній установі "Райківська виправна колонія (№73)".

10.11.2023, відповідно до наказу № 90/ОС-23 від 10.11.2023 року був звільнений зі служби за п.7 ч.1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" за власним бажанням. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає 13 років 07 місяців 20 днів.

Відповідно до довідки №3-3866 від 10.11.2023 вислуга років в органах Державної кримінально - виконавчої служби України становить: календарна 02 роки 05 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні - 03 роки 02 місяці 28 днів.

Однак, наказом від 04.12.2023 року № 96/ОС-23 були внесені зміни до наказу від 10.11.2023 року Ка90/ОС-23 та пункт 1 було викладено у новій редакції, відповідно до якої зазначалося що вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби становить 02 роки 05 місяців 06 днів, підставою при цьому було вказано п. 10 та п. 14 Постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року № 393.

Представником позивача 08.01.2024 направлено адвокатський запит до Головного управління Національної поліції в Житомирській області стосовно того чи виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні зі служби ОСОБА_1 .

Відповідно до відповіді на вищевказаний адвокатський запит від 17.01.2024 року, ГУНП в Житомирській області було зазначено, що ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції із вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні - 09 років 03 місяці 18 днів, у пільговому обчисленні - 09 років 05 місяців 10 днів, а тому, враховуючи зазначене він не набув права на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, тому зазначена допомога позивачу не виплачувалась.

Також, 08.01.2024 року представником позивача направлено адвокатський запит до відповідача стосовно того чи виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в ДУ "Райківська виправна колонія (№73)" ОСОБА_1 .

Відповідно до відповіді № 15-4 від 22.01.2024 року одноразова грошова допомога при звільненні зі служби позивачу нарахована та виплачена за період проходження служби в установі з 04 червня 2021 року по 10 листопада 2023 року за повних 2 календарних роки служби.

В подальшому, 26.01.2024 відповідачу було направлено адвокатський запит, з проханням донарахувати та виплатити позивачу відповідно до вислуги років одноразову грошову допомогу в розмірі 25% щомісячного грошового забезпечення за кожний календарний рік служби, тобто за повних 9 років служби.

Листом від 31.01.2024 №15-6 Державна установа "Райківська виправна колонія (№73)" повідомила про те, що позивач навчався у цивільному вищому навчальному закладі (Житомирський національний агроекологічний університет) до вступу на службу у період з 01.09.2007 по 24.06.2011 року (всього 03 роки 09 місяців 23 дні), а тому із розрахунку, відповідно до пункту 2 Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 - один рік навчання за шість місяців служби - 01 рік 10 місяців 26 днів він набув право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, тому виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби з ДУ "Райківська виправна колонія (№73)" з врахуванням попереднього стажу роботи не відбувалась, оскільки відповідно до пункту 10 вказаної Постанови поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції. Державної кримінально- виконавчої служби, особам начальницького складу Національного антикорупційного бюро, особам зі спеціальними званнями Бюро економічної безпеки, які звільняються зі служби повторно, одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.

На думку позивача, на момент звільнення зі служби з ним остаточно не проведено розрахунок належних йому сум, а саме: не зараховано роки попередньої служби, що призвело до того, що була не у повному обсязі нарахована та виплачена одноразова грошова допомога.

Позивач, вважаючи, що ненарахування та невиплата відповідачем у повному обсязі одноразової грошової допомоги при звільненні є протиправною та порушує його права та законні інтереси, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у даній справі регулюються Законом України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію", Законом України від 23 червня 2005 року № 2713-IV "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" (далі - Закон України Про Державну кримінально-виконавчу службу України ), Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - Постанова КМУ від 17 липня 1992 року №393) та наказом Міністерства юстиції від 28 березня 2018 року №925/5 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" (далі - Порядок №925/5).

Відповідно до частини 5 статті 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби мають такий же соціальний захист який мають поліцейські, а також порядок і умови проходження служби.

Згідно з частиною 6 статті 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" пенсійне забезпечення та соціальний захист працівників кримінально-виконавчої служби здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, державну службу, соціальний захист.

Відповідно до частин 1-3 статті 9 Закону №2262-ХІІ особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Службою судової охорони, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.

Отже, положеннями статті 9 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень частини 6 статті 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України", передбачено виплату одноразової грошової допомоги при звільненні працівникам кримінально-виконавчої служби за умови наявної на час звільнення вислуги років - 10 років і більше, розмір та умови виплати якої визначені статтею 9 Закону №2262-ХІІ.

Частиною 6 статті 9 Закону №2262-ХІІ визначено, що особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі повторного їх звільнення зі служби одноразова грошова допомога, передбачена цією статтею, виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги.

З аналізу наведеної норми суд робить висновок, що особам, які не набули права на отримання одноразової грошової допомоги при попередньому звільненні, при наступному звільненні одноразова грошова допомога виплачується з урахуванням періоду попередньої служби.

Такі ж положення передбачені і у Постанові КМУ від 17 липня 1992 року №393, так згідно з абзацами 5, 7 пункту 10 Постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 зазначеним в абзаці першому цього пункту військовослужбовцям, поліцейським і особам рядового і начальницького складу: які звільняються із служби повторно, одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.

Пунктом 4 Порядку №925/5 також передбачено, що особам рядового і начальницького складу у разі повторного їх звільнення зі служби одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які під час попереднього звільнення не набули права на отримання такої допомоги.

Пунктом 5 Порядку №925/5 визначено, що строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".

Одноразова та щорічна грошова допомога, передбачена пунктами 10 і 11 цієї постанови, виплачується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Міністерством транспорту та зв'язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною службою з надзвичайних ситуацій та Управлінням державної охорони за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання (за винятком випадків, передбачених абзацом другим цього пункту) (абзац перший пункту 14 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393).

Оскільки частина 5 статті 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" поширює на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби соціальний захист поліцейських, а також порядок і умови проходження служби, то відповідно дія статті 9 Закону №2262-ХІІ поширюється як на працівників органів внутрішніх справ так і на працівників державної кримінально-виконавчої служби та передбачає, що одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги.

Оскільки позивач під час попереднього звільнення не набув права на одноразову грошову допомогу при звільненні з органів внутрішніх справ, про що свідчить лист Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 17.01.2024, то одноразова грошова допомога має бути виплачена з урахуванням періоду попередньої служби, тобто з урахуванням 9 років 03 місяця 18 днів попередньої служби.

Враховуючи, що у наказі ГУНП в Житомирській області від 21.05.2021 року № 167 визначено вислугу років позивача, на день звільнення, 09 років 03 місяці 18 днів у календарному обчисленні та 09 років 05 місяців 10 днів у пільговому обчисленні й позивачем не оскаржено дій Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо незарахування періоду навчання у вищому навчальному закладі до вислуги років, відповідач мав врахувати вказану вислугу років згідно цього наказу при обрахунку загальної вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги, а тому заперечення в цій частині відхиляються судом.

Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну установу "Райківська виправна колонія (№73)" здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні, зарахувавши до стажу, який дає право на виплату такої допомоги 09 років 03 місяці 18 днів.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем в порушення частини другої статті 77 КАС України не доведено правомірність своєї бездіяльності щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні, із зарахуванням до стажу, який дає право на виплату такої допомоги 09 років 03 місяці 18 днів, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Державної установи "Райківська виправна колонія (№73)" (вул. Миру, буд. 1, с. Райки, Житомирська обл., Бердичівський р-н, 13333. РНОКПП/ЄДРПОУ: 08563352) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної установи "Райківська виправна колонія (№73)" щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в неповному розмірі.

Зобов'язати Державну установу "Райківська виправна колонія (№73)" здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні, зарахувавши до стажу, який дає право на виплату такої допомоги 09 років 03 місяці 18 днів.

Стягнути з Державної установи "Райківська виправна колонія (№73)" на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 24 липня 2024 року.

Суддя Л.А.Шуляк