Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 липня 2024 року Справа№200/4238/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
25 червня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 24 червня 2024 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2024 року з розрахунку 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначеної у розмірі 26 078,20 грн;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2024 року з розрахунку 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначеної у розмірі 26 078,20 грн, та з додаванням до цієї пенсії доплат згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 4.3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
25 червня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 06 травня 2024 року № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 08 травня 2024 року № 3684-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Згідно з протоколом про перерахунок пенсії від 28 лютого 2024 року 00:15 його страховий стаж становить 48 років 06 місяців 15 днів, пільговий стаж за Списком № 1 - 21 рік, середній заробіток для розрахунку пенсії - 26 078,20 грн.
Позивач вказував на те, що ГУ ПФУ в Донецькій області розрахувало його пенсію згідно зі ст. 27 Закону № 1058 (26 078,20 х 0,48500) = 12 647,93 грн.
Однак, відповідно до ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, сума пенсії відповідно до Закону № 345 (80% від 26 078,20 грн) становить 20 862,56 грн.
Позивач доводив, що всупереч приписам ст. 8 Закону № 345 пенсійний орган безпідставно зменшив розмір його пенсії до 19 435,67 грн.
Зазначав, що з урахуванням доплати за понаднормовий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 за 13 років) - 306,93 грн та надбавки на 2-х утриманців (п. 4.3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» (далі - Постанова КМУ № 654)) - 300,00 грн загальний розмір його пенсії з 01 березня 2024 року має становити 21 469,49 грн.
Позивач зауважив, що нарахування пенсії в меншому розмірі ГУ ПФУ в Донецькій області обґрунтовує посиланням на постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168) та від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185), прийняті в порядку перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Водночас, положення ст. 42 Закону № 1058 не передбачають обмежень, а ст. 8 Закону № 345 визначає порядок обчислення пенсії із заробітку, розрахованого згідно зі ст. 40 Закону № 1058, який у позивача становить 26 078,20 грн.
Позивач доводив, що ст. 8 Закону № 345 визначає безальтернативний спосіб розрахунку розміру пенсії, яки повинен бути не менше 20 862,56 грн, а з урахуванням доплат має становити 21 469,49 грн.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Отже, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, впливає на розмір пенсійних виплат.
П. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460) установлено, що у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 185 з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, (далі - Порядок № 124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Згідно з п. 3 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли, зокрема, по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
За правилами п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідач зазначив, що в 2024 році автоматичний перерахунок проводився на підставі Постанова КМУ № 185, якою установлено з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796.
Відповідно до п. 3 Постанови КМУ № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 та пп. пп. 1-7 п. 2 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.
Відповідач вказував на те, що при проведенні перерахунку «Індексація заробітку» з 01 березня 2024 року середньомісячна заробітна плата (дохід), яка враховується для обчислення пенсії, збільшилась з 7 405,03 грн на 7 994,47 грн, в результаті чого збільшено середньомісячний заробіток для обчислення з 24 155,43 грн до 26 078,20 грн.
Відповідач зауважив, що пенсія ОСОБА_1 розрахована відповідно до положень ст. 8 Закону № 345.
Після проведення перерахунку «Індексація заробітку» з 01 березня 2024 року сума пенсії по Закону № 345 збільшена на 1 538,22 грн.
Виходячи з положень п. 3 Постанови КМУ № 185 в протоколі про перерахунок пенсії додатково прописано «Обмеження в індексації з 01 березня 2024 року» в сумі -38,22 грн (1 538,22 грн - 1 500,00 грн).
При цьому з 01 березня 2024 року зберігається обмеження в індексації з 01 березня 2023 року в сумі -1 538,67 грн.
Відповідач зауважив, що до пенсії, обчисленої відповідно до ст. 8 Закону № 345, не враховується доплата за понаднормативний стаж, оскільки це не передбачено діючим законодавством.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 27 березня 2009 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
Ухвалою від 25 червня 2024 року суд витребував у відповідача пенсійну справу (копію матеріалів електронної пенсійної справи) позивача з усіма наявними в ній матеріалами.
В повному обсязі витребувані докази ГУ ПФУ в Донецькій області суду не надало, про причини, що унеможливили їх надання, суд не повідомило, а тому справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.
Надані суду матеріалами пенсійної справи № 052530000645 свідчать про те, що з 01 липня 2019 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Страховий стаж позивача становить 48 років 06 місяців 25 днів, пільговий стаж - Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 25 років 01 місяць 15 днів.
З 01 березня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з індексацією на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168.
Так, відповідно до рішення про перерахунок пенсії № 052530000645 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2023 року 23:44) пенсія позивача перерахована, виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 14 (Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25));
середньомісячний заробіток - 24 155,43 грн;
дата перерахунку, вік та ознака роботи - 01 березня 2023 року, 50 років 10 місяців 21 день, не працює;
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 48 років 06 місяців 15 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 13 років 04 місяці 22 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 14 років 01 місяць 23 дні;
додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 00 місяців 00 днів;
в тому числі: Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 25 років 01 місяць 15 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,48500;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((582/100*12)*1) - 0,48500;
01 березня 2023 року - 31 січня 2026 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (24 155,43*0,48500) - 11 715,38 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років) - 272,09 грн;
загальний розмір пенсії - 11 987,47 грн;
доплата до пенсії по Закону № 345 - 7 336,87 грн;
сума пенсії по Закону № 345 (80% від 24 155,43 грн) - 19 324,34 грн;
надбавка на 2-х утриманців, Постанова КМУ № 654, п. 4.3 - 300,00 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2023 року;
обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1 538,67 грн;
розмір пенсії з надбавками - 18 085,67 грн.
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений наступним чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 27 років 06 місяців 15 днів, 330 м;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 17 років 02 місяці 20 днів, 206 м;
дата вводу заробітку - 01 липня 2019 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 3 764,40 грн;
коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197) - 1,9671198511;
збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 7 405,03 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 травня 2019 року;
максимальна дата оптимізації - 31 травня 2019 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 528,29042;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 440,70079;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 204;
кількість місяців, виключених оптимізацією, (в межах 10%) - 68;
кількість місяців, виключених оптимізацією, (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 136;
індивідуальний коефіцієнт для облачення (до оптимізації) - 2,58966;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (136-4+80/30) - 135,10000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 3,26203;
середньомісячний заробіток для обчислення - 24 155,43 грн.
З 01 березня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з індексацією на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185.
Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 052530000645 (дата-час розрахунку: 28 лютого 2024 року 00:15), пенсія позивача обчислена, виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 14 (Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25));
середньомісячний заробіток - 26 078,20 грн;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 27 лютого 2024 року, 51 рік 10 місяців 17 днів, не працює;
вид перерахунку - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 48 років 06 місяців 15 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 13 років 04 місяці 22 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 14 років 01 місяць 23 дні;
додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 00 місяців 00 днів;
в тому числі: Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 25 років 01 місяців 15 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,48500;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((582/100*12)*1) - 0,48500;
01 березня 2024 року - 31 січня 2026 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (26 078,20*0,48500) - 12 647,93 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років) - 306,93 грн;
загальний розмір пенсії - 12 954,86 грн;
доплата до пенсії по Закону № 345 - 7 907,70 грн;
сума пенсії по Закону № 345 (80% від 26 078,20 грн) - 20 862,56 грн;
надбавка на 2-х утриманців, Постанова КМУ № 654, п. 4.3 - 300,00 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
обмеження індексації з 01 березня 2023 року - -1 538,67 грн;
обмеження індексації з 01 березня 2024 року - -38,22 грн;
розмір пенсії з надбавками - 19 585,67 грн.
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений наступним чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 27 років 06 місяців 15 днів, 330 м;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 17 років 02 місяці 20 днів, 206 м;
дата вводу заробітку - 01 липня 2019 року;
середній заробіток за попередні 3 роки (за 2016-2018 роки) - 3 764,40 грн;
коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796) - 2,1237025912;
збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 7 994,47 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 травня 2019 року;
максимальна дата оптимізації - 31 травня 2019 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 528,29042;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 440,70079;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 204;
кількість місяців, виключених оптимізацією, (в межах 10%) - 68;
кількість місяців, виключених додатково, (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 136;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 2,58966;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (136-4+80/30) - 135,10000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 3,26203;
середньомісячний заробіток для обчислення - 26 078,20 грн.
У відповідь на звернення позивача від 27 березня 2024 року № ВЕБ-05001-Ф-С-24-056778, яке зареєстровано за вх. № 7744/Ш-0500-24, листом від 09 квітня 2024 року № 8258-7744/Ш-02/8-0500/24 ГУ ПФУ в Донецькій області надало таку інформацію щодо обчислення розміру його пенсії.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 липня 2019 року і отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону № 1058.
Пенсія обчислюється з урахуванням норм ст. 8 Закону № 345.
Страховий стаж позивача, врахований по 31 жовтня 2019 року та обчислений відповідно до ст. 24 Закону № 1058, складає 48 років 06 місяців 15 днів, в тому числі додаткові роки за Списком № 1 - 21 рік.
Коефіцієнт страхового стажу відповідно до ст. 25 Закону № 1058 - 0,48500.
Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії розрахована відповідно до ст. 40 Закону № 1058 і станом на 28 лютого 2023 року складала 20 188,34 грн, із розрахунку:
6 188,89 грн (показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2016-2018 роки з урахуванням індексації) х 3,26203 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період роботи з 01 липня 2000 року по 31 травня 2019 року за даними персоніфікованого обліку) = 20 188,34 грн.
Розмір пенсійної виплати станом на 28 лютого 2023 року складав 16 585,67 грн, в тому числі:
розмір пенсії за віком (ст. 27) (20 188,34 грн х 0,48500) - 9 791,34 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років) - 272,09 грн;
надбавка 135,00 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;
доплата до пенсії по Закону № 345 - 5 987,24 грн;
сума пенсії по Закону № 345 (80% від 20 188,34 грн) - 16 150,67 грн;
надбавка на 2-х утриманців, Постанова КМУ № 654, п. 4.3 - 300,00 грн;
доплата 100,00 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн.
З 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 168 автоматизованим способом проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку із індексацією заробітної плати на коефіцієнт 1,197.
П. 10 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1 500,00 грн.
Середньомісячна заробітна плата позивача для обчислення пенсії з 01 березня 2023 року склала 24 155,43 грн, із розрахунку:
7 405,03 грн (показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2016-2018 роки з урахуванням індексації) х 3,26203 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період роботи з 01 липня 2000 року по 31 травня 2019 року за даними персоніфікованого обліку) = 24 155,03 грн.
Розмір пенсійної виплати з 01 березня 2023 року складав 18 085,67 грн, в тому числі:
розмір пенсії за віком (ст. 27) (24 155,43 грн х 0,48500) - 11 715,38 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років) - 272,09 грн;
доплата до пенсії по Закону № 345 - 7 336,87 грн;
сума пенсії по Закону № 345 (80% від 24 155,43 грн) - 19 324,34 грн;
надбавка на 2-х утриманців, Постанова КМУ № 654, п. 4.3 - 300,00 грн;
обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1 538,67 грн.
Пенсійний орган вказав на те, що внаслідок перерахунку пенсії згідно з Постановою КМУ № 168 щомісячна доплата в розмірі 100,00 грн з 01 липня 2021 року та надбавка на індексації з 01 березня 2022 року зменшились.
Зменшення щомісячної доплати в розмірі 100,00 грн та надбавки на індексації з 01 березня 2022 року здійснено відповідно до Постанов КМУ № 127 та № 118, якими визначено, що встановлені доплати до пенсії з 01 липня 2021 року та з 01 березня 2022 року враховуються під час подальших перерахунків.
Загальний розмір підвищення пенсії позивача (з урахуванням норм Постанов КМУ № 127 і № 118) внаслідок перерахунку з 01 березня 2023 року перевищив 1 500,00 грн.
У зв'язку з цим з 01 березня 2023 року встановлено обмеження в індексації у розмірі 1 538,67 грн.
З 01 березня 2024 року автоматизованим способом проіндексована пенсія позивача та проведено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Постанови КМУ № 185.
Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії з 01 березня 2024 року складає 26 078,20 грн, із розрахунку:
7 994,47 грн (показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2016-2018 роки з урахуванням індексації) х 3,26203 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період роботи з 01 липня 2000 року по 31 травня 2019 року за даними персоніфікованого обліку) = 26 078,20 грн.
Розмір пенсійної виплати з 01 березня 2024 року складає 19 585,67 грн, в тому числі:
розмір пенсії за віком (ст. 27) (26 078,20 грн х 0,48500) - 12 647,93 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років) - 306,93 грн;
доплата до пенсії по Закону № 345 - 7 907,70 грн;
сума пенсії по Закону № 345 (80% від 26 078,20 грн) - 20 862,56 грн;
надбавка на 2-х утриманців, Постанова КМУ № 654, п. 4.3 - 300,00 грн;
обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1 538,67 грн;
обмеження в індексації з 01 березня 2024 року - -38,22 грн.
П. 3 Постанови КМУ 185 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1 500,00 грн.
Розмір пенсії після проведення індексації збільшився на 1 538,22 грн.
Виходячи з того, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1 500,00 грн, з 01 березня 2024 року встановлено обмеження в індексації в розмірі 38,22 грн.
З огляду на викладене ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що пенсія позивача розрахована та виплачується згідно з чинним законодавством за документами, наявними в матеріалах його пенсійної справи.
Позивачу роз'яснено право на оскарження дій та бездіяльності пенсійного органу в адміністративному або судовому порядку.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема як пенсія за віком.
Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.
Так, згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, […].
Суд встановив, що з 01 липня 2019 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Страховий стаж позивача становить 48 років 06 місяців 15 днів; додаткові роки за Список № 1 - 21 рік; пільговий стаж - Роботи підземні, професії Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі - Постанова КМУ № 202) (25) - 25 років 01 місяць 15 днів.
02 вересня 2008 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345), який набрав чинності 16 вересня 2008 року.
Згідно з преамбулою до Закону № 345 цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.
Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
За приписами ч. 3 ст. 10 Закону № 345 закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Ч. 4 ст. 10 Закону № 345 внесені зміни до низки законів.
Так, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 10 Закону № 345 до Закону № 1058 були внесені наступні зміни:
у статті 24:
[…]
частину третю доповнено абзацом десятим такого змісту:
«За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року»;
[…]
частину першу статті 28 доповнено абзацом третім такого змісту:
«Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність»;
[…].
Як свідчить Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», необхідність прийняття цього Закону була обумовлена тим, що у зв'язку з умовами, що склались в Україні, пов'язаними з падінням престижності шахтарської професії як в плані умов праці, так і в плані соціально-економічних стимулів виникла необхідність на законодавчому рівні закріпити соціальні гарантії, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин, гідної оплати праці та пенсійного забезпечення шахтарів, створенні мотивації у молодого покоління до одержання шахтарських професій.
Метою прийняття запропонованого Закону було закріплення основних соціальних гарантій, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин та підвищення престижності шахтарської праці, що дасть змогу залучати до роботи у вугільній галузі необхідні кадри у працездатному віці.
З цією метою Законом передбачений ряд шляхів підвищення престижності шахтарської праці, відповідно до стажу роботи та роду занять шахтарів, серед яких встановлення мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років за списком № 1, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати.
Верховна Рада України шляхом прийняття Закону № 345 запровадила додаткову соціальну гарантію шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, яка полягає в тому, що мінімальний розмір їх пенсії незалежно від місця останньої роботи встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, ст. 8 Закону № 345 не встановлює окремий вид пенсії. Нормами цієї статті держава встановила додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345.
Подібні висновки наведені Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.
Верховний Суд в постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 06 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а, від 05 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 345/3954/16-а від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17 та інших навів висновок про те, що ст. 1 Закону № 345 слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Таким чином, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345 та встановлені цим законом пільги і соціальні гарантії, належать тільки ті працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Сторони визнають, що ОСОБА_1 , яка особа, яка має більше 15 стажу з повним робочим днем на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, має право на обчислення розміру пенсії за віком із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.
Рішення про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 052530000645 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2023 року 23:44) і (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 01:58) свідчать про те, що пенсія ОСОБА_1 обчислена із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.
Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 установлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).
Аналіз положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 свідчить, що індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […];
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
[…]
Отже, одним із показників, який враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передуються року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837, (далі - Порядок № 4-4).
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 4-4 цей Порядок розроблено з метою визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії (далі - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) відповідно до Закону № 1058.
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік.
Порядком визначено:
показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць використовується для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону.
В п. 2.2 Порядку № 4-4 наведена формула, за якою розраховується показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік.
20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова КМУ № 124).
П. 1 Постанови КМУ № 124 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
П. 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що
у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з п. 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, з-поміж іншого, відповідно до Закону № 1058.
П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:
по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);
[…].
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Отже, за правилами п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 показник середньої заробітної плати визначається станом на 01 жовтня 2017 року і становить 3 764,40 грн.
(3 149,45 грн + 3 661,41 грн + 4 482,35 грн) : 3 = 3 764,40 грн, де 3 149,45 грн - середня заробітна плата за 2014 рік, 3 661,41 грн - середня заробітна плата за 2015 рік, 4 482,35 грн - середня заробітна плата за 2016 рік.
В 2019 році показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, що передбачено п. 2 Постанови КМУ № 124.
Як наслідок, в 2019 році показник середньої заробітної плати при перерахунку пенсій становив 4 404,35 грн (3 764,40 грн х 1,17 = 4 404,35 грн).
Таким чином, механізм індексації пенсій, визначений ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Порядком № 124, зводиться до збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, на відповідний коефіцієнт.
При цьому для цілей індексації показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, обчислюється відповідно до п. 5 Порядку № 124.
01 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова КМУ № 251).
П. 2 Постанови КМУ № 251 було установлено, що:
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Таким чином, в 2020 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 4 888,83 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4 888,83 грн).
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127).
П. 1 Постанови КМУ № 127 було установлено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Таким чином, в 2021 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 5 426,60 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5 426,60 грн).
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118).
П. 1 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови КМУ № 118 з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, установлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у 2022 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,14 і становив 6 186,32 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6 186,32 грн).
24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168).
П. 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
П. 10 Постанови КМУ № 168 установлено, що:
у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. п. 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. п. 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, в 2023 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7 405,03 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7 405,03 грн).
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185).
П. 1 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
П. 3 Постанови КМУ № 185 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 та пп. пп. 1-7 п. 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 та пп. пп. 1-7 п. 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, в 2024 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7 994,47 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7 994,47 грн).
Правомірність обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії у зв'язку з індексацією 1 500 грн було предметом розгляду Верховного Суду.
В постанові від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23 Верховний Суд навів такий висновок:
«[…]
53. Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
54. При цьому, як положеннями ст. 42 Закону № 1058, так і положеннями ст. 64 Закону № 2262 Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
55. Отже, положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1 500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання п. 2 цієї постанови.
54. Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1 500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1 500 грн.
[…]».
Звертаючись до суд з цим позовом, ОСОБА_1 доводить, що ГУ ПФУ в Донецькій області внаслідок перерахунку його пенсії з 01 березня 2024 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185 порушило його право на отримання пенсії в мінімальному розмірі, гарантованому ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.
Суд встановив, що внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168 розмір пенсії з надбавками склав 18 085,67 грн (рішення про перерахунок пенсії № 052530000645, дата-час розрахунку: 25 лютого 2023 року 23:44).
Правомірність рішень (дій чи бездіяльність) пенсійного органу при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року ним не оскаржується і не є предметом спору у справі, що розглядається.
Внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2024 року на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185 розмір пенсії з надбавками склав 19 585,67 грн (рішення про перерахунок пенсії № 052530000645, дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 01:56).
Таким чином, з 01 березня 2024 року внаслідок перерахунку у зв'язку з індексацією розмір пенсійної виплати підвищився на 1 500,00 грн.
19 585,67 грн - 18 085,67 грн = 1 500,00 грн
Як було зазначено вище, пенсія за віком відповідно до Закону № 1058 призначена ОСОБА_1 з 01 липня 2019 року. При розрахунку заробітку для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2018 роки, яка становила 3 764,40 грн.
При перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року у зв'язку з індексацією коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати склав 1,9671198511
1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 1,9671198511.
Як наслідок, збільшений на коефіцієнт показник середньої заробітної плати становив 7 405,03 грн.
3 764,40 грн (середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки)) х 1,9671198511 (коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати) = 7 405,03 грн.
Відповідно середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2023 року становив 24 155,43 грн.
7 405,03 грн (збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати) х 3,26203 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення) = 24 155,43 грн.
При перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року у зв'язку з індексацією коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати склав 2,1237025912.
1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 2,1237025912.
Як наслідок, збільшений на коефіцієнт показник середньої заробітної плати становив 7 994,47 грн.
3 764,40 грн (середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки)) х 2,1237025912 (коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати) = 7 994,47 грн.
Відповідно середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2024 року становив 26 078,20 грн.
7 994,47 грн (збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати) х 3,26203 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення) = 26 078,20 грн.
Таким чином, внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року середньомісячний заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 збільшився з 24 155,43 грн до 26 078,20 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року розмір пенсії позивача, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, склав 11 715,38 грн.
24 155,43 грн (середньомісячний заробіток) х 0,48500 (коефіцієнт стажу) = 11 715,38 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року розмір пенсії позивача, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, склав 12 647,93 грн.
26 078,20 грн (середньомісячний заробіток) х 0,48500 (коефіцієнт стажу) = 12 647,93 грн.
Отже, внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, збільшився з 11 715,38 грн до 12 647,93 грн.
При обчисленні пенсії ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Донецькій області застосовує норми ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що підтверджено матеріалами пенсійної справи, зокрема рішеннями про перерахунок пенсії.
Верховний Суд в постанові від 30 січня 2020 року у справі № 345/882/17 навів такий висновок щодо застосування ст. 8 Закону № 345:
«[…]
Отже, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, розмір пенсії розраховується за правилами, визначеними ст. 27 Закону № 1058, і за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що передбачено ч. 3 ст. 24 Закону № 1058.
Тобто розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, визначається з урахуванням їх стажу та заробітку. До одержаного розміру встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1% розміру пенсії, але не більш як 1% мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу: чоловікам - понад 35, а жінкам - понад 30 років, як це визначено абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058).
З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80% його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
[…]
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058.
[…]
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.
[…]».
В постанові від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17 Верховний Суд навів висновок про те, що:
«[…]
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058 мінімальна пенсія - це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Таким чином, ст. 8 Закону № 345 передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію, зміст якої полягає в гарантуванні отримання особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсійної виплати в розмірі не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058 і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення передбачені цим Законом.
[…]».
Так, внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року сума пенсії, визначена відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, склала 19 324,34 грн (80% від 24 155,43 грн, тобто від суми середньомісячного заробітку).
Пенсійний орган застосував норми законів № 1058 і № 345 з урахуванням наведених вище висновків Верховного Суду, а саме: розрахував розмір пенсії позивача за правилами, наведеними у ст. 27 Закону № 1058; до одержаного розміру встановив доплату за понаднормовий стаж відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону; визначив розмір доплати шахтарям до мінімального розміру як різницю між мінімальним розміром пенсії та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058.
Таким чином, доплата до пенсії за Законом № 345 з 01 березня 2023 року склала 7 336,87 грн.
19 324,34 грн (мінімальний розмір пенсії позивача відповідно до ст. 8 Закону № 345) - 11 715,38 грн (розмір пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону № 1058) - 272,09 грн (доплата за понаднормовий стаж за 13 років відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058) = 7 336,87 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2024 року сума пенсії, визначена відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, склала 20 826,56 грн (80% від 26 078,20 грн, тобто від суми середньомісячного заробітку).
Доплата до пенсії за Законом № 345 з 01 березня 2024 року склала 7 942,54 грн.
20 862,56 грн (мінімальний розмір пенсії позивача відповідно до ст. 8 Закону № 345) - 12 647,93 грн (розмір пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону № 1058) - 272,09 грн (доплата за понаднормовий стаж за 13 років відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058) = 7 942,54 грн.
Таким чином, в результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року у зв'язку з індексацією збільшився середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 24 155,43 грн до 26 078,20 грн, що призвело до збільшення мінімального розміру пенсії, визначеного відповідно до ст. 8 Закону № 345 і абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, з 19 324,34 грн до 20 862,56 грн.
Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року, проведеного на виконання вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185, склав 1 538,22 грн (20 862,56 грн - 19 324,34 грн = 1 538,22 грн), тобто перевищив верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1 500,00 грн на суму 38,22 грн.
Як наслідок, ГУ ПФУ в Донецькій області, діючи на підставі п. 3 Постанови КМУ № 185, правомірно обмежило розмір збільшення пенсії з 01 березня 2024 року граничним розміром - 1 500,00 грн.
Такі дії пенсійного органу знайшли відображення в рядку «Обмеження в індексації з 01.03.2024 - -38,22 грн» рішення про перерахунок пенсії № 052530000645 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 01:58).
При перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року, проведеного на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124, Постанови КМУ № 168, розмір збільшення також перевищив верхню межу розміру індексації - 1 500,00 грн, що мало наслідком застосування відповідного обмеження згідно з п. 10 Постанови КМУ № 168 і знайшло відображення в рядку «Обмеження в індексації з 01.03.2023 - -1 538,67 грн» рішень про перерахунок пенсії № 052530000645 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2023 року 23:44) та (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 01:58).
З огляду на те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року і з 01 березня 2024 року не міг перевищувати верхню межу - 1 500,00 грн, після перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до ст. 8 Закону № 345 і абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, склав 19 285,67 грн.
20 862,56 грн (мінімальний розмір пенсійної виплати відповідно ст. 8 Закону № 384 збільшений в результаті індексації) - 1 538,67 грн (сума перевищення верхньої межі розміру індексації в 2023 році) - 38,22 грн (сума перевищення верхньої межі розміру індексації в 2024 році) = 19 285,67 грн.
Пп. 3 п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» (далі - Постанова КМУ 654) установлено, що з 01 вересня 2008 року непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, виплачується надбавка до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років, передбачена Законами України «Про пенсійне забезпечення» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 150 грн на кожну дитину.
На підставі пп. 3 п. 4 Постанови КМУ № 654 ОСОБА_1 установлена надбавка до пенсії в розмірі 300,00 грн на двох дітей віком до 18 років.
150,00 грн х 2 = 300,00 грн.
Відтак, в результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185, розмір його пенсії з надбавками склав 19 585,67 грн.
19 285,67 грн (розмір пенсійної виплати після перерахунку з 01 березня 2024 року) + 300,00 грн (надбавка до пенсії відповідно до пп. 3 п. 4 Постанови КМУ № 654) = 19 585,67 грн.
Перевіривши рішення ГУ ПФУ в Донецькій області про перерахунок пенсії № 052530000645 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 01:58) на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах пенсійний орган діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені чинним пенсійним законодавством.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року був проведений з дотриманням вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ 168 та призвів до збільшення розміру пенсії з надбавками на 1 500,00 грн з 18 085,67 грн до 19 585,67 грн.
При цьому в результаті перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року пенсійний орган забезпечив дотримання додаткової соціальної гарантії, передбаченої ст. 8 Закону № 345, зміст якої полягає в гарантуванні отримання позивачем як особою, на яку поширюється дія цього Закону, пенсійної виплати в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму.
З наведених вище мотивів суд відхиляє доводи позивача про те, що всупереч нормам ст. 8 Закону № 345 відповідач безпідставно зменшив розмір його пенсії до 19 435,67 грн; що з урахуванням доплати за понаднормовий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 за 13 років) - 306,93 грн та надбавки на 2-х утриманців відповідно до п. 4.3 Постанови КМУ № 654 - 300,00 грн загальний розмір його пенсії з 01 березня 2024 року має становити 21 469,49 грн; а також про те, що ст. 8 Закону № 345 визначає безальтернативний розрахунок розміру пенсії, яки повинен бути не менше 20 862,56 грн і з урахуванням доплат має становити 21 469,49 грн.
Суд зауважує, що наведена позивачем аргументація є наслідком помилкового тлумачення пенсійного законодавства.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2024 року з розрахунку 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, у розмірі 26 078,20 грн, не підлягають задоволенню через їх безпідставність.
Позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2024 року з розрахунку 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058», у розмірі 26 078,20 грн, та з додаванням до цієї пенсії доплат згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та п. 4.3 Постанови КМУ № 654, за своєю сутністю є обраним позивачем способом захисту, мають похідний характер від вимоги про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу, а тому також не підлягають задоволенню.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, а тому відповідно до ст. 139 КАС судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
4. Повне судове рішення складено 25 липня 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко