Рішення від 22.07.2024 по справі 160/11502/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2024 рокуСправа №160/11502/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника Неклеси Миколи Миколайовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02.05.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 02.05.2024 року через систему «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 в особі представника Неклеси Миколи Миколайовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій представник позивача з урахуванням уточненої позовної заяви (надійшла до суду 13.05.2024 року) на виконання вимог ухвали суду від 07.05.2024 року просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви від 10.04.2024 року ОСОБА_1 про надання відстрочки та ненадання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до вимог абз. 9, 11 ч.1 ст. 23 «Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву від 10.04.2024 року ОСОБА_1 про надання відстрочки та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 9, 11 ч.1 ст. 23 «Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за матір'ю ОСОБА_3 , яка є особою з інвалідністю I групи.

В обґрунтування позову зазначено наступне. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 , актовий запис №37. Мати позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є особою з інвалідністю 1 (першої) групи безстроково, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною комісією №567235 від 17.05.2022 року. Крім того, відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії № 178 від 06.11.2023 року, ОСОБА_3 має діагноз «розсіяний склероз, цереброспінальна форма», за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду. Відповідно до акту встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю I чи II групи та особами, які потребують постійного стороннього догляду в період введення на території України надзвичайного або воєнного стану від 16.11.2023 року, ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_3 . 10.04.2024 року, ОСОБА_1 було направлено заяву від 10.04.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання останньому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та з проханням вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Відповідно до абз. 9 ч.1 ст. 23 «Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду. 16.04.2024 року, заява була доставлена кур'єром Укрпошти на адресу відповідача та вручено особисто. Однак, керівник ІНФОРМАЦІЯ_1 так і не зареєстрував заяву ОСОБА_1 та не надав відповіді. Тобто, відповідач всупереч чинного законодавства не розглянув заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки. Cтаном на дату звернення до суду з даною позовною заявою, від ІНФОРМАЦІЯ_1 , так і не отримано результату розгляду вказаної заяви ОСОБА_1 , у зв'язку із чим ми вимушені звернутися до суду із вищевказаним позовом. Таким чином, вважаючи бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача та ненадання останньому передбаченої чинним законодавством відстрочки, протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач, у встановлений судом строк, своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, причини неподання відзиву на позовну заяву суду не повідомив.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.05.2024 року зазначена вище справа розподілена та 03.05.2024 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.

У встановлений ухвалою суду від 07.05.2024 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 : письмові та вмотивовані пояснення щодо розгляду (не розгляду) заяви від 10.04.2024 року ОСОБА_1 про надання відстрочки та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 9, 11 ч.1 ст. 23 «Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за матір'ю ОСОБА_3 , яка є особою з інвалідністю I групи; рішення (лист) за наслідками розгляду заяви від 10.04.2024 року ОСОБА_1 про надання відстрочки та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 9, 11 ч.1 ст. 23 «Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за матір'ю ОСОБА_3 , яка є особою з інвалідністю I групи; підтвердження щодо реєстрації заяви від 10.04.2024 року ОСОБА_1 про надання відстрочки та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 9, 11 ч.1 ст. 23 «Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за матір'ю ОСОБА_3 , яка є особою з інвалідністю I групи. Судом зобов'язано витребувані судом докази слід подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 06 червня 2024 року. Судом попереджено ІНФОРМАЦІЯ_1 про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 , актовий запис №37.

Мати позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є особою з інвалідністю І (першої) групи безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною комісією №567235 від 17.05.2022 року.

Крім того, відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії №178 від 06.11.2023 року, ОСОБА_3 має діагноз «розсіяний склероз, цереброспінальна форма», за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до акту встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи II групи та особами, які потребують постійного стороннього догляду в період введення на території України надзвичайного або воєнного стану від 16.11.2023 року №9, ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_3 .

З матеріалів справи убачається, що 10.04.2024 року, ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку було направлено заяву від 10.04.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання останньому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та з проханням вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Відповідно до абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.

До означеної заяви позивачем було долучено: копію паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 ; копію паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 ; копію довідки до акту огляду медико-соціальною комісією №567235 від 17.05.2022 року; копію медичного висновку №5 про наявність порушення функцій організму; копію висновку ЛКК №178; копію висновку ЛКК №59; акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи II групи та особами від 16.11.2023 року; копію військового квитка № НОМЕР_3 .

16.04.2024 року, заява була доставлена кур'єром Укрпошти на адресу відповідача та вручено особисто, що підтверджено копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.

Крім того, представником позивача на адресу відповідача 10.04.2024 року як засобами поштового зв'язку так і засобами електронного зв'язку було направлено адвокатський запит, в якому представник позивача просив на підставі абз. 9, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати військовозобов'язаного, таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації; надати довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, видану на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; письмову відповідь надіслати не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання даного запиту на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_6

До означеного адвокатського запиту серед додатків було зазначено як: ордер про надання правої допомоги; копія договору про надання правничої (правової) допомоги; копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю; копія паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 ; копія паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 ; копія свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 ; копія висновку ЛКК №178; копія висновку ЛКК №59; копія акту встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи II групи та особами від 16.11.2023 року.

Як зазначив представник позивача у поданій до суду позовній заяві, керівник ІНФОРМАЦІЯ_1 так і не зареєстрував заяву ОСОБА_1 та не надав відповіді. Тобто, відповідач всупереч чинного законодавства не розглянув заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки. Станом на дату звернення до суду з даною позовною заявою, від ІНФОРМАЦІЯ_1 , так і не отримано результату розгляду вказаної заяви ОСОБА_1 .

Позивач вважає свої права порушеними, а бездіяльність відповідача протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до ст. 106 Конституції України Президент України, зокрема, приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024 продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.

Указом Президента України № 69/2022 Про загальну мобілізацію від 24.02.2022 оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано- Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.92 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (далі -№ 3543-ХІІ) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Пунктом 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оборону України" визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до частин третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Поряд з цим статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно із положеннями абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.

В силу абзацу 17 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Матеріалами справи підтверджено, що 10.04.2024 року, ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку було направлено заяву від 10.04.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання останньому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та з проханням вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Відповідно до абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.

До означеної заяви позивачем було долучено: копію паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 ; копію паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 ; копію довідки до акту огляду медико-соціальною комісією №567235 від 17.05.2022 року; копію медичного висновку №5 про наявність порушення функцій організму; копію висновку ЛКК №178; копію висновку ЛКК №59; акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи II групи та особами від 16.11.2023 року; копію військового квитка № НОМЕР_3 .

16.04.2024 року, заява була доставлена кур'єром Укрпошти на адресу відповідача та вручено особисто, що підтверджено копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.

Крім того, представником позивача на адресу відповідача 10.04.2024 року як засобами поштового зв'язку так і засобами електронного зв'язку було направлено адвокатський запит, в якому представник позивача просив на підставі абз. 9, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати військовозобов'язаного, таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації; надати довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, видану на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; письмову відповідь надіслати не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання даного запиту на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_6

До означеного адвокатського запиту серед додатків було зазначено як: ордер про надання правої допомоги; копія договору про надання правничої (правової) допомоги; копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю; копія паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 ; копія паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 ; копія свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 ; копія висновку ЛКК №178; копія висновку ЛКК №59; копія акту встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи II групи та особами від 16.11.2023 року.

Доказів розгляду вказаної заяви по суті відповідач до суду не надав.

Щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку з наявністю у позивача матері, із числа осіб з інвалідністю I групи, суд зазначає таке.

Статтею 23 Закону № 3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.

Отже, зі змісту абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ вбачається, що особою мають бути дотримані дві обставини для відстрочки від призову під час мобілізації за вказаною підставою, а саме: 1) особа, має одного із своїх батьків із числа осіб з інвалідністю I чи II групи; 2) у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 , актовий запис №37.

Мати позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є особою з інвалідністю І (першої) групи безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною комісією №567235 від 17.05.2022 року.

Крім того, відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії №178 від 06.11.2023 року, ОСОБА_3 має діагноз «розсіяний склероз, цереброспінальна форма», за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до акту встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи II групи та особами, які потребують постійного стороннього догляду в період введення на території України надзвичайного або воєнного стану від 16.11.2023 року №9, ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_3 .

Отже, позивачем надано до суду докази, що мати є особою з інвалідністю І групи.

Статтею 51 Конституції України визначено, що повнолітні діти зобов'язані піклуватись про своїх непрацездатних батьків.

Відповідно до ст. 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Згідно визначень наведених у ч. 1 ст. 1 Закону України Про зайнятість населення працездатними особами є особи віком від 16 років, які проживають на території України і за станом здоров'я здатні до активної трудової діяльності, а особами працездатного віку є особи віком від 16 років, які не досягли встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

За змістом пункту 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 8 Положення №154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до положень п.9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.

Таким чином, саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації.

Суд зазначає, що правова природа саме протиправних дій полягає в активній поведінці суб'єкта владних повноважень, що спричиняє юридичні наслідки.

Відповідно до ч. 1 підпункту 8 Правил військового обліку, військовозобов'язаних та резервістів Додатку 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядку) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Розглядом справи по суті встановлено, що 10.04.2024 року, ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку було направлено заяву від 10.04.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання останньому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та з проханням вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Відповідно до абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.

До означеної заяви позивачем було долучено: копію паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 ; копію паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 ; копію довідки до акту огляду медико-соціальною комісією №567235 від 17.05.2022 року; копію медичного висновку №5 про наявність порушення функцій організму; копію висновку ЛКК №178; копію висновку ЛКК №59; акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи II групи та особами від 16.11.2023 року; копію військового квитка № НОМЕР_3 .

16.04.2024 року, заява була доставлена кур'єром Укрпошти на адресу відповідача та вручено особисто, що підтверджено копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.

Крім того, представником позивача на адресу відповідача 10.04.2024 року як засобами поштового зв'язку так і засобами електронного зв'язку було направлено адвокатський запит, в якому представник позивача просив на підставі абз. 9, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати військовозобов'язаного, таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації; надати довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, видану на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; письмову відповідь надіслати не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання даного запиту на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_6

До означеного адвокатського запиту серед додатків було зазначено як: ордер про надання правої допомоги; копія договору про надання правничої (правової) допомоги; копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю; копія паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 ; копія паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 ; копія свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 ; копія висновку ЛКК №178; копія висновку ЛКК №59; копія акту встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи II групи та особами від 16.11.2023 року.

До заяви позивачем долучено копії документів, що підтверджують наявність підстав про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку з наявністю матері із числа осіб з інвалідністю та відсутність інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону її утримувати.

Проте, відповідач не здійснив перевірку документів, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин.

Під час розгляду справи по суті відповідач не надав до суду жодних належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів на підтвердження розгляду поданої позивачем заяви від 25.10.2023 по суті про задоволення або відмову у задоволені порушеного ним питання.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію у зв'язку з наявністю матері із числа осіб з інвалідністю.

Разом з тим, позовні вимоги про зобов'язання відповідача вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 9, 11 ч.1 ст. 23 «Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за матір'ю ОСОБА_3 , яка є особою з інвалідністю I групи наразі є передчасними, оскільки відповідачем не було розглянуто заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу з усіма доданими до неї доказами, а отже вказаній заяві не надавалась оцінка відповідачем.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 1 ст. 2 КАС України, згідно яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 55 Конституції кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду справи по суті відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність своїх дій щодо не розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію у зв'язку з наявністю матері із числа осіб з інвалідністю І групи.

За викладених обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд визнає протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду поданої позивачем заяви від 10.04.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та зобов'язує відповідача розглянути заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення по суті, з урахуванням висновків суду, що окреслені у даному судовому рішенні.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника Неклеси Миколи Миколайовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду поданої ОСОБА_1 заяви від 10.04.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.04.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та прийняти рішення по суті, з урахуванням висновків суду, що окреслені у даному судовому рішенні.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник