Ухвала від 15.07.2024 по справі 160/11464/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

15 липня 2024 року Справа №160/11464/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/11464/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23 березня 2020 року № 3636-4283/П-03/8-0400/20 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 березня 2020 року про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України “Про прокуратуру”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІII від 12.07.2001р., що діяла на час призначення пенсії, з 13.12.2019 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 року за № 18-19вих20, без обмеження суми пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат. Допущено негайне виконання рішення суду про присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у десятиденний строк звіт про виконання судового рішення, відповідно до вимог ст. 382 КАС України. Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року набрало законної сили 24.11.2020 року.

24.11.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи у справі № 160/11464/20.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 року відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020. Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 в адміністративній справі № 160/11464/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року заяву ОСОБА_1 про виправлення описки у виконавчому листі в адміністративній справі № 160/11464/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Виправлено описку допущену у виконавчому листі виданому 24.11.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі № 160/11464/20.

Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 року, від 23.07.2021 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20. Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року в розмірі 224542, 47 грн. у строк, що не перевищує п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 року, від 04.10.2021 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739,87 грн. у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від від 03.11.2021 року, від 07.02.2022 року, від 28.03.2022 року, від 02.06.2022 року, від 05.07.2022 року, від 26.08.2022 року, від 07.11.2022 року, від 16.01.2023 року, від 17.02.2023 року, 12.04.2023 року, від 28.08.2023 року, від 09.10.2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739, 87 грн., у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 року клопотання ОСОБА_1 про накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу за невиконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено.

Накладено на керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 штраф у розмірі 53 680,00 грн. (п'ятдесят три тисячі шістсот вісімдесят гривень 00 копійок)., з них:

26 840,00 грн. (двадцять шість тисяч вісімсот сорок гривень 00 копійок) стягнуто з начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 (49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, 26) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

26 840,00 грн. (двадцять шість тисяч вісімсот сорок гривень 00 копійок) стягнуто з начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Козака Юрія Івановича (49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, 26) на користь Державного бюджету України, на наступні реквізити:

Отримувач коштів ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA118999980313090106000026007; Код класифікації доходів бюджету 21081100,

стягувач - Державна судова адміністрація України (код ЄДРПОУ 26255795, адреса: 01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 року в задоволенні клопотання відповідача про прийняття та затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020р. по адміністративній справі №160/11464/20 відмовлено.

Клопотання відповідача про надання нового строку для вжиття відповідних заходів щодо виплати по рішенню суду від 23.10.2020 року по справі №160/11464/20 в повному обсязі та надання відповідно звіту протягом 3-х місяців після завершення військового стану в України задоволено частково.

Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739, 87 грн., у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

Не погодившись з ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 року, відповідачем подано апеляційні скарги.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.01.2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 року в справі № 160/11464/20 залишено без задоволення.

Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 року про встановлення судового контролю у справі № 160/11464/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишено без змін.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.01.2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 року в справі № 160/11464/20 задоволено.

Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 року в справі № 160/11464/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії скасовано.

Ухвалено нове рішення.

Відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 28 вересня 2023 року про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за не виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/11464/20 від 23 жовтня 2020 року в порядку, визначеному частиною другою статті 382 КАС України.

06.02.2024 року адміністративна справа № 160/11464/20 після розгляду Третім апеляційним адміністративним судом та передана судді Кальнику В.В. для розгляду звіту про виконання судового рішення по справі № 160/11464/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2024 року виправлено допущену в ухвалі Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/11464/20 від 02 листопада 2023 року описку. В ухвалі Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року замість помилково вказаної дати ухвали “02 листопада 2023 року” вважати вірною - “03 листопада 2023 року”.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 року в задоволенні клопотання відповідача про прийняття та затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020р. по адміністративній справі №160/11464/20 відмовлено.

Клопотання відповідача про надання нового строку для вжиття відповідних заходів щодо виплати по рішенню суду від 23.10.2020 року по справі №160/11464/20 в повному обсязі та надання відповідно звіту протягом 3-х місяців після завершення військового стану в України задоволено частково.

Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739, 87 грн., у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 року в задоволенні клопотання відповідача про прийняття та затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020р. по адміністративній справі №160/11464/20 відмовлено.

Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739, 87 грн., у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 року, від 05.06.2024 року в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розгляд звіту про виконання судового рішення в судовому засіданні з викликом сторін відмовлено. В задоволенні клопотання відповідача про прийняття та затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020р. по адміністративній справі №160/11464/20 відмовлено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739, 87 грн., у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

04.07.2024 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року по справі №160/11464/20.

Звіт обґрунтований тим, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року по адміністративній справі №160/11464/20 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-XII в редакції Закону №2663-III від 12.07.2001 р., що діяла на час призначення пенсії, з 13.12.2019 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 року за № 18-19 вих. 20, без обмеження суми пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.

Допущено негайне виконання рішення суду про присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі 160/11464/20 набрало законної сили 24.11.2020 року.

На виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 року за № 18-19 вих. 20, з урахуванням раніше проведених виплат, нараховано суму доплати за період з 13.12.2019 по 31.12.2020 в сумі 224542, 47 грн. В липні 2021 року в межах суми допущеної до негайного виконання виплачено 17802,6 грн. Залишок нарахованої доплати становить 206 739, 87.

Вказано, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в межах покладених повноважень неодноразово, зверталось з листами №0400-010506-5/112110 від 25.08.2021, 0400-010506-5/55866 від 02.06.2022, №0400-010506-5/144254 від 18.09.2023, 0400-010506-5/169884 від 26.10.2023, 0400-010506-5/190791 від 29.11.2023, №0400-010506-5/50693 від 13.03.2024, №0400-010506-5/77751 від 17.04.2024, № 0400-010506-5/109284 від 24.05.2024 та від 20.06.2024 № 0400-010506-5/128321 до Пенсійного фонду України щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати в сумі 206 739,87 грн, для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 по справі 160/11464/20 в повному обсязі.

Пенсійний фонд України, зокрема у своєму листі від 14.05.2024 №2800-030102-9/29545, повідомив, що відповідно до пункту 13 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058) різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону України “Про прокуратуру” та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Відтак, виплата коштів нарахованих на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року у справі №160/11646/20 щодо ОСОБА_1 здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з положеннями пунктів 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) (зі змінами) (далі - Порядок), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 №631 (зі змінами) було передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду в сумі 360,0 млн грн.

Виплата коштів нарахованих на виконання рішення суду здійснюється в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Крім того, слід зазначити, що обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2021-2023 роки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, передбачений бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний бюджетний рік становив щорічно у сумі 360,00 млн гривень.

Обсяг бюджетних призначень Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на 2021 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду становив в сумі 12,2 млн гривень.

В 2021 році за рахунок коштів Державного бюджету Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат по 509 рішеннях суду, в порядку черговості надходжень судових рішень по 11.11.2019 на загальну суму 12,2 млн гривень

Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду на 2022 рік становив в загальній сумі 26,9 млн гривень.

В 2022 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили по 07.07.2020. Погашено заборгованість по 800 рішеннях суду на загальну суму 26,9 млн гривень.

Листом Пенсійного фонду України від 30.06.2023 №2800-040101-9/36477 доведено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обсяг видатків на 2023 рік яким передбачені кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, в сумі 10,6 млн гривень (копія листа міститься в матеріалах справи).

Станом на 01.01.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було проведено виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили по 20.09.2020. Погашено заборгованість по 232 рішенням суду на загальну суму 10,6 млн гривень.

Бюджет Пенсійного фонду на 2024 рік на сьогодні не затверджено. Наказом Пенсійного фонду України від 28.03.2024 №32 “Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на ІІ квартал 2024 року” затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на ІІ квартал 2024 року, тимчасові розписи доходів і видатків та тимчасові ліміти головних управлінь Пенсійного фонду України в областях, м.Києві та апарату Пенсійного фонду України на фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на орган Пенсійного фонду України, на ІІ квартал 2024 року.

Тимчасовий розпис доходів та видатків Головного управління Пенсійного фронду України в Дніпропетровській області на ІІ квартал 2024 рік не містить витрат на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Відповідно до рішення Конституційного суду України №20-рп/2011 від 26.12.2011 року по справі №1-42/2011, Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належать Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Кабінет Міністрів України.

Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України. У рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп Конституційний суд зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Також просить, під час розгляду звіту Головного управління про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 по адміністративній справі №160/11464/20, врахувати той факт, що у зв'язку з запровадженням з 24.02.2022 на території України військового стану у зв'язку з військовою агресією російської федерації, хакерськими атаками агресора на центральні сервери державних органів, переходу до централізованого фінансування виплати пенсій Пенсійним фондом України з 01.04.2021, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 та те, що на цей час значна частина Державного бюджету України спрямована на забезпечення Збройних сил України, Головне управління позбавлено можливості в повному обсязі виконати рішення суду.

Враховуючи викладене, невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до отримання фінансування не має можливості виконати судове рішення в частині виплати нарахованих коштів.

На підставі вищевикладеного, просить прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року по адміністративній справі №160/11464/20, а також розглядати звіт про виконання рішення суду №160/11464/20 в судовому засіданні з викликом сторін.

Щодо клопотання відповідача про розгляд звіту про виконання рішення суду у справі №160/11464/20 в судовому засіданні з викликом сторін, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як зазначено у ч.4 ст.382 КАС України, питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Зважаючи на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином не обґрунтована необхідність розгляду звіту про виконання судового рішення в судовому засіданні з викликом сторін, суд приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення.

Розглянувши питання про виконання судового рішення, суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року по справі № 160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739,87 грн. не виконано, доказів не надано.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016р. №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.

Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).

Згідно з приписами ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).

В рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року Європейський Суд з прав людини вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).

У справі Сорінг проти Об'єднаного Королівства від 07.07.1989 Європейський суд визначив, що на державі лежить прямий обов'язок дотримуватися громадянських прав осіб і забезпечувати належне та своєчасне виконання рішення суду, що набрало законної сили. Виконання будь-якого судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя, а отже, має відповідати вимогам ст. 6 Конвенції. Поза сумнівом, вирішення справи в суді без невиправданого і необґрунтованого зволікання є запорукою ефективного захисту особою своїх прав. Водночас судовий захист, як і діяльність суду, не може вважатися дієвим, якщо судові рішення не виконуються або виконуються неналежним чином і без контролю суду за їх виконанням, зазначено в Концепції Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру.

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.

Дослідивши звіт відповідача та додані до нього документи, суд зазначає, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року залишається невиконаним в частині виплати доплати за рішенням суду за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року, у розмірі 206 739,87 грн.

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як підставу відмови у виплаті пенсії позивачу у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.

Щодо посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на лист Пенсійного фонду України від 30.06.2023 року № 2800-040101-9/36477, яким, як зазначає відповідач, начебто доведено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обсяг видатків на 2023 р., яким передбачені кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, в сумі 10,6 млн гривень, суд вважає за необхідне зазначити, що вказаний лист, не є належним та допустимим доказом, у розумінні норм ст. ст. 73, 74 КАС України, враховуючи дату подання означеної заяви відповідачем про встановлення звіту, а саме: 25.04.2024 р., оскільки в означеному листі йшлося про видатки на поточний 2023 р., а не на триваючий 2024 р.

Щодо посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як на доказ виконання рішення у даній справі на лист “Про виділення коштів” від 20.06.2024 р. №0400-010506-5/128321, на який відповідач посилається у звіті про виконання рішення суду, він не може бути взятий судом до уваги, у зв'язку з тим, що даний лист носить інформативний характер та відповідно до норм матеріального права та КАС України не є належним та допустимим доказом в розумінні норм ст. ст. 73, 74 КАС України виконання рішення суду.

Крім того, суд зазначає, що посилання відповідача на запровадження з 24.02.2022 р. на території України військового стану, у зв'язку з військовою агресією російської федерації, хакерськими атаками агресора на центральні сервери державних органів, переходу до централізованого фінансування виплати пенсій Пенсійним фондом України з 01.04.2021 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 р. №1279 та те, що на цей час значна частина Державного бюджету України спрямована на забезпечення Збройних сил України, внаслідок чого, Головне управління позбавлено можливості в повному обсязі виконати рішення суду, не можуть бути прийняті судом як належну підставу невиконання рішення суду, оскільки відповідачем не доведено, що наявність таких обставин мають безпосередній вплив на неможливість виконання означеного рішення у даній справі.

Суд зазначає, що відмова пенсійного органу у проведенні позивачу виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі “Кечко проти України” від 08.11.2005).

На підставі вищевикладеного, оскільки рішення суду не виконано відповідачем в повному обсязі, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 23.10.2020р. у справі № 160/11464/20, з метою встановлення факту повного та належного виконання рішення суду.

Відповідно ч.2 ст.119 КАС України строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан. В подальшому, воєнний стан продовжено Указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від: 14 березня 2022 року № 133/2022, 18 квітня 2022року № 259/2022; 17 травня 2022 року № 341/2022, 12 серпня 2022 року № 573/2022, 07 листопада 2022 року № 757/2022, 06 лютого 2023 року № 58/2023, 01 травня 2023 року № 254/2023, 26 липня 2023 року № 451/2023, 06.11.2023 року № 734/2023, 05.02.2024 року № 49/2024 до 14 травня 2024 року, 06.05.2024 року № 271/2024.

Отже, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та продовженням його до 12 серпня 2024 року, урахуванням рекомендацій Ради суддів України стосовно роботи судів в умовах воєнного стану щодо виваженого підходу до питань, пов'язаних з встановленням різного роду строків, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 23.10.2020 року в адміністративній справі № 160/11464/20 - протягом 30-ти днів з дня отримання даної ухвали.

Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розгляд звіту про виконання судового рішення в судовому засіданні з викликом сторін - відмовити.

В задоволенні клопотання відповідача про прийняття та затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020р. по адміністративній справі №160/11464/20 - відмовити.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратуру”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739, 87 грн., у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник