22 липня 2024 рокуСправа №160/13999/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/13999/24 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
29 травня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправними відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд.26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) щодо не проведення нарахування та виплаті індексації (підвищення) до пенсії за вислугу років, виходячи з наступних розрахунків, починаючи:
- з 01.03.2022 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з врахуванням суми в 2000 грн., передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із наступних розрахунків: індексації підлягала сума пенсії в розмірі 10152,70 + 2000 = 12152,70 х 0,140 = 1701,37 грн. (12152,70 + 1701,37 = 13854,07 грн.);
- з 01.03.2023 року відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, із розрахунку 13854,07 х 0,197 = 2729,25 (13854,07 + 2729,25 = 16583,32 грн.) у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмежень розміром 1500 грн.;
- з 01.03.2024 року відповідно до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення, у розмірі 1,0796 із розрахунку 16583,32 х 0,0796 = 1320,03 (16583,32 + 1320,03 = 17903,35 грн.) та з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.07.2022 року у справі №160/7528/22, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019р. на підставі довідки про грошове забезпечення №33/24-/0-2174 від 06.07.2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» та на підставі Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, у справі № 160/8554/23, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд.26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) провести нарахування та виплатити індексації (підвищення) до пенсії за вислугу років, виходячи з наступних розрахунків, починаючи:
- з 01.03.2022 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з врахуванням суми в 2000 грн., передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із наступних розрахунків: індексації підлягала сума пенсії в розмірі 10152,70 + 2000 - 12152,70 х 0,140 = 1701,37 грн. (12152,70 + 1701,37 = 13854,07 гри.);
- з 01.03.2023 року відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» Із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, із розрахунку 13854,07 х 0,197 = 2729,25 (13854,07 + 2729,25 = 16583,32 грн.) у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмежень розміром 1500 грн;
- з 01.03.2024 року відповідно до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення, у розмірі 1,0796 із розрахунку 16583,32 х 0,0796 = 1320,03 ( 16583,32 + 1320,03 = 17903,35 грн.) та з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27,07,2022 року у справі №160/7528/22, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019р. на підставі довідки про грошове забезпечення №33/24-/0-2174 від 06.07.2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» та на підставі Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, у справі № 160/8554/23, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовна зайва обґрунтована посиланнями на протиправність відмови відповідача у нарахуванні та виплаті позивачу індексації пенсії в повному розмірі. Позивач зазначає, що відповідач протиправно обмежує розмір збільшення пенсії позивача під час індексації сумою 1500,00 грн, а також індексує неналежну величину (розмір пенсії позивача без урахування 2000,00 грн).
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/13999/24 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В..
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/13999/24 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
12 червня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив, в якому відповідач проти позову заперечує в повному обсязі. Зазначає, що розмір підвищення пенсії позивача під час індексації правомірно обмежено сумою 1500,00 грн.
У відповідності до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХII (далі - Закон №2262-ХІІ).
Листом від 18.04.2024 року №23913-16464/К-01/8-0400/24 відповідач повідомив позивачу, що на виконання постанови №118 пенсію проіндексовано з 01.03.2022 року та розмір пенсії склав 11574,08 грн. Під час індексації пенсії позивача в 2023 році та в 2024 році розмір збільшення пенсії обмежено сумою 1500,00 грн. Також за змістом цього листа відповідач індексував пенсію позивача без урахування розміру щомісячної доплати до пенсії.
Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд зазначає наступне.
Щодо величини, яка підлягає індексації.
Позивач зазначав, що в 2022 році його пенсію проіндексовано як 10152,70 грн * 0,14, однак індексація мала здійснюватися за формулою (10152,70 грн+2000,00 грн)*0,14. Як наслідок, подальші індексації також проведено неналежним чином.
З цього приводу суд зазначає, що індексація пенсій в 2022-2024 році проводилася на підставі постанов Кабінету Міністрів України :
2022 рік - «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року №118 (далі - Постанова №118);
2023 рік - «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 року №168 (далі - Постанова №168);
2024 рік - «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 року №185 (далі - Постанова №185).
Пунктом 2 Постанови №118 передбачено, що розміри пенсії без урахування, зокрема, щомісячної доплати, підвищуються на коефіцієнт збільшення. Аналогічний припис міститься і у пп. 1 п. 2 Постанови №168 та п. 2 Постанови №185.
Отже, рішеннями уряду, згідно яких проводиться індексація, визначено, що індексується розмір пенсії без урахування щомісячної доплати.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713 (далі - Постанова №713) установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Отже, Постанова №713 встановлює саме щомісячну доплату до пенсії. В свою чергу рішення уряду про індексації в 2022-2024 роках прямо передбачають, що індексується розмір пенсії без урахування щомісячної доплати.
Таким чином, дії відповідача щодо індексації саме розміру пенсії позивача (без урахування щомісячної доплати згідно Постанови №713) є правомірними, а в задоволенні позову в цій частині належить відмовити.
Щодо обмеження розміру збільшення пенсії під час індексації сумою 1500,00 грн.
Передусім суд звертає увагу на зміну правового регулювання спірних відносин профільним законом - Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).
Так, відповідно до абз. 18 п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 року №2710-IX (далі - Закон №2710-IX) зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами).
Приписами п.8 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами), частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 20, ст. 102 із наступними змінами), частина шоста статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 21, ст. 252 із наступними змінами), абзац другий частини п'ятої статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 22, ст. 262 із наступними змінами), стаття 29 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" (Відомості Верховної Ради України , 2006 р., № 2-3, ст. 36 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Вказане має суттєве значення для обставин цієї справи.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року №2017-III (далі - Закон №2017-III) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно ст. 19 Закону №2017-III виключно законами України визначаються величина порогу індексації грошових доходів громадян.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Згідно ст. 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Обмеження розміру збільшення пенсії в результаті індексації сумою 1500,00 грн Передбачено Постановою №168 та Постановою №185 (тобто, лише для 2022 року та 2023 року) - п. 10 Постанови №168 та пп. 8 п. 2 Постанови №185.
Правові підстави для врахування до обставин цієї справи наведеної позивачем судової практики Верховного Суду, рішень Конституційного Суду України відсутні, оскільки спірні правовідносини повністю виникли та тривали в 2023-2024 роках, правовою підставою для їх виникнення є Постанова №168 та Постанова №185. Отже, використана позивачем судова практика апріорі не може бути релевантною обставинам цієї справи, оскільки на момент її формування мало місце відмінне правове регулювання. Жодне з наведених судових рішень не тлумачило положення Постанови №168 або №185 чи аналогічні за змістом положення законодавства.
Разом з цим суд зауважує, що позивач використав судову практику щодо обмеження пенсії особи максимальним розміром, в той час як в цій справі пенсія позивача максимальним розміром не обмежувалася, докази зворотного відсутні. Сам позивач наводить розмір своєї пенсії, який не обмежено максимальним розміром. Натомість обмежено розмір підвищення пенсії позивача під час індексації, що є іншою юридичною категорією.
В свою чергу не стосуються п. 10 Постанови №168 та пп. 8 п. 2 Постанови №185 і положення ст. 19 Закону №2017-III, оскільки поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. Тобто, п. 10 Постанови №168 та пп. 8 п. 2 Постанови №185 стосуються не порогу індексації (по суті - підстави проведення індексації), а встановлюють максимальний розмір індексації в абсолютній величині (по суті - стосується порядку проведення індексації).
При цьому ст. 64 Закону №2262-ХІІ передбачає саме перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Бланкетні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не заперечують можливість визначення Кабінетом Міністрів України порядку проведення індексації шляхом встановлення граничної межі збільшення розміру пенсії в результаті такої індексації.
Відповідно, наразі спірні правовідносини щодо визначення максимального розміру підвищення розміру пенсії в порядку індексації врегульовано саме п. 10 Постанови №168 та пп. 8 п. 2 Постанови №185, в зв'язку з чим ці норми підлягає застосуванню.
Посилання на рішення Конституційного Суду України також є безпідставними, оскільки ними вирішено питання про обмеження розміру пенсії, а не розміру підвищення пенсії під час індексації, при цьому Постанова №168 та Постанова №815 не існували, а тому і не могли бути розтлумачені, Конституційним Судом України у відповідних рішеннях.
Слід зауважити, що системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Відповідно, обмеження розміру підвищення пенсії в 2022-2023 рокам сумою 1500,00 грн є правомірним.
Подібні правові висновки містяться у постановах Касаційного адміністративного суду від 26.06.2024 року у справі №580/9314/23, від 25.06.2024 року у справі №420/24063/23, від 25.06.2024 року у справі №440/12646/23, від 25.06.2024 року у справі №420/25467/23, від 13.06.2024 року у справі №120/14637/23, від 07.06.2024 року у справі №420/25804/23.
Також подібним є правозастосування Третього апеляційного адміністративного суду, зокрема, у постановах від 26.06.2024 року у справі №160/33852/23, від 26.06.2024 року у справі №160/33840/23, від 25.06.2024 року у справі №340/1290/24, від 25.06.2024 року у справі №280/6750/23 та ін.
Суд звертає увагу, що пенсія позивача не обмежувалася максимальним розміром пенсії (10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб).
Відповідно, у задоволенні позовної заяви належить відмовити.
В зв'язку з відмовою у позові підстави для розподілу судових витрат відсутні.
У зв'язку з перебуванням судді Боженко Н.В. у відпустці, рішення ухвалено в перший робочий день судді 22 липня 2024 року.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко