25 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4846/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області Оляніцької Оксани Вікторівни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни (далі - державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_2 , відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 01.12.2023 №70494734 та зобов'язання відповідача здійснити державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 за позивачем.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на 29.11.2023 позивач звернувся в ЦНАП Луцької міської ради із заявою про реєстрацію права власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , до якої долучив копію постанови Волинського апеляційного суду від 17.06.2021 у справі № 161/2022/16-ц, оригінал договору про спільну діяльність від 13.09.2010 та оригінал технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_1 . Однак 04.12.2023 його представник отримав рішення від 01.12.2023 № 70494734 про відмову у проведенні реєстраційних дій у зв'язку із тим, що подані документи не дають змоги встановити набуття права власності на заявлену квартиру, в тому числі у зв'язку з відсутністю усіх необхідних відомостей, вказаних у пункті 77 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127).
Позивач не погоджується із вказаним рішення від 01.12.2023 № 70494734, з огляду на те, що у ньому наведено весь текст пункту 77 Порядку № 1127 як підстава для відмови, при цьому, не зрозуміло, яка саме підстава була причиною відмови. Також зазначає, що право власності на вказану вище квартиру було зареєстроване на попереднього власника 21.08.2014 відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 15310089 від 21.08.2014 та станом на даний час право власності на попереднього власника припинено. Відтак станом на 21.08.2014 на закінчений будівництвом об'єкт проведено технічну інвентаризацію такого закінченого будівництвом об'єкта, прийнято його в експлуатацію та присвоєну адресу. Також дані обставини були предметом дослідження при розгляді цивільної справи № 161/2022/16-ц, в межах розгляду якої був встановлений факт будівництва квартири на замовлення та кошти позивача.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнала та просила відмовити у їх задоволенні повністю. В обґрунтування цієї позиції зазначила, що державна реєстрація речового права не полягає у встановленні фактів, що мають юридичне значення, а також наданні будь-якій особі речового права; при проведенні державної реєстрації речового права державний реєстратор лише підтверджує уже встановлені факти набуття такого права, що містяться у поданих документах або наданих відомостях; при цьому, саме на заявникові лежить відповідальність щодо подання повного пакета документів та/або надання повного переліку відомостей, необхідного для проведення державної реєстрації відповідного речового права, а державний реєстратор не наділений повноваженнями щодо самостійного пошуку таких документів або відомостей. Так, рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій від 01.12.2023 №70494734 було прийнято з таких підстав. Було встановлено наявність зареєстрованого обтяження на вказану в заяві квартиру (вказана обставина підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.12.2023 № 356701654, де зазначено наявність зареєстрованого арешту від 25.10.2016 № 17082850 на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , накладеного відповідно до постанови державного виконавця про арешт майна боржника від 25.10.2016 № ВП52734450; зазначений арешт станом на момент розгляду заяви був чинним, його не було припинено у встановлений законодавством спосіб, а тому він був перешкодою у проведенні державної реєстрації права власності на квартиру за ОСОБА_1 та законною підставою для відмови у проведенні такої державної реєстрації). Також заявником для проведення державної реєстрації права власності на заявлену квартиру було подано копію постанови Волинського апеляційного суду від 17.06.2021 у справі № 161/2022/16-ц, провадження № 22-ц/7802/640/21, договір про спільну діяльність від 13.09.2010 та надано відомості з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва про технічну інвентаризацію від 22.11.2023 ТІ01:1682-7001-0017-5305, при цьому подані документи не дають змоги встановити набуття права власності на заявлену квартиру, в тому числі у зв'язку з відсутністю усіх необхідних відомостей, вказаних у пункті 77 Порядку № 1127. Пакет документів, поданий разом із заявою, не містив необхідні для проведення державної реєстрації права власності відомості, передбачені пунктом 77 Порядку № 1127, а саме заявником не було додано документи (чи вказано відповідні реквізити таких документів) та/або надано відомості про прийняття житлового будинку чи квартири в експлуатацію, а також про присвоєння адреси квартирі, що призвело до неможливості встановлення набуття права власності на квартиру за ОСОБА_1 і як наслідок прийняття відмовного рішення. З урахуванням наведеного вважає, що оскаржуване рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій від 01.12.2023 № 70494734 прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, при цьому, наголосила, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно є дискреційним повноваженням державного реєстратора.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 29.11.2023 уповноваженим представником позивача ОСОБА_1 подано через ЦНАП Луцької міської ради заяву (зареєстровано за № 58263056) про державну реєстрацію прав - набуття права власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 58).
До заяви від 29.11.2023 № 58263056 було додано:
довіреність від 02.03.2023 № 635 (а.с. 59);
договір про спільну діяльність від 13.09.2010, укладений між ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та Житлово-будівельним кооперативом “Волинь-1” (а.с. 60);
копію постанови Волинського апеляційного суду від 17.06.2021 у справі № 161/2022/16-ц, провадження № 22-ц/802/640/21 (а.с. 61-66);
технічний паспорт від 22.11.2023 № ТІ01:1682-7001-0017-5305 на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 67-72).
За результатами розгляду заяви та поданих документів, 01.12.2023 державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_2 прийнято рішення №70494734 про відмову в проведенні реєстраційних дій. У вказаному рішенні зазначено, що встановлено наявність обставин, які є підставою для відмови в проведенні реєстраційних дій:
- наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно, а саме було встановлено наявність зареєстрованого обтяження на вказану в заяві квартиру;
- подані документи не дають змоги встановити набуття права власності на заявлену квартиру, в тому числі у зв'язку з відсутністю усіх необхідних відомостей, вказаних у пункті 77 Порядку № 1127.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), що спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з частиною третьою статті 10 Закону № 1952-IV державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; виконання вимог, визначених статтею 27-2 цього Закону, - у разі державної реєстрації спеціального майнового права на об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості (крім випадків автоматичної реєстрації такого права згідно із законом); наявність факту застосування санкцій відповідно до Закону України "Про санкції", які унеможливлюють проведення державної реєстрації прав; наявність дозволу органу опіки та піклування на відмову від права власності на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості, власником якого є малолітня дитина або неповнолітня особа, або на внесення такого майна до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані не пізніше трьох робочих днів з дня отримання відповідного запиту державного реєстратора безоплатно надати запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі. Особи, винні у порушенні строку надання інформації на запит державного реєстратора, несуть адміністративну відповідальність; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва, майбутньому об'єкту нерухомості у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі; 9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Частиною другою статті 18 Закону №1952-IV встановлено, що перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 20 Закону №1952-IV заява на проведення реєстраційних дій подається заявником у паперовій формі, а у випадках, передбачених законодавством, - в електронній формі разом з оригіналами документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, чи їх копіями, засвідченими державними органами, органами місцевого самоврядування (якщо оригінали таких документів відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування).
Частиною першою статті 24 Закону №1952-IV визначено виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав. Так, відповідно до частини першої вказаної статті підстави для відмови в державній реєстрації прав, зокрема, є: подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження (пункт 4); наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості, крім випадків, визначених цим Законом (пункт 6).
Відповідно до частини другої статті 24 Закону №1952-IV за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.
Частиною четвертою статті 24 Закону №1952-IV передбачено, що відмова в державній реєстрації прав з підстави, зазначеної у пункті 6 частини першої цієї статті, не застосовується у разі, зокрема, державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно на підставі рішення суду щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно (пункт 1).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 затверджено Порядок №1127 (далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1127 закінчений будівництвом об'єкт - закінчений будівництвом об'єкт, який після прийняття об'єкта в експлуатацію є самостійним об'єктом нерухомого майна.
Пунктом 6 Порядку №1127 передбачено, що державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Відповідно до абзацу першого пункту 40 Порядку №1127 державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, іншими законами України та цим Порядком, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.
Згідно з пунктом 18 Порядку №1127 за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинне містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування (пункт 23 Порядку №1127).
Аналіз вищенаведених норм дає підстави вважати, що відповідно до частини другої статті 24 Закону №1952-IV, яка кореспондується з пунктом 23 Порядку №1127, за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Так, зі змісту оскаржуваного рішення державного реєстратора від 01.12.2023 №70494734 слідує, що підставою для відмови в проведенні реєстраційних дій за заявою від 29.11.2023 № 58263056 стало те, що було встановлено: 1) наявність зареєстрованого обтяження на вказану в заяві квартиру; 2) подані документи не дають змоги встановити набуття права власності на заявлену квартиру, в тому числі у зв'язку з відсутністю усіх необхідних відомостей, вказаних у пункті 77 Порядку № 1127.
На підтвердження зареєстрованого обтяження на вказану в заяві квартиру відповідач надав Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Рестру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 01.12.2023 № 356701654, в якій наявний запис про обтяження №17082850 від 25.10.2016, а саме арешт нерухомого майна - квартири за адресою: АДРЕСА_2 , документи подані для державної реєстрації: постанова про арешт майна боржника № ВП52734450 від 25.10.2016, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 32038144 від 25.10.2016 Перший відділ ДВС міста Луцька Головного територіального управління юстиції у Волинській області, особа, майно/права якої обтяжуються: ОСОБА_4 (а.с. 73-76).
Суд зазначає, що вказане зареєстроване обтяження (арешт) на вказану квартиру станом на момент розгляду заяви (01.12.2023) було чинним, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 24 Закону №1952-IV є самостійною підставою для відмови в державній реєстрації прав. При цьому, пункт 1 частини четвертої статті 24 Закону №1952-IV до спірних правовідносин не може бути застосований, позаяк долучена до заяви від 29.11.2023 №58263056 копія постанови Волинського апеляційного суду від 17.06.2021 у справі № 161/2022/16-ц, провадження № 22-ц/802/640/21 (а.с. 61-66), не є рішенням суду про набуття позивачем ОСОБА_1 права власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки вказаним судовим рішенням лише визнано недійсним свідоцтво про право власності серія та номер: НОМЕР_1 , видане 21.08.2014 на ім'я відповідача ОСОБА_4 . При цьому, як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/Review/78376720), у справі № 161/2022/16-ц постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 14.11.2018 рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26.12.2016 та ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 14.03.2017 в частині вирішення позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на об'єкт інвестування (квартиру) залишено без змін (рішеннями першої та апеляційної інстанцій у справі № 161/2022/16-ц ОСОБА_1 у вказаній частині було відмовлено).
Крім того, відповідно до пункту 77 Порядку №1127 державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт проводиться відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України щодо особи, яка здійснювала будівництво такого об'єкта (замовник будівництва), чи у випадку, передбаченому статтею 332 Цивільного кодексу України, - щодо особи, яка є власником закінченого будівництвом об'єкта, реконструкція якого проводилася, якщо інше не встановлено договором або законом.
Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт проводиться за наявності відомостей про технічні характеристики такого закінченого будівництвом об'єкта, про прийняття його в експлуатацію та про присвоєння адреси (крім випадку проведення реконструкції об'єкта, що не має наслідком його поділ, виділ частки або об'єднання), отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
У разі коли закінчений будівництвом об'єкт у результаті нового будівництва є складовою частиною будинку, будівлі, споруди (квартира, гаражний бокс, машиномісце, інше житлове та нежитлове приміщення), яка після прийняття об'єкта в експлуатацію є самостійним об'єктом нерухомого майна, відомості про прийняття в експлуатації та про присвоєння адреси отримуються щодо будинку, будівлі або споруди, складовою частиною яких є такий об'єкт, а щодо відповідної складової частини будинку, будівлі, споруди - відомості про присвоєння адреси такій частині.
Підставою для відмови у проведенні державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт є відсутність однієї і більше відомостей, передбачених цим пунктом, крім випадків, передбачених пунктами 78, 79 та 80 цього Порядку.
Отже, у разі відсутності у доданих до заяви про державну реєстрацію права власності на закінчений будівництвом об'єкт усіх необхідних відомостей, передбачених пунктом 77 Порядку №1127, державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації права власності.
Як встановлено судом вище, до заяви від 29.11.2023 № 58263056 для проведення державної реєстрації права власності на заявлену квартиру було долучено: договір про спільну діяльність від 13.09.2010, укладений між ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та Житлово-будівельним кооперативом “Волинь-1” (а.с. 60); копію постанови Волинського апеляційного суду від 17.06.2021 у справі № 161/2022/16-ц, провадження № 22-ц/802/640/21 (а.с. 61-66); технічний паспорт від 22.11.2023 № ТІ01:1682-7001-0017-5305 на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 67-72).
Так, постановою Волинського апеляційного суду від 17.06.2021 у цивільній справі №161/2022/16-ц за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Департамент державної реєстрації у Луцькій міській раді, про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно, визнано недійсним свідоцтво про право власності серія та номер: НОМЕР_1 , видане 21.08.2014 на ім'я відповідача ОСОБА_4 .
При цьому, вказаним судовим рішенням встановлено, зокрема, такі обставини.
- 13.09.2010 між ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ЖБК «Волинь-1» був укладений договір про спільну діяльність. Предметом цього договору була спільна діяльність у будівництві індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_3 , а саме 1/2 частини цього житлового будинку на взаємовигідних умовах, а саме: квартири АДРЕСА_4 загальною площею 110 кв. м. на земельній ділянці площею 0,06 га. Визначені за цим договором роботи повинні були бути виконані у термін до листопада 2010 року. За умовами цього договору ОСОБА_3 зобов'язувалася надати замовнику ОСОБА_1 1/2 частину площі житлового будинку (пункт 3.2), а ОСОБА_1 зобов'язувався забезпечити внесення коштів для авансування будівництва та оплати виконаних робіт (пункт 3.1), а ЖБК «Волинь-1» зобов'язувався здійснити діяльність із замовлення та ведення будівельних робіт з будівництва житлового будинку. Позивач ОСОБА_1 на виконання умов вказаного договору в період з 05 жовтня до 23 грудня 2010 року сплатив ЖБК «Волинь-1» грошові кошти в розмірі 550 000 грн, що підтверджується квитанціями до прибуткового касового ордера.
- 13.12.2013 ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу відчужила ОСОБА_4 земельну ділянку по АДРЕСА_3 . В свою чергу ОСОБА_4 , придбавши земельну ділянку по АДРЕСА_3 площею 0,10 га, поділив її на дві земельні ділянки площею по 0,05 га. Відповідно до припису, виданого 27.05.2014 року головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Волинській області Літвіцьким С.І., ОСОБА_4 здійснив будівництво двоквартирного житлового будинку та фундаменту гаража по АДРЕСА_3 без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, чим порушив пункт 2 частини першої статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». 05.06.2014 Управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради затверджено містобудівні умови та обмеження на будівництво двоквартирного житлового будинку та гаража по АДРЕСА_3 , замовник ОСОБА_4 . 16.06.2014 ОСОБА_4 подав до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Волинській області декларацію про початок будівельних робіт «Нове будівництво 2-х квартирного житлового будинку та гаража по АДРЕСА_3 ». 30.07.2014 ОСОБА_4 подав до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Волинській області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Нове будівництво 2-х квартирного житлового будинку та гаража по АДРЕСА_3 ».
- рішенням Апеляційного суду Волинської області від 16.12.2015 року, що набрало законної сили, постановлено відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позову до ОСОБА_1 про розірвання договору про спільну діяльність та встановлено, що останній виконав свої зобов'язання за цим правочином в обумовлені сторонами строки. Рішенням Апеляційного суду Волинської області від 16.12.2015 встановлено чинність договору про спільну діяльність, а отже, зобов'язання за цим правочином є обов'язковими до виконання його сторонами. Матеріали справи підтверджують виконання сторонами договору про спільну діяльність своїх зобов'язань за цим договором. Судом при цьому установлено, що позивач ОСОБА_1 виконав свої зобов'язання договором про спільну діяльність і за будівництво квартири уніс відповідні кошти, а сторона договору ЖБК «Волинь-1» побудував будинок, про що свідчать докази, що містяться у матеріалах справи (платіжні документи, розписки сторін, акти звірки розрахунків, тощо). Разом з тим уведення будинку в експлуатацію сторонами договору не передбачено. 16.06.2015 Комунальним підприємством «Волинське ОБТІ» виготовлено паспорт на квартиру АДРЕСА_5 позивачу ОСОБА_1
- судом, крім того встановлено, що 16.06.2014 відповідач ОСОБА_4 , який не був замовником будівництва квартири АДРЕСА_5 , подав декларацію про початок будівельних робіт, а 30.07.2014 - про готовність об'єкта до експлуатації на весь будинок за вказаною адресою. Відповідач ОСОБА_4 отримав право власності на дві квартири АДРЕСА_4 та АДРЕСА_1 , що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Відповідно до статті 876 Цивільного кодексу України власником об'єкта будівництва або результату інших будівельних робіт є замовник, якщо інше не передбачено законом або договором.
З урахуванням наведеної норми та встановлених постановою Волинського апеляційного суду від 17.06.2021 у цивільній справі №161/2022/16-ц обставин суд зазначає, що право власності ОСОБА_1 на квартиру, зазначену у заяві від 29.11.2023 № 58263056, не може підтверджуватись декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 30.07.2014, поданою ОСОБА_4 .
Отже, подані до заяви від 29.11.2023 № 58263056 документи не дали змоги державному реєстратору встановити набуття права власності ОСОБА_1 на заявлену квартиру, в тому числі у зв'язку з відсутністю усіх необхідних відомостей, вказаних у пункті 77 Порядку №1127.
Крім того, постановою Волинського апеляційного суду від 17.06.2021 у цивільній справі №161/2022/16-ц було встановлено, що згідно з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованою управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області 30.07.2014, загальна площа квартири АДРЕСА_6 - 133,1 кв.м (житлова площа - 75,5 кв. м); вказані обставини також підтверджено розпорядженням Луцького міського голови від 18.08.2014.
Однак, відповідно до наданих відомостей з технічного паспорту від 22.11.2023 № ТІ01:1682-7001-0017-5305 (а.с. 67-69) (долучено до заяви від 29.11.2023 № 58263056), загальна площа квартири АДРЕСА_7 становить 130,6 кв.м., житлова -77, 6 кв.м.
Таким чином, відомості у вищевказаному технічного паспорті, що містить дані щодо загальної та житлової площі квартири, не відповідають даним, встановленим у судовій справі №161/2022/16-ц.
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_2 правомірно, за наявності підстав, зазначених у пунктах 4, 6 частини першої статті 24 Закону №1952-IV, прийнято рішення від 01.12.2023 №70494734 про відмову в проведенні реєстраційних дій, тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними та до задоволення не підлягають.
Оскільки суд дійшов висновку, що оскаржуване в цій справі рішення від 01.12.2023 №70494734 про відмову в проведенні реєстраційних дій є правомірним, тому у задоволенні похідної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 , належить також відмовити.
Керуючись статтями 243-246, 262, КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_8 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: державний реєстратор прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області Оляніцька Оксана Вікторівна (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, 8).
Суддя О. О. Андрусенко