м. Вінниця
24 липня 2024 р. Справа № 120/15220/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в письмовому провадженні звіт Міністерства внутрішніх справ України про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, Міністерства внутрішніх справ України.
Рішенням окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2022 року, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково. Зокрема цим рішенням зобов'язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області надіслати до Міністерства внутрішніх справ України документи щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому 2 групи інвалідності, а також зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження від ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області документів щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги прийняти рішення про призначення такої допомоги або про відмову в її призначенні.
Вказане судове рішення 04 листопада 2022 року набрало законної сили.
29 травня 2024 року позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року
Ухвалою від 07 червня 2024 року заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено та зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України подати до 08 липня 2024 року звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року в частині, що стосується прийняття рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні.
На виконання вимог ухвали від 07 червня 2024 року Міністерством внутрішніх справ України подано звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року. У звіті зазначено, що відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» Кабінет Міністрів України постановою № 850 від 21 жовтня 2015 року затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції. Відповідно до пункту 7 згаданого Порядку працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби передбачені Порядком документи. Згідно із пунктом 8 Порядку керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги. Пунктом 9 Порядку визначено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цього Порядку документів приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
При цьому представник Міністерства зауважує, що форма рішення Порядком не встановлена, а аналіз вищевикладених норм свідчить, що на МВС покладеного обов'язок прийняти одне з рішень: про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року МВС відповідно до пункту 9 Порядку розглянуто документи щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому інвалідності ІІ групи та за результатами розгляду 20 січня 2023 року прийнято рішення у формі відмови в затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .
Відтак, на думку боржника, висновок МВС від 20 січня 2023 року по суті є рішенням про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , передбаченим приписами пунктів 8, 9 Порядку.
За таких обставин представник Міністерства вважає, що рішення суду виконано, що є підставою для прийняття звіту.
Розглянувши поданий Міністерством внутрішніх справ України звіт, суд зважає на таке.
Особливості встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначені статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною 1 цієї статті передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, вказаною нормою передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, за наслідками розгляду звіту встановити суб'єкту владних повноважень новий строк для подання звіту.
У поданому звіті йдеться про те, що Міністерством внутрішніх справ України виконано рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року, оскільки Міністерством прийнято рішення у формі відмови в затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .
Тобто, на думку боржника, відмова в затвердженні висновку Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у формі накладення резолюції по суті є рішенням про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , передбаченим приписами пунктів 8, 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Надаючи правову оцінку таким аргументам Міністерства внутрішніх справ України, суд зауважує, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення або про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, або про відмову в її призначенні.
Водночас особливості призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначені однойменним Порядком та умовами, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Відповідно до пунктів 7, 8 та 9 згаданих Порядку та умов працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:
заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;
довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії:
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції:
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу;
витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Відтак після надходження до Міністерства внутрішніх справ України передбачених Порядком та умовами документів останнім приймається одне з двох рішень: або про призначення, або про відмову в призначенні такої допомоги.
Саме такі висновки викладені у рішенні Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року.
Разом із тим Міністерство внутрішніх справ України стверджує, що поставлення відмітки "Відмовлено" у висновку Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги слід розцінювати як прийняття рішення про відмову в призначенні такої допомоги.
Проте такі твердження є помилковими, адже не узгоджуються із згаданими вище Порядком та умовами, якими передбачено прийняття Міністерством окремого рішення за результатами розгляду документів, що надійшли.
На користь доводів про необхідність оформлення за результатами розгляду відповідних документів окремого рішення про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову в призначенні такої допомоги свідчить те, що у разі відмови в призначенні відповідної допомоги таке рішення повинно бути обгрунтованим, тобто із наведенням у такому підстав відмови в призначенні допомоги.
Крім того, слід врахувати й те, що ОСОБА_1 оскаржував до Вінницького окружного адміністративного суду висновок Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області від 20 січня 2023 року про призначення йому одноразової грошової доопомги із поставленою відміткою "Відмовлено".
За результатами розгляду адміністративної справи № 120/8831/23 Вінницьким окружним адміністративним судом 21 грудня 2023 року постановлено рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. При цьому підставою для відмови фактично слугувало те, що згадуваний вище висновок не є рішенням про відмову в призначенні допомоги, про яке йдеться у Порядку та умовах.
Відтак твердження боржника про те, що поставлення відмітки "Відмовлено" у висновку Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги слід розцінювати як прийняття рішення про відмову в призначенні такої допомоги слід визнати необгрунтованими, а тому слід констатувати факт невиконання Міністерством рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року в частині необхідності прийняття рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні.
Отже, з урахуванням приписів частини 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України слід встановити Міністерству внутрішніх справ України новий строк для подання звіту про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року.
Керуючись статтями 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,
Встановити Міністерству внутрішніх справ України новий строк для подання звіту про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року в частині, що стосується прийняття рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, зобов'язавши подати такий звіт до 26 серпня 2024 року.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович