Ухвала від 08.07.2024 по справі 760/15620/24

Справа №760/15620/24

1-кс/760/6808/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2024 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, на підставі матеріалів досудового розслідування в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022112320000424 від 23.03.2023 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 437 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

слідчий звернувся з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ).

Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадження № 42022112320000424 від 23.03.2023 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 437 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 року приблизно о 04:00 год. військові формування РФ, здійснюючи широкомасштабне військове вторгнення на територію України, шляхом ведення агресивної війни застосували ракетно-бомбові та артилерійські удари, стрілецьку та іншу зброю, що призвело до масової загибелі, поранення та поневолення мирних мешканців, знищення та пошкодження великої кількості об'єктів цивільної інфраструктури, які не є військовими цілями, заподіяння значної шкоди екології та безпеці на території Бучанського району Київської області в межах Бучанської, Ірпінської, Гостомельської, Коцюбинської, Бородянської, Немішаївської та Пісківської територіальних громад, а також на території усієї Київської області.

Встановлено, що 24.02.2022 о 05 год. 00 хв. президент російської федерації оголосив про своє рішення розпочати спцеіальну військову операцію проти Україні. У подальшому цього ж дня зс рф, які діяли за наказом керівництва рф і зс рф, віроломно здійснено пуски крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військовим штабах та складах Збройних Сил України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань рф здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна

У період з 05 год. 00 хв. 24.02.2022 і до цього часу підрозділи ЗС та інших військових формувань рф здійснюють спроби окупації українських міст, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерії, ракетних військ, броньованого озброєння тощо. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків а саме: загибелі людей, у тому числі дітей, отримання тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення цивільної та критичної інфраструктури.

У свою чергу, вищі командири зс рф, будучи представниками влади, тобто особами, які уповноважені вирішувати питання воєнного планування і управління щодо застосування підпорядкованих їм військових частин та підлеглих військовослужбовців, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими представниками влади та зс рф, зокрема з начальником генерального штабу збройних сил російської федерації ОСОБА_5 , міністром оборони російської федерації ОСОБА_6 , директором служби зовнішньої розвідки російської федерації ОСОБА_7 , головою ради федерації федеральних зборів російської федерації ОСОБА_8 та іншими посадовими і службовими особами, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що вони порушують встановлені ст.ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу рф, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю рф над політичними та економічними процесами в Україні, всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, порушив принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимог частини 4 статті 2 Статуту Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) та Декларації Генеральної ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), ст. 1-3, 68 Конституції України, перебуваючи у період з 24 лютого 2022 року та щонайменше до 31 березня 2022 року на території Гомельської області республіки білорусь та Київської області України віддавали накази і розпорядження на підготовку та здійснення широкомасштабного вторгнення підпорядкованих їм підрозділів зс рф, спільно з іншими військовими формуваннями рф, на територію України з метою її окупації, захоплення цими підрозділами м. Києва із бойовим застосуванням штатної зброї та озброєння, а також контролювали виконання наказів, розпоряджень тощо.

Після вторгнення підрозділів зс рф та інших військових формувань на територію України та захоплення ними ряду населених пунктів Київської області, діючи з тими же мотивами та метою командування зазначених підрозділів вирішувало питання воєнного планування і управління щодо застосування підпорядкованих підрозділів шляхом віддання їм наказів та розпоряджень щодо продовження ведення бойових дій, направлених на захоплення м. Київ та контролювало їх виконання.

Вторгнення зс рф на територію України супроводжувалось у подальшому окупацією українських міст, бойовим застосуванням авіації, артилерії та ракетних військ, а також броньованого озброєння тощо. При цьому вогневі удари здійснювались по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків а саме: загибелі людей, у тому числі дітей, отримання тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна цивільної та критичної інфраструктури.

На цей час у кримінальному провадженні виникла необхідність з'ясувати наступні обставини: планування, підготовка, розв'язування та ведення війни проти України, керівні документи рф, якими регламентовано діяльність східного військового округу та центрального військового округу зс рф під час виконання покладених на них завдань; керівні документи рф, якими передбачені повноваження і функціональні обов'язки командувачів військами згаданих військових округів зс рф; підрозділи зс рф та інших військових формувань рф, які передані у підпорядкування для здійснення 24.02.2022 широкомасштабного збройного вторгнення рф на територію України в частині Київської області та забезпечення подальшого ведення війни проти України, їх штатні розклади та озброєння; керівний склад зазначених підрозділів та командири якім в обов'язки безпосередньо було покладено планування, підготовку, розв'язування та ведення агресивної війни проти України, завдання, які покладалися на зазначених командирів та підпорядковані їм підрозділи зс рф та інших військових формувань рф по забезпеченню здійснення 24.02.2022 широкомасштабного збройного вторгнення зс рф та інших військових формувань рф на територію України в частині Київської області та подальшого ведення рф агресивної війни проти України; періоди та населені пукти Київської області, у яких визначені підрозділи зс рф і інших військових формувань рф забезпечували ведення агресивної війни проти України, а також інші питання, пов'язані з веденням агресивної війни проти України.

Згідно відповіді оперативного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_4 , у період березня 2022 року оборону Київської області здійснювали підрозділи ЗСУ, а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 (в/ч НОМЕР_1 ).

03.04.2024 у вказаному кримінальному провадженні винесено постанову про призначення комплексної, кімісійної судової військової та вибухотехнічної експертизи та скеровано її до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

На даний час, в ході досудового розслідування з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів (в тому числі в електронному вигляді), які містять відомості про обставини вчинення кримінальних правопорушень та мають значення для досудового розслідування як докази, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ), що може самостійно або в сукупності з іншими доказами мати суттєве значення для з'ясування обставин вчинення злочину.

З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ), у володінні якого знаходиться інформація.

Вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та встановленню подій кримінального правопорушення.

В інший спосіб, окрім як проведення тимчасового доступу, отримати вказану інформацію та документи не надається можливим.

Слідчий подав до суду заяву в якій зазначає, що подане клопотання підтримує, з підстав зазначених у клопотанні та просить його задовольнити, провівши судове засідання у його відсутності.

Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання у відсутність слідчого/прокурора та без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки слідчим було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Згідно з ч.4 ст.107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних заходів не здійснювалась.

Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до п.п. 4,8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, відносяться відомості, які можуть становити конфіденційну інформацію, в тому числі таку, що містить комерційну таємницю, а також персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з урахуванням вказаних обставин і визначенням обсягу і меж тимчасового доступу до речей.

За викладеним, керуючись ст. ст. 159, 160, 162-164 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

клопотання - задовольнити.

Надати слідчим слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які входять до групи слідчих у кримінальному провадженні №42022112320000424 від 23.03.2023, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю ознайомитися з ними, вилучити їх належним чином завірені копії (здійснити їх виїмку), в електронному та друкованому вигляді, які містять охоронювану законом таємницю, та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ), а саме:

- журнал бойових дій, журнал обліку розвідувальної інформації, розвідувальне зведення (донесення), позатермінове розвідувальне донесення, формуляри об'єктів, карта розвідувальних цілей, карта угрупування та імовірного характеру дій противника, робоча карта начальника розвідки, бойовий та чисельний склад противника, донесення щодо захоплення (опитування) полонених, звіт (донесення) про результати використання безпілотних літальних апаратів, доповідь про захоплення полонених, документів та матеріальних носіїв розвідувальної інформації, зразків озброєння і військової техніки противника, тощо у період з 24.02.2022 по 02.04.2022.

Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.

У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1