Рішення від 18.07.2024 по справі 917/411/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.07.2024 Справа № 917/411/24

за позовною заявою Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул.Старий Поділ, 5, м.Полтава, 36022

до Фізичної особи-підприємця Асулян Жанни Юріївни, АДРЕСА_1

про стягнення грошових коштів

Суддя Кльопов І.Г.

Секретар Назаренко Я.А.

Представники сторін згідно протоколу судового засідання.

Обставини справи: Акціонерне товариство "Полтаваобленерго" звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Асулян Жанни Юріївни про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 555834,81грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, що стало підставою для складання Акту про порушення №0010862 від 17.08.2023 року. 26.12.2023 року на підставі Акту про порушення №0010862 від 17.08.2023 року оформлено Протокол №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» по розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ та проведено нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 555 834, 81 грн. Відповідачу виставлено рахунки на вказану суму, які ним не оплачено.

Ухвалою від 18.03.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №917/411/24 у порядку загального позовного провадження; встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України до15 днів з дня отримання ухвали; запропоновано позивачу у строк - протягом 5 днів з дня отримання відзиву (у разі його отримання) надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно вимог ст.166 ГПК України; запропоновано відповідачу у строк - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив ( у разі отримання) в порядку ст.167 ГПК України надати заперечення на відповідь на відзив з викладенням своїх пояснень, міркувань та аргументів

15.04.2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача просив відмовити в повному обсязі у задоволенні позову, посилаючись на те що порушення щодо необлікового відбору електроенергії відповідач на об'єкті на який здійснювався розподіл електричної енергії кафе « 305 км» не здійснював, про зміну власника позивачеві було відомо, Акт про порушення №0010862 від 17.08.2023 року і Протокол №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» по розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ від 26.12.2023 року не визнає. При цьому зазначив, що маючи намір відчуження земельної ділянки, на яку надавалася послуга з розподілу електричної енергії, позивачеві направлена Укрпоштою з описом вкладення заява від 19.04.2024 року щодо розірвання Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії в у відповідності до п.4.27. ПРРЕЕ. Сам Договір купівлі-продажу земельної ділянки де розташовувався об'єкт, на який здійснювався розподіл електричної енергії, кафе « 305 км» укладено 24.05.2023 року між ОСОБА_1 , як продавцем, та ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як покупцями. Також, вказував, що 25.05.2023 року контролеру АТ «Полтаваобленерго» Решетилівської дільниці Худолій С.С. при контрольному огляді розрахункового засобу обліку електричної енергії новим власником ОСОБА_2 було повідомлено про зміну власника.

22.04.2024 за вхід. № 5564 від позивача надійшла відповідь на відзив. Позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі та відхиляє заперечення відповідача як безпідставні та необгрунтовані.

Відповідачем 22.07.2024 надано клопотання про призначення інженерно-технічної експертизи ( вхід. № 5557) клопотання про виклик свідка (вхід. № 5559) та клопотання про витребування доказів ( вхід. № 5558).

Ухвалою від 11.06.2024 суд відмовив у задоволенні даних клопотань

06.06.2024 за вхід. № 8010 від позивача надійшли додаткові пояснення у справі.

10.06.2024 за вхід. № 8183 від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.

Ухвалою від 11.06.2024 суд ухвалив закрити підготовче провадження у справі та призначити її до судового розгляду по суті на 18.07.2024.

16.07.2024 від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки останній задіяний захисником у кримінальній справі, призначеній на 18.07.2024.

Судом враховано, що при поданні клопотання про відкладення розгляду справи відповідач про наявність доказів, які відсутні у матеріалах справи та без дослідження яких неможливо розглянути справу по суті, суд не повідомляв.

При цьому, до поданого клопотання про відкладення розгляду справи представником відповідача не додано доказів в підтвердження вказаних ним обставин.

Згідно з частинами першою та третьою статті 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Отже, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін та учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

З огляду на викладене, суд відхилив клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи.

У судовому засіданні 188.07.2024 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши подані докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.

Вважаючи свої права порушеними, позивач просить суд стягнути з відповідача 555 834, 81 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.

На підтвердження обґрунтованості позовних вимог позивач надав наступні докази:

- Належним чином засвідчена копія Заяви-приєднання до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 19.12.2018 року.

- Належним чином засвідчена копія Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (в редакції ПРРЕЕ, згідно з постановою НКРЕКП від 21.12.2018 року №2002).

- Належним чином засвідчена копія Договору про постачання електричної енергії №69 від 10.11.2016 року.

- Належним чином засвідчена копія продовження Додатку №3 до Договору про постачання електричної енергії №69 від 10.11.2016 року «Перелік об'єктів і засобів комерційного обліку».

- Належним чином засвідчена копія Додаток №6 до Договору про постачання електричної енергії №69 від 10.11.2016 року «Однолінійна схема».

- Належним чином засвідчена копія Додаток №7 до Договору про постачання електричної енергії №69 від 10.11.2016 року «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін».

- Належним чином засвідчена копія Акта технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії до 1000 В та Акта про пломбування/розпломбування вузлів обліку електричної енергії від 17.08.2023 року.

- Належним чином засвідчена копія Акту про порушення №0010862 від 17.08.2023 року.

- Належним чином засвідчена копія «Схеми електроживлення споживача» Додаток до Акту про порушення від 17.08.2023 року №0010862.

- Належним чином засвідчена копія Акту про пломбування речового доказу від 17.08.2023 року.

- Фото та відео на диску, що були зроблені уповноваженими представниками АТ «Полтаваобленерго» під час виявлення порушення ПРРЕЕ з боку ФОП Асулян Ж.Ю. та додаються до Акту про порушення №0010862 від 17.08.2023 року.

- Належним чином засвідчена копія паспорт громадянина України особи яка допустила представників оператора системи на об'єкт Юсіфов Наіл Азіз Огли №007490313 дійсний до 03.02.2032.

- Належним чином засвідчена копія листа АТ «Полтаваобленерго» №04.34/30900 від 20.11.2023 року.

- Належним чином засвідчена копія «Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу» з датою подання від 21.11.2023 року, фіскального чеку АТ «Укрпошта» від 21.11.2023 року, «Списку №18094 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих» від 21.11.202 року, що свідчать про направлення листа АТ «Полтаваобленерго» №04.34/30900 від 20.11.2023 року.

- Належним чином засвідчена копія Акта технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В та Акта про пломбування засобів обліку електричної енергії від 15.10.2020 року.

- Належним чином засвідчена копія Акту контрольного огляду розрахункових засобів обліку електроенергії від 25.05.2023 року.

- Належним чином засвідчена копія Протоколу№0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 26.12.2023 року по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ.

- Належним чином засвідчена копія рахунку №22400069 від 26.12.2023 року на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень ПРРЕЕ згідно з Протоколом №0010862 від 26.12.2023 року.

- Належним чином засвідчена копія листа АТ «Полтаваобленерго» №04.34/2049 від 22.01.2024 року.

- Належним чином засвідчена копія «Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу» з датою подання від 23.01.2024 року, фіскального чеку АТ «Укрпошта» від 23.01.2024 року, «Списку №812 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих» від 23.01.2024 року, що свідчать про направлення листа АТ «Полтаваобленерго» №04.34/2049 від 22.01.2024 року.

- Належним чином засвідчена копія витягу із Статуту АТ «Полтаваобленерго».

- Належним чином засвідчена копія Виписки з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань АТ «Полтаваобленерго».

На підтвердження заперечення позовних вимог відповідач надав наступні докази:

- Належним чином засвідчену копію паспорту ФОП Асулян Ж.Ю.

- Належним чином засвідчена копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ФОП Асулян Ж.Ю.

- Належним чином засвідчену копію Договору купівлі-продажу від 24.05.2023 року.

- Належним чином засвідчену копію Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 21.02.2024 року про припинення ФОП Асулян Ж.Ю. здійснення підприємницької з 21.03.2024 року.

- Оригінал Опису вкладення до 36022.

Як свідчать матеріали справи, 10.11.2016 між Публічним акціонерним товариством «Полтаваобленерго», його структурним підрозділом Решетилівська філія та Фізичною особою - підприємцем Асулян Жанна Юріївна (споживач) було укладено Договір про постачання електричної енергії №69 з додатками.

Згідно наданого продовження Додатку №3 до Договору про постачання електричної енергії №69 від 10.11.2016 року «Перелік об'єктів і засобів комерційного обліку» до об'єктів споживача, зокрема, належить кафе « 305 км» в с-ще. Решетилівка. Також, у цьому додатку зазначено про прилад обліку, встановлений на об'єкті - лічильник №08073119, тип ЛТЕ-1.03Т.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про ринок електричної енергії», державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.

Відповідно до положень ч.2 ст.2 Закону України «Про ринок електричної енергії», Регулятором затверджено постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №310 Кодекс систем розподілу (далі - КСР); постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ); постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №311 - Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККО), дані нормативні акти регулюють основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними.

Постановою НКРЕКП від 16.11.2018 року №1442 ПАТ «Полтаваобленерго» була видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, та анульована ліцензія на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом з 01.01.2019 року.

Між Публічним акціонерним товариством «Полтаваобленерго» та Фізичною особою - підприємцем Асулян Жанна Юріївна укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії в редакції Правил роздрібного ринку електричної енергії, згідно з постановою НКРЕКП від 21.12.2018 року №2002. На момент укладання зазначений договір розміщувався на головній сторінці веб-сайту позивача.

Так, ФОП Асулян Ж.Ю. керуючись статтями 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312, приєднався до умов публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за особовим рахунком №22400069, шляхом підписання Заяви-приєднання до умов Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 19.12.2018 року на умовах Договору про постачання електричної енергії №69 від 10.11.2016 року.

Згідно Заяви-приєднання до умов Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 19.12.2018 року ФОП Асулян Ж.Ю. є споживачем, а ПАТ «Полтаваобленерго» є оператором системи розподілу, який діє на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП від 16.11.2018 року 1442.

Адреса об'єкту м. Решетилівка, ЕІС точки комерційного обліку за об'єктом споживача 62Z6865314823567, лічильник №08073119 ЛТЕ-1.03Т.

Згідно з рішенням загальних зборів акціонерів, які відбулися 17.04.2019 року, найменування Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» було змінено на Акціонерне товариство «Полтаваобленерго» та тип акціонерного товариства з «публічного» на «приватне».

Постановою НКРЕКП від 18.06.2019 року №1094 внесено до постанови НКРЕКП від 16.11.2018 року №1442 «Про видачу ПАТ «Полтаваобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» такі зміни:

1) у назві та додатку до постанови абревіатуру «ПАТ» замінити абревіатурою «АТ»;

2) у пункті 1 постановляючої частини та додатку до постанови слова «ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ» у всіх відмінках замінити словами «АКЦІОНЕРНЕ» у відповідних відмінках.

Отже, АТ «Полтаваобленерго» є оператором системи розподілу, що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018 року №1442 і є стороною по Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії укладеним з ФОП Асулян Ж.Ю. шляхом подання Заяви-приєднання до умов Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 19.12.2018 року на умовах Договору про постачання електричної енергії №69 від 10.11.2016 року.

Згідно укладеного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії АТ «Полтаваобленерго» є Оператором системи, а ФОП Асулян Ж.Ю. є Споживачем.

За умовами договору Оператор системи взяв на себе обов'язок надавати послуги з розподілу електричної енергії на електроустановки Споживача, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №310, а Споживач взяв на себе обов'язок оплачувати надані послуги з розподілу електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Крім того, з дати набрання чинності Договором споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії оператор системи розподілу (оператор системи передачі) надає послуги комерційного обліку споживачам, точки комерційного обліку яких улаштовані на території його ліцензованої діяльності, відповідно до Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №311 (абз.2 п.5 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 «Про затвердження Правил роздрібного рику електричної енергії»).

Відносини між сторонами за укладеним Договором регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), Кодексом системи розподілу (далі КСР), а також Кодексом комерційного обліку електричної енергії (далі ККОЕЕ).

У пп.7 п.6.2. укладеного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії передбачається, що Споживач зобов'язується у разі зміни власника об'єкта (звільнення Споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації (у тому числі шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об'єкті письмово повідомити Оператора системи про розірвання цього договору та не пізніше дня звільнення об'єкту здійснити всі оплати передбачені умовами цього Договору.

В п.8.6. укладеного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії передбачено, що у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість недоврахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недоврахованої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії Оператором системи на втрати електричної енергії в мережах у відповідному розрахунковому періоді.

Крім того, п.4.27. ПРРЕЕ визначено, що у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.

Дія договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії достроково припиняється у разі отримання оператором системи від нового або від попереднього власника (користувача) об'єкта споживача документального підтвердження факту зміни власника (користувача) цього об'єкта.

Дія договору про постачання електричної енергії достроково припиняється у разі отримання електропостачальником від оператора системи або нового чи попереднього власника (користувача) об'єкта споживача документального підтвердження факту укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між оператором системи і новим власником (користувачем) цього об'єкта.

У такому разі дія відповідних договорів припиняється в частині постачання та розподілу електричної енергії на об'єкт, а в частині виконання фінансових зобов'язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) їх дія продовжується до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.

У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний здійснювати оплату спожитої на таких об'єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.

17.08.2023 року при здійсненні технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В на об'єкті кафе « 305 км», з ЕІС- кодом точки комерційного обліку за об'єктом споживача 62Z6865314823567 за адресою 38400, Полтавська область, м. Решетилівка, автошлях Київ - Харків, представниками позивача було виявлено порушення споживачем ФОП АСУЛЯН Ж.Ю. п.1.2.1., п.2.3.1., п.2.3.4., пп.1 п.5.5.5., п.8.2.4. ПРРЕЕ, п.11.9.1., п.11.9.2. КСР, а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку поза розрахунковим засобом обліку. Самовільне підключення виконано між кришою та стелею. Самовільне підключення виконано від розриву в ввідному кабелі через перемикач, через збірки автоматичних вимикачів до розеток, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було. При включенні навантаження механізм лічильника не враховує електроенергію, покази електролічильника не змінюються - спожита електроенергія не враховується. Споживачу продемонстровано порушення.

Порушення ПРРЕЕ зафіксоване Актом про порушення №0010862 від 17.08.2023 року представниками АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» у присутності особи яка допустила представників оператора системи на об'єкт Юсіфова Наіла Азіза Огли.

Після ознайомлення гр. ОСОБА_2 підписав Акт про порушення №0010862 від 17.08.2023 року та в зауваженнях зазначив, що придбав 23.05.2023 року кафе « 305 км» та не знав хто вчинив виявлене та зафіксоване порушення ПРРЕЕ.

Виявлене порушення ПРРЕЕ, що зафіксоване в Акті про порушення №0010862 від 17.08.2023 року підтверджується здійсненою фото- та відеозйомкою представниками позивача.

Позивач листом №04.34/30900 від 20.11.2023 року запросило на 26.12.2023 року бути присутнім ФОП АСУЛЯН Ж.Ю. на засіданні комісії з розгляду Акта про порушення №0010862 від 17.08.2023 року, що підтверджується належними доказами надсилання.

Таким чином, позивач належним чином повідомив відповідача про місце і дату проведення засідання комісії по розгляду Акта про порушення №0010862 від 17.08.2023 року згідно п.8.2.6. ПРРЕЕ.

26.12.2023 року проведено засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ, на яке відповідач не з'явився, та на якому розглянуто Акт про порушення №0010862 від 17.08.2023 року і встановлено факт причетності споживача ФОП АСУЛЯН Ж.Ю. до порушення ПРРЕЕ, а також прийнято рішення провести нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії на суму 555 834,81 грн. за період 17.08.2022 року по 16.08.2023 року відповідно до п.8.4.7., п.8.4.12 ПРРЕЕ та з урахуванням п.п.6 п.8.4.2. , п.п.3 п.8.4.8. ПРРЕЕ.

Рішення комісії оформлено Протоколом №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 26.12.2023 року по розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ та виписано рахунок №22400069 від 26.12.2023 року на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень ПРРЕЕ згідно з Протоколом №0010862 від 26.12.2023 року.

Позивач надіслав на адресу відповідача листом №04.34/2049 від 22.01.2024 року Протокол №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 26.12.2023 року по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ та рахунок №22400069 від 26.12.2023 року на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень ПРРЕЕ згідно з Протоколом №0010862 від 26.12.2023 року, що підтверджується належними доказами надсилання.

Споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов Договору, що визначено у пп.4 п.5.5.5. ПРРЕЕ.

У відповідності до п.8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Відповідач у встановлений чинним законодавством строк вартість необлікованої електроенергії на загальну суму 555 834,81 грн. згідно рахунку не сплатив. В зв'язку з цим позивач просить суд стягнути вказану суму боргу з відповідача.

Відповідач позовні вимоги заперечує та надав відзив в якому зазначив, що вимоги позивача про стягнення вартості необлікованої електроенергії на загальну суму 555 834,81 грн. безпідставні і не підлягають задоволенню.

Так відповідачем вказано, що порушення щодо необлікового відбору електроенергії ним не здійснювалося, про зміну власника позивачеві було відомо, а Акт про порушення №0010862 від 17.08.2023 року і Протокол №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 26.12.2023 року по розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ не визнає.

Крім того, в підтвердження своїх заперечень відповідачем зазначено, що ним маючи намір відчуження земельної ділянки, на яку надавалася послуга з розподілу електричної енергії, позивачеві направлена Укрпоштою з описом вкладення заява від 19.04.2023 року щодо розірвання договору.

За Договором купівлі-продажу від 24.05.2023 року, серія НСМ №157061, реєстровий №1276, продавець ОСОБА_1 передає (продає) у власність покупцям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 земельну ділянку кадастровий номер 5324255100:30:002:0354 площею 0,35 га, на якій розташовувався об'єкт, на який надавалася послуга з розподілу електричної енергії.

Відповідач також стверджує, що контролер АТ «Полтаваобленерго» Решетилівська дільниця Худолій С.С. провів огляд території, склав Акт контрольного огляду розрахункових засобів обліку електроенергії від 25.05.2023 року, а ОСОБА_2 повідомив вказаного контролера, що він тепер новий власник кафе « 305км».

В зв'язку з цим відповідач просить суд відмовити позивачеві у стягненні вартості необлікованої електроенергії на загальну суму 555 834,81 грн.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір.

Відповідно до норм ст.193 Господарського кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону та договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії».

Крім цього, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою від 14.03.2018 №312 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) (які набрали чинності 11.06.2018 року, зі змінами від 20.05.2021 року), якими, зокрема, врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії.

Також, Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №476 від 21.07.2017 затверджено Правила улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), які визначають будову, принципи улаштування, особливі вимоги до окремих систем, їх елементів, вузлів і комунікацій електроустановок.

Відповідно до ст.714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Згідно ч.1 ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».

За змістом ч.2 ст.275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

За приписами п.1 ч.1 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.

Відповідно до ч.1 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 4 ч.2 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Спірні правовідносини виникли у 2021 року, тобто після набрання чинності ПРРЕЕ.

Відповідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

Пункт 1.2.1. ПРРЕЕ передбачає, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Пунктом 2.1.5.ПРРЕЕ передбачено, що Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі.

Абзацом 2 п.2.1.7. ПРРЕЕ визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

На роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку (п.2.3.1. ПРРЕЕ).

Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (п.2.3.4. ПРРЕЕ).

Пунктом 5.1.1. ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи має право, зокрема, проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

Згідно п.5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об'єкті споживача письмово повідомити електропостачальника, оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про розірвання договорів та розрахуватися за електричну енергію, включаючи день виїзду; забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред'явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії; оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про: порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача.

Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу

Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу:

меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Безобліковий відбір електричної енергії з системи розподілу, а також від технологічних мереж основного споживача не допускається (п.11.9.1. КСР).

Користувач повинен оперативно повідомляти ОСР про виявлення несанкціонованого відбору електричної енергії від мереж системи розподілу, у тому числі від технологічних електричних мереж основного споживача (п.11.9.2. КСР).

Матеріалами справи підтверджується та обставина, що ФОП Асулян Ж.Ю. керуючись статтями 633, 634, 641, 642 ЦК України, ПРРЕЕ приєдналося до умов публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за особовим рахунком №22400069, шляхом підписання Заяви-приєднання до умов Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 19.12.2018 року на умовах Договору про постачання електричної енергії №69 від 10.11.2016 року.

Публічний Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії укладений між АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та ФОП АСУЛЯН Ж.Ю. в редакції ПРРЕЕ, згідно з постановою НКРЕКП від 21.12.2018 року №2002, розміщувався АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» на головній сторінці свого веб-сайту.

Як встановлено судом, предметом даного позову є матеріально-правові вимоги про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 555 834,81 грн.

Підставами позовних вимог є обставини Самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку поза розрахунковим засобом обліку.

Відповідно до п.8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Таким чином наведений п.8.2.5 ПРРЕЕ визначає як випадки, за наявності яких оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до ПРРЕЕ, а саме, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень ПРРЕЕ, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, так і місце оформлення відповідно акта про порушення, а саме, на місці виявлення порушення.

Крім того, у п.8.2.6. ПРРЕЕ передбачено:

Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

У разі розгляду акта щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.

Постановою НКРЕКП від 20.04.2022 року №393 передбачено, що строки, визначені абзацами шостим та сьомим пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, зупиняються на час дії цієї постанови. Пунктом 10 постанови НКРЕКП від 20.04.2022 року №393 визначено, що ця постанова набирає чинності з дня її прийняття та діє протягом періоду дії в Україні воєнного стану та впродовж 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану.

У відповідності до п.8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Матеріалами справи підтверджується та обставина, що 17.08.2023 року трьома уповноваженими представниками АТ «Полтаваобленерго», було здійснено технічну перевірку споживача ФОП Асулян Ж.Ю. на об'єкті кафе « 305 км», з ЕІС- кодом точки комерційного обліку за об'єктом споживача 62Z6865314823567 за адресою 38400, Полтавська область, м. Решетилівка, автошлях Київ - Харків.

Ця технічна перевірка здійснювалася за участю особи яка допустила представників оператора системи на об'єкт Юсіфов Наіл Азіз Огли (паспорт громадянина України № НОМЕР_1 дійсний до 03.02.2032).

Під час проведення технічної перевірки засобів обліку вказаного об'єкта було встановлено, що споживачем порушено облік електричної енергії, а саме:

Порушення п.1.2.1., п.2.3.1., п.2.3.4., пп.1 п.5.5.5., п.8.2.4. ПРРЕЕ, п.11.9.1., п.11.9.2. КСР - Самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку поза розрахунковим засобом обліку. Самовільне підключення виконано між кришою та стелею. Самовільне підключення виконано від розриву в ввідному кабелі через перемикач, через збірки автоматичних вимикачів до розеток, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було. При включенні навантаження механізм лічильника не враховує електроенергію, покази електролічильника не змінюються - спожита електроенергія не враховується. Споживачу продемонстровано порушення.

Трьома уповноваженими представниками АТ «Полтаваобленерго» у присутності особи яка допустила представників оператора системи на об'єкт Юсіфова Наіла Азіза Огли було складено Акт про порушення №0010862 від 17.08.2023 року.

Акт про порушення №0010862 від 17.08.2023 року містить усі вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу електричної енергії та відповідає вимогам, які є необхідними для його складення. Так, у акті про порушення (ПРРЕЕ) було зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення.

Враховуючи вимоги п.8.2.6 ПРРЕЕ з віруванням змін внесених постановою НКРЕКП від 20.04.2022 року №393 позивач листом №04.34/30900 від 20.11.2023 року належним чином запросив на 26.12.2023 року бути присутнім ФОП АСУЛЯН Ж.Ю. на засіданні комісії з розгляду Акта про порушення №0010862 від 17.08.2023 року, що підтверджується належними доказами надсилання.

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

На засіданні комісії 26.12.2023 року з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ відповідач не з'явився. Це засідання оформлено Протоколом №0010862 від 26.12.2023 року, Акт про порушення ПРРЕЕ №0010862 від 17.08.2023 року визнано правомірним, а споживача причетним до порушення п.1.2.1., п.2.3.1., п.2.3.4., пп.1 п.5.5.5., п.8.2.4. ПРРЕЕ, п.11.9.1., п.11.9.2. КСР - самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи поза розрахунковими засобами обліку електроенергії з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано між кришою та стелею.

У разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ (п.8.6 укладеного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії).

Відповідно до пп.4 п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов Договору.

Суд зазначає, що відповідачем не оспорюється процедура прийняття позивачем рішення від 26.12.2023 року, оформленого Протоколом №0010862. В ході розгляду справи встановлено, що позивачем повністю дотримано вимог п. 8.2.6 ПРРЕЕ з врахуванням внесених змін постановою НКРЕКП від 20.04.2022 року №393 щодо строків засідань комісії з розгляду Акту про порушення №0010862 від 17.08.2023 року, повідомлення відповідача про такі засідання та надання йому можливості взяти участь в цих засіданнях.

При цьому суд зазначає, що п.8.4.1 ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Підпунктом 6 п.8.4.2. ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Згідно п. 8.4.6. ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).

В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо). У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.

Згідно пп.3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): - якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У разі виявлення у споживача порушення ПРРЕЕ, яке представники оператора системи не мали можливості виявити під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку, в акті про порушення зазначаються причини відсутності цієї можливості та спосіб виявлення порушення.

В акті про порушення в пункті 6 чітко вказано, що самовільне підключення виконано споживачем приховано, тобто дане порушення ПРРЕЕ представники оператора системи не мали можливість виявити під час проведення останнього контрольного огляду.

Дата останньої технічної перевірки точки обліку 15.10.2020 року, що підтверджується Актом технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В та не заперечується сторонами.

З огляду на вищезазначене суд прийшов до висновку, що посилання позивача у позові на пп.3 п.8.4.8. ПРРЕЕ при визначенні періоду (17.08.2022 року по 16.08.2023 року), за який має здійснюватися нарахування вартості необлікованої електричної енергії є вірним.

Згідно п.8.4.12. ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за наведеними в ньому формулами.

Згідно із п. 8.4.7 ПРРЕЕ розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день) за наведеними у цьому пункті формулами.

Перевіривши порядок та спосіб здійсненого АТ «Полтаваобленерго» розрахунку суми недоврахованої електроенергії за необліковану електричну енергію у сумі 555 834,81 грн., суд дійшов висновку про його обґрунтованість.

Рішення комісії оформлено Протоколом №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 26.12.2023 року по розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ та виписано рахунок №22400069 від 26.12.2023 року на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень ПРРЕЕ згідно з Протоколом №0010862 від 26.12.2023 року.

Позивач надіслав на адресу відповідача листом №04.34/2049 від 22.01.2024 року Протокол №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 26.12.2023 року по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ та рахунок №22400069 від 26.12.2023 року на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень ПРРЕЕ згідно з Протоколом №0010862 від 26.12.2023 року, що підтверджується належними доказами надсилання.

Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У матеріалах справи відсутні докази оплати споживачем виставленого АТ «Полтаваобленерго» рахунку на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії.

Суд зазначає, що при запереченні позовних вимог відповідачем не спростовується сам факт самовільного підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи поза розрахунковими засобами обліку електроенергії з порушенням схеми обліку, яке виконано між кришою та стелею. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається лише на те, що порушення щодо необлікового відбору електроенергії ним не здійснювалося, про зміну власника позивачеві було відомо, а Акт про порушення №0010862 від 17.08.2023 року і Протокол №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 26.12.2023 року по розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ не визнає.

Крім того, в підтвердження своїх заперечень відповідач зазначає, що ним маючи намір відчуження земельної ділянки, на яку надавалася послуга з розподілу електричної енергії, позивачеві направлена Укрпоштою з описом вкладення заява від 19.04.2023 року щодо розірвання договору.

За Договором купівлі-продажу від 24.05.2023 року, серія НСМ №157061, реєстровий №1276, продавець Асулян Ж.Ю. передає (продає) у власність покупцям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 земельну ділянку кадастровий номер 5324255100:30:002:0354 площею 0,35 га, на якій розташовувався об'єкт, на який надавалася послуга з розподілу електричної енергії.

Відповідач також стверджує, що контролер АТ «Полтаваобленерго» Решетилівська дільниця Худолій С.С. провів огляд території, склав Акт контрольного огляду розрахункових засобів обліку електроенергії від 25.05.2023 року, а ОСОБА_2 повідомив вказаного контролера, що він тепер новий власник кафе « 305км».

Судом встановлено, що ФОП Асулян Ж.Ю. не повідомляла АТ «Полтаваобленерго», як оператора системи розподілу, про намір припинити дію укладеного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. АТ «Полтаваобленерго» від ФОП Асулян Ж.Ю. не отримувало документального підтвердження факту зміни власника (користувача) об'єкта.

Наданий ФОП Асулян Ж.Ю. разом з відзивом на позовну заяву доказ направлення заяви від 19.04.2023 року щодо розірвання договору опис вкладень не відповідає вимогам чинної редакції Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року №270, що діяла на момент відправлення, з огляду і на відсутність номера поштового відправлення в описі вкладення у цей лист.

Адже у п. 61. Правил надання послуг поштового зв'язку передбачено, що у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв'язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.

У п. 2 Правил надання послуг поштового зв'язку передбачено, що розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв'язку.

Отже належним доказом направлення документів адресату відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку є розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) та опис вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, видані відправникові поштового відправлення.

Оскільки наданий опис вкладення у цінний лис не відповідає вимогам Правил надання послуг поштового зв'язку, в чинній редакції на момент відправлення, то такий опис вкладення у цінний лис не може бути взятий до уваги як належний доказ надсилання поштових відправлень.

Розрахункового документу, що підтверджував би надсилання зазначеної заяви щодо розірвання договору від 19.04.2023 року відповідачем не надано.

Крім того, відповідачем не надано і самої заяви щодо розірвання договору від 19.04.2023 року, на яку він посилається у своєму відзиві на позовну заяву.

Факт того, що контролером АТ «Полтаваобленерго» було проведено 25.05.2023 року було проведено контрольний огляд засобів обліку не є свідченням про повідомлення відповідачем позивача про розірвання укладеного публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у відповідності до його умов передбачених у пп.7 п.6.2., а також п.4.27. ПРРЕЕ.

Отже, наведена відповідачем підстави для відмови в позові не підтвердилися належними доказами та не доведені.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст.77 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, зазначає, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» про стягнення з Фізичної особи - підприємця Асулян Жанни Юріївни заборгованості за необліковану електричну енергію у розмірі 555 834, 81 грн. згідно Протоколу №0010862 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 26.12.2023 року по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ підтверджені документально та обґрунтовані нормами матеріального права, а тому підлягають задоволенню судом у повному обсязі.

При цьому інші доводи та заперечення Фізичної особи - підприємця Асулян Жанни Юріївни про неправомірність позовних вимог про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію не оцінюються судом як обґрунтовані та правомірні, оскільки не впливають на зроблені судом висновки.

Згідно з положеннями 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини 5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Трофимчук проти України» від 28.10.2010р. №4241/03 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Відповідно до ч.23 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України» за заявою №63566/00 суд нагадує, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

При цьому суд зазначає, що згідно вимог ч.1 ст.14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є правомірними, заперечення відповідача проти позову не спростовують позовних вимог за наведеним вище мотивуванням, судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.

Враховуючи наведене позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Асулян Жанни Юріївни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства ("Полтаваобленерго", вул.Старий Поділ, 5, м.Полтава, 36022, код ЄДРПОУ 00131819) заборгованість за необліковану електричну енергію у сумі 555 834,81грн., а також 8 337,52грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно з приписами ч.ч. 1, 2 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 25.07.2024

Суддя Кльопов І.Г.