Справа № 168/782/24
Провадження № 3/168/476/24
24 липня 2024 року смт. Стара Вижівка
Суддя Старовижівського районного суду Волинської області Сухоручко Ю.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 184 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №970598 від 19.07.2024 року вбачається, що 10.06.2024 року о 19 год. 24 хв. в с. Сукачі по вул. Шевченка, неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , керував мотоциклом марки Musstang, д.н.з. НОМЕР_1 , без мотошолому та без посвідчення водія відповідної категорії, тобто не мав права керувати транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.3 Г, п. 2.1 А ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст. 121, ч.2 ст. 126 КУпАП. Оскільки ОСОБА_2 не досяг віку 16 років, до відповідальності притягується його матір ОСОБА_1 .
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначила, що її син ОСОБА_2 взяв без дозволу мотоцикл, вона з чоловіком приділяють належну увагу вихованню сина. Також зазначила, що йому виповнилося 12 років, а тому ОСОБА_2 не досягнув 14-річного віку, з якого настає відповідальність за вчинення правопорушення зазначеного у протоколі. У зв'язку з наведеним, просила закрити провадження у справі за відстутністю складу правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.
Статтею 278 КУпАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП України, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозиція ч.3 ст.184 КУпАП передбачає відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють у разі вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Отже обов'язковою ознакою складу правопорушення є вчинення особою, у віці від 14 до 16 років правопорушення, передбаченого КУпАП.
Разом з тим, з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час вчинення правопорушення: 10.06.2024 року виповнилося 12 років, а отже він не є неповнолітньою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років особою, яка вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, з якого його матір ОСОБА_1 може бути притягнутою до відповідальності за ч.3 ст.184 КУпАП.
Суддя має розглядати справу в межах висунутого особі обвинувачення та позбавлена можливості надавати діям особи іншу правову оцінку ніж та, що зазначена в протоколі, оскільки виходячи з системного аналізу положень ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 3 ст. 184 КУпАП, а отже провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.1, 9, 23, ч.2 ст.184, 245, 247, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.184 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Старовижівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.О. Сухоручко