Ухвала від 25.07.2024 по справі 740/4476/24

Справа № 740/4476/24

Провадження № 2-а/740/60/24

УХВАЛА

25 липня 2024 року м. Ніжин

Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Карпусь І.М., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черінігівській області в особі Ніжинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника - адвоката Голяра І.С. звернувся до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Черінігівській області в особі Ніжинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черінігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 вказаного Кодексу.

Так, згідно із пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Відповідно до статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

З позовної заяви вбачається, що позивачем позов пред'явлено до Головного управління Національної поліції в Черінігівській області в особі Ніжинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черінігівській області.

Наведене формулювання, яке використано у позовній заяві при визначенні відповідача, не дає можливості встановити кого саме позивач визначив відповідачем: чи Головне управління Національної поліції в Черінігівській області, чи Ніжинське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Черінігівській області, чи двох відповідачів - Головне управління Національної поліції в Черінігівській області та Ніжинське районне управління поліції.

Зазначене позбавляє можливості з"ясувати стосовно якого суб"єкта суду слід виконувати вимоги ст. 174 КАС України та розглядати по суті позовні вимоги.

Вбачається за необхідне зауважити, що згідно з правовою позицією, викладеною у постанові КАС ВС від 26.12.2019 у справі № 724/716/16-а, відповідачем у справах про оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до ст. 222 КУпАП працівники органів і підрозділів Національної поліції (поліцейські) при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції, тому належним відповідачем у справі щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху повинен бути відповідний орган Національної поліції.

З наведеної норми випливає, що суб'єктом владних повноважень, який розглядає справу про адміністративне правопорушення і виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, є відповідний орган в особі конкретної посадової особи, а тому належним відповідачем у справі щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення є ГУНП в Чернігівській області, що є суб'єктом владних повноважень і юридичною особою з рахунками в установі банку, щодо якого існує можливість виконання рішень суду в частині розподілу судових витрат, у разі задоволення позову. Ніжинське районне управління поліції є територіальним підрозділом ГУНП у Чернігівській області.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретно фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцем знаходження відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Частиною 2 ст.26 КАС України чітко передбачено, що позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ніжинське районне управління поліції ГУНП в Чернігівській області є територіальним (відокремленим) підрозділом ГУНП у Чернігівській області, яке і являється юридичною особою з місцезнаходженням у місті Чернігів, проспект Перемоги, 74, що належить до територіальної юрисдикції Новозаводського районного суду міста Чернігова.

Позивач же проживає по АДРЕСА_1 , що належить до територіальної юрисдикції Святошинського районного суду міста Києва.

Крім того, у позовній заяві не вказані відомості про наявність або відсутність електронного кабінету представника позивача, який є адвокатом і в силу ч. 6 ст. 18 КАС України зобов'язаний зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі.

З огляду на викладене, позивачу потрібно усунути недоліки позовної заяви, зокрема визначитися з суб'єктим складом учасників справи, шляхом подання заяви з усунутими недоліками та надання їх копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 169 КАС України позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у ст. 160, 161 КАС України, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.

З урахуванням наведеного, керуючись ст.169 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черінігівській області в особі Ніжинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черінігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити позивачу, що в разі невиконання вимог суду у встановлений термін, позовна заява буде вважатися неподаною і повернена позивачу.

Копію ухвали суду надіслати позивачу для виконання.

Відповідно до ч.2 ст.256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та згідно ст.294 КАС України оскарженню не підлягає.

Cуддя І.М. Карпусь