Ухвала від 18.07.2024 по справі 947/22422/24

Справа № 947/22422/24

Провадження № 1-кс/947/9605/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.07.2024 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого детектива Підрозділу Територіального управління БЕБ в Одеській області ОСОБА_4 , яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12022162510000492 від 04.05.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст.191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на проведення обшуку, з якого вбачається, що Підрозділом детективів Територіального управління Бюро економічної безпеки в Одеській області проводиться досудового розслідування кримінального провадження, відомості за яким внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022162510000492 від 04.05.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 191 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що 14.03.2022 міський голова м. Одеси видав розпорядження №133 «Про забезпечення потреб добровольчих формувань територіальної громади міста Одеси», в якому відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 3 частини 1 статті 8, статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 року №179-р «Про організацію функціонування єдиної державної системи цивільного захисту в умовах воєнного стану», з метою покращення матеріально-технічного, медичного та продовольчого забезпечення підрозділів Сил територіальної оборони Збройних Сил України, доручив:

1. Виконавчому комітету Одеської міської ради, Київській районній адміністрації Одеської міської ради, Малиновській районній адміністрації Одеської міської ради, Приморській районній адміністрації Одеської міської ради, Суворовській районній адміністрації Одеської міської ради, Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради, Департаменту міського господарства Одеської міської ради, Департаменту економічного розвитку Одеської міської ради, Управлінню розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради:

1.1. Здійснити закупівлю товарів для організації матеріально-технічного, медичного та продовольчого забезпечення підрозділів Сил територіальної оборони Збройних Сил України на підставі укладених договорів.

1.2. Придбані товари на безоплатній основі передати до підрозділів Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

2. Встановити, що це розпорядження набирає чинності із дня його підписання.

У подальшому, встановити більш точну дату та час в ході досудового розслідування не надалось можливим (але не раніше 06.03.2022), після отримання Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради коштів з місцевого бюджету для здійснення матеріально-технічного забезпечення підрозділів територіальної оборони та добровольчих формувань територіальної громади міста Одеси, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди в інтересах іншої фізичної та юридичної особи всупереч інтересам служби, який він реалізував за наступних обставин.

Так, з метою реалізації свого злочинного умислу, у невстановлений в ході досудового розслідування час та місці, ОСОБА_5 залучив до вчинення кримінального правопорушення свого першого заступника ОСОБА_6 , якому доручив пошук відповідного постачальника, з яким у подальшому буде укладений договір без застосування видів (процедур) закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі».

Разом з цим, ОСОБА_6 , діючи за вказівкою ОСОБА_5 , при невстановлених в ході досудового розслідування обставинах, залучив в якості постачальника фізичну особу - підприємця ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), з яким попередньо були узгоджені найменування товарно-матеріальних цінностей та їх кількість.

У подальшому, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), всупереч інтересам служби, в порушення вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», постанови Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020, тобто без проведення аналізу та документального підтвердження ринкових цін, у період з березня по травень 2022 року, видав накази про проведення публічних закупівель в умовах воєнного стану без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, в яких прийняв рішення щодо постачальника з яким буде укладений договір, а також визначив вартість, за якою будуть поставлені відповідні товарно - матеріальні цінності, а саме:

- наказ № 06-0 від 16.03.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:18810000-0: Взуття різне, крім спортивного та захисного у кількості 300 пар на загальну суму 519 000 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 265 831, 53 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 07-0 від 16.03.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:35810000-0: Індивідуальне обмундирування (кепки) у кількості 100 штук на загальну суму 24 000 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 10 885, 94 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 13-0 від 19.03.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:18140000-2: Окуляри захисні у кількості 300 штук на загальну суму 112 500 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 40 789, 80 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 14-0 від 21.03.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:18140000-2: Наколінники та налокітники у кількості 600 пар на загальну суму 390 000 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 180 554, 85 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 18-0 від 23.03.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:35820000-8: Прапорець у кількості 100 штук на загальну суму 12 000 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 3 199, 20 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 19-0 від 23.03.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:18420000-9: Ремні тактичні у кількості 300 штук на загальну суму 121 500 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 76 380, 10 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 23-0 від 30.03.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:39220000-0: Фляга у кількості 250 штук на загальну суму 212 500 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 69 925, 85 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 24-0 від 31.03.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:18440000-5: Панами у кількості 100 штук на загальну суму 31 500 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 17 195, 70 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 25-0 від 04.04.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:18330000-1: Футболки камуфльовані у кількості 1 800 штук на загальну суму 441 000 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 197 143, 70 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8

- наказ № 28-0 від 18.04.2022 яким прийнято рішення здійснити закупівлю товарів без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель у ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), а саме ДК 021:2015:18110000-3: Костюм тактичний в комплекті у кількості 500 штук на загальну суму 1 305 000 гривень, реальна ринкова вартість яких на момент видачі наказу складала 663 167, 50 гривень, контроль за виконанням якого було покладено на першого заступника ОСОБА_8 .

У подальшому, ОСОБА_6 , діючи за вказівкою ОСОБА_5 , на підставі вищевказаних наказів, уклав з ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) відповідні договори на закупівлю зазначених товарно-матеріальних цінностей, а саме: №06/2022 від 16.03.2022, № 07/2022 від 16.03.2022, № 13/2022 від 19.03.2022, № 14/2022 від 21.03.2022, № 18/2022 від 23.03.2022, № 19/2022 від 23.03.2022, № 23/2022 від 30.03.2022,

№ 24/2022 від 31.03.2022, № 25/2022 від 04.04.2022, № 28/2022 від 18.04.2022, істотні умови яких є аналогічними між собою

Так, продовжуючи реалізацію злочинного наміру ОСОБА_5 , ОСОБА_6 діючи умисно, всупереч інтересам служби, за попередньою змовою та за раніше розробленим злочинним планом ОСОБА_5 , при невстановлених в ході досудового розслідування обставинах, отримав від ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) видаткові накладні на загальну суму 3 169 000,00 грн, а саме: №1 від 16.03.2022 на суму 519 000,00 грн., без ПДВ, №1 від 16.03.2022 на суму 24 000,00 грн., без ПДВ, №1 від 19.03.2022 на суму 112 500,00 грн., без ПДВ, №1 від 21.03.2022 на суму 390 000,00 грн., без ПДВ, №1 від 23.03.2022 на суму 12 000,00 грн., без ПДВ, №1 від 23.03.2022 на суму 121 500,00 грн., без ПДВ, №1 від 30.03.2022 на суму 212 500,00 грн., без ПДВ, №1 від 31.03.2022 на суму 31 500,00 грн., без ПДВ, №1 від 04.04.2022 на суму 441 000,00 грн., без ПДВ, №1 від 18.04.2022 на суму 1 305 000,00 грн., без ПДВ, які у подальшому скріпив власним підписом та відтиском печатки Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради.

У подальшому, продовжуючи реалізацію злочинного наміру ОСОБА_5 , ОСОБА_6 діючи умисно, всупереч інтересам служби, за попередньою змовою та за раніше розробленим злочинним планом ОСОБА_5 , будучи обізнаним про те, що вартість вказаних товарів визначено в порушення вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», постанови Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020, тобто без проведення аналізу та документального підтвердження ринкових цін, діючи в інтересах ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), на підставі платіжних доручень № 4 від 16.03.2022 на суму 519 000 грн., №5 від 16.03.2022 на суму 24000,00 грн., №11 від 19.03.2022 на суму 112 500,00 грн., №12 від 22.03.2022 на суму 390 000,00 грн., №1 від 23.03.2022 на суму 12 000,00 грн., №2 від 24.03.2022 на суму 121500,00 грн., №4 від 31.03.2022 на суму 212 500,00 грн., №6 від 01.04.2022 на суму 31500,00 грн., №8 від 06.04.2022 на суму 441 000,00 грн., №16 від 18.04.2022 на суму 1305000,00 грн з розрахункового рахунку Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради НОМЕР_2 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) НОМЕР_3 здійснив перерахування грошових коштів на загальну суму 3 169 000 грн., в якості оплати за завищені в ціні товари, чим завдано Одеській міській раді майнову шкоду в особливо великому розмірі на суму 1 358 777, 53 грн.

Одночасно з цим, в березні 2022 року, більш точного часу встановити не надалось за можливе у невстановленому місці, у директора Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради ОСОБА_5 повторно виник злочинний умисел, направлений на зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди в інтересах директора ТОВ «Еверласт» (ЄДРПОУ -) ОСОБА_9 всупереч інтересам служби, на виконання доручення Одеського міського голови про надання сприяння в забезпеченні засобами індивідуального захисту військових частин НОМЕР_4 та НОМЕР_5 .

Так, діючи на виконання свого злочинного наміру, направленого на одержання неправомірної вигоди в інтересах ТОВ «Еверласт», 25.03.2022 директор Департаменту ОСОБА_5 , діючи умисно, всупереч інтересам служби, будучи обізнаним про те, що вартість вказаних товарів визначено в порушення вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», постанови Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020, тобто без проведення аналізу та документального підтвердження ринкових цін, діючи в інтересах директора ТОВ «Еверласт» ОСОБА_9 , виніс наказ №20-О «Про проведення публічної закупівлі в умовах воєнного стану без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель», яким наказано без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель в умовах воєнного стану здійснити закупівлю з ТОВ «Еверласт» за «Єдиним закупівельним словником»: ДК 021:2015: 44170000-2 Плити, листи, стрічки та фольга, пов'язані з конструкційними матеріалами (сталеві плити для виготовлення засобів індивідуального захисту) на загальну вагу у 20826 кг за КЕКВ 2210, на загальну суму 5 610 774, 31 грн., незважаючи на доручення міського голови про сприяння у забезпеченні військових частин засобами індивідуального захисту.

З метою реалізації розробленого злочинного плану ОСОБА_5 , спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету в інтересах директора ТОВ «Еверласт» ОСОБА_9 , у невстановлений в ході досудового розслідування час та місці, ОСОБА_6 , діючи умисно, достовірно знаючи, що ТОВ «Еверласт» не володіє товаром, передбаченим у додатку № 1 до Договору (Специфікація-сталеві плити 6,5*1500*3000мм у кількості 20826кг), ціну якого ОСОБА_5 визначено в порушення вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», постанови Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 275 від 18.02.2020, тобто без проведення аналізу та документального підтвердження ринкових цін, будучи обізнаним про те, що оплата за Договором здійснюється Покупцем за фактично отриманий товар згідно видаткової накладної (п.2.2 Договору), на виконання наказу директора Департаменту ОСОБА_5 № 20-О, винесеного всупереч доручення міського голови про забезпечення засобами індивідуального захисту військових частин, 25.03.2022 уклав договір № 20/2022 від імені Департаменту з ТОВ «Еверласт» в особі директора ОСОБА_9 про закупівлю товару за кодом ДК 021:2015: 44170000-2 Плити, листи, стрічки та фольга, пов'язані з конструкційними матеріалами (сталеві плити) у відповідності до Специфікації

Внаслідок умисних протиправних дій ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Одеській міській раді спричинено матеріальну шкоду в особливо великому розмірі на суму 2 614 819,34 гривень, у т.ч. ПДВ - 435 803,22 гривень.

Продовжуючи свої протиправні дії, протягом 2023-2024 років, ОСОБА_5 здійснив пошук осіб серед кола своїх зв'язків, які б забезпечили наявність підконтрольних юридичних осіб, директор якої не був обізнаний про дійсні наміри останніх або сприяв злочинній діяльності, для подальшого отримання оплати за постачання товарів, за рахунок коштів місцевого бюджету, із завищенням вартості порівняно з ринковою.

За наявними даними, з часів займання ОСОБА_5 керівних посад в системі УДАІ ГУМВС України в Одеській області (на даний час ліквідовано) ОСОБА_5 набув стійких дружніх відносин з фактичним власником групи компаній під торгівельною маркою « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які здійснюють реалізацію мотоциклів на території України, громадянином України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ІПН НОМЕР_6 , фактично мешкає за адресою АДРЕСА_1 , розташованому у котеджному селищі «Water City».

Так, приблизно у 2023 році ОСОБА_5 досяг домовленості з ОСОБА_10 , який забезпечив участь у процедурах закупівлі замовника ДМБ ОМР наступних підконтрольних учасників ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ» (код 42116046), ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ» (код 42934159), ТОВ «МОТОФОКС» (код 37508968) та ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД» (код 42464425) та укладення відповідних договорів на постачання товарів для потреб підрозділів ЗСУ.

При цьому, ОСОБА_5 , розуміючи, що досягнення злочинної мети, тобто розтрати та привласнення бюджетних коштів на користь третіх осіб, не можливо реалізувати самостійно, залучив до участі у скоєнні злочинів відповідних посадових осіб, а саме ОСОБА_6 та ОСОБА_11 . Після смерті ОСОБА_11 , ОСОБА_5 поклав обов'язки уповноваженої особи з публічних закупівель замовника ДМБ ОМР на ОСОБА_6 .

З метою максимального звуження кола потенційних учасників відкритих торгів та забезпечення перемоги у закупівлях саме ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ», ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ», ТОВ «МОТОФОКС» та ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД» ОСОБА_5 надавав вказівки ОСОБА_11 та ОСОБА_6 підготувати тендерні документації, які б містила дискримінаційні вимоги до учасників та технічні вимоги до предметів закупівлі, які можуть поставити у потрібному обсязі тільки зазначені постачальники.

Діючи на виконання злочинного задуму ОСОБА_5 , ОСОБА_10 залучив до протиправної діяльності громадянина України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ІПН НОМЕР_7 , фактично мешкає за адресою АДРЕСА_2 , який у листопаді 2023 року очолив та увійшов до складу засновників ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ»; громадянина України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , код ІПН НОМЕР_8 , фактично мешкає у будинку розташованому на земельній ділянці за кадастровим номером 5122783900:03:001:0701 за адресою АДРЕСА_3 , який очолив та увійшов до складу засновників ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ».

Крім того, ОСОБА_10 є директором та засновником ТОВ «МОТОФОКС» (код 37508968; зареєстроване за адресою м. Київ, вул. Кіровоградська, 6/8; фактично розташовано у комплексі будівель з адміністрування продажу, обслуговування мототранспортних засобів за адресою АДРЕСА_4 ) та за наявними даними є фактичним власником ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД».

Так, ОСОБА_12 та ОСОБА_13 будучи обізнаними про дійсні наміри ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , вчинили всі необхідні дії щодо державної перереєстрації суб'єктів господарської діяльності на своє ім'я та відповідно стали керівниками юридичних осіб ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ» та ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ» шляхом подачі державному реєстратору документів, та які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, за що можливо отримали грошову винагороду.

В подальшому ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , розуміючи, що участь у публічних закупівлях ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ», ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ», ТОВ «МОТОФОКС» та ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД» передбачає підготовку низки документів для формування пропозиції учасника, реєстрацію на майданчику закупівель, підготовку договорів, первинних документів та інші необхідні дії, залучили до протиправної діяльності громадянку України - ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , код ІПН НОМЕР_9 , фактично мешкає за адресою АДРЕСА_5 (адвокат Ради адвокатів Одеської області відповідно до свідоцтва №2380 від 02.10.2012). Протягом 2023 року ОСОБА_14 перебувала на посаді заступника директора КУ «Грантовий офіс «Одеса 5Т» (код 42623581). Так, підконтрольна ОСОБА_10 ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ» згідно договору №15 від 22.06.2023 здійснила продаж та постачання сонячної електростанції КУ «Грантовий офіс «Одеса 5Т». ОСОБА_14 маючи досвід здійснення публічних закупівель, отримавши в розпорядження від ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , необхідні ЕЦП, фінансові номери телефонів ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ», ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ», ТОВ «МОТОФОКС» та ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД», здійснювала від імені вказаних підприємств підготовку та подання тендерних пропозицій у торгах ДМБ ОМР, узгодження з ОСОБА_11 та ОСОБА_6 включення необхідних дискримінаційних вимог до тендерної документації, підготовку проектів договорів закупівлі та актів приймання-передачі (видаткових накладних).

На виконання злочинного задуму ОСОБА_5 ДМБ ОМР укладено, серед іншого, наступні договори:

- 31.01.2024 ДМБ ОМР уклало договір №10/2024 з ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ» щодо закупівлі «приладів нічного бачення (в комплекті)» у кількості 400 комплектів вартістю 57 200 000,00 грн (143 000,00 грн за 1 к-т) зі строком поставки до 15.02.2024;

- 30.11.2023 ДМБ ОМР уклало договір №41/2023 з ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ» щодо закупівлі «портативних двосторонніх радіостанцій (в комплекті)» у кількості 300 комплектів вартістю 9 969 060,00 грн з ПДВ (33 230,20 грн з ПДВ за 1 к т) зі строком поставки до 11.12.2023;

- 18.10.2023 ДМБ ОМР уклало договір №35/2023 з ТОВ «МОТОФОКС» щодо закупівлі «човнів багатофункціональних з двигуном та лафетом (в комплекті)» у кількості 52 комплектів вартістю 28 600 000,00 грн з ПДВ (550 000,00 грн з ПДВ за 1 к т) зі строком поставки до 25.12.2023.

Крім того, протягом 2024 року ДМБ ОМР укладено низку договорів щодо закупівлі транспортних засобів з ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД» (код 42464425), а саме:

- договір №3/2024 від 23.01.2024 щодо закупівлі вантажних автомобілів DONGFENG SCS5163TSM - 2 од. на суму 5 800 000,00 грн з ПДВ (2 900 000,00 грн за од.);

- договір №4/2024 від 23.01.2024 щодо закупівлі вантажних автомобілів DONGFENG SCS1258KB3G - 2 од. на суму 7 200 000,00 грн з ПДВ (3 600 000,00 грн за од.);

- договір №5/2024 від 23.01.2024 щодо закупівлі вантажівок-евакуаторів Isuzu 4x2 SCS51110TQZQL6 - 4 од. на суму 11 800 000,00 грн з ПДВ (2 950 000,00 грн за од.);

- договір №12/2024 від 08.02.2024 щодо закупівлі 20-ти футових контейнеровозів напівпричепів QUEST9350TJZG - 15 од. на суму 13 500 000,00 грн з ПДВ (900 000,00 грн за од.);

- договір №14/2024 від 27.03.2024 щодо закупівлі вантажівки-евакуатору HOWO, Model SCS5254TQZZ6 - 1 од. на суму 5 600 000,00 грн з ПДВ.

З метою реалізації злочинного задуму ОСОБА_5 ОСОБА_10 здійснив пошук на ринку Китайської Народної Республіки товарів за вищевказаними договорами.

Так, ОСОБА_10 використали реквізити нерезидента України компанію AG TRADE COMPANY LIMITED (Offiсe 423, Emarat Atrium, Al Wasl Area, Dubai, P.O. Box 112344 United Arab Emirates), яка нібито продала ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ» та ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ» товари для постачання ДМБ ОМР. Директором AG TRADE COMPANY LIMITED є громадянин України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який є фігурантом низки кримінальних проваджень за фактами ухилення від сплати податків, та на даний час перебуває за межами території України.

В подальшому ОСОБА_6 забезпечив подання заявки від підрозділів ЗСУ на потребу ПНБ, радіостанцій, човнів та транспортних засобів з технічними характеристиками узгоджених з ОСОБА_10 .

За результатами торгів, ОСОБА_11 та ОСОБА_6 будучи уповноваженими особами з публічних закупівель замовника ДМБ ОМР забезпечили відхилення інших пропозицій учасників та оприлюднили повідомлення про намір укласти договір з ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ», ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ», ТОВ «МОТОФОКС», ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД».

За наявними даними, суми завищення вартості та відповідно збитків можуть становити близько 30 млн грн за договором №10/2024; близько 4 млн грн за договором №41/2023; близько 5 млн грн за договором №35/2023; близько 10 млн грн за договорами укладеними з ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД».

Крім того, встановлено, що ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ» скористалась преференцією щодо звільнення від ввізного мита і ПДВ при митному оформленні партії товару «портативна радіостанція Motorola DP4401e VHF 136-174 МГц, носивна, в комплекті з антеною, зарядним пристроєм, додатковими кріпленнями і двома акумуляторами 2450 мАч, для цивільного використання - 300 шт».

Разом з тим, відповідно до положень Законів України №8360 від 13.01.2023 та №8361-д від 03.02.2023 звільнено від оподаткування ввізним митом і ПДВ до 01 січня 2025 року (з урахуванням положень Законів України від 21.11.2023 №3474-ІХ та №3475-ІХ) операції з ввезення на митну територію України, серед іншого, переносних радіостанцій.

Враховуючи зазначене, посадовими особами ДМБ ОМР та ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ» можливо незаконно включено до вартості предмета закупівлі ПДВ та здійснено розтрату та привласнення коштів бюджету на суму 1 661 510,00 грн.

За наявними даними, після отримання від ДМБ ОМР на рахунки ТОВ «НАЙСКЕПІТАЛ», ТОВ «ДІВЕЛ ПРОМ», ТОВ «МОТОФОКС», ТОВ «ГРАЛІОН ЛТД» коштів за зазначеними договорами в якості оплати за постачання товарів, вказані кошти виведені у тінь та розподілені між учасниками злочинної схеми.

Для здійснення адміністрування банківських рахунків, обготівковування отриманих коштів та ухилення від сплати податків ОСОБА_10 залучив до протиправної діяльності бухгалтерів - громадянка України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , код ІПН НОМЕР_11 , фактично мешкає за адресою АДРЕСА_6 .

Враховуючи вищевикладене, в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведення обшуку ТОВ «МОТОФОКС», яке фактично розташовано у комплексі будівель з адміністрування продажу, обслуговування мототранспортних засобів за адресою АДРЕСА_4 , з метою виявлення та вилучення оригіналів та копій документів, які стали підставою для укладення договорів на закупівлю ТМЦ з ФОП ОСОБА_7 , №06/2022 від 16.03.2022, № 07/2022 від 16.03.2022, № 13/2022 від 19.03.2022, № 14/2022 від 21.03.2022, № 18/2022 від 23.03.2022, № 19/2022 від 23.03.2022, № 23/2022 від 30.03.2022, № 24/2022 від 31.03.2022, № 25/2022 від 04.04.2022, № 28/2022 від 18.04.2022, та документів складених в ході і за результатом їх виконання, оригіналів та копій документів які стали підставою для укладення договору на закупівлю у ТОВ «Еверласт» за «Єдиним закупівельним словником»: ДК 021:2015: 44170000-2 Плити, листи, стрічки та фольга, пов'язані з конструкційними матеріалами (сталеві плити для виготовлення засобів індивідуального захисту) на загальну вагу у 20826 кг за КЕКВ 2210, на загальну суму 5 610 774, 31 грн, та документів складених в ході і за результатом їх виконання за договором №20/2022 від 25.03.2022, а також документів які стали підставою, складені в ході виконання та за результатом виконання договорів № 10/2024 з ТОВ «Найскепітал» щодо закупівлі «Приладів нічного бачення (в комплекті)» у кількості 400 комплектів очікуваною вартістю 57 200 000 гривень, № 41/2023 з ТОВ «Дівел Пром» про закупівлю «портативних двосторонніх радіостанцій (в комплекті) у кількості 300 комплектів вартістю 9 969 060 гривень з ПДВ, № 35/2023 з ТОВ «МОТОФОКС» щодо закупівлі «Човнів багатофункціональних з двигуном та лафетом (в комплекті) у кількості 52 комплекти вартістю 28 600 000,00 гривень з ПДВ, договорів укладених з ТОВ «Граліон ЛТД», №3/2024 від 23.01.2024, №4/2024 від 23.01.2024, №5/2024 від 23.01.2024, №12/2024 від 08.02.2024, №14/2024 від 27.03.2024 та інших договорів або взаємовідносин із вказаними підприємствами, в тому числі додаткових угод, видаткових накладних, наказів директора та в.о. директора Департаменту стосовно зазначених договорів, наказів про призначення посадових осіб департаменту, відпусток та листків непрацездатності останніх, правовстановлюючих документів вказаних підприємств та фізичних осіб (статут, протоколи зборів учасників та ін..), чорнові записи, комп'ютерної техніки, на якій виготовлено проекти вищевказаних документів, мобільних телефонів, флеш-носіїв які зберегли в собі сліди кримінального правопорушення, іншого майна, речей і документів, які зберегли на собі сліди кримінального правопорушення, та можуть бути використані у кримінальному провадженні в якості доказів.

Іншим способом, ніж відшукати та вилучити вищевказані речі під час проведення обшуку, неможливо встановити обставини вчинення кримінального правопорушення в рамках кримінального провадження та осіб, що причетні до його вчинення.

Без відшукання таких речей неможливо повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, встановити осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення, а також прийняти законне рішення у цьому кримінальному провадженні, а тому слідчий за погодженням з прокурором звертається до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку.

В судовому засіданні прокурор клопотання про надання дозволу на проведення обшуку підтримав у повному обсязі.

Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, вислухавши думку прокурора в судовому засіданні, який підтримав подане клопотання та просив його задовольнити, слідчий суддя приходить до наступного переконання.

Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності є непорушним.

Згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України.

Згідно ст.2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення ЄСПЛ є обов'язковими для виконання Україною відповідно до ст.46 Конвенції.

У своїх висновках ЄСПЛ неодноразово зазначав, що аби не суперечити ст.8 Конвенції, втручання у приватне життя повинно здійснюватися «згідно із законом», мати легітимну мету та бути необхідним у демократичному суспільстві для досягнення цієї мети (рішення у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», п.42; «Шалімов проти України», п.84; «Кузнецов проти України», п.134).

У рішенні «Michaud v. France», п.94-1175, ЄСПЛ вказав, що вираз «передбачене законом» вимагає насамперед, щоб втручання ґрунтувалося на внутрішньому праві.

Згідно рішення «S. and Marper v. the UK», п.101, втручання буде таким, що є «необхідним у демократичному суспільстві», якщо воно відповідає вимогам «нагальної суспільної необхідності», зокрема є пропорційним його «законній меті», і якщо причини, наведені національними властями в його виправдання, є «суттєвими і достатніми».

Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Геращенко проти України», п. 132, для винесення постанови про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи суди відповідно до законодавства повинні переконатися в тому, що існують достатні підстави вважати, що розшукувані предмети знаходяться там».

Згідно ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

Відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

Згідно ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Долученими до клопотання матеріалами в сукупності в повній мірі підтверджується наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення в рамках кримінального провадження № 12022162510000492 від 04.05.2022 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст.191 КК України.

На даний час у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 будучи директором Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради з залученням вищевказаних осіб, зокрема представників ТОВ «МОТОФОКС», діючи за визначеним планом та усвідомлюючи покладену на нього відповідальність службової особи, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, можливо використав офіційно надані йому за посадою службові повноваження для розтрати та привласнення бюджетних коштів.

Імовірна причетність перелічених вище в клопотанні осіб до вчинення кримінальних правопорушень підтверджується, зокрема, матеріалами УСБУ в Одеській області щодо виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) дій за № 65/5/Д/2483 від 16.06.2024 року; протоколом допиту свідка, та іншими долученими до клопотання матеріалами.

Як вбачається з клопотання про проведення обшуку, за фактичними обставинами означеного кримінального провадження, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що за місцем знаходження ТОВ «МОТОФОКС», яке фактично розташовано у комплексі будівель з адміністрування продажу, обслуговування мототранспортних засобів за адресою АДРЕСА_7 можуть знаходитися речі, предмети та документи, які можуть містити у собі відомості про обставини вчинення кримінальних правопорушень в рамках кримінального провадження та мають вагоме значення для досудового розслідування, а саме: документи, печатки, штампи, чорнові записи, комп'ютерна техніка, мобільні телефони (планшети).

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 385278290 від 03.07.2024 року вбачається, що об'єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_7 належить на праві власності ОСОБА_17 .

За таких обставин, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що за адресою АДРЕСА_7 можуть знаходитися речі, предмети та документи, які можуть містити у собі відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення в рамках кримінального провадження та мають вагоме значення для досудового розслідування.

З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до переконання, що в результаті надання дозволу на проведення обшуку може бути досягнуто мету проведення такої слідчої (розшукової) дії, оскільки за даною адресою можуть знаходитися предмети, що мають відношення до кримінального правопорушення.

Крім того, враховуючи обставини можливого вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 191 КК України та їх специфіку, слідчий суддя вважає, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей, які мають значення для досудового розслідування та про які зазначено у клопотанні, які в свою чергу в добровільному порядку отримані бути не можуть, оскільки такі речі та документи викриватимуть можливу протиправну поведінку причетних до вчинення кримінального правопорушення осіб.

На підставі викладеного, враховуючи обґрунтованість поданого клопотання, наявність правових підстав для його задоволення, так як в результаті проведення обшуку можуть бути виявленні та вилученні речі, які будуть використані як докази в рамках кримінального провадження на підтвердження факту та обставин вчинення ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 191 КК України, а також осіб, які можуть бути причетними до його вчинення, слідчий суддя приходить до переконання, що таке клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 223, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого детектива Підрозділу Територіального управління БЕБ в Одеській області ОСОБА_4 , яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12022162510000492 від 04.05.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст.191 КК України - задовольнити.

Надати детективам, які входять до складу групи детективів у кримінальному провадженні № 12022162510000492 від 04.05.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст.191 КК України та прокурорам групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні дозвіл на проведення обшуку за місцем знаходження ТОВ «МОТОФОКС», яке фактично розташовано у комплексі будівель з адміністрування продажу, обслуговування мототранспортних засобів за адресою АДРЕСА_7 з метою відшукання і вилучення: оригіналів та копій документів, які стали підставою для укладення договорів на закупівлю ТМЦ з ФОП ОСОБА_7 , №06/2022 від 16.03.2022, № 07/2022 від 16.03.2022, № 13/2022 від 19.03.2022, № 14/2022 від 21.03.2022, № 18/2022 від 23.03.2022, № 19/2022 від 23.03.2022, № 23/2022 від 30.03.2022, № 24/2022 від 31.03.2022, № 25/2022 від 04.04.2022, № 28/2022 від 18.04.2022, та документів складених в ході і за результатом їх виконання, оригіналів та копій документів які стали підставою для укладення договору на закупівлю у ТОВ «Еверласт» за «Єдиним закупівельним словником»: ДК 021:2015: 44170000-2 Плити, листи, стрічки та фольга, пов'язані з конструкційними матеріалами (сталеві плити для виготовлення засобів індивідуального захисту) на загальну вагу у 20826 кг за КЕКВ 2210, на загальну суму 5 610 774, 31 грн., та документів складених в ході і за результатом їх виконання за договором №20/2022 від 25.03.2022, а також документів які стали підставою, складені в ході виконання та за результатом виконання договорів № 10/2024 з ТОВ «Найскепітал» щодо закупівлі «Приладів нічного бачення (в комплекті)» у кількості 400 комплектів очікуваною вартістю 57 200 000 гривень, № 41/2023 з ТОВ «Дівел Пром» про закупівлю «портативних двосторонніх радіостанцій (в комплекті) у кількості 300 комплектів вартістю 9 969 060 гривень з ПДВ, № 35/2023 з ТОВ «МОТОФОКС» щодо закупівлі «Човнів багатофункціональних з двигуном та лафетом (в комплекті) у кількості 52 комплекти вартістю 28 600 000,00 гривень з ПДВ, договорів укладених з ТОВ «Граліон ЛТД», №3/2024 від 23.01.2024, №4/2024 від 23.01.2024, №5/2024 від 23.01.2024, №12/2024 від 08.02.2024, №14/2024 від 27.03.2024, в тому числі додаткових угод, видаткових накладних, наказів директора та в.о. директора Департаменту стосовно зазначених договорів, наказів про призначення посадових осіб департаменту, відпусток та листків непрацездатності останніх, правовстановлюючих документів вказаних підприємств та фізичних осіб (статут, протоколи зборів учасників та ін..), чорнові записи, комп'ютерної техніки, на якій виготовлено проекти вищевказаних документів, мобільних телефонів, флеш-носіїв які зберегли в собі сліди кримінального правопорушення, грошових коштів здобутих злочинним шляхом, записів камер зовнішнього та внутрішнього відеоспостереження, печаток та штампів інших суб?єктів господарювання; іншої документації (у тому числі в електронному вигляді);, записних книжок, які містять у собі відомості стосовно вчинення кримінального правопорушення особами задіяними у злочинній схемі.

Визначити строк дії ухвали тривалістю в один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1