Ухвала від 23.07.2024 по справі 461/6133/24

Справа № 461/6133/24

Провадження № 1-кс/461/4439/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.07.2024 року. м. Львів.

Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання старшого слідчого Відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітана поліції ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42022142330000117 від 09.12.2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 332 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий Відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітан поліції ОСОБА_3 до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 42022142330000117 від 09.12.2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 332 КК України, про накладення арешту на майно.

Клопотання вмотивоване тим, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області розслідується кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022142330000117 від 09.12.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 332 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_5 , маючи умисел на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, усвідомлюючи, що в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан», який введений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року, №57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» (далі - Правила перетинання державного кордону), військовозобов'язаним громадянам України віком від 18 до 60 років, виїзд за межі України заборонено, за невстановлених органом досудового розслідуванням обставин (час та місце), однак не пізніше 12.08.2022, вирішив створити злочинну групу, протиправна діяльність якої полягала у організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями та сприянні їх вчиненню наданням засобів та усуненням перешкод, з корисливих мотивів.

У цілях безпеки, зменшення ризику та для прикриття протиправних дій, пов'язаних з незаконним переправленням осіб через державний кордон України, ОСОБА_5 став використовувати свою діяльність фізичної особи підприємця (код ЄДРПОУ/РНОКПП: НОМЕР_1 ) зареєстровану 05.07.2021, основним видом діяльності якого є вантажний автомобільний транспорт, технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, із чинною ліцензією на міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями (крім перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів) (наказ Державної служби України з безпеки на транспорті №582 від 26.08.2021).

З метою реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_5 у невстановлений органом досудового розслідування час, але не пізніше 12.08.2022, залучив до такої протиправної діяльності ОСОБА_6 , оскільки усвідомлював, що на останнього не поширюються діючі обмеження та заборони визначені Правилами перетинання державного кордону, оскільки він не підпадає під мобілізацію так як має законні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, визначені ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки він є особою з інвалідністю, а тому може перетинати державний кордон України та здійснювати фізичне перевезення військовозобов'язаних чоловіків через державний кордон або супроводжувати їх як пасажир, надаючи їм поради та вказівки щодо місця та часу перетину кордону, а також знаючи, що такі особи не будуть повертатися на територію України, забезпечить повернення транспортного засобу як водій на територію України.

Протиправна діяльність злочинної групи у складі ОСОБА_5 та ОСОБА_6 полягала у наступних діях:

1) підшукуванні військовозобов'язаних громадян України, які бажали перетнути державний кордон України, однак не мали правових підстав для виїзду в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан»;

2) отриманні персональних даних вищевказаних осіб, а саме: прізвища, імені та по-батькові, дати народження, серії та номеру паспорта громадянина України для виїзду за кордон та внесенні зазначених даних, а також даних про марку, модель та номерний знак транспортного засобу на якому планується перетнути кордон, пункту міжнародного пропуску та очікуваної дати перетину до інформаційної системи «Шлях», адміністратором якої є Укртрансбезпека (далі - система «Шлях»), як водіїв ФОП ОСОБА_5 ;

3) поданні відомостей в систему «Шлях», а саме: прізвища, ім'ені, по-батькові, дати народження, серії та номеру паспорта громадянина України для виїзду за кордон, марки, моделі та номерного знаку транспортного засобу на якому буде здійснюватись перетин державного кордону - марки «Volkswagen Crafter» з номерним знаком НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_5 , міжнародного пункту пропуску в якому має відбутись перетин та очікуваної дати перетину, для облікування військовозобов'язаних громадян як водіїв, без фактичного влаштування їх на роботу водіями ФОП « ОСОБА_5 », не маючи на меті перебувати з ними в трудових відносинах, не відкриваючи банківських рахунків для нарахування заробітної плати, та не повідомляючи центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з єдиною метою незаконного переправлення їх через державний кордон України.

4) фізичному перевезенні ОСОБА_6 військовозхобов'язаних чоловіків через державний кордон України на транспортному засобі ліцензіата ОСОБА_5 марки «Volkswagen Crafter» з номерним знаком НОМЕР_2 , або їх супроводі під час перетину кордону, що полягав у наданні вказаного транспортного засобу військовозобов'язаному для керування ним під час перетину кордону та супроводі ОСОБА_6 , наданні порад, вказівок щодо місця, часу та версії перетину кордону. При цьому ОСОБА_6 супроводжував цих осіб до визначеного ОСОБА_5 міжнародного пункту пропуску, а також безпосередньо під час перетину державного кордону України будучи обізнаним в тому, що військовозобов'язаний перетинає державний кордон України та немає наміру повертатись на територію України. В подальшому, після перетину кордону через декілька годин або на протязі декількох діб ОСОБА_6 самостійно повертав автомобіль на територію України як водій цього транспортного засобу, з метою продовження вчинення аналогічних злочинів та незаконного переправлення інших військовозобов'язаних чоловіків через державний кордон України.

В ході виконання описаних дій, після внесення відомостей до системи «Шлях», військовозобов'язані особи (клієнти), інформувались про місця де необхідно прибути та про те, що вони внесені в систему «Шлях», а також про те, що вони будуть перетинати державний корон України керуючи транспортним засобом ліцензіата як водії міжнародних перевезень вантажів у супроводі ОСОБА_6 або будуть фізично перевезені останнім через державний кордон України на зазначеному транспортному засобі оскільки внесені до системи «Шлях».

За вказаних обставин та зазначеними способами ОСОБА_5 за попередньою змовою, групою осіб із ОСОБА_6 , в період з 12.08.2022 по 11.12.2022 було незаконно переправлено через державний кордон України 38 (тридцять вісім) військовозобов'язаних громадян України чоловічої статі, в тому числі і з корисливих мотивів.

За вказаними фактами ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 332 КК України - організація та незаконне переправлення осіб через державний кордон України та сприяння їх вчиненню наданням засобів, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.

Санкція ч. 3 ст. 332 КК України, передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Згідно ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Якщо конфіскується частина майна, суд повинен зазначити, яка саме частина майна конфіскується, або перелічити предмети, що конфіскуються.

Конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині КК України. Перелік майна, що не підлягає конфіскації, визначається законом України.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, у власності ОСОБА_5 перебуває наступне нерухоме майно:

-1/2 частки житлового будинку (реєстраційний номер № 1341450563251) за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 118.2 кв.м.

-1/2 частки земельної ділянки (реєстраційний номер № 1253247663251) за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6325157900 :00:012:0319, площею 0.15 Га.

З огляду на зазначені обставини, в ході досудового розслідування виникла необхідність у накладенні арешту на майно, яке перебуває у власності підозрюваного ОСОБА_5 , з метою виконання завдань кримінального провадження, забезпечення конфіскації майна та запобігання спроб його відчуження до моменту вирішення питання конфіскації судом.

Зважаючи на те, що в ході проведення досудового розслідування, слідчий зобов'язаний всебічно, повно і неупереджено дослідити усі обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законного і неупередженого процесуального рішення, що неможливо без накладення арешту на майно, в ході проведення досудового розслідування, з метою виконання завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України, виникла необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваного з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, оскільки санкція ч. 3 ст. 332 КК України передбачає такий вид покарання, а також з метою попередження відчуження, приховання чи інших дій з майном, яке належить підозрюваному та підлягатиме конфіскації, слідчий просить клопотання задовольнити.

Слідчий подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутності, вимоги клопотання підтримує та просить їх задовольнити.

На підставі ч.2 ст.172 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання без виклику представника власника майна, та у відсутності слідчого та прокурора.

Відповідно до положень ч.1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підстав вважати, що воно є доказом злочину.

У відповідності до вимог п. 3 ч. 2 ст. 170 та ч.5 ст. 170 КПК України слідчий суддя накладає арешт з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому КПК України порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Перевіривши матеріали клопотання, враховуючи правову підставу для арешту майна, достатність доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, наслідки арешту, розумність та співрозмірність обмеження права власності, завдання кримінального провадження, інші обставини, вважаю клопотання підставним, а тому, з метою забезпечення кримінального провадження, таке підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.131, 132, 170- 173 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Накласти арешт, шляхом позбавлення права на відчуження майна, яке на праві приватної власності належать підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

-1/2 частки житлового будинку (реєстраційний номер № 1341450563251) за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 118.2 кв.м.

-1/2 частки земельної ділянки (реєстраційний номер № 1253247663251) за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6325157900: 00:012:0319, площею 0.15 Га.

На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду, в строки, передбачені ст.395 КПК України.

Слідчий суддя ОСОБА_1 .