Справа № 334/5459/24
Номер провадження № 1-кс/334/1733/24
про застосування запобіжного заходу
у вигляді тримання під вартою
18 липня 2024 року
слідчий суддя Ленінського районного суду міста Запоріжжя, за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1 , прокурора ОСОБА_2 , захисника ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Ленінського районного суду м.Запоріжжя клопотання слідчого СВ відділу поліції №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 , погодженого з прокурором Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_2 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Приазовське Приазовського району Запорізької області, громадянки України, заміжньої, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є депутатом та не є суб'єктом статті 480 КПК України, раніше не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
Слідчий СВ відділу поліції №1 Мелітопольського РУП ГІНП в Запорізькій області звернувся до слідчого судді із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні №12023082140000329, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2023 за підозрою громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Усупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент Російської Федерації та інші невстановлені на цей час представники влади Російської Федерації, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації ОСОБА_6 від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
З 19 лютого 2014 року представниками Російської Федерації (далі - РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), приховане твердженням керівників РФ про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту РФ та іншими підрозділами ЗС РФ здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечили військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя. 18 березня 2014 року РФ оголосила про офіційне включення Криму до її території.
Одночасно із цим, протягом березня та на початку квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України. 07 квітня 2014 року в м. Донецьку створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі за текстом - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року в м. Луганську - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі за текстом - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.
Внаслідок військових дій у період з травня по серпень 2015 року сили оборони України звільнили частину раніше окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.
Надалі, 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої «спеціальної військової операції». Після цього, близько четвертої години ранку того ж дня, ЗС РФ, інші збройні формування РФ та підконтрольні їм угруповання іррегулярних незаконних збройних формувань розпочали широкомасштабне військове вторгнення на територію України, увійшовши з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованої території України, що супроводжувалось завданням ракетно-артилерійських ударів та бомбардувань авіацією об'єктів по всій території України.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
З того моменту сили оборони України здійснюють збройну відсіч вздовж всієї лінії фронту.
Факт широкомасштабного збройного вторгнення на територію України 24.02.2022 не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п.п. 17, 18 Наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього" (Україна проти РФ) та ін.)».
Відповідно до ст. 2 спільної для Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 р. ці конвенції, як і інші акти законів і звичаїв війни (міжнародного гуманітарного права), застосовуються до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни, у тому числі до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.
Таким чином, з 19 лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією Російської Федерації проти України, окупацією частини території України, що вказує на поширення дії на території України законів та звичаїв війни (норм міжнародного гуманітарного права).
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі, яке є додатком до IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, що набрала чинності для України 24.08.1991, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника, окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація РФ територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
Згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» № 309 від 22.12.2022 (зі змінами Наказу в редакції від 22.09.2023 року № 254) вся територія Мелітопольського району Запорізької області, у складі якого знаходиться с. Воскресенка, внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та станом на час повідомлення про підозру перебуває у ньому.
Після окупації зазначених територій Запорізької області, представниками збройних формувань Російської Федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.
Так, після початку воєнних дій на території Запорізької області, з початком широкомасштабної агресії Російської Федерації та подальшої окупації с. Воскресенка Мелітопольського району Запорізької області, у громадянки України ОСОБА_5 , яка перебуває на території тимчасово окупованого Мелітопольського району Запорізької області у с. Воскресенка, приблизно у середині травня 2022 року, більш точний час вчинення кримінального правопорушення за об'єктивних причин не встановлено, виник злочинний умисел, направлений на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти.
На виконання розпоряджень голови Запорізької обласної державної адміністрації від 10.03.2022 № 104, від 29.03.2022 № 137 у навчальному закладі «Воскресенська філія І-ІІ ступенів опорного навчального закладу Нововасилівський навчально-виховний комплекс "Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - позашкільний навчальний заклад "Гармонія" Нововасилівської селищної ради Запорізької області» (розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Воскресенка, вул. Шкільна, буд. 64), з 14.03.2022 призупинено освітній процес та оголошено вимушені канікули.
Відповідно до розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 22.04.2022 № 196 «Про завершення 2021/2022 навчального року в закладах освіти Запорізької області» оголошено завершення 2021/2022 навчального року у закладах загальної середньої та позашкільної освіти 02.05.2022.
Після чого, у невстановлений досудовим розслідуванням точний час, приблизно на початку травня 2022 року, ОСОБА_5 , знаходячись в с. Воскресенка Мелітопольського району Запорізької області, яке з 25.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями Російської Федерації, маючи відповідний досвід роботи, кваліфікацію, навички та професійні якості, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, перебуваючи на посаді вчителя Воскресенської філії І-ІІ ступенів опорного навчального закладу Нововасилівський навчально-виховний комплекс "Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - позашкільний навчальний заклад "Гармонія" Нововасилівської селищної ради Запорізької області, добровільно прийняла пропозицію про співпрацю невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників збройних формувань Російської Федерації і окупаційної адміністрації держави-агресора - мовою оригіналу «управления образованиявоенно-гражданской администрации Мелитопольского района Запорожской области», та зайняла посаду директора навчального закладу, створеного окупаційною адміністрацією під назвою мовою оригіналу «Муниципальное образовательное учреждение « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ), де добровільно почала впроваджувати стандарти освіти держави-агресора у підконтрольному їй закладі освіти.
Так, перебуваючи на посаді директора вказаного незаконно створеного окупаційною владою закладу освіти ОСОБА_5 , користуючись повноваженням та правами директора закладу освіти, виконуючи вказівки очільників окупаційної адміністрації держави-агресора і представників збройних формувань Російської Федерації, з метою підтримки та утвердження окупаційної влади Російської Федерації на території АДРЕСА_1 розпочала впроваджувати критерії та стандарти освітнього процесу, регламентовані нормами та вимогами федерального законодавства Російської Федерації у сфері освіти, в освітній процес підпорядкованого їй закладу освіти, створеного на базі Воскресенської філії І-ІІ ступенів опорного навчального закладу Нововасилівський навчально-виховний комплекс "Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - позашкільний навчальний заклад "Гармонія" Нововасилівської селищної ради Запорізької області.
Відомості про реєстрацію вказаного закладу внесено 22.12.2022 до державного реєстру юридичних осіб країни-агресора мовою оригіналу «Единый государственный реєстр юридических лиц», із зазначенням у якості керівника юридичної особи ОСОБА_5 .
У подальшому, вказаний навчальний заклад 08.02.2023 окупаційною адміністрацією держави-агресора реорганізовано в заклад освіти мовою оригіналу «ГосударственноеказенноеучреждениеобщеобразовательнаяорганизацияЗапорожскойобласти «Воскресенская средняя общеобразовательная школа № 58» Мелитопольского района», відомості про що внесено до державного реєстру юридичних осіб країни-агресора мовою оригіналу «Единый государственный реєстр юридических лиц», із зазначенням у якості керівника юридичної особи ОСОБА_5 .
Так, ОСОБА_5 , займаючи посаду директора вищевказаного закладу освіти, перебуваючи на території с. Воскресенка Мелітопольського району Запорізької області, керуючись положеннями законодавства держави-агресора - ч. 2 ст. 14 мовою оригіналу «Федерального Закона «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ, згідно з яким в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, ввела з початком навчального року використання російської мови для викладання та вивчення дисциплін у очолюваному навчальному закладі мовою оригіналу «Муниципальное образовательное учреждение « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (з 08.02.2023 - «Государственное казенное учреждение общеобразовательная организация Запорожской области «Воскресенская средняя общеобразовательная школа № 58» Мелитопольского района»), створеному на базі Воскресенської філії І-ІІ ступенів опорного навчального закладу Нововасилівський навчально-виховний комплекс "Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - позашкільний навчальний заклад "Гармонія" Нововасилівської селищної ради Запорізької області.
Надалі, продовжуючи свою протиправну діяльність, користуючись відповідними повноваженнями та правами директора закладу освіти, ОСОБА_5 , перебуваючи на території с. Воскресенка Мелітопольського району Запорізької області, упродовж навчального 2022-2023 року продовжила впровадження стандартів освіти держави-агресора у вказаному навчальному закладі, а саме: на виконання вимог нормативного акту держави-агресора мовою оригіналу «Федерального государственного образовательного стандарта начального общего образования» (далі ФГОС НОО), затвердженого Наказами Міністерства освіти РФ від 06.10.2009 №373, від 17.12.2010 №1897, ввела для викладання у початкових та середніх класах освітнього закладу дисципліни «русский язык», «русская литература», передбачені відповідною предметною областю вищевказаних ФГОС, які згідно з положеннями вказаних нормативно-правових актів РФ є обов'язковими для вивчення у школі.
У той же час, продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_5 , займаючи посаду директора незаконно створеного закладу освіти мовою оригіналу «Муниципальное образовательное учреждение « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (з 08.02.2023 - «Государственное казенное учреждение общеобразовательная организация Запорожской области «Воскресенская средняя общеобразовательная школа № 58» Мелитопольского района»), перебуваючи на території АДРЕСА_1 , з метою утвердження окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території с. Воскресенка, продовжила впровадження стандартів освіти держави-агресора у вищевказаному навчальному закладі шляхом зміни форми оцінювання результатів навчання учнів, у тому числі здобувачів загальної середньої освіти. Так, усупереч вимогам Наказу МОН України від 04.09.2000 №428/48 «Про запровадження 12-бальної шкали оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», Наказу МОН України від 13.04.2011 № 329 «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти» та Наказу МОН України від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти», згідно з якими оцінювання результатів навчання здійснюють за 12-бальною системою (шкалою), а його результати позначають цифрами від 1 до 12, ОСОБА_5 , користуючись відповідними повноваженнями та правами директора закладу освіти, впровадила п'ятибальну систему оцінювання навчальних досягнень учнів, що передбачено законодавством держави-агресора - ст. 28 «Федерального Закону «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ».
Враховуючи вищевикладені норми освітнього законодавства держави-агресора та керуючись ними, ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер вчинених нею дій, повністю виключила з освітнього процесу вимоги до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами та освітніми програмами загальної освіти України, запровадила стандарти навчання РФ, а саме: організувала процес навчання в очолюваному закладі російською мовою за російськими освітніми програмами та за п'ятибальною системою оцінювання навчальних досягнень учнів.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, а саме у вчиненні дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора в закладах освіти.
08.11.2023 за фактом здійснення ОСОБА_5 дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора в закладі освіти, слідчим СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 12023082140000329 за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України
15.11.2023 прокурором Мелітопольської окружної прокуратури винесено постанову про зміну підслідності кримінального правопорушення № 12023082140000329, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, та визначення органом досудового розслідування слідчий відділ УСБУ в Запорізькій області.
22.03.2024 заступником керівника Запорізької обласної прокуратури у зв'язку з неефективністю досудового розслідування СВ УСБУ у Запорізькій області відповідно до ст.36 КПК України прийнято рішення про доручення здійснення подальшого досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023082140000329, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, іншому органу досудового розслідування - СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області.
18.06.2024 ОСОБА_5 складено та погоджено прокурором повідомлення про підозру у вчинені кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч.3 ст. 111-1 КК України.
21.06.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчинені кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1 КК України, шляхом опублікування вказаного повідомлення в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального Прокурора України.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:
- протоколом огляду мережі Інтернет від 02 квітня 2024 року, у якому зафіксовано інформацію, розміщену у Telegram-каналі, посилання на який: ІНФОРМАЦІЯ_3 зокрема, що 26.05.2023 директор «ГКУ «Воскресенская СОШ №58» ОСОБА_5 привітала учнів та видала їм дипломи про закінчення начальних класів;
- протоколом огляду мережі Інтернет від 10 квітня 2024 року, у якому зафіксовано інформацію, надану свідком ОСОБА_7 у месенджері «Telegram»,зокрема, фото підручників, які допущенні « ІНФОРМАЦІЯ_4 », та за якими навчаються учні «ГКУ «Воскресенская СОШ №58», директором якої є ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду мережі Інтернет від 15 квітня 2024 року, у якому зафіксовано інформацію, розміщену у Telegram-каналі, посилання на який: ІНФОРМАЦІЯ_3 зокрема, що 24.04.2023 у «ГКУ «Воскресенская СОШ №58» пройшло зайняття «Разговор о важном», 18.05.2023 учні «ГКУ «Воскресенская СОШ №58» долучилися до акції «Лист російському солдату». Крім того, мовою оригіналу: «12 июня отмечается государственный праздник - День России. Коллектив, обучающиеся ГКУ "Воскресенская СОШ N?58» принялиучастиево Всероссийской акции «Окна России». Воспитание патриотических чувств, любви к Родине у детей - одна изглавных задач. Ученики и педагоги-наставники украсили любимую школу символи кой нашей великой страны, цветами, тематическими надписями.»;
- протоколом огляду мережі Інтернет від 17 квітня 2024 року, у якому зафіксовано інформацію, розміщену у соціальній мережі «Вконтакте», а саме у спільноті « ІНФОРМАЦІЯ_5 », зокрема, що 30.11.2023 у «ГКУ «Воскресенская СОШ №58» пройшов класний час з учнями 5-11 класів, приурочений до «Дня Государственного герба Российской Федерации», 04.12.2023 учні «ГКУ «Воскресенская СОШ №58» взяли участь «во Всероссийском правовом диктанте», 07.12.2023 у «ГКУ «Воскресенская СОШ №58» пройшов загальний урок, приурочений до «Дня принятия Конституции Российской Федерации», 25.01.2024 у «ГКУ «Воскресенская СОШ №58» з учнями проводили зайняття представники Росвардії.
- протоколом огляду від 11 квітня 2024 року зі свідком ОСОБА_8 , яка на фото, наданих слідчим впізнала ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- допитом свідка ОСОБА_8 - директора Опорного навчального закладу Нововасилівський навчально виховний комплекс «Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - позашкільний навчальний заклад «Гармонія» Нововасилівської селищної ради Запорізької області, яка повідомила, що 25.10.2022, у зв'язку із початком повномасштабної агресії рф відносно України, була вимушена покинути своє місце проживання. З тих відомостей, якими вона володіє, виявила бажання співпрацювати з окупантами ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка продовжила навчальний 2021/2022 рік вже за стандартами освіти країни агресора рф. До початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ОСОБА_5 працювала вчителем молодших класів. Із соціальних мереж та розповідей вчителів філії їй відомо, що ОСОБА_5 , будучи проросійсько налаштована розпочала новий навчальний 2022/2023 рік у філії за російськими освітніми програмами, за російськими підручниками та за п'ятибальною російською системою оцінювання. ОСОБА_5 активно позбавлялась від українських підручників. ОСОБА_5 проводила свято Останнього дзвоника, випускний учнів четвертого класу в співпраці з окупаційною владою, вивісила флаги російської федерації, як на ганку школи так і в приміщенні школи, дітям були видані підручники на російській мові, та які належать освіті рф, а також лунав на ганку гімн країни агресора рф. Тим саме, добровільно погодилася на співпрацю з окупаційною владою та очолила створюваний окупаційною владою освітній заклад за стандартами освіти рф на базі. Також їй відомо, що ОСОБА_5 і на сьогоднішній день продовжує працювати на посаді директора - Государственное казенное учреждение общеобразовательная организация Запорожской области « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та продовжує впроваджувати стандарти освітнього навчального процесу за російським законодавством. До співпраці з окупаційною владою насильно ОСОБА_5 ніхто не примушував, особисто їй ніхто не погрожував, а її рішення піти на співпрацю з окупаційною владою було свідомим і власно прийнятим. Крім того, ОСОБА_5 та її родина, завжди мали проросійські погляди;
- допитом свідка ОСОБА_9 - в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , який повідомив, що 25.10.2022 виїхав з тимчасово окупованої території смт Нововасилівка Мелітопольського району Запорізької області до міста Запоріжжя. З лютого 2023 року почав працювати спеціалістом відділу соціального захисту населення Нововасилівської селищної ради, а з 20.02.2024 виконує обов'язки начальника відділу освіти та культури Нововасилівської селищної ради. До повномасштабного вторгнення рф в Україну начальником відділу освіти та культури Нововасилівської селищної ради була ОСОБА_10 , яка наразі перебуває на тимчасово окупованій території. До початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працювала вчителем молодших класів. Після повномасштабного вторгнення рф в Україну освітній процес на території села Воскресенка Мелітопольського району Запорізької області закінчився приблизно у квітні 2022 року. 3 ОСОБА_5 особисто не знайомий, проте з вересня 2022 року, йому стало відомо від голови Нововасилівської селищної ради ОСОБА_11 , про те, що ОСОБА_5 добровільно погодилась на співпрацю з окупаційною владою та погодилась очолити створюваний окупаційною владою освітній заклад за стандартами освіти рф - Государственное казенное учреждение общеобразовательная организация Запорожской области «Воскресенская средняя общеобразовательная школа №58» Мелитопольскогорайона. Зважаючи на інформаційні пости за участю ОСОБА_5 , які опубліковуються у Telegram-каналах, остання відкрито підтримує пропагандистські лозунги рф. Під керівництвом ОСОБА_5 було організовано освітній процес за стандартами рф, зокрема здійснюється оцінювання учнів за 5 (п?яти) бальною шкалою, 13 учням проводяться уроки на яких висвітлюються пропагандистські наративи рф. Також йому відомо, що шкільний заклад був забезпечений підручниками для учнів, за виданням рф;
-допитом свідка ОСОБА_11 - селищного голови Нововасилівської селищної ради, який повідомив, що 17.09.2022 виїхав з окупованої території: АДРЕСА_1 . На даний час є внутрішньо переміщеною особою та тимчасово проживає у м. Дніпро. До початку повномасштабного вторгнення рф перебував та перебуває на посаді голови Нововасилівської селищної ради. Так, як завідувач Воскресенської філії ОСОБА_7 приблизно у квітні-травні 2022 року звільнилась із займаної посади, то тимчасово виконувала обов'язки завідувача Воскресенської філії ОСОБА_5 , яку призначив виконуючий обов?язки директора ОНЗ Нововасилівський НВК «Гармонія» ОСОБА_12 . Про зазначене, мені стало відомо від ОСОБА_10 . Приблизно у кінці червня 2022 року від мешканців с. Воскресенка він дізнався про те, що ОСОБА_5 , незважаючи на усі попередження з приводу кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність, пішла на співпрацю з окупаційною владою рф та почала впроваджувати навчальні стандарти країни агресора рф. У зв?язку із тим, що ОСОБА_13 пішла на співпрацю з окупаційною владою рф та почала впроваджувати навчальні стандарти країни агресора рф, приблизно у червні 2022 року майже весь педагогічний склад Воскресенської філій написав заяви на звільнення. Йому відомо від мешканців с. Воскресенка, які залишились на окупованій території та не співпрацюють з окупаційною владою та від батьків учнів Воскресенської школи те, що ОСОБА_5 розпочала новий 2022/2023 навчальний рік у Воскресенській школі за російськими освітніми програмами, за російськими підручниками та за п'ятибальною російською системою оцінювання. Провела свято Першого дзвоника у співпраці з окупаційною владою, вивісила флаги російської федерації, як на ганку школи, так і в приміщеннях школи, дітям були видані підручники на російській мові та які належать освіті рф, а також лунав на ганку гімн країни агресора рф. Тим саме, ОСОБА_5 добровільно погодилася на співпрацю з окупаційною владою та очолила створюваний окупаційною владою освітній заклад Також, у школі на даний час викладаються предмети, на яких нашим українським дітям пропагандують російську владу, російську мову та взагалі рф, як рідну країну, у кожному кабінеті висить портрет «путіна». На теперішній час, він спілкується з батьками, діти яких вимушені відвідувати школу під тиском та погрозами окупантів. Батьки розповідали йому, що у приміщеннях школи розвішана російська символіка, скрізь маються лозунги про рф, як велику державу. В школі викладають предмети, сутність деяких з них полягає у запереченні незалежності України, підтримки дій росії;
-допитом в режимі відеоконференції свідка ОСОБА_7 , яка 02 травня 2022 року звільнена з посади завідувача Воскресенської філії І-ІІ ступенів опорного навчального закладу Нововасилівський навчально-виховний комплекс « ІНФОРМАЦІЯ_8 », та яка повідомила, що 30 серпня 2022 року виїхала на підконтрольну територію України, а потім до Німеччини. Навчальний заклад знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до розпорядження департаменту освіти і науки Запорізької обласної адміністрації, а також Нововасилівської селищної ради, навчальний процес відбувався виключно за українськими програмами та за українським навчальним планом. Відповідно до Розпоряджень, у навчальних закладах були продовжені канікули, а потім навчання відбувалось онлайн. Навчальний процес було завершено до 02.05.2022. Учням були виставлені семестрові та річні оцінки, а також переведено їх до наступних класів. Так, було завершено навчальний рік. Все це відбувалось за українськими програмами та відповідно до навчальних планів, які були розроблені. Після 02.05.2022 вчителі були звільнені за власним бажанням. Звільнились майже всі вчителі, окрім двох. Залишились працювати - ОСОБА_5 та ОСОБА_14 . категорично не погоджувалась. ОСОБА_5 умовляла вчителів залишитись. При цьому, вона у агресивній формі звинувачувала вчителів у тому, що вони звільняються зі школи. У червні 2022 року ОСОБА_5 та інші працівники, які залишились працювати в школі, підписали згоду співпрацювати з владою рф. Після цього, з вересня 2022 року почався начальний процес за стандартами рф. Навчальний процес одразу розпочався за стандартами рф. Були проведені батьківські збори, на яких батьків залякали тим, що, якщо вони не приводитимуть дітей до школи, то будуть позбавлені батьківських прав. Влітку ОСОБА_5 відвідувала вчителів та умовляла їх повернутися до школу, вона говорила: «Какая Вам разница, какую родину учить детей любить». Вся українська література була винесена на вулицю та складена біля кочегарки, а потім знищена. Так само було вчинено і з усіма напрацюваннями педагогічного колективу. Було знищено усе українське, зокрема українська документація, методичні розробки, а також українська символіка, якою були оформленні кабінети.
Таким чином, встановлено наявність достатніх доказів для обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 111, ч. 8 ст. 135 КПК України, 18.06.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_5 , повістки про виклик останньої на 10 годину 00 хвилин 27.06.2024, 28.06.2024 та 01.07.2024 опубліковані на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_9 ) (в день складання повідомлення про підозру - 18.06.2024) та 21.06.2023 в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» № 126 ( НОМЕР_1 ).
Таким чином, 21.06.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 111-1 КК України.
Згідно з рапортом оперуповноваженого СРЗПВ ВКП Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_15 від 18.06.2024 ОСОБА_5 користується номером мобільного телефону: НОМЕР_2 , який не прив'язаний до будь-яких месенджерів. Крім того, встановити електронну пошту, якою користується ОСОБА_5 , не вдалось.
На виклики слідчого СВ ВП №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 , ОСОБА_5 не з'явилася, про поважні причини свого неприбуття не повідомила.
18.06.2024 слідчим СВ ВП №1 Мелітопольського РУП ГУНП у Запорізькій області скеровано постанову до Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги, та відповідно до доручення №003-280002186 від 18.06.2024 для надання безоплатної правової допомоги особі призначено захисника - адвоката ОСОБА_16 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 26.12.2001 № 353), якій 18.06.2024 вручено копію повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 111-1 КК України.
01.07.2024 підозрювану ОСОБА_5 постановою слідчого СВ ВП №1 Мелітопольського РУП ГУНП у Запорізькій області ОСОБА_4 оголошено в розшук. В порядку ст. 40, ст. 281 КПК України здійснення розшуку підозрюваної доручено оперативному підрозділу Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області та 03.07.2024 заведено оперативно-розшукову справу № 50292411.
Враховуючи викладене, відповідно до вимог ст.111, ч.8 ст.135 КПК України, підозрювана ОСОБА_5 вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик.
Проте, дотепер ОСОБА_5 до СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області не з'явилася за викликами та жодним чином не повідомила про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрювана переховується від органів досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Згідно з рапортом оперуповноваженого СРЗПВ ВКП Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_15 від 18.06.2024, ОСОБА_5 на теперішній час перебуває на території Приазовської селищної територіальної громади, яка, відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 з 24.02.2022 віднесена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до інформації УІАП ГУНП в Запорізькій області №1420/60-6/2024 від 01.04.2024, встановлено, що ОСОБА_5 станом на 03.04.2024 державний кордон України з 24.02.2022 не перетинала.
Згідно з інформацією Управління соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області №319/2315 від 04.04.2024, ОСОБА_5 станом на 04.04.2024 на обліку в ЄІССС як внутрішня переміщена особа не перебуває.
Відповідно до інформації Головного центру обробки спеціальної інформації державної прикордонної служби України №19-24537/18/24 від 09.04.2024, встановлено, що відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України ОСОБА_5 станом на 09.04.2024 немає.
Ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 12липня 2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023082140000329, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Зважаючи на положення ст. 177 КПК України, досудовим розслідуванням встановлено існування ризиків, що підозрювана ОСОБА_5 :
- зважаючи на абз. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, може переховуватися від органів досудового розслідування, оскільки підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, який відноситься до злочинів проти основ національної безпеки України;
- зважаючи на абз. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
- зважаючи на абз. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, може незаконно впливати на свідківу вказаному кримінальному провадженні, оскільки вона з ними працювала, знає їх домашні адреси, родичів, які залишились на окупованій території тощо;
- зважаючи на абз. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
- зважаючи на абз. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, може вчинити інші кримінальні правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у вчинені якого вона підозрюється.
Досудовим розслідуванням встановлені обставини, передбачені ст. 178 КПК України, а саме:
-п. 1 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено, що всі зібрані докази у кримінальному провадженні є вагомими, підтверджують вчинення підозрюваною ОСОБА_5 кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК Україниза вказаних обставин, мають значення для кримінального провадження;
-п. 2 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 у разі визнання підозрюваної винуватою у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, а саме: позбавлення волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років;
-п. 3 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено інформацію про вік та стан здоров'я підозрюваної ОСОБА_5 , що не містить особливостей при обранні запобіжного заходу;
-п. 4 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено, що ОСОБА_5 має міцні соціальні зв'язки та проживає разом з родиною за адресою: АДРЕСА_1 , яке на теперішній час знаходиться на окупованій країною-агресором території України, що дає підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 може і надалі переховується від органів досудового розслідування та в подальшому від суду на тимчасово окупованій території. Крім цього, вона має безпосередню можливість через сухопутне сполучення з анексованою територією АР Крим та безперешкодного сполучення з раніше окупованою територією Донецької та Луганської областей виїхати на територію держави-агресора російської федерації;
- п. 5 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено, що постійне місце роботи на теперішній час обумовлене вчиненим ОСОБА_5 кримінальним правопорушенням, та у разі втрати посади директора школи під керівництвом окупаційної влади, у підозрюваної з'являться мотиви виїхати за межі України з метою уникнути кримінальної відповідальності;;
-п. 6 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено, що репутація підозрюваної ОСОБА_5 на теперішній час визначається вчиненим нею кримінальним правопорушенням (злочином), передбаченим ч. 3 ст. 111-1 КК України, яке являється злочином проти основ національної безпеки України;
-п. 7 ч. 1 ст. 178 КПК України, майновий стан підозрюваної ОСОБА_5 не можливо встановити у зв'язку з перебуванням підозрюваної на території, окупованій державою-агресором;
-п. 8 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено, що судимості у ОСОБА_5 відсутні;
-п. 9 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено, що раніше до підозрюваної ОСОБА_5 не застосовувалися запобіжні заходи;
-п. 10 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України;
-п. 11 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено, що розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється ОСОБА_5 у складі кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, не враховується як ознака;
-п. 12 ч. 1 ст. 178 КПК України, встановлено ризик повторення протиправної поведінки, що його створює підозрювана ОСОБА_5 , на теперішній момент підтверджується матеріалами кримінального провадження.
Орган досудового розслідування вважає, що необхідно застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, оскільки досудовим розслідуванням встановлено:
- ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, які відносяться до переліку, встановленого ч. 6 ст. 176 КПК України для застосування відповідного запобіжного заходу;
-наявні ризики, передбачені абз.1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України;
-встановлені обставини, передбачені ст. 178 КПК України.
У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи те, що, підозрювана ОСОБА_5 на теперішній час знаходиться на тимчасово окупованій країною-агресором території, яка має сухопутне сполучення з анексованою територією АР Крим та безперешкодне сполучення з раніше окупованою територією Донецької та Луганської областей, орган досудового розслідування вважає, що запобігти встановленим ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, неможливо при застосуванні до ОСОБА_5 запобіжного заходу, більш м'якого, ніж тримання під вартою.
Таким чином, орган досудового розслідування приходить до висновку, що для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної ОСОБА_5 з метою уникнення ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, необхідно обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, тому слідчий звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням.
Прокурор ОСОБА_2 в судовому засіданні внесене клопотання підтримала за вищевикладеними мотивами та обґрунтуваннями, просила його задовольнити та розглядати вказане клопотання за відсутності підозрюваної ОСОБА_5 ,. посилаючись на положення ч. 6 ст. 193 КПК України.
Захисник підозрюваної - адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні, посилаючись на те, що клопотання необґрунтоване, просила в його задоволенні відмовити.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та надані матеріали, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, дійшов наступного висновку.
Слідчим відділом відділу поліції №1 Мелітопольського РУП ГІНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023082140000329, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2023 за підозрою громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.
18.06.2024 в порядку до ст. ст. 36, 42, 276, 277, 278, 480, 481 КПК України складено повідомлення про підозру громадянці України ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, яку в подальшому 21.06.2024 повідомлено останній у встановленому законом порядку.
Окрім цього, на виконання вимог ч. 3 ст. 111, ст. 135, ст. 278 КПК України повідомлення про підозру ОСОБА_5 вручено її захиснику - адвокату ОСОБА_3
01.07.2024 слідчим винесено постанову про оголошення в розшук підозрюваної у кримінальному провадженні, проведення якого доручено оперативному підрозділу Мелітопольського РУП УГНП в Запорізькій області.
Також, слідчим суддею Ленінського районного суду м. Запоріжжя задоволено клопотання слідчого щодо здійснення спеціального досудового розслідування та надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження №12023082140000329, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2023 стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , яка обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
З огляду на те, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває в с. Воскресенка Мелітопольського району Запорізької області, що на даний час є тимчасово окупованою територією України і де на даний час діє окупаційна влада російської федерації, а також оголошена у розшук, слідчий суддя вважає за можливе розглянути вказане клопотання без її участі.
Клопотання слідчого вмотивоване тим, що досудовим слідством встановлена причетність підозрюваної ОСОБА_5 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, та наявні ризики, передбачені п. п. 1,2,3,4,5 ч. 1 ст. 171 КПК України.
Згідно з вимогами ст. ст. 177, 178 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.
При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується, вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого, наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання, його репутацію та майновий стан, наявність судимостей, дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення, а також розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється особа.
Слідчий суддя приходить до висновку, що матеріалами, зібраними у ході досудового розслідування по даному кримінальному провадженню та долученими до клопотання, підтверджується на даній стадії досудового розслідування обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Слідчий суддя приймає до уваги, що по даному кримінальному провадженню ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні нетяжкого злочину, проте покарарння за який передбачено у вигляді виправних роботіт на строк до двох років або арешту на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років, що дає підстави слідчому судді вважати, що залишаючись на волі, підозрювана може переховуватись від органу досудового розслідування або суду з метою уникнення можливого покарання. Вказана позиція узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії», згідно з яким суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування.
Крім того, стороною обвинувачення підтверджений ризик незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні, оскільки наразі встановлено та допитано значну кількість осіб-свідків, які володіють інформацією про протиправну діяльність ОСОБА_5 , та враховуючи те, що вказані свідки мають родичів та знайомих, що перебувають на території Мелітопольського району Запорізької області та прилеглих до нього населених пунктах, де на теперішній час діє окупаційна влада російської федерації, у зв'язку з чим підозрювана може вчинити протиправні дії, направлені на вплив на свідків, яким відомо обставини вчинення даного злочину, у тому числі шляхом залякування та погрози фізичного насильства і викрадення відносно свідків та їх рідних і близьких.
Разом з тим, також доведений ризик можливого вчинення ОСОБА_5 іншого кримінального правопорушення, оскільки остання вчинила кримінальні правопорушення, передбачені ч.3 ст.111-1 КК України.
З огляду на викладене, при розгляді даного клопотання слідчий суддя дійшов висновку, що заявлені ризики є підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Враховуючи викладене, слідчий суддя не вбачає достатніх підстав для можливості застосування інших запобіжних заходів, альтернативних триманню під вартою, як таких, що недостатні запобігти вказаним ризикам, а також забезпеченню виконання підозрюваним процесуальних обов'язків, визначаючи тримання під вартою у цьому випадку виправданим за наявності конкретного суспільного інтересу у виді права на справедливий судовий розгляд, а також унеможливлення переховування підозрюваного від слідства та суду, незаконного впливу на свідків, вчинення інших кримінальних правопорушень, які, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалюють над принципом поваги до свободи особистості.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
ОСОБА_5 є доведеним і обґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
З огляду на положення ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя не визначає розмір застави.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Керуючись ст. ст. 176-178, 183, 184, 193, 194, 196, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого СВ відділу поліції №1 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 , погодженого з прокурором Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_2 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 - задовольнити.
Обрати підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Після затримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніш як через 48 годин з часу її доставки до місця кримінального провадження, забезпечити її доставку до Ленінського районного суду міста Запоріжжя для вирішення питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Строк дії такої ухвали не зазначається відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Виконання ухвали слідчого судді покласти на відділ поліції №1 Мелітопольського РУП ГІНП в Запорізькій області.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_17