Справа № 936/601/24
3/301/929/24
"24" липня 2024 р. суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Гичка О.Б.,
розглянувши матеріали, які надійшли з Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатської області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 5 ст. 126 КУпАП
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 488942 від 27.05.2024 року вбачається, що 27 травня 2024 року о 09 годині 50 хвилин ОСОБА_1 в с. Нижні Ворота на стаціонарному посту поліції керував транспортним засобом марки «Chery Amulet» державний номерний знак НОМЕР_1 , не маючи посвідчення водія відповідної категорії, тобто не маючи права керування таким транспортним засобом. Дане правопорушення вчинено повторно протягом року.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до вимоги ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Разом з тим, за змістом ст. ст. 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на обставини, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідають протоколу, адже у цьому випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст. ст. 213, 221 КУпАП є лише розгляд справи. Недотримання цих вимог порушує право на захист особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 488942 від 27.05.2024 року не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення не вказано свідків правопорушення, відсутні їх дані, пояснення та підписи цих осіб. Не додано пояснень свідків і до матеріалів протоколу.
В протоколі про адміністративне правопорушення в порушення вимог ст. 256, 268 КУпАП відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що від надання пояснень та підпису відмовився, однак не зазначено свідків в присутності яких ОСОБА_1 відмовився від дачі пояснень.
До протоколу в якості доказу повторності вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 126 КУпАП додано картки обліку адміністративного правопорушення ( а.с. 10-11), в картці обліку адміністративного правопорушення ( а.с. 10) відсутні відомості про уповноважений орган який виніс постанову від 18.05.2024, в картці обліку адміністративного правопорушення ( а.с. 11) зазначено в якості органу, який прийняв рішення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП - Іршавський ВДВС у Хустському районі Закарпатської області.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано відповідні копії постанов про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 та ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Зазначені недоліки є суттєвими та перешкоджають розгляду справи в суді.
Враховуючи вищевикладене встановлено, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП .
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протокол про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин, вважаю, що даний протокол слід повернути начальнику Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області для належного оформлення.
Керуючись ст. 256 КУпАП, суддя,-
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 126 КУпАП, повернути начальнику Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Іршавського
районного суду : О. Б. Гичка