22 липня 2024 року
м. Київ
справа №9901/374/21
адміністративне провадження №П/9901/374/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гончарової І.А.,
суддів: Бившевої Л.І., Желтобрюх І.Л., Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
за участю:
секретаря судового засідання Калініна О.С.,
представника відповідача Мовіле О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Президента України Зеленського Володимира Олександровича про залучення до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Вищої ради правосуддя,
20 вересня 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовною заявою до Президента України Зеленського Володимира Олександровича (далі - Президент України, відповідач), в якій просила: визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невиданні Указу Президента України «Про призначення на посаду судді Окружного адміністративного суду м. Києва ОСОБА_1»; зобов'язати Президента України видати Указ «Про призначення на посаду судді Окружного адміністративного суду м. Києва ОСОБА_1» на підставі та в межах подання Вищої ради правосуддя, внесеного рішенням Вищої ради правосуддя від 20 липня 2021 року № 1606/0/15-21, у порядку та спосіб, визначені чинним законодавством України; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду в даній справі в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
20 липня 2023 року на адресу Верховного Суду від представника Президента України надійшло клопотання про залучення Вищої ради правосуддя до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Вказане клопотання мотивовано тим, що згідно зі статтею 131 Конституції України Вища рада правосуддя є конституційним органом до повноважень якої, у тому числі, відноситься внесення подання про призначення суддів на посаду. Крім того, відповідно до Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів. З огляду на предмет спору та вказані законодавчі положення, відповідач вважає, що ухвалення рішення у цій справі безпосередньо пов'язано з реалізацією Вищою радою правосуддя її конституційних та визначених законом функцій.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, однак надіслала клопотання від 19 липня 2024 року про розгляд справи без її участі. У вказаному клопотанні також зазначила, що позовні вимоги з урахуванням уточненого способу захисту повністю підтримує.
У судове засідання з'явився представник відповідача, який повністю підтримав подане ним клопотання про залучення Вищої ради правосуддя до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Вирішуючи зазначене вище клопотання представника Президента України, Суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 128 Конституції України призначення на посаду судді здійснюється Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя в порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 131 Конституції України Вища рада правосуддя є конституційним органом до повноважень якої, у тому числі, відноситься внесення подання про призначення судді на посаду.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» передбачено, що Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі, зокрема, для формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів.
Отже, у контексті предмета спору, з урахуванням вищенаведених обставин, до повноважень Президента України та Вищої рада правосуддя належить формування суддівського корпусу та забезпечення незалежності судової влади.
Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на викладене, Суд доходить висновку, що дотримання законодавства в процесі призначення судді на посаду впливає на формування якісного складу судової влади, що безпосередньо пов'язано із реалізацією Вищою радою правосуддя її конституційних та визначених законом функцій та є невід'ємною частиною дотримання принципу незалежності суддів.
Відтак, Вищу раду правосуддя необхідно залучити до участі у справі № 9901/374/21 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, оскільки рішення у цій справі може вплинути на права, інтереси і обов'язки Вищої ради правосуддя, яка вносила подання Президенту України про призначення позивача на посаду судді.
Позиція Верховного Суду щодо залучення Вищої ради правосуддя як третьої особи в подібних правовідносинах застосована в ухвалах від 19 січня 2023 року у справі № 9901/506/21, від 23 лютого 2023 року у справі № 9901/514/21, від 05 липня 2023 року у справі № 9901/524/21, від 24 липня 2023 року у справі № 990/29/22.
За приписами частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Частиною п'ятою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, у якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Керуючись статтями 49, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Клопотання представника Президента України Зеленського Володимира Олександровича про залучення до участі у справі № 9901/374/21 як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Вищої ради правосуддя задовольнити.
Залучити до участі у справі № 9901/374/21 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Вищу раду правосуддя.
Направити Вищій раді правосуддя копію цієї ухвали та копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
І.А. Гончарова
Л.І. Бившева
І.Л. Желтобрюх
І.Я. Олендер
Р.Ф. Ханова
Судді Верховного Суду