04 липня 2024 року м. Дніпросправа № 160/22957/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
секретар судового засідання Бендес А.Г.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Комунального підприємства «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради"
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 року (головуючий суддя Неклеса О.М.)
в адміністративній справі №160/22957/23 за позовом Комунального підприємства «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради" до відповідача Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Позивач, Комунальне підприємство «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради", звернувся 08.09.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому. з урахуванням уточненої позовної заяви, просив (а.с.1-4, 132-136 т.1):
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Державної податкової служби України від 07.03.2023 №№0040130707, 0040140707, 0040150707.
В обґрунтування позову вказано, що відповідачем було порушено порядок проведення перевірки, визначений для документальних позапланових невиїзних перевірок, в частині направлення наказу про проведення перевірки та повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки. Окрім того, відомості з приводу неподання обов'язкової звітності спростовується тим, що при поданні обов'язкової звітності Головою комісії з реорганізації ОСОБА_2 така звітність не була прийнята, оскільки «відсутня інформація про право підпису на дату складання документу особи, що засвідчила податкову накладну». Всі податкові накладні за 2017-2022 роки були підготовлені і направлені до податкового органу, проте не прийняті, але всі суми, які вказані в податкових накладних за кожний місяць та в період з 2017 по 2022 роки було своєчасно сплачено та внесено до податкових декларацій і тому не потребують подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій. ОСОБА_2 має право підписувати податкові накладні складені лише з 10.11.2021 р., а податкові накладні за період до 10.11.2021 р. повинна складати та підписувати директор ОСОБА_3 , але вона звільнена з 31.05.2022 р., а тому підписувати не має повноважень. Неподання накладних відбулось виключно через внутрішню помилку сервісу, відповідальність за який несе відповідач, прямий умисел з боку позивача відсутній. Враховуючи, що податок на додану вартість, попри невнесення податкових накладних, які не надаються покупцю, до ЄДРН, було повністю задекларовано та сплачено в повному обсязі в законодавчо встановлені терміни та цими діями не було завдано матеріальних збитків державі та з урахуванням обставин, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), тобто порушення встановлено за податковими накладними, виписаними неплатникам ПДВ, та не потребують внесення змін до податкової звітності, позивач вважає, що за результатами перевірки відсутні підстави для відповідальності за таке порушення. Також позивач посилався на приписи п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПК України, згідно з якими платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо подання звітності за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20.07.2022 року, строків сплати податків та зборів за умови їх сплати не пізніше 01.08.2022 року, а у разі звільнення платника податків від відповідальності з підстав, визначених абзацами шостим - сьомим п.п.69.1 п.69 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, зобов'язання за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, вважаються скасованими (відкликаними) з дня набрання чинності Законом №2836, тобто з 03.01.2023 року. Оскільки сама перевірка була проведена з порушенням порядку її проведення, результати цієї перевірки, а саме податкові повідомлення-рішення від 07.03.2023 №№0040130707, 0040140707, 0040150707, на думку позивача є протиправними та підлягають скасуванню. Також позивач вважає, що відповідач безпідставно включив в податкове повідомлення-рішення від 07.03.2023 р. №0040140707 до відсутніх (складених) реєстрації податкових накладних на суму 23 714 154 грн. - суму податкових накладних за період 2017 - 2021 рр., за які вже був сплачений штраф та повторно застосував штраф в сумі 50% (від попереднього) та нарахував суму штрафу 967 533 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що платник мав усі можливості щодо дотримання правил і норм визначених податковим законодавством, однак системно не дотримувався їх вимог, у зв'язку чим не виконав свого податкового обов'язку.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Вказує, що не було технічної можливості зареєструвати податкові накладні, оскільки не приймався електронний підпис у Голови комісії з реорганізації (період набуття її повноважень (з 10.11.2022)).
В судовому засіданні представник позивача підтримала свою позицію щодо рішення суду першої інстанції.
Відповідач у судове засідання 04.07.2024 не з'явився. Про дату час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Жодних заяв чи клопотань від нього не надходило.
Разом з тим, на час виготовлення повного тексту цієї постанови, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що 05.07.2024 відповідачем подано клопотання про відкладення розгляду справи. Враховуючи те, станом на 04.07.2024 відповідачем не було подано заяв чи клопотань, а також те, що 04.07.2024 проголошено вступну та резолютивну частини постанови, вказане клопотання відповідача судом апеляційної інстанції до уваги не приймається.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції виходить з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що
На підставі акта перевірки №2428/04-36-07-07/01985251 від 23.11.2022 року, контролюючим органом винесено відносно КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» податкові повідомлення-рішення:
- №0040130707 від 07.03.2023 року, яким збільшено податкове зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 7268 грн. та застосовано штрафні (фінансові санкції) у розмірі 1817грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення прийнято з огляду на встановлене під час перевірки порушення абзацу а) п. 187.1 ст.187 ПК України, внаслідок чого занижено податок на додану вартість в розмірі 7268 грн., у т.ч. підлягають коригуванню у бік збільшення податкові зобов'язання за березень 2022 - 10 009 грн., квітень 2022 - 4049 грн., та у бік зменшення податкові зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 6789 грн., у т.ч. січень - 540 грн., лютий - 4716 грн., травень - 1533 грн.;
- №0040140707 від 07.03.2023 року, яким попереджено про необхідність скласти та/або зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування у строк визначений пунктом 1201.2 статті 1201 ПК України та застосовано штраф за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 995055,75 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення було прийнято з огляду на встановлені під час перевірки порушення - відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПКУ податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 23 714 154 грн.
Період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: серпень-грудень 2019 року, січень - грудень 2020 року, січень-грудень 2021 року, січень-серпень 2022 року;
- №0040150707 від 07.03.2023 року, яким застосовано штраф за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 77739,26 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення було прийнято з огляду на встановлені під час перевірки порушення граничних строків реєстрації в ЕРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України.
Період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: січень-травень 2022 року.
Позивач вважає протиправними податкові повідомлення-рішення від 07.03.2023 року №0040130707, №0040140707, №0040150707. Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Податкового кодексу України, Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Предметом даного спору є правомірність/протиправність податкових повідомлень-рішень від 07.03.2023 року №0040130707, №0040140707, №0040150707 (а.с.9, 13, 15 т.1).
Вказані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта перевірки від 23.11.2022 року №2428/04-36-07-07/ НОМЕР_1 (а.с. 20-41 т.1).
Зокрема, контролюючим органом прийняті відносно позивача податкові повідомлення-рішення:
- №0040130707 від 07.03.2023 року, яким збільшено податкове зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 7268 грн. та застосовано штрафні (фінансові санкції) у розмірі 1817грн. (а.с. 13 т.1).
Зазначене податкове повідомлення-рішення прийнято з огляду на встановлене під час перевірки порушення абзацу а) п. 187.1 ст.187 ПК України, внаслідок чого занижено податок на додану вартість в розмірі 7268 грн., у т.ч. підлягають коригуванню у бік збільшення податкові зобов'язання за березень 2022 - 10 009 грн., квітень 2022 - 4049 грн., та у бік зменшення податкові зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 6789 грн., у т.ч. січень - 540 грн., лютий - 4716 грн., травень - 1533 грн.;
- №0040140707 від 07.03.2023 року, яким попереджено про необхідність скласти та/або зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування у строк визначений пунктом 1201.2 статті 1201 ПК України та застосовано штраф за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 995055,75 грн. (а.с. 15 т.1).
Зазначене податкове повідомлення-рішення було прийнято з огляду на встановлені під час перевірки порушення - відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПКУ податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 23 714 154 грн.
Період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: серпень-грудень 2019 року, січень - грудень 2020 року, січень-грудень 2021 року, січень-серпень 2022 року;
- №0040150707 від 07.03.2023 року, яким застосовано штраф за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 77 739,26 грн. (а.с. 9 т.1).
Зазначене податкове повідомлення-рішення було прийнято з огляду на встановлені під час перевірки порушення граничних строків реєстрації в ЕРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України.
Період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: січень-травень 2022 року.
Матеріалами справи підтверджується, що на підставі направлень від 27.10.2022 року №№4042, 4043, 4044 та наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 27.10.2022 року №3118-п, відповідно до п. 191.1 ст. 191 , п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п. 78.1.7 п.78.1, п. 78.2 ст.78, п. 82.2 ст.82, п.п. 69.2 ст.69 підрозділу 10 XX Податкового кодексу України, у зв'язку з отриманням інформації про внесення до ЄДР запису про рішення засновників (учасників) щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації, посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області була проведена документальна позапланова виїзна перевірка фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Обласний медичний психіатричний центр з лікування залежностей зі стаціонаром» Дніпропетровської обласної ради» (КП «ОМПЦЛЗ» ДОР») з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2022 року по 16.11.2022 рік, з питання дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2022 року по 16.11.2022 рік.
Перевірка проводилась у період з 27.10.2022 року по 16.11.2022 року.
Копію наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 27.10.2022 № 3118-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства вручено під розписку 27.10.2022 Голові ліквідаційної комісії КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» ОСОБА_2 .
З направленнями на право проведення перевірки ознайомлено під підпис 27.10.2022 року Голову ліквідаційної комісії КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» ОСОБА_2 .
За результатами позапланової виїзної перевірки КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області було складено акт перевірки №2428/04-36-07-07/01985251 від 23.11.2022 року, згідно висновків якого документальною перевіркою КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2022 по 16.11.2022 (в частині ПДВ - по 31.10.2022 року) встановлені наступні порушення:
- абзацу а) п. 187.1 ст. 187 ПКУ заниження податку на додану вартість в розмірі встановлено заниження податку на додану вартість в розмірі 7268 грн.;
- в порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на постачання послуг за основною ставкою на загальну суму 45940 грн.;
- в порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України платником податку не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних постачання компенсаційних послуг з умовного продажу за основною ставкою та ставкою 7% в частині нарахування ПДВ на загальну суму 1 155 170 грн.;
- в порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на постачання послуг звільнених від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)) на суму 20 623 918 грн.;
- пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України платником податку за результатами перевірки не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, що раніше зазначені контролюючим органом в податковому повідомленні рішенні на постачання послуг за основною ставкою від 14.07.2022 №0059360708 в розмірі 1 889 126 грн.;
- пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України платником несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на послуги постачання за основною ставкою, що передбачає застосування штрафних санкцій розмірі 74 517,97 грн;
- пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України платником несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на послуги звільнені від оподаткування, що передбачає застосування штрафних санкцій у розмірі 3 224,29 грн.
Підпунктом 20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України передбачено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до пп. 78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Позивач у позовній заяві посилається на незаконність проведеної перевірки КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» у зв'язку з тим, що контролюючий орган не здійснив усіх заходів щодо завчасного направлення наказу на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, відповідно до п. 79.2 ст. 79 ПК України.
Водночас, позовна заява не містить вимог щодо оскарження дій відповідача про проведення перевірки.
Позивач вважає протиправними податкові повідомлення-рішення від 07.03.2023 року №0040130707, №0040140707, №0040150707 та в позові ставить вимогу про їх скасування.
Надаючи оцінку зазначеним правовідносинам, зокрема правомірності вказаних податкових повідомлень-рішень, колегія апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з п.79.2 ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
З приписів п.79.2 ст.79 ПК України вбачається, що наведені у ній вимоги стосуються проведення позапланової невиїзної перевірки, тоді як відповідно до наказу від 27.10.2022 року №3118-п контролюючий орган виходив з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, а отже положення п.79.2 ст. 79 ПК України, на які посилається позивач, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
В силу п.78.4 ст.78 ПКУ про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
При цьому, пунктом 42.2 статті 42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Отже, зазначені норми свідчать про те, що ПК України не встановлює чіткого обмеження стосовно того, що наказ на проведення перевірки у разі проведення документальної позапланової виїзної перевірки повинен надсилатись платнику податків поштою, а перевірка розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Також ПК України не врегульовано коли конкретно має бути вручено такий наказ. Виходячи з диспозиції даної норми, порушенням цього права платника є саме проведення перевірки без попереднього вручення такого наказу.
Наказ в тому числі може бути вручено безпосередньо перед початком документальної виїзної позапланової перевірки.
У позовній заяві позивач підтверджує факт вручення наказу до початку проведення перевірки уповноваженій особі.
Наведені обставини також підтверджуються матеріалами справи.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв у межах чинного законодавства та відповідно до положень п. 78.4 ст.78 ПКУ здійснив усі заходи, котрі повинні передувати проведенню виїзної перевірки, отже доводи позивача про порушення порядку проведення перевірки, через недотримання вимог відносно вручення наказу спростовуються.
Також матеріалами справи підтверджується, що позивачем, як платником податку, за період з 01.01.2022 по 31.10.2022 в структурі податкових зобов'язань в частині оподатковуваних операцій пов'язаннях з наданням платних медичних послуг по ставці 20% задекларовано ПДВ в розмірі 421 021 грн.
Перевіркою позивача за період з 01.01.2022 по 31.10.2022 на підставі даних бухгалтерського обліку та виписок банку встановлено, що від надання платних медичних послуг декларуванню підлягала сума ПДВ в розмірі 466 961 грн., у т.ч. січень 2022 - 82 979 грн., лютий 2022 - 105 450 грн., березень 2022 - 102 984 грн., квітень 2022 - 77 609грн., травень 2022 - 97 939 грн.
Згідно з п. 14.1.185 ст.14 ПК України постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Відповідно до абз. б) п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Згідно з п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Перевіркою позивача за період з 01.01.2022 по 31.10.2022 щодо повноти визначення податкових зобов'язань з ПДВ встановлено порушення абзацу а) п. 187.1 ст. 187 ПК України платник занизив податкові зобов'язання на суму ПДВ в розмірі 45 940 грн., у т.ч. лютий 2022 - 10 334 грн., березень 2022 - 24 144 грн., квітень 2022 - 8356 грн., травень 2022 - 3 106 грн.
При цьому, позивачем за період з 01.01.2022 по 30.09.2022 задекларовано податкового кредиту в сумі 210 342 грн., у т. ч. рядок 10.1 «А» (Придбання товарів/послуг, необоротних активів за ставкою 20%) - 196 506 грн., рядок 10.2 «А» (Придбання товарів/послуг, необоротних активів за ставкою 7%) - 13 836 грн.
Проте за даними ЄРПН встановлено, що КП «ОМПЦЛЗ» ДОР відповідно до абзацу а) п. п. 198.1, п. п. 198.3, ст.198 ПК України повинен був віднести до складу податкового кредиту відповідно до зареєстрованих податкових накладних в сумі 480 772 грн., а саме: рядок 10.1 «А» (Придбання товарів/послуг, необоротних активів за ставкою 20%) - 466 488грн., рядок 10.2 «А» (Придбання товарів/послуг, необоротних активів за ставкою 7%) - 14 284 грн.
Згідно з абзацем б) п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01.07.2015 року,
- у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).
Відповідно до п.189.1 статті 189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячі із звичайної ціни за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Згідно з п.199.1 ст. 199 ПК України у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Пунктом 199.2 ст. 199 ПК України визначено, що частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік.
Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Відповідно до п.199.3 ст. 199 ПК України платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.
Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.
Згідно з п.199.4 ст.199 ПК України платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в- оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дати зняття з обліку.
Аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що згідно пункту 199.1 пункту 199.3. ст. 199 ПК України платник повинен був з першого місяця, в якому податковий кредит за придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Тобто, платник податків повинен був нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п.189.1ст. 189 п. 199.4 ст.199 ПКУ в розмірі 433 154 грн.
Перевіркою позивача за період з 01.01.2022 по 31.10.2022 встановлено порушення абзацу п. п.198.1, п. п. 198.3 ст. 198, б) п.198.5 ст. 198, ст. 199 ПКУ, що призвело до заниження податкових зобов'язань ПДВ умовного продажу по ставці 20%.
Також перевіркою позивача встановлено, що в ЄРПН не зареєстровано ТОВ "ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС" (ЄДРПОУ 34063592) розрахунок коригування зменшення суми компенсації вартості медичних послуг в травні 2022 на суму ПДВ 725 грн.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що заявлена в декларації з ПДВ від 21.06.2022 №9089247521 сума коригування в розмірі 1129 грн. не відповідає дійсності.
В порушення п. 192.1 ст.192 ПКУ позивачем за травень 2022 безпідставно відкориговано податкові зобов'язання в розмірі 725 грн.
В деклараціях, операції, що не є об'єктом оподаткування (стаття 196 розділу V Кодексу), операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V Кодексу за межами митної території України, операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)) (рядок 5) відображені не в повному обсязі, що призвело до викривлення показників.
Так, за даними бухгалтерського обліку КП «ОМПЦЛЗ» ДОР за період з 01.01.2022 по 31.10.2022 отримувало кошти Національної служби Здоров'я України в загальній сумі 20 623 918 у т.ч. січень 2022 - 78 354 грн., лютий 2022 - 8 292 708 грн., березень 2022 - 4740 985 грн., квітень 2022 - 3 775 337 грн.., травень2022 - 3 736 534 грн.
Проте, за даний період в деклараціях відображено суму 0 грн.
Відхилення склали 20 623 918 грн., у т.ч. січень 2022 - 78 354 грн., лютий 2022 - 8 292 708грн., березень 2022 - 4740 985 грн., квітень 2022 - 3 775 337 грн., травень 2022 - 3 736 534 грн.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що позивач з приводу наведених вище порушень не навів жодних належних обґрунтувань, які могли б слугувати підставою для скасування податкових повідомлень-рішень в цій частині, також позивач не спростував жодними доказами виявлені та зазначені вище порушення податкового законодавства.
Водночас, судом першої інстанції такі докази під час розгляду справи також не встановлені.
Відсутні такі докази і в суді апеляційної інстанції.
Щодо відсутності реєстрації податкових накладних, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України позивач за період 01.01.2022 року по 31.10.2022 року повинен був зареєструвати, проте не зареєструвало, наступні податкові накладні:
- за обсягом постачання послуг по ставці 20% на суму ПДВ на суму 45940 грн., т.ч. лютий 2022 - 10334 грн., березень- 2022 - 24144 грн., квітень 2022 - 8356 грн., травень 2022 - 3106 грн.;
- за обсягом умовного продажу за обсягом постачання по ставці 20% та 7% відповідно до, п. п. 198.1, п. п. 198.3 ст. 198, абзацу б) п. 198.5 ст. 198, ст. 199 ПКУ на суму 231 034грн., у т.ч. січень 2022 - 188 грн., лютий 2022 - 132 656 грн, березень 2022 - 32 431грн., квітень 2022 - 50868грн., травень2022 - 2337грн., червень 2022 - 3145 грн., липень 2022 - 9025 грн., серпень 2022 - 384 грн.
- за обсягом постачання по операціям, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)) на суму 20 623 918 грн., у т.ч. січень 2022 - 78 354 грн., лютий 2022 - 8 292 708 грн., березень 2022 - 4740 985 грн., квітень 2022 - 3 775 337грн., травень 2022 - 3 736 534 грн.
Відповідальність за таке порушення передбачає застосування штрафних санкцій передбачених пунктом 1201.2 статті 1201 ПК України, з урахуванням п.69 підрозд.10 розд. XX ПК України.
Згідно з абз.1 п.1201.2 статті 1201 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної складеної відповідно до абзацу 11 пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 % суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Абзацом 3 пп.69.1 п.69 підрозд.10 розд. XX ПК України передбачено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Відповідно до абз.18 пп.69.2 п.69 підрозд.10 розд. XX ПК України у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
З вищенаведених норм випливає висновок, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, в розглядуваному випадку застосування штрафних санкцій згідно з п.120-1.2 статті 120-1 ПК України.
В той же час, звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 року передбачено лише за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022 року, подання податкової звітності до 20.07.2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022 року.
Позивачем не надано доказів виконання умов визначених п.69 підрозд.10 розд. XX ПК України для звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання обов'язків щодо реєстрації податкових накладних, судом таких доказів також не встановлено, а тому посилання позивача на наведені норми, як на підставу для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд вважає необґрунтованим та безпідставним.
Окрім того, матеріалами справи підтверджується, що контролюючи органом з 10.02.2022 року по 23.02.2022 року відносно КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» проведена позапланова виїзна перевірка за результатами якої було складено акт перевірки від 09.06.2022 року №917/04-36-07-08/01985251 та винесено податкове повідомлення-рішення від 14.07.2022 року №0059360708, яке було направлено на податкову адресу платника та добровільно сплачено позивачем.
З акту перевірки від 09.06.2022 року №917/04-36-07-08/01985251 вбачається, що перевірка проводилась за період з 01.01.2017 року по 10.02.2022 року, а податкове повідомлення-рішення було складено на підставі висновків про порушення КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» пункту 201.10 ст.201 ПК України, а саме - не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на постачання послуг за основною ставкою на загальну суму 3 412 024грн. за період з січня 2017 року по грудень 2021 року.
Згідно з абз. 2 п.1201.2 статті 1201 ПК України відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення,
- тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 % суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
Абзацом 3 п.120-1.2 статті 120-1 ПК України передбачено, що у разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом 2 цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
При цьому, позивач не заперечує той факт, що податкове повідомлення-рішення від 14.07.2022 року №0059360708 ним було отримано, штрафні санкції сплачені, проте податкові накладні після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної зареєстровані так і не були, що унеможливлює застосування до спірних правовідносин вимог абзацу 3 п.120-1.2 статті 120-1 ПК України.
Водночас, доводи позивача про те, що КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» своїми діями не було завдано матеріальних збитків державі та на відсутність прямого умислу позивача у відсутності реєстрації податкових накладних, жодним чином не спростовують відсутність відповідної реєстрації та не звільняє позивача від відповідальності, передбаченої податковим законодавством України.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції доводи позивача про те, що неподання накладних відбулось через внутрішню помилку сервісу, відповідальність за який несе виключно відповідач, не відповідають дійсності, оскільки, як зазначає сам позивач у позовній заяві та відповідач у акті перевірки, зареєструвати податкові накладні в ЄДРН не можливо у зв'язку з тим, що згідно ст. 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» відсутня інформація про право підпису на дату складання документу особи, що засвідчує податкову накладну.
Однак, податковим законодавством не передбачено можливості звільнення від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за відсутність реєстрації податкових накладних з підстав звільнення посадових осіб підприємств, а відсутність інформації про право підпису на дату складання документу особи, що засвідчує податкову накладну, на думку суду, не є внутрішньою помилкою сервісу, про яку зазначає позивач, а свідчить про не надання контролюючому органу доказів права підпису на дату складання документу особи, що засвідчувала податкові накладні.
Відповідно до абзацу 2 п.п. 192.1 статті 192 ПК України розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Враховуючи приписи п.192.1 ст.192 ПК України, в ході проведення перевірки КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» за період з 01.01.2022 року по 16.11.2022 року, ГУ ДПС у Дніпропетровській області було встановлено недотримання позивачем вимог п. п. 120.1.2 ст. 120 ПКУ в частині реєстрації податкових накладних за період з серпня 2019 по грудень 2021 включно (у межах 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної) на загальну суму ПДВ 1 889 126 грн.
Слід зазначити, що в даному випадку відповідачем не було застосовано до КП «ОМПЦЛЗ» ДОР» подвійне оподаткування щодо застосування штрафних санкцій за недотримання Комунальним підприємством вимог п.п. 120.1.2 ст. 120 ПКУ в частині реєстрації податкових накладних за період з серпня 2019 по грудень 2021 включно, оскільки штрафні санкції були накладені на підставі абз. 2 п.120-1.2 статті 120-1 ПК України за відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, а не на підставі абз.1 п.120-1.2 статті 120-1 ПК України за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, доводи позивача про те, що відповідач без будь-якого обґрунтування безпідставно включив в податкове повідомлення-рішення від 07.03.2023 р. №0040140707 до відсутніх (складених) реєстрації податкових накладних на суму 23 714 154 грн. - суму податкових накладних за період 2017 - 2021 рр., за які вже був сплачений штраф, спростовуються матеріалами справи.
Абзацом 2 пп. 120.1.2 ст.120-1 ПК України передбачено застосування штрафних санкцій в розмірі 50% суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено, які і були застосовані до позивача.
Щодо несвоєчасної реєстрації позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної)
тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Натомість, в порушення вимог пункту 201.1 статті ПК України позивачем несвоєчасно зареєстровані в ЄРПН податкові накладні на послуги постачання за основною ставкою на загальну суму 295 344,84 грн. податку на додану вартість.
Сума штрафних санкцій згідно із пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України - 74 517,97 грн. (а.с. 35 з/с т.1).
Також матеріалами справи підтверджується, що в порушення пункту 201.1 статті 201 ПК України позивачем несвоєчасно зареєстровані в ЄРПН податкові накладні на послуги, що звільнені від оподаткування.
Сума штрафних санкцій згідно із пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПКУ становить 3 224,29 грн. (а.с. 36 т.1).
Оскільки в межах спірних правовідносин податкові накладні позивач склав в період з січня по травень 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН лише в серпні 2022 року (тобто після 15 липня 2022 року) з порушенням строку, визначеного пунктом 201.1 статті 201 ПК України, то колегія суддів апеляційної інстанції вважає обґрунтованими висновки відповідача про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України (а.с. 35-36 т.1).
Саме такі висновки містяться в Постанові Верховного Суду від 06.02.2024 у справі №160/10740/23.
Згідно із ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції матеріали справи дають підстави для висновку, шо позивачем не доведені обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи відповідача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи позивача.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Виходячи з результатів апеляційного перегляду не підлягають розподілу витрати у справі.
Керуючись 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради" - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 року-залишити без змін.
Постанова набирає законної сили 04.07.2024 та в силу ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 04.07.2024.
В повному обсязі постанова виготовлена 11.07.2024.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова