23 липня 2024 р. Справа № 480/11340/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Русанової В.Б. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 (суддя Глазько С.М.; м. Суми) по справі № 480/11340/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (надалі також - ГУПФУ в Сумській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі також - ГУПФУ в Одеській області, відповідач-2) , у якій просила суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 183450026018 від 21.08.2023 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за заявою від 14.08.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, виплату якої почати з 14.08.2023.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано неправомірним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області № 183450026018 від 21.08.2023 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (просп. Соборний, 158 б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком з 14.08.2023.
У задоволенні інших вимог - відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (просп. Соборний, 158 б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) суму судового збору в розмірі 1073,60 грн.
ГУПФУ в Одеській області не погодилось з рішенням суду першої інстанції та подало апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його ухвалення з порушенням судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач-2 зазначає, що згідно з пунктом 2.1 Порядку № 22-1 розгляд заяв, передбачених пунктом 1.1 цього Порядку, поданих громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації, здійснюється з урахуванням Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 234. Вказує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкала у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим та з 2003 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, призначену Пенсійним фондом України в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим. У 2019 році позивач переїхала до м. Суми та перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа згідно довідки від 25.09.2019 № 5924-5000201504. З квітня 2022 року мешкає у с. Старе Село, Сумського району, Сумської області, зареєстрована як внутрішньо перемішена особа відповідно до довідки від 19.04.2022 № 5933-7000813450. Позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058, яку вона отримувала з лютого 2003 року по лютий 2014 року. З 20.02.2014 територія АРК вважається окупованою російською федерацією, отже пенсійні виплати, що здійснювалися Пенсійним фондом України, були припинені. З 2014 по 2019 рр. ОСОБА_1 проживала та території тимчасово окупованою російською федерацією, тому неможливо з'ясувати факт отримання/не отримання пенсійних виплат, призначених Пенсійним фондом російської федерації. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення російської федерації. Утім, здійснити запит щодо пенсійної справи ОСОБА_1 наразі немає можливості, у зв'язку із припиненням листування із російською федерацією.
Позивач не реалізувала своє процесуальне право подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є громадянкою України, що підтверджується копією її паспорта серії НОМЕР_2 (а.с. 10).
З 2003 року позивач перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим та їй було призначено пенсію, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 (а.с.14).
З 2019 року позивач зареєстрована як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 25.09.2019 № 5924-5000201504 (а.с.15).
Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19.04.2022 № 5933-7000813450 (а.с.16), наразі позивач проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
20.04.2023 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.17).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 183450026018 від 26.04.2023 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком.
У рішенні зазначено, що вік заявника на дату звернення - 75 років 02 місяці. Страховий стаж на дату звернення - 35 років 02 місяці 05 днів. Згідно паспортних даних, заявниця зареєстрована в Автономній Республіці Крим. Згідно пп.8) п.2.1 Порядку, для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення рф, до заяви про призначення пенсії додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (а.с.81).
14.08.2023 позивач повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою при призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», долучивши до неї окрім доданих до першої заяви документів, також заяву у якій зазначила, що паспорт громадянина російської федерації вона не отримувала. (а.с.52, 62).
За принципом екстериторіальності вказана заява розглядалася структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 183450026018 від 21.08.2023 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком.
У рішенні вказано, що вік заявника 75 років 5 місяців.
Відповідно до абзацу 4 п.п. 3 п. 2.8 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1, для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення рф, до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії цим особам після надходження пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення рф. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує (а.с.64).
Листом від 22.09.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача про те, що рішенням від 21.08.2023 №183450026018 їй відмовлено в призначенні пенсії за віком, відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.22).
Не погоджуючись з вищенаведеними відмовами органу пенсійного фонду, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Задовольняючи частково вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області протиправно прийняло рішення № 183450026018 від 21.08.2023 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за заявою від 14.08.2023, та дійшов висновку, що належним способом захисту права позивача у спірних правовідносинах буде зобов'язання ГУПФУ в Одеській області призначити пенсію за віком з 14.08.2023.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004 (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 зазначеного Закону № 1058-IV право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку, чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідно виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 26 Закону № 1058-IV передбачено право осіб на призначення пенсії за віком.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадку коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).
Згідно з п.1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Пунктом 1.7 Порядку №22-1 передбачено, що за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) (п. 1.8 Порядку № 22-1).
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачений перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком.
Пунктом 2.8 Порядку № 22-1 передбачений порядок поновлення виплати пенсії та переведення з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до п. 4.1. Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п, 4.7. Порядку № 22-1).
Як встановлено судом, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону № 1058-IV, відповідач керувався положеннями абз. 4 п.п. 3 п. 2.8 розділу ІІ Порядку №22-1 та зазначив, що для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації, до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії цим особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення російської федерації.
Надаючи правову оцінку вказаним підставам для відмови в призначенні пенсії позивачу, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до п. 2.8 пп. 3 абзацу 4 Постанови № 22-1, громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, для поновлення виплати пенсії до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії цим особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення російської федерації.
У свою чергу, згідно з п. 1.5 Порядку №22-1, розгляд заяв, передбачених пунктом 1.1 цього розділу, поданих громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації, здійснюється з урахуванням Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 234.
Механізм виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду російської федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у російській федерації визначений Порядком виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року № 234.
Згідно з пунктами 3, 4 зазначеного Порядку особи подають територіальному органові заяву про отримання пенсії відповідно до законодавства України із зазначенням місця проживання (реєстрації) та паспорт громадянина України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон).
Територіальний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів російської федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
Виплата пенсії після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновлюється з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії.
Беручи до уваги наведені положення, суд зазначає, що вказаний порядок забезпечення реалізації, зокрема, права на пенсійне забезпечення стосується осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Разом з тим, на час звернення до пенсійного органу (14.08.2023) позивач не проживала на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя (проживає в с. Старе село Сумської області), а тому до неї не застосовуються положення Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 234.
Відповідно, не застосовується і п. 2.8 пп. 3 абзацу 4 Постанови № 22-1, який розповсюджує свою дію виключно на громадян України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя на час вирішення питання про поновлення раніше призначеної пенсії.
Натомість, як встановлено судом та не спростовано відповідачами, позивачка звернулася до відповідача за призначенням пенсії за віком, як внутрішньо переміщена особа, статус якої підтверджується довідкою від 19.04.2022 № 5933-7000813450, а не як особа, що проживає на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримує пенсії та соціальні послуги від Пенсійного фонду російської федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у російській федерації.
Згідно з п. 1.5 Порядку №22-1, внутрішньо переміщені особи (крім осіб, зазначених в абзаці двадцять четвертому пункту 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509) подають заяви з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою) установлено, що призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Під час звернення внутрішньо переміщеної особи із заявою про призначення, відновлення чи продовження виплати пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи Пенсійного фонду України ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики. Територіальні органи Пенсійного фонду України можуть провести ідентифікацію особи за допомогою відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв'язку пред'являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.
Під час формування списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636), зазначаються відомості про отримувачів пенсій та грошової допомоги, які є внутрішньо переміщеними особами.
За результатами аналізу наведених норм колегія суддів доходить висновку, що призначення (поновлення виплати) пенсій особам, які проживали на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, залишили її та зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. При цьому умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк». Особливого порядку відновлення пенсійних виплат для внутрішньо переміщених осіб з окупованої території Автономної Республіки Крим чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку, що рішення ГУПФУ в Одеській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі пп. 3 абзацу 4 п. 2.8 Постанови № 22-1, є протиправним, прийнятим без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та підлягає скасуванню.
Колегія суддів зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення відповідачем не було враховано статус заявника та положення чинного законодавства, що регулюють питання призначення та поновлення виплати раніше призначеної пенсії внутрішньо переміщеним особам.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з загальним висновком суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_1 , адже зміст поданих позивачем документів, з урахуванням наявної у відповідача інформації, підтверджують право ОСОБА_1 на отримання пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058-IV.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 по справі № 480/11340/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій
Судді(підпис) (підпис) В.Б. Русанова Т.С. Перцова