Рішення від 23.07.2024 по справі 380/3606/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/3606/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2024 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Гавдик З.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із врахування додаткової вислуги років, у зв'язку з прийняттям на військову службу до Збройних Сил України за контрактом до дня фактичного звільнення, починаючи з 01.03.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги років, у зв'язку з прийняттям на військову службу до Збройних Сил України за контрактом до дня фактичного звільнення, у розмірі 70% грошового забезпечення, починаючи з 01.03.2023, з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду в справі №380/25061/23 від 14.12.2023 та раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані таким. Загальна вислуга повних років (з урахуванням пільгової вислуги років) для обчислення пенсії позивача збільшилась на 07 років 02 місяці 07 днів та становить 28 років 03 місяці, що підтверджується витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 за №55 від 28.02.2023. Відповідно до ст. 13 Закону №2262 і збільшився розмір пенсії позивача з 58% до 79% грошового забезпечення. Однак, внаслідок протиправної бездіяльності ГУПФ України у Львівській області не проведено перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням вислуги років.

Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Зазначив, що формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій призначених відповідно до Закону №2262, не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Стверджує, що період служби на пільгових умовах відповідно до положень Порядку №393 в розумінні ч. 2 ст. 17 Закону №2262, не може бути зарахований до календарної вислуги років. При цьому для отримання права на призначення пенсії за вислугу років обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні не передбачено. Отже, позивач не набув право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону №2262 у розмірі 70% сум грошового забезпечення, оскільки не має необхідної календарної вислуги років на дату звільнення.

Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Позивач є пенсіонером та з червня 2008 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вислуга років для обчислення пенсії на дату звільнення з ОВС становить 21 рік та пенсія встановлена у розмірі 58% грошового забезпечення.

29.11.2019 позивач був прийнятий за контрактом на військову службу у Збройні Сили України строком на 3 (три) роки та приймав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою «« агресією Російської Федерації проти України в період з 01.05.2020 по 02.11.2020, з 04.06.2021 по 27.09.2021, з 17.10.2021 по 18.07.2022, з 09.08.2022 по 21.08.2022, з 22.08.2022 по 12.10.2022, з 05.11.2022 по 09.01.2023, з 24.01.2023 по 27.02.2023.

28.02.2023 позивач звільнений з військової служби у запас за підпунктом «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи та стороною відповідача не спростовуються.

Своєю чергою, з позиції позивача, у зв'язку з цим у нього збільшилась календарна вислуга років для обчислення пенсії з 21 року 24днів до 24 років 03 місяців 17 днів, пільгова вислуга 03 роки 11 місяців 14 днів. Тобто загальна вислуга повних років (з урахуванням пільгової вислуги років) для обчислення моєї пенсії збільшилась на 07років 02 місяці 07днів та становить -28 років 03 місяці, що підтверджується витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 за №55 від 28.02.2023. Відповідно до ст. 13 Закону №2262 і збільшився розмір пенсії з 58% до 79% грошового забезпечення.

Як зазначає позивач, для проведення перерахунку пенсії , у зв'язку із збільшенням вислуги років для обчислення пенсії, він у березні 2023рокузвернувся до ГУПФ України у Львівській області із заявою та додатковими документами про проведення перерахунку пенсії. ГУПФ України у Львівській області відповіді на дану заяву про прийняте рішення не надало.

22.05.2023 позивач звернувся з запитом до ГУПФ України у Львівській області про надання інформації про стан розгляду його заяви про перерахунок моєї пенсії у зв'язку із збільшенням вислуги років.

Листом від 30.05.2023 ГУПФ України у Львівській області повідомило його, що Порядком подання та оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, передбачено ,що документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерства та відомств ,на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів ,що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_1 . З врахуванням вищенаведеного,для підготовки необхідних для перерахунку пенсії необхідно звернутись до структурного підрозділу за останнім місцем служби ...» та надало копії запитуваних мною документів.

Отримавши у ІНФОРМАЦІЯ_2 , належним чином завірені печаткою копії документів про проходження мною військової служби та про обчислення вислуги років, позивач 10.08.2023 знову звернувся до ГУПФ України у Львівській області із заявою про перерахунок моєї пенсії у зв'язку із збільшенням вислуги років, надіславши разом з заявою копії документів для здійснення перерахунку пенсії.

Не отримавши відповіді, 14.09.2023 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» позивач звернувся до ГУПФ України Львівській області з письмовим запитом про стан розгляду та прийняте рішення по даній та інших заявах.

На запит ГУПФ України у Львівській області листом від 21.09.2023 за №1300-5202-8/137041 повідомило про розгляд заяв та надіслало копії відповідей на заяви.

Так із листа відповіді від 25.08.2023 за №227 25-23157/Б-52/8-1300/23, на заяву від 10.08.2023, слідує, що «...Згідно з пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2007 за № 135/13402, підготовку та подання до органів , що призначають пенсії, необхідних документів, здійснюють уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів, зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Органи Пенсійного фонду України визначають розмір пенсії на підставі документів наданих уповноваженими органами відповідних міністерств та відомств.

З урахуванням вищевикладеного для обчислення пенсії відповідно до Закону №6252 Вам необхідно звернутися до структурного підрозділу за останнім місцем служби ...».

Позивач означену бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку його пенсії вважає протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.

Суд бере до уваги, що 25.05.2023 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та позивачу, довідку про розмір грошового позивача від 25.05.2023 №6471, яку складено враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/12704/18 від 14.05.2019, яке набрало законної сили 19.11.2019 та постанови Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» від 25.05.2023 №6471.

Відповідач листом відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсії, а також визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України №2262, після набрання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 законної сили Кабінет Міністрів України не приймав, тому законодавчі підстави для проведення з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» від 25.05.2023 №6471.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2024 у справі №380/25061/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 25.05.2023 №6471, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019.

Суд зауважує, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).

Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Так, згідно п."а" ст.12 Закону № 2262-ХІІ (у редакції станом на дату призначення пенсії позивача 31.12.2004 р.) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

З матеріалів справи вбачається, що з 2008 року позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вислуга років становить 21 рік, а пенсія встановлена у розмірі 58% грошового забезпечення.

Згідно із ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» «ж» і «з» ст. 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

При цьому, пунктом 3 Постанови №393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що до вислуги років ОСОБА_1 має бути включена додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. При цьому, додаткова вислуга років позивача обчислюється у пільговому порядку як учаснику бойових дій відповідно до даних розрахунку уповноваженого на те органу.

Загальна вислуга повних років (з урахуванням пільгової вислуги років) для обчислення пенсії збільшилась на 07 років 02 місяці 07днів та становить -28 років 03 місяці, що підтверджується витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 за №55 від 28.02.2023.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача, щодо неврахування додаткової вислуги років позивача під часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.

Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права.

Враховуючи викладене є всі підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням додаткової вислуги років, у зв'язку з прийняттям на військову службу до Збройних Сил України за контрактом до дня фактичного звільнення та з урахуванням виплачених сум.

При цьому, вимоги щодо перерахунку пенсії позивача у розмірі 70% грошового забезпечення, враховуючи додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації, є передчасними, оскільки перерахунок пенсії належить до дискреційних повноважень пенсійного органу, які ним не реалізовані.

Відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Щодо проведення перерахунку з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду в справі №380/25061/23 від 14.12.2023, то з позиції суду, по суті таке не стосується перерахунку заявленого у даному позові, а лише підтверджує той факт, що у пенсійного органу наявна інформація про розрахункову тривалість вислуги року позивача.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене, суд висновує, що позов слід задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий ним про поданні позову не сплачувався, підстав для стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача немає.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із врахування додаткової вислуги років, у зв'язку з прийняттям на військову службу до Збройних Сил України за контрактом до дня фактичного звільнення, починаючи з 01.03.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з урахуванням додаткової вислуги років, у зв'язку з прийняттям на військову службу до Збройних Сил України за контрактом до дня фактичного звільнення з урахуванням виплачених сум

У задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5. п. 15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Суддя Гавдик З.В.