справа № 380/27771/23
з питань зупинення провадження
24 липня 2024 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та cкасувати Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства №2 від 06.07.2022 інспектора прикордонної служби 2 категорії-перекладач 1 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_1 старшого сержанта ОСОБА_3 ;
- зобов'язати уповноважені органи державної прикордонної служби внести до паспортного документа № АР0305690, виданого 19.11.2014., дійсного до 19.11.2024 громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , запис про скасування запису «№ 17/047 заборонено в'їзд в Україну терміном на 3 (три) роки до 07.02.2026» та утримуватися від вчинення протиправних дій, а саме не перешкоджати ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) в'їжджати на територію України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому рішенням про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства №2, датованим 06.07.2022 відмовлено 06.07.2023 громадянину Республіки Вірменія ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) в перетинанні державного кордону України. Вказав, що в Рішенні № 2 від 06.07.2022р. зазначено, що підставою для відмови в перетинанні державного кордону України стало: «…наявна інформація про заборону в'їзду в Україну до 07.02.2026 року, ініціатор ДСР НПУ у Одеській області». Також, працівниками прикордонної служби прикордонної служби було внесено до паспорту громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_6 № АР0305690, виданого 19.11.2014р., відмітку «№ 17/047 Заборонено в'їзд в Україну терміном на 3 (три) роки до 07 лютого 2026 року».
Ухвалою від 27.11.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника позивача на адресу суду надійшло клопотання про зупинення розгляду справи (вх. № 48067 від 24.06.2024), у якому просить суд зупинити провадження у справі №380/27771/23 за адміністративним позовом ОСОБА_6 до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо скасування рішення та зобов'язання вчинення дій до набрання законної сили судовим рішенням у справі №320/13898/24 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України. В обґрунтування такого клопотання зазначив, що згідно з Положенням про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України затвердженого наказом Національної поліції України від 23.10.2019р. № 1077 - Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України який забезпечує реалізацію повноважень Національної поліції України щодо участі в боротьбі з організованою злочинністю. Вказав, що згідно з п. 4 Інструкції № 209 рішення про заборону в'їзду оформлюється у формі постанови про заборону в'їзду в Україну. Після затвердження постанови про заборону в'їзду в Україну уповноважений підрозділ поліції готує у двох примірниках доручення щодо заборони в'їзду в Україну іноземцю (далі - доручення), форму якого наведено в додатку до Порядку надання Державній прикордонній службі Україні та виконання нею доручень уповноважених державних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2013 № 280 (п. 9 Інструкції № 209). Доручення, що передаються Державній прикордонній службі Україні, надсилається разом із завіреною в установленому порядку копією постанови, винесеної посадовою особою відповідного уповноваженого державного органу, або рішенням слідчого судді, суду (п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2013 № 280). Виконання доручень здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України під час проведення перевірки документів осіб на право в'їзду в Україну або виїзду з України (п. 17 постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2013 № 280). Орган Державної прикордонної служби України не приймає доручення до виконання у разі, коли до доручення про заборону в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства не додано копії відповідної постанови, винесеної посадовою особою уповноваженого державного органу (п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2013 № 280). Таким чином, інспектор прикордонної служби 2 категорії-перекладач 1 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_1 старший сержант ОСОБА_3 , яка прийняла оскаржуване Рішення № 2 від 06.07.2022 могла це зробити виключно на підставі: доручення ДСР НПУ щодо заборони в'їзду ОСОБА_7 в Україну; постанови (рішення) ДСР НПУ про забору в'їзду ОСОБА_7 на територію України. В свою чергу, скасування постанови ДСР НПУ є однією з підстав для визнання судом Рішення № 2 від 06.07.2022 незаконним та задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Повідомив, що 18.06.2024 Київським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі № 320/13898/24 за адміністративним позовом ОСОБА_6 до ДСР НП України, за участю третьої особи: Адміністрації державної прикордонної служби України щодо: - визнання протиправним та скасувати Рішення ДСР НП України про заборону в'їзду в Україну громадянину Республіки Вірменія ОСОБА_7 строком на три роки. Вважає, що скасування зазначеного рішення ДСР НП України в рамках справи № 320/13898/24, є підставою для задоволення позовної заяви ОСОБА_6 в рамках справи № 380/27771/23.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на те, що розгляд цієї справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд вирішив це клопотання розглянути у порядку письмового провадження.
Суд, вирішуючи клопотання про зупинення провадження у справі, керується таким.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду. У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов'язаних з вирішенням спору по суті.
Статтею 5 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Згідно ч. 3 ст. 193 КАС України провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняться тільки з підстав, встановлених пунктами 1-6 частини першої та пунктами 1-3 частини другої статті 236 цього Кодексу.
Проаналізувавши клопотання позивача про зупинення провадження у справі, судом встановлено, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2024 відкрито провадження у справі № 320/13898/24 за адміністративним позовом ОСОБА_6 до ДСР НП України, за участю третьої особи: Адміністрації державної прикордонної служби України щодо: - визнання протиправним та скасувати Рішення ДСР НП України про заборону в'їзду в Україну громадянину Республіки Вірменія ОСОБА_7 строком на три роки.
Суд зазначає, що предметом дослідження у межах цієї справи є правомірність спірного Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства № 2 від 06.07.2022, прийнятого 06.07.2023 на підставі наданих позивачем документів та за наявних станом на 06.07.2023 обставин. Таким чином, скасування Рішення ДСР НП України про заборону в'їзду в Україну громадянину Республіки Вірменія ОСОБА_7 строком на три роки після вказаної дати не змінює обставин прийняття спірного рішення.
Оскільки судом встановлено, що вирішення справи № 320/13898/24 не зумовлює об'єктивної неможливості розгляду цієї справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України.
З огляду на викладене клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі є необґрунтованим, а тому в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 236, 241-243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд -
1. У задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.П. Качур