23 липня 2024 року № 320/24983/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання надати санаторно-курортну путівку влітку 2024 року, стягнення вартості санаторно-курортної путівки та проїзду, та про визнання нечинними пункти 7, 9, 23 Постанови правління Фонду соціального страхування України № 33 від 24.05.2017,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання надати санаторно-курортну путівку влітку 2024 року, стягнення вартості санаторно-курортної путівки та проїзду, та про визнання нечинними пункти 7, 9, 23 Постанови правління Фонду соціального страхування України № 33 від 24.05.2017.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.06.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 23.07.2024 об 11:00 год.
У підготовче засідання, призначене на 23.07.2024, з'явився представник відповідача.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно, проте у позовній заяві він просив розгляд справи здійснювати у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Так, предметом спору є, зокрема, постанова правління Фонду соціального страхування України № 33 від 24.05.2017.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначені Законом України від 23.09.1999 № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105).
Законом України від 21.09.2022 №2620-IX «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (далі - Закон № 2620), який набрав чинності 01.01.2023, Закон № 1105 викладено в новій редакції.
Згідно пункту 9 частини 1 статті 1, частини 1 статті 4 Закону № 1105 (тут і далі в редакції, чинній з 01 січня 2023 року), страховиком в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України; уповноваженим органом управління є Пенсійний фонд України.
Пунктом 2 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1105 передбачає припинення Фонду соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.
Суд зазначає, що інститут правонаступництва суб'єктів публічного права є ширшим за змістом ніж правонаступництво суб'єктів приватного права, оскільки включає в себе не лише правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права, а й правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, які складають зміст відповідних правовідносин.
При встановленні факту публічного правонаступництва вирішальним є встановлення обставин фактичного переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.
Пунктом 2 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1105, крім іншого, Кабінету Міністрів України доручено у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Згідно з підпунктами 3, 5 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1105 Фонду соціального страхування України доручено забезпечити передачу Пенсійному фонду України особових справ потерпілих (членів їхніх сімей), баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому визначено, що до завершення заходів, пов'язаних з приєднанням до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції виконавча дирекція та робочі органи Фонду соціального страхування України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 №1289 «Про внесення змін до Положення про Пенсійний фонд України» виконавчій дирекції Фонду соціального страхування рекомендовано здійснити інвентаризацію особових справ потерпілих від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань (членів їх сімей), баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат та передати до 20.11.2022 Пенсійному фонду України перелік програмного забезпечення, що використовується для виконання функцій Фонду соціального страхування, із зазначенням програмно-технічних комплексів, призначених для ведення обліку та здійснення страхових виплат, опис та структуру баз даних, технічну документацію, перелік та основні характеристики технічних засобів, включаючи центри обробки даних та збереження інформації.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1323 «Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» Пенсійному фонду України доручено з 02.01.2023 забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону № 1105 на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених виплатних документів на січень 2023 року
Абзацом 6 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» Голові комісії з реорганізації Фонду та головам комісій з реорганізації управлінь виконавчої дирекції Фонду доручено забезпечити складення передавальних актів, які повинні містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється.
Згідно відомостей, оприлюднених на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України, у зв'язку із приєднанням Фонду соціального страхування України до Пенсійного фонду України уповноваженим органом в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.01.2023 є Пенсійний фонд України.
Враховуючи, що предметом спору є, в тому числі, постанова правління Фонду соціального страхування України, правонаступником якого є Пенсійний фонд України, суд вважає за необхідне залучити Пенсійний фонд України до участі у справі в якості співвідповідача.
Згідно зі статтею 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність залучення співвідповідача у даній справі - Пенсійний фонд України.
Відповідно до ч.6 ст. 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Згідно із пунктом 3 частини 2 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи залучення співвідповідача, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання на іншу дату.
Керуючись статтями 48, 49, 181, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Залучити до участі у справі №320/24983/24 як співвідповідача - Пенсійний фонд України (код ЄДРПОУ 00035323; поштова адреса: вул. Бастіонна,9, м. Київ-14).
2. Зобов'язати позивача невідкладно направити на поштову адресу Пенсійного фонду України копію позовної заяви із усіма доданими до неї документами, докази чого надати суду впродовж 5 днів з дня отримання копії даної ухвали.
3. Встановити Пенсійному фонду України строк для подання до суду відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії позовної заяви та цієї ухвали суду.
Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву від відповідача подати до суду відповідь на відзив.
Запропонувати співвідповідачеві подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
4. Відкласти підготовче судове засідання на 29.08.2024 о 10:30 год.
5. Копію ухвали направити учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Василенко Г.Ю.