Рішення від 23.07.2024 по справі 140/3899/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/3899/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області (далі - далі - ГУ Держспоживслужби у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною відмови щодо проведення державної реєстрації трактора марки МТЗ-82Л, 1992 року випуску, заводський номер НОМЕР_1 , двигун номер НОМЕР_2 ; зобов'язання провести державну реєстрацію трактора марки МТЗ-82Л, 1992 року випуску, заводський номер НОМЕР_1 , двигун номер НОМЕР_2 на підставі поданих документів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, у відповідності до витягу з протоколу №3 від 15.03.2001 зборів громадян співвласників СВК «Мрія», отримав майно для першочергового виходу, а саме трактор МТЗ-82, 1992 року випуску, заводський номер 34993, вартістю 15 905,00 грн., в рахунок майнового паю.

У січні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо реєстрації зазначеного трактора, одна листом від 15.02.2024 отримав відмову у зв'язку з тим, що у витязі з протоколу зборів СВК «Мрія» від 10.03.2000 відсутня інформація про реєстрацію з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником та відсутній висновок спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації.

Позивач вважає, що відмова відповідача у реєстрації трактора є протиправною, порушує його право власності на зазначений транспортний засіб. Просить позовну заяву задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.22).

У відзиві на позовну заяву представник відповідача проти позовних вимог заперечив (а.с.25-34).

В обґрунтування своєї позиції вказав, що як було встановлено посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області, при розгляді заяви позивача та доданих до неї документів, позивачем до заяви не надано свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником та висновок спеціаліста.

Разом з тим, зауважив, що позивач звернувся із заявою про реєстрацію транспортного засобу 23.01.2024, висновок експертного дослідження Волинського НДЕКЦ МВС України №ЕД-19/103-24/3986-КДТЗ, виданий позивачу 27.03.2024, що вказує на ненадання висновку на розгляд разом із заявою.

Крім того, вказує, що вищезазначений висновок не відповідає встановленій законодавством формі, а саме додатку 1 до Порядку роботи, пов'язаний з реєстрацією та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.11.2011, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 20.12.2011 за №1491/20229.

Таким чином, оскільки позивачем було подано документи не в повному обсязі відсутні підстави для реєстрації транспортного засобу, а отже і для задоволення позову.

Крім того, позивачем було подано відповідь на відзив з якої вбачається наступне (а.с.35-41).

Позивач стверджує, що оскільки в нього відсутнє свідоцтво про реєстрацію машини, тому він звернувся до СВК «Мрія», яке перебуває в стані припинення із заявою про видачу свідоцтва про реєстрацію трактора. Однак, листом від 03.04.2024 СВК «Мрія» повідомило про відсутність такого свідоцтва про реєстрацію.

Таким чином, вказане свідоцтво не було надано відповідачу, оскільки таке відсутнє вцілому.

Крім того, вказує, що він звертався до Волинського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України для проведення експертного дослідження трактора на предмет обстеження ідентифікаційних номерів та документів на предмет фальсифікації.

Висновком експертного дослідження Волинського НДЕКЦ МВС України від 27.03.2024 №Е/Д-19/103-24/3986-КДТЗ вказано, що виявлені маркувальні позначення номера двигуна на наданому на дослідження тракторі МТЗ-82Л, 1992 року випуску, заводський номер НОМЕР_1 , двигун номер НОМЕР_2 змінам не піддавалися.

Вказує, що в даному випадку відсутнє лише свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником, а тому сам факт відсутності свідоцтва є непропорційним до наслідків, оскільки не відповідає меті, яка полягає в установленні справедливого балансу.

У зв'язку з цим просив позов задовольнити.

13.05.2024 до суду надійшло заперечення проти відповіді на відзив у якому представник відповідача повністю підтримав доводи, викладені у відзиві на позовну заяву (а.с.38-41).

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, керуючись вимогами частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), дійшов висновку про можливість розгляду даного спору за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що витягом з протоколу №3 від 15.03.2001 зборів громадян-власників СВК «Мрія» Горохівського району «Про виділення майна для першочергового виходу» ОСОБА_1 виділено майно для першочергового виходу, а саме трактора МТЗ-82 в рахунок майнового паю вартістю 15 905,00 грн. (а.с.6).

Позивач у січні 2024 року звернувся до ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області із заявою в якій просив здійснити реєстрацію транспортного засобу, а саме трактора колісного, марки МТЗ-82Л, 1992 року випуску, заводський номер НОМЕР_1 та надав пакет документів (а.с.7-13, 17-19).

ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області листом №08-15/793 від 15.02.2024 повідомило позивача про те, що при розгляді документів було встановлено, що у витязі з протоколу зборів СВК «Мрія» від 10.03.2000 відсутня інформація щодо видачі на майновий пай трактора марки МТЗ-82, також відсутнє свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником та висновок спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації (а.с.13-15).

01.04.2024 позивач звернувся з листом до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Мрія» у відповідь на який листом від 03.04.2024 було повідомлено про те, що

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності відмови відповідача в державній реєстрації трактора колісного марки МТЗ-82, 1992 року випуску, заводський номер НОМЕР_3 , за позивачем.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1-3 статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII (далі - Закон № 3353-XII) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачою реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

У силу вимог статті 34 Закону № 3353-XII порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів, зокрема, тракторів визначається Кабінетом Міністрів України.

Процедуру відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації (далі - реєстрація) та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машини), здійснення інших заходів, пов'язаних з реєстрацією та веденням обліку машин визначено Порядком відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 08.07.2009 (далі - Порядок № 694).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 694 реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби).

Відповідно до п.4 Порядку № 694 машина реєструється протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, яка подається державному інспектору у відповідному районі, у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі.

До заяви додаються: 1) документи, що підтверджують право власності або правомірність використання машини; 2) документи, що підтверджують сплату передбачених законодавством податків, а також зборів за послуги, що надаються інспекцією; 4) копії паспорта та картки фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платників (для фізичної особи); 5) документ, що посвідчує особу представника власника та його повноваження (у разі потреби); 6) свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником (якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в інспекції чи іншому державному органі); 7) митна декларація на паперовому носії або її копія, засвідчена в установленому порядку, або електронна митна декларація, або уніфікована митна квитанція МД-1 - для машин, що ввезені на митну територію України та реєструються вперше; 8) акт про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі реєстрації машини, якій ідентифікаційний номер присвоєно відповідно до пункту 14 Порядку); 8-1) висновок спеціаліста; 8-2) для машин, які реєструються вперше: декларація про відповідність, оформлена виробником або його уповноваженим представником, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 62 (62-2013-п) (Офіційний вісник України, 2013 № 9, ст. 344); сертифікат затвердження типу, виданий органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1367 (1367-2011-п) (Офіційний вісник України, 2012, № 1, ст. 22) або сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу. - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1367 (1367-201 1-п) або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу (абзац третій підпункту 8-2 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1168); 9) інші документи у випадках, визначених цим Порядком.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 694 на кожну зареєстровану машину видається свідоцтво про реєстрацію машини або талон тимчасового обліку машини (далі - реєстраційний документ), зразки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.1992 № 47 ( 47-92-п) (ЗП України, 1992, № 3, ст. 57; Офіційний вісник України, 2000, № 1, ст. 10; 2010, № 8, ст. 394), та номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами. (Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 587 (587-2014-п) від 30.10.2014).

Підпунктом 2 пункту 10 Порядку № 694 передбачено, що у реєстрації машини може бути відмовлено:

1) якщо машина: не знята з обліку попереднім власником в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі, за винятком випадків, передбачених законодавством; не має ідентифікаційного номера;

2) у разі коли документи: подано не в повному обсязі; викладено іноземною мовою без додатка засвідченого в установленому порядку перекладу на державну мову; копії яких не засвідчені в установленому порядку; оформлено з іншими порушеннями закону;

2-1) якщо: у висновку спеціаліста зазначено, що на машині знищені або підроблені, або сфальсифіковані ідентифікаційні номери складових частин (вузлів і агрегатів);машини ввезені на територію України без відповідного їх митного оформлення або із сфальсифікованими документами митного оформлення, про що зазначено у висновку спеціаліста;

3) в інших випадках, передбачених законом.

За змістом пункту 17 Порядку № 694 з обліку машина знімається у зв'язку з її відчуженням чи вибракуванням протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, до якої додаються:

2) документ, що посвідчує особу представника власника машини та його повноваження (у разі потреби);

3) свідоцтво про реєстрацію;

4) рішення власника про зняття машини з обліку (для юридичної особи);

5) копія згоди або дозволу на зняття машини з обліку відповідного суб'єкта управління майном (для державних та комунальних підприємств);

6) письмова згода співвласників на зняття машини з обліку, що засвідчується в установленому порядку (для зняття з обліку машини, зареєстрованої з урахуванням підпункту 1 пункту 8 цього Порядку);

7) рішення загальних зборів колективного сільськогосподарського підприємства про зняття машини з обліку (для зняття з обліку машини, зареєстрованої з урахуванням підпункту 2 пункту 8 цього Порядку);

8) засвідчене в установленому порядку рішення власника або суду про ліквідацію юридичної особи (для зняття з обліку машини у зв'язку з ліквідацією юридичної особи);

9) інші документи у випадках, визначених цим Порядком.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 694 у разі коли встановлено факт перебування машини в розукомплектованому і непридатному для експлуатації стані, неможливо відшукати власника територіальний орган Держпродспоживслужби вживає заходів для зняття такої машини з реєстрації.

З аналізу змісту наведених норм права вбачається, що державна реєстрація тракторів проводиться територіальними органами Держпродспоживслужби, зокрема, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, до якої додаються документи у повному обсязі за переліком визначеним Порядком № 694 для перевірки їх цими органами.

При цьому, у випадках, передбачених пунктом 10 Порядку № 694, у реєстрації транспортного засобу може бути відмовлено.

Як слідує з матеріалів справи, відмовляючи у здійсненні реєстрації трактора колісного, відповідач вказує на те, що у витязі з протоколу зборів СВК «Мрія» від 10.03.2000 відсутня інформація щодо видачі на майновий пай трактора марки МТЗ-82, також відсутнє свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником та висновок спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації.

Згідно із частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області в реєстрації за позивачем вищезазначеного транспорту відповідає критеріям обґрунтованості, розсудливості та пропорційності з огляду на наступне.

Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся із заявою від 23.01.2024 про реєстрацію трактора колісного марки МТЗ-82, 1992 року виготовлення, заводський номер НОМЕР_1 та додав наступні документи, а саме: доручення, накладну №81 від 07.11.2005, інвентарну карточку №81 обліку основних засобів, акт №81 приймання передачі основних фондів, витяг з протоколу №3 від 15.03.2001 (а.с.29).

З наданої заяви слідує, що позивачем дійсно не було надано, зокрема, свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником та висновок спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації.

Як слідує з відповіді Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Мрія» від 03.04.2024, на заяву позивача, свідоцтво на реєстрацію машини, а саме трактора МТЗ-82, 1992 року випуску, заводський номер 349931 відсутнє.

В той же час Приватно-орендне сільськогосподарське підприємства «Мрія» перебуває в стані припинення як юридична особа. Відповідні записи та відомості внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (а.с.43). Згаданий трактор колісний належав до пайового фонду.

Як вбачається з витягу з протоколу №3 від 15.03.200 зборів громадян-співвласників СВК «Мрія» Горохівського району, в рахунок майнового паю 15 905,00 грн. ОСОБА_1 було виділено трактор МТЗ-82 (а.с.6).

07.11.2005 ОСОБА_1 отримав трактор колісний марки МТЗ-82, 1992 року випуску на підставі акта приймання-передачі основних фондів №81 (а.с.9).

Крім того, суд зауважує, що формулюванням пункту 10 Порядку № 694 через словосполучення «може бути відмовлено» свідчить про надання компетентному органу виконавчої влади (Держпродспоживслужбі) дискреційних повноважень на прийняття відповідного рішення з урахуванням конкретних обставин кожної ситуації, - з метою врахування індивідуальної ситуації кожної особи, щодо якої приймається рішення.

Надані заявником документи, а також загальнодоступні дані дозволяють достеменно встановити, що СВК «Мрія» було передано трактор позивачу в рахунок майнового паю.

В той же час ситуація, що склалася, не дозволяє позивачу користуватися повноваженнями власника трактора колісного, що переданий йому як його частка в розпайованому майні товариства.

У цьому контексті суд уважає застосовним пункт 20 Порядку № 694, відповідно до якого у разі, коли неможливо відшукати власника, територіальний орган Держпродспоживслужби вживає заходів для зняття такої машини з реєстрації.

Тому орган Держпродспоживслужби, діючи добросовісно, розсудливо та пропорційно, як того вимагає частина друга статті 2 КАС України, мав можливість та обов'язок уважно вивчити подані заявником документи, міг отримати додаткові відомості як від самого заявника, так і з відкритих для доступу державних реєстрів, та прийняти рішення про реєстрацію трактора колісного за ОСОБА_1 попередньо вживши заходів для зняття цієї машини з реєстрації за попереднім власником (ліквідованим банкрутом, про припинення якого внесено запис в ЄДР).

Щодо ненадання висновку експертного дослідження Волинського НДЕКЦ МВС України, суд зазначає наступне.

З наявних в матеріалах справи документах дійсно слідує, що висновок експертного дослідження №ЕД-19/103-24/3986-КДТЗ виготовлено судовим експертом ОСОБА_2 лише 27.03.2024 (а.с.17-18), а заяву про реєстрацію транспортного засобу позивач подав на розгляд відповідачу 23.01.2024. Таким чином на час подання відповідної заяви вказаний висновок у ОСОБА_1 був відсутній.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновок, що всупереч п.п.8-1 п.4 Порядку № 694 ОСОБА_1 не було подано до ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області висновок спеціаліста щодо транспортного засобу відповідно до якого подано заяву про його реєстрацію, тому оскільки документи подано не в повному обсязі, тому суд доходить висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Поліська Січ, 10, код ЄДРПОУ 40317441).

Суддя А.Я. Ксензюк