24 липня 2024 р. Справа № 120/4725/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
11.04.2024 поштою до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Мневець О.М., подана від імені та в інтересах позивачки ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:
- визнання протиправним та скасування рішення відповідача за № 932480813149 від 11.03.2024 про відмову у перерахунку пенсії позивачки;
- зобов'язання відповідача перерахувати позивачці пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із заробітної плати, яку одерждував годувальник в період роботи з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 28.11.1986 до 06.12.1986 на підставі довідки Управління внутрішніх справ виконкому Київської області Ради народних депутатів № 120 від 11.11.1992 з додаванням премії в розмірі 400 карбованців, передбаченої підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7.
Ухвалою суду від 16.04.2024 вказану позовну заяву залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України. Позивачці встановлено строк протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків заяви у спосіб надання суду документа про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн
23.04.2024 поштою до суду надійшла заява позивачки про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано квитанцію про сплату судового збору у вищезазначеному розмірі.
Ухвалою суду від 29.04.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Згідно з ч. 1 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Відповідно до ч. 7 ст. 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
З матеріалів справи видно, що електронну копію ухвали від 29.04.2024 доставлено до електронного кабінету відповідача 30.04.2024 о 02:29 год, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, складеною відповідальною посадовою особою Вінницького окружного адміністративного суду.
Втім, у встановлений судом строк і станом на дату ухвалення рішення відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
Верховний Суд у постанові від 23.11.2022 у справі № 500/8027/21 дійшов висновку, що довідка про доставку в електронному вигляді рішення суду є належним доказом отримання стороною такого рішення.
Враховуючи наведене та керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши доводи позивачки на підтримку заявлених позовних вимог, суд встановив такі обставини справи.
Згідно з посвідченням № НОМЕР_1 від 16.06.2023 позивачка ОСОБА_1 є вдовою померлого громадянина з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, смерть якого пов'язна з Чорнобильською катастрофою.
Позивач перебуває на пенсійному обліку в Білоцерківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та з липня 2023 року отримує пенсію в разі втрати годувальника (після смерті чоловіка ОСОБА_2 ) відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
04.03.2024 позивачка звернулась до територіального пенсійного органу за місцем свого проживання із заявою про перерахунок отримуваної неї пенсії на підставі довідки № 120 від 11.11.1992, виданої Управління внутрішніх справ виконкому Київської області Ради народних депутатів про виплачену ОСОБА_2 заробітну плату за роботу в м. Чорнобиль в період з 28.11.1986 до 06.12.1986 за місцем роботи в УВС Київської області.
За принципом екстериторіальності заяву позивачки розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області з прийняттям рішення № 932480813149 від 11.03.2024 про відмову у перерахунку пенсії.
Зі змісту рішення слідує, що підставою для надання відмови є відсутність первинних документів, на основі яких видано довідку, а також акта перевірки зазначених у довідці складових заробітної плати, що унеможливлює перевірити правильність застосування кратності відображення сум у наданій довідці.
Позивачка з вказаним рішенням не погоджується, вважає його протиправним, а тому звернулася до суду з позовом про його скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Згідно з ч. 3 ст. 54 вказаного Закону умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Так, механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пп. 4 п. 3 вказаного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні. розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час. з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
За правилами ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
Відповідно до п. 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 № 01-3/241-013-2 була затверджена форма довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, яка приймається для проведення перерахунків пенсій цієї категорії громадян.
Водночас довідка Управління внутрішніх справ виконкому Київської області Ради народних депутатів № 120 від 11.11.1992, яка надавалась позивачкою з метою перерахунку її пенсії в разі втрати годувальника, за формою відповідає вищевказаному листу, що, як видно з матеріалів справи, відповідачем не заперечується.
Суд звертає увагу на те, що у даній довідці зазначений розмір виплаченої ОСОБА_2 (померлому годувальнику) заробітної плати (в сумі 219,14 крб.) за період роботи в зоні відчуження (у м. Чорнобиль) з 28.11.1986 до 06.12.1986, з коефіцієнтом підвищення - 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7. При цьому довідка видана по відомостях чи лицевому рахунку № 12-1986 р.
Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, 1 - 3).
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986р. № 207-7 оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження і запобіганню забруднення навколишнього середовища, проводилась у III, II, І зонах небезпеки у 4-ох, 3-ох, 2-ох кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.
Отже, відсутні підстави вважати, що кратність у спірній довідці (3) визначена неправильно чи безпідставно.
Водночас перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть слугувати для відмови у призначенні пенсії.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21.11.2018 у справі №672/914/16-а.
Органи, що призначають пенсію, мають право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Однак це право не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено пунктом 4.7 Порядку № 22-1.
Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а та від 25.04.2019 у справі № 593/283/17.
Таким чином, оскільки позивачка має право та отримує пенсію по втраті годувальника (померлого чоловіка), розмір її пенсійної виплати також повинен враховуватись з урахуванням вищезазначеної довідки, яка не відкликана, не скасована та вважається дійсною.
Відтак відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачки на підставі довідки № 120 від 11.11.1992 суд визнає протиправною.
Щодо дати, з якої пенсійний орган слід зобов'язати перерахувати пенсію позивачки, то суд враховує, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Судом встановлено, що за перерахунком пенсії позивачка звернулася 04.03.2023, а тому право на перерахунок виникло у позивачки з 01.03.2024.
Отже, відповідача слід зобов'язати з 01.03.2024 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням довідки Управління внутрішніх справ виконкому Київської області Ради народних депутатів № 120 від 11.11.1992.
Разом з тим не можуть бути задоволені позовні вимоги про перерахунок пенсії позивачки на підставі вказаної довідки з додаванням премії в розмірі 400 карбованців, передбаченої підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207.
Суд зазначає, що відповідно до п. 6 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Граматичний аналіз цієї норми свідчить про те, що у ній йдеться про премії, які було визначено умовами оплати праці відповідного працівника. Призначення цієї премії є правом роботодавця і її конкретний розмір має бути визначено відповідним наказом.
Проте у справі відсутні докази того, що таку премію було визначено чи призначено померлому годувальнику ОСОБА_2 , що у свою чергу не дає підстав для урахування премії при здійсненні перерахунку пенсії позивачки.
Подібний підхід до застосування норм матеріального права викладений у постанові Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 361/7431/15-а.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Перевіривши обґрунтованість доводів позивачки та оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити частково, а саме у спосіб визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області області № 932480813149 від 11.03.2024 та зобов'язання відповідача здійснити позивачці з 01.03.2024 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_2 згідно з довідкою Управління внутрішніх справ виконкому Київської області Ради народних депутатів № 120 від 11.11.1992. У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).
Таким чином, оскільки позовні вимоги мають немайновий характер, а позов задоволено частково, на користь позивачки стягується половина понесених нею судових витрат зі сплати судового збору, тобто 605,60 грн, за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів порівно.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 932480813149 від 11.03.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.03.2024 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_2 згідно з довідкою Управління внутрішніх справ виконкому Київської області Ради народних депутатів № 120 від 11.11.1992.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'єять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
1) позивачка: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
2) представник позивачки: адвокат Мневець Олександр Миколайович (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса для листування: АДРЕСА_2 );
3) відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005);
Повне судове рішення складено 24.07.2024.
Суддя Сало Павло Ігорович