іменем України
Справа №377/566/24
Провадження №3/377/223/24
24 липня 2024 року суддя Славутицького міського суду Київської області Бабич Н.С., за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Славутичі справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, що надійшла з Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України на посаді стрільця взводу реагування 2-ї спеціальної комендатури 1-го батальйону охорони, старшого сержанта,
16 липня 2024 року, близько 07 години 50 хвилин, старший сержант ОСОБА_1 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, в умовах особливого періоду, прибув на територію військової частини НОМЕР_1 у місті Славутичі для виконання службових обов'язків з явними ознаками алкогольного сп'яніння (характерний запах алкоголю з порожнини рота, нечітка хода, почервоніння обличчя) та був направлений до поліклініки КНП «ЧОПЛ» Чернігівської обласної ради на медичне освідчення, де відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, вину визнав. З письмових пояснень ОСОБА_1 , які додані до протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що 16 липня 2024 року він прибув на територію військової частини НОМЕР_1 для виконання службових обов'язків у стані алкогольного сп'яніння. Близько 07 годин 50 хвилин комендант 2-ї спеціальної комендатури 1-го батальйону охорони майор ОСОБА_2 направив його та двох до свідків до поліклініки КНП «ЧОПЛ» ЧОР для медичного обстеження на стан алкогольного сп'яніння, де в присутності свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 він відмовився проходити медичне обстеження. Зобов'язується не порушувати статут Збройних Сил України.
Враховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою для розгляду даної справи за правилами статті 268 КУпАП, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, підтверджується дослідженими доказами в судовому засіданні:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії НГУ № 630123 від 17.07.2024, в якому викладені обставини та суть правопорушення;
- актом про відмову від надання пояснень (матеріалів) або виконання вимог від 16.07.2024, складеного комендантом 2-ї спеціальної комендатури 1-го батальйону охорони майором ОСОБА_2 у присутності старшого контролера головного сержанта ОСОБА_5 та контролера 1-го взводу 2-ї спеціальної комендатури старшого сержанта ОСОБА_4 , про те, що старший сержант ОСОБА_1 16 липня 2024 року, о 10 годині 30 хвилин, у КНП «ЧОПЛ» ЧОР відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння;
- рапортом санітара ( кулеметника - бронеавтомобіля) медичного пункту Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 від 18.07.2024 про те, що 16 липня 2024 року старшого сержанта ОСОБА_1 доставили до медичного пункту Військової частини НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, поведінка не відповідала обстановці. При проведенні проби на алкоголь тестом «Алкофор», останній не дотримувався вимог, тест у військовій частині пройти не вдалося, тому був доставлений до міста Чернігова в обласний наркологічний диспансер, де при свідках проходити медичний огляд ОСОБА_1 відмовився;
- письмовими поясненнями ОСОБА_5 та ОСОБА_4 від 16.07.2024, в яких вони підтвердили факт прибуття ОСОБА_1 16 липня 2024 року на територію військової частини НОМЕР_1 у місті Славутичі для виконанні службових обов'язків з ознаками алкогольного сп'яніння та факт його відмови від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в КНП«ЧОПЛ» ЧОР, а також факт складення в їх присутності комендантом 2-ї спеціальної комендатури 1-го батальйону охорони майором ОСОБА_2 акту про відмову ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння;
- військовим квитком НОМЕР_2 , копія якого знаходяться в матеріалах справи та підтверджує, що ОСОБА_1 є військовослужбовецем Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України;
- службовою характеристикою на старшого сержанта ОСОБА_1 від 18.07.2024, складеною т.в.о. коменданта 2-ї спеціальної комендатури 1-го батальйону охорони молодшим лейтенантом ОСОБА_7 , відповідно до якої старший сержант ОСОБА_1 свої службові обов'язки знає незадовільно, до командирів (начальників), підлеглих та товаришів по службі ставиться зверхньо, накази не виконує, потребує постійного контролю;
- наказом командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України № 57 від 15.01.2024 «Про уповноваження складати протоколи про військові адміністративні правопорушення командирам підрозділів військової частини НОМЕР_1 », посвідченням серії НОМЕР_3 від 25.06.2020, виданим командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , копії яких знаходяться в матеріалах справи та підтверджують повноваження коменданта 2-ї спеціальної комендатури 1-го батальйону охорони ОСОБА_2 складати протоколи про військові адміністративні правопорушення.
Згідно із частиною першою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений статтею 266-1 КУпАП, пунктом 8 Розділу ІІ Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 23.08.2017 № 726 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 вересня 2017 року за № 1166/31034 (далі- Інструкція № 726).
Відповідно до частини першої статті 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів (частина друга статті 266-1 КУпАП).
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджується управлінням охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється (частина четверта статті 266-1 КУпАП).
Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Розділу ІІ Інструкції № 726 у разі виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або перебування на території військової частини з ознаками, які визначені в пунктах 3, 4 розділу I Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція про порядок виявлення ознак сп'яніння), посадовою особою, уповноваженою командиром (начальником) військової частини (установи, закладу, підрозділу), проводиться огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), з використанням спеціального технічного засобу та тесту.
Перед проведенням огляду на стан сп'яніння посадова особа інформує військовослужбовця, що підлягає огляду, про порядок застосування спеціального технічного засобу та тесту, а також на його вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки (абзац 2 пункту 8 Розділу ІІ Інструкції № 726).
У разі незгоди військовослужбовця пройти огляд на стан сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу та тесту, його незгоди з результатом такого огляду, посадова особа не пізніше ніж протягом двох годин направляє його в супроводі двох представників Головного управління НГУ, військової частини для проведення медичного огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, якому надано право проводити такий огляд (абзац 7 пункту 8 Розділу ІІ Інструкції № 726).
У статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України « Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, зокрема Указом Президента України № 271/2024 від 06.05.2024 з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Таким чином, з досліджених доказів встановлено, що 16 липня 2024 року, близько 07 години 50 хвилин, старший сержант ОСОБА_1 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, в умовах особливого періоду, прибув на територію військової частини НОМЕР_1 у місті Славутичі для виконання службових обов'язків з явними ознаками алкогольного сп'яніння (характерний запах алкоголю з порожнини рота, нечітка хода, почервоніння обличчя) та був направлений до поліклініки КНП «ЧОПЛ» Чернігівської обласної ради на медичне освідчення, де відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідальність за частиною третьою статті 172-20 КУпАП передбачена за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною першою статті 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Виходячи з викладеного, вважаю, що вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, доведена повністю і сумніву не викликає.
Обставини, які виключають адміністративну відповідальність відповідно до статей 17-20 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачених статтею 247 КУпАП, також не встановлено.
При накладенні стягнення відповідно до статті 33 КУпАП враховую характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.
Враховуючи всі обставини в сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу порушника,ступінь його вини, майновий стан, вважаю за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню, передбаченому санкцією частини 3 статті 172-20 КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, стягненню з особи на користь держави при накладенні на неї адміністративного стягнення підлягає судовий збір відповідно до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 279, 280, 283-284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17 000 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Згідно з частиною 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з частиною 1 статті 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Н. С. Бабич