Постанова від 10.07.2024 по справі 607/13982/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.07.2024 Справа №607/13982/24 Провадження №3/607/6115/2024

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Кунець Н.Р., розглянувши матеріали, що надійшли з Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , студентки Технічного коледжу,

за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №164443 від 11 червня 2024 року, 11 червня 2024 року близько 18 год. 00 хв. ОСОБА_1 знаходячись біля ТРЦ «Подоляни», що в м. Тернопіль, вул. Тектильна, 28ч, знаходилась в п'яному вигляді з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах з порожнини рота, а також була в брудному одязі, чим ображала людську гідність та громадську мораль, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 178 КУпАП.

Судом з метою захисту прав та інтересів неповнолітньої ОСОБА_1 було залучено до участі у справі представника Служби у справах дітей Великогаївської сільської ради.

У судовому засіданні неповнолітня ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнала та зазначила, що 11 червня 2024 року вона в компанії одногрупників випивала слабоалкогольні напої, та коли всі почали розходитися по домівках, один ОСОБА_2 попросив її показати де знаходиться ресторан « ОСОБА_3 » і вона пішла із ним, оскільки їй було по дорозі. ОСОБА_4 запропонував скоротити шлях через закинуту будівлю біля ТРЦ «Подоляни» та вона погодилася. Проходячи по цій закинутій будівлі ОСОБА_5 кинув її на землю та хотів її зґвалтувати, у зв'язку із чим вона почала сильно кричати та пручатися. На її крик підбігли перехожі, зняли ОСОБА_4 з неї, та зателефонували у поліцію. Проте коли вона разом з поліцейськими приїхала у відділок, працівники поліції сказали їй написати у поясненнях, що вказаних обставин не було. Оскільки її мати перебуває за кордоном, а батько має іншу сім'ю, вона проживає з вітчимом. Коли вітчим приїхав у відділом поліції, нею вже було написано письмові пояснення та він не став розбиратися, що було насправді, а відтак вона підписала ці пояснення.

Також, 10 липня 2024 року у судовому засіданні в присутності представника Служби у справах дітей Великогаївської сільської ради Бучинського Т.П. неповнолітня ОСОБА_1 написала письмову заяву, у якій просить провести розслідування та притягнути до відповідальності ОСОБА_6 , який 11 червня 2024 року вчинив щодо неї дії насильницького характеру, а саме кинув її на землю, поблизу ТЦ «Подоляни», утримував її в лежачому положенні, притискаючи ногами та маючи намір її зґвалтувати скинув штани. Вона кричала та відбивалась, перехожі почули та врятували її, знявши ОСОБА_6 з неї. Також повідомила, що надані нею пояснення 11 червня 2024 року у приміщенні поліції написані під диктовку та тиском працівників поліції. ОСОБА_7 є чоловіком її матері, прибув до поліції після написання нею пояснень та не розібравшись в дійсних обставинах справи належним чином не захистив її порушених прав на тілесну не доторканість.

Присутній у судовому засіданні представник Служби у справах дітей Великогаївської сільської ради Бучинського Т.П. просив закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 178 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення та направити матеріали справи Тернопільської окружної прокуратури для вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування за фактом обставин повідомлених ОСОБА_1

Інспектор СЮП Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області Маслюк Х.П. у судовому засіданні пояснила, що 11 червня 2024 року на лінію «102» було отримано виклик про факт вчинення розпусних дій щодо неповнолітньої. На вказаний виклик виїжджали слідчі ОСОБА_8 та Кульчицький. У відділені поліції нею не з'ясувались обставини за фактом вчинення насильницьких дій сексуального характеру щодо ОСОБА_1 , натомість вона вбачала в її діях ознаки правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП, оскільки вона перебувала в громадському місці з явними ознаками алкогольного сп'яніння та була в брудному одязі, відтак нею складено за даним фактом протокол про адміністративне правопорушення. При цьому свої пояснення ОСОБА_1 розпочала писати самостійно, а закінчила у присутності вітчима.

Заслухавши пояснення учасників справи, оцінюючи зібрані по справі докази в їх повній сукупності, оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку:

місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозицією ч. 2 ст. 178 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Верховний Суд в постанові від 27 червня 2019 року зазначив, що висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Так, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №164443 від 11 червня 2024 рокувбачається, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП, яке полягає у тому, що вона 11 червня 2024 року близько 18 год. 00 хв. біля ТРЦ «Подоляни», що в м. Тернопіль, вул. Тектильна, 28ч, знаходилась в п'яному вигляді з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах з порожнини рота, а також була в брудному одязі, чим ображала людську гідність та громадську мораль

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП до матеріалів протоколу долучено: електронний рапорт Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області від 11 червня 2024 року; рапорт інспектора СЮП Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області Маслюк Х.П. від 11 червня 2024 року; письмові пояснення ОСОБА_1 від 11 червня 2024 року; постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04 січня 2024 року у справі №607/264/24.

Разом з тим, суд зауважує, що диспозиція ч. 2 ст. 178 КУпАП передбачає обов'язкову ознаку вказаного адміністративного правопорушення, а саме вчинення дій передбачених ч. 1 ст. 178 КУпАП особою повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення.

Проте, до матеріалів справи не долучено доказів, які підтверджують факт застосування до ОСОБА_1 заходів адміністративного стягненняпротягом року, натомість долученою до матеріалів справи постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04 січня 2024 року у справі №607/264/24, до ОСОБА_1 застосовано захід впливу у вигляді попередження, а не адміністративне стягнення.

Відтак, з наявних у матеріалах справи доказів судом не встановлено наявності у діях ОСОБА_1 складу вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП, оскільки таке не підтверджене належними доказами.

Поряд з цим, заслухавши пояснення неповнолітньої ОСОБА_1 та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено вчинення по відношенню до неповнолітньої ОСОБА_1 правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.

Так, як вбачається з електронного рапорту Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області, 11 червня 2024 року о 18 год. 00 хв. надійшло повідомлення від ОСОБА_9 , про те, що в м. Тернопіль, вул. Текстильна, 28Ч поблизу ТЦ «Подоляни» в закинутій будівлі одногрупник мав намір зґвалтувати його знайому ОСОБА_1 , якій 17 років, дівчина брудна, в болоті, обставини йому невідомі, перехожі затримали даного хлопця.

У судовому засіданні неповнолітня ОСОБА_1 суду підтвердила обставини викладені у вказаному рапорті та написала письмову заяву, у якій просить провести розслідування та притягнути до відповідальності ОСОБА_6 , який 11 червня 2024 року вчинив щодо неї дії насильницького характеру, а саме кинув її на землю, поблизу ТЦ «Подоляни», утримував її в лежачому положенні, притискаючи ногами та маючи намір її зґвалтувати скинув штани. Вона кричала та відбивалась, перехожі почули та врятували її, знявши ОСОБА_6 з неї.

Суд зауважує, що відповідальність за вчинення правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, передбачена КК України.

Зокрема, об'єктивна сторона передбаченого ч. 1 ст. 153 КК України кримінального правопорушення виражається у вчиненні будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов'язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи (сексуальне насильство).

Також у розділі ІV КК України передбачені інші кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.

При цьому чинний КК України передбачає відповідальність не лише за закінчене кримінальне правопорушення, а й за замах на кримінальне правопорушення.

На переконання суду належну оцінку усім обставинам справи шляхом здобуття належних та допустимих доказів можливо надати лише під час здійснення досудового розслідування в межах відповідного кримінального провадження за фактом вчинення щодо неповнолітньої ОСОБА_1 протиправних дій з посягання на її статеву свободу та статеву недоторканість.

Відповідно до ст. 253 КУпАП якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

За таких обставин, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справив їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд доходить висновку про необхідність направлення матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП до Тернопільської окружної прокуратури для вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування за фактом вчинення щодо неповнолітньої ОСОБА_1 протиправних дій з посягання на її статеву свободу та статеву недоторканість.

Крім цього, суд звертає увагу, що ст. 2 КПК України визначає, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Прокурор, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові та інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення прокурора (ч. 1 ст. 36 КПК України).

Прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений, зокрема, скасовувати незаконні та необґрунтовані постанови слідчих; ініціювати перед керівником органу досудового розслідування питання про відсторонення слідчого від проведення досудового розслідування та призначення іншого слідчого за наявності підстав, передбачених цим Кодексом, для його відводу, або у випадку неефективного досудового розслідування (ч. 2 ст. 36 КПК України).

Під час розгляду даної справи, з пояснень неповнолітньої ОСОБА_1 судом встановлено, що під час написання нею пояснень 11 червня 2024 року працівники поліції диктували їй пояснення та здійснювали на неї тиск, з приводу не зазначення фактів про зґвалтування.

Відтак, приймаючи до уваги встановлені вище обставини, суд вважає за необхідне доручити прокурору здійснити перевірку законності дій посадових осіб Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області щодо обставин повідомлених неповнолітньою ОСОБА_1 з приводу здійснення на неї тиску 11 червня 2024 року під час написання пояснення, та повідомити суд про результати проведення перевірки.

Керуючись статтями 7, 9, 13, 24-1, 178, 245, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП, направити до Тернопільської окружної прокуратури для вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування за фактом вчинення щодо неповнолітньої ОСОБА_1 протиправних дій з посягання на її статеву свободу та статеву недоторканість.

Зобов'язати прокурора Тернопільської окружної прокуратури здійснити перевірку законності дій посадових осіб Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області щодо обставин повідомлених неповнолітньою ОСОБА_1 з приводу здійснення на неї тиску 11 червня 2024 року під час написання пояснення, та повідомити суд про результати проведення перевірки.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

СуддяН. Р. Кунець