Справа № 591/7109/24 Провадження № 3/591/1700/24
24 липня 2024 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Янголь Є.В., з участю секретаря Хроменко А.О., прокурора Подолінного Л.А., особи, відносно якої складено протоколи про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області НП України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , працювала головним спеціалістом відділу матеріально-технічного забезпечення та соціально-побутових потреб Сумської обласної прокуратури, за ч. 1 ст.172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу №208/2024 від 05.07.2024 р. ОСОБА_2 працювала на посаді головного спеціаліста відділу матеріально-технічного забезпечення та соціально-побутових потреб Сумської обласної прокуратури, мала статус державного службовця та як суб'єкт декларування зобов'язана була подавати декларації відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції».Наказом від 14.02.2022 (допущена неточність, фактично 14.01.2022) № 7к ОСОБА_2 звільнена з 18.01.2022 з названої посади та з органів прокуратури.
Як суб'єкт декларування вона зобов'язана була до 18.02.2022 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, перед звільненням, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
У той же час ОСОБА_2 подала декларацію перед звільненням 29.01.2024.
Дії ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) по зобов'язанню виконання вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» виходять за межі термінів, як результат, не дотримано таке зобов'язання суб'єктом декларування, тобто своїми діями вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_2 провину визнала.
Прокурор у судовому засіданні просив закрити справу на підставі п.1 ч.1 ст.247КУпАП.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши доводи осіб, які беруть участь в справі про адміністративні правопорушення, проаналізувавши норми законодавства України та практику Європейського суду з прав людини, доходить таких висновків.
Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Водночас пунктом 2-7 розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон не розмежовує дію його у часі упродовж 2022 року на період до війни та в умовах воєнного стану, а визначає термін подання декларацій до 31.01.2024 для кола осіб - суб'єктів декларування, які не подали декларації упродовж 2022 та 2023 календарних років з кінцевим строком для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» (Закон набрав чинності 12.10.2023).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про запобігання корупції» у разі, якщо норми цього Закону чи інших актів законодавства у сфері запобігання корупції допускають неоднозначне (множинне) тлумачення норм щодо прав та обов'язків осіб, на яких поширюється дія цього Закону, застосовується найбільш сприятливе для таких осіб тлумачення норми.
У даному випадку, у зв'язку з неоднозначним тлумаченням норми застосування названого Закону, слід застосовувати найбільш сприятливе тлумачення. Тобтосуб'єкти декларування, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, мали право подавати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_2 подала декларацію перед звільненням 29.01.2024, тобто до 31 січня 2024 року, що виключає її відповідальність.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бури розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.7,9,10,11, 36 ч. 1 ст.172-6, ст. 245,247,251,252,279,284,285,294 КУпАП, суд,
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності ч .1 ст.172-6 у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя Є.В.Янголь