Постанова від 23.07.2024 по справі 307/5446/23

Справа №: 307/5446/23

Провадження № 3/307/2032/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2024 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Бобрушко В.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешк. АДРЕСА_1 , України, громадянина України, працюючого на посаді майстра лісу в Мокрянському лісгоспі,

передбачене ст.130 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 18 листопада 2023 року, о 01 год. 39 хв., по вулиці Подольського в смт.Дубове, Тячівського району, керував автомобілем марки «Mitsubishi Pajero», без державного номерного знаку, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, поведінка що не відповідає обстановці, від проходження медичного огляду на встановлення стану алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я відмовився, чим порушив вимогу пункту 2.5 Правил дорожнього руху.

ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що 18 листопада 2023 року автомобілем він не керував та працівники поліції його не зупиняли. Пояснив, що він стояв на узбіччі дороги поруч з автомобілем марки «Mitsubishi Pajero», без державного номерного знаку. До нього під'їхали працівники поліції на автомобілі без розпізнавальних знаків, без мигалок. Їхати до медичного закладу бажання не виявив, так як хотів, щоб освідчення на стан алкогольного сп'яніння проводилось за участю адвоката. Вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП та просить справу відносного нього закрити.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Поковба Василь Юрійович подав до суду клопотання про закриття справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що під час складання протоколу працівниками поліції було допущено порушення вимог КУпАП України, порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, та інструкцію із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, затвердженою наказом МВС від 18.12.2018 року №1026, а тому здобуті докази є недопустимими. Згідно відеозапису, який долучений до протоколу встановлено, що ОСОБА_1 не роз'яснювалися вимоги ст. 268 КУпАП України, також така відмітка відсутня і в протоколі. Також зі змісту протоколу, а також самого відеозапису, не зрозуміло походження даного запису. Не зазначено оригінал носія, на який зроблено даний запис. Крім цього, немає жодних даних про дату здійснення вказаного відеозапису. Так адвокатом зауважено те, що у матеріалах справи відсутнє направлення водія на проходження огляду на стан сп'яніння, що свідчить про порушення процедури і спростовує факт вимоги пройти такий огляд у закладі охорони здоров'я. Також вказує на те, що протокол про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 , на місці не складався. Про складання протоколу останньому відомо не було, копія протоколу не вручалася, з протоколом не ознайомлювали та пояснення щодо події не відбирали.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.

Статтею 130 ч.1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

А згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Інструкція «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затверджена Наказом МВС України. МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі за текстом - Інструкція) - визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.

Згідно п 6. розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Розділом ІІ Інструкції визначено порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів, згідно з яким: 1) за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; 2) огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання) 3) поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки; 4) огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції; 5) перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки; 6) огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Відповідно до вимог п.3 Розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказам МВС України від 07.11.2015 року №1395, направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (зі змінами).

Відповідно до п. 6 Порядку від 17 грудня 2008 року за №1103 та п. 7 Розділу І. Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 (надалі - Інструкція від 09.11.2015 року № 1452/735) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.

І лише у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я, як це передбачено п. 8 Порядку від 17 грудня 2008 року за №1103 та п. 6 Розділу Х. Інструкції від 07.11.2015 року №1395, поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №341350 від 18.11.2023 року, постановою поліцейського про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №269415 від 18.11.2023 року, рапортом поліцейського з РПП ВПД №1 Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області від 19.11.2023 року та відеозаписом події на ДВД-диску.

Заперечення ОСОБА_1 своєї вини з посиланням на те, що він не керував транспортним засобом 18 листопада 2023 року, о 01 год. 39 хв., по вулиці Подольського в смт.Дубове, Тячівського району, суд не бере до уваги, так як вони спростовуються постановою поліцейського про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №269415 від 18.11.2023 року, яка є чинною та не скасованою, згідно якої ОСОБА_1 18 листопада 2023 року, о 01 год. 39 хв., по вулиці Подольського в смт.Дубове, Тячівського району, керував автомобілем марки «Mitsubishi Pajero», без державного номерного знаку, не був пристебнутий паском безпеки, не пред'явив поліцейському поліс обов'язкового страхування та посвідчення водія, за що був притягнутий до відповідальності за ч.1 ст.121-3, ч.5 ст.121, ч.1 ст.126 КУпАП.

Також з відеозапису події від 18 листопада 2023 року на доданому до матеріалів справи ДВД - диску вбачається, що ОСОБА_1 на неодноразову пропозицію поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння чи на місці зупинки транспортного засобу, чи в закладі охорони здоров'я, від відповіді ухилився, що свідчить про його відмову пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я.

Обираючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.33 КУпАП, враховую характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини.

Тому, керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП адміністративне стягнення в виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 605 гривень 60 копійок судового збору.

Роз?яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу протягом п?ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ст. 308 КУпАП.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Тячівського

районного суду В.І. Бобрушко