Рішення від 05.10.2010 по справі 44/487

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 44/48705.10.10

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АРДІС"

До Київської міської ради

про зобов'язання вчинити дії

Суддя Чеберяк П.П. Представники сторін:

Від позивача не з'явився

Від відповідача Касьяненко А.М. -представник

Рішення прийнято у судовому засіданні 05.10.2010р., оскільки 21.08.2010р. розгляд справи відкладався в порядку, передбаченому ч.1 ст. 77 ГПК, а 07.09.2010р. оголошувалась перерва в судовому засідання в порядку, передбаченому ч.3 ст. 77 ГПК

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АРДІС" (далі -позивач) звернулось до господарського суду м. Києва з позовною заявою до Київської міської ради (далі -відповідач) про визнання укладеною угоди до договору оренди земельної ділянки від 10.10.2008р № 75-6-00424.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 30.07.2010 порушено провадження по справі №44/487, розгляд справи призначено на 23.08.2010р.

Оскільки 23.08.2010р. оголошено святковим днем і перенесено робочий день на 21.08.2010р. розгляд справи відбувся 21.08.2010р.

Ухвалою суду від 21.08.2010р. розгляд справи відкладено на 07.09.2010р. у зв'язку з неявкою представника відповідача.

У судовому засіданні 07.09.2010р. представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог на підставі того, що Київською міською радою не приймалось рішення про зміну умов договору оренди земельної ділянки від 10.10.2008р № 75-6-00424.

07.09.2010р. оголошено перерву в судовому засіданні до 05.10.2010р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки, яка розташована на вул. Берковецькій, 1 у Святошинському районі м. Києва, який зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 10.10.2008р. №75-6-00424.

Позивач звернувся до Київської міської ради з пропозицією внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 10.10.2008р. №75-6-00424, надіславши підписані копії угоди про внесення змін до вказаного договору.

Землевпорядною організацією «Терра Проект» за замовленням позивача було складено технічну документацію по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки в натурі(на місцевості) розташованої на вул. Берковецькій,1 у Святошинському районі м. Києва.

Як зазначає позивач, відповідне рішення „Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.10.2008р. №75-6-00424” Київською міською радою не прийнято.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначає, що протягом встановленого строку з боку Київської міської ради не надано жодних зауважень до зазначеної угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.10.2008р. №75-6-00424.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Предметом спору в даній справі є, зокрема, вимога позивача вважати укладеною угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки на вул. Берковецькій,1 у Святошинському районі м. Києва згідно з проектом відведення та висновками, які містяться в ньому, який погоджений в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ст. 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

У відповідності до ч. 1 ст. 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно до ч. 1 ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно з п. 34 ч. 1 с. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад, а відповідно до п. 2 ст. 22 Закону України “Про столицю України -місто-герой Київ” Київська міська рада має право визначати особливості землекористування.

Згідно п. 5 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підста ві рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого само врядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що ви никають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Таким чином, чинним законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.

Пунктом 3.4.5. Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010р. № 04-06/15 «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства»визначено, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державний або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання цього органу у судовому порядку укласти такий договір або ж продовжити дію договору за відсутності вказаного рішення є порушенням його виключної, передбаченої Конституцією України компетенції.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що відповідно до положень земельного законодавства України необхідною умовою укладення, зміни та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, Київською міською радою рішення про зміну договору оренди земельної ділянки на вул. Берковецькій,1 у Святошинському районі м. Києва від 10.10.2008р. №75-6-00424 не приймалось.

Враховуючи викладене, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "АРДІС" щодо визнання укладеною угоди до договору оренди земельної ділянки від 10.10.2008р № 75-6-00424.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлені Товариством з обмеженою відповідальністю "АРДІС" вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд м. Києва, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "АРДІС" відмовити повністю.

Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.

Суддя П.П. Чеберяк