Ухвала від 22.07.2024 по справі 760/16354/24

Справа №760/16354/24

1-кс/760/7122/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2024 року м. Київ

Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчої в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області майора юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені №22024101110000171, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Вказане клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені №22024101110000171, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, надійшло безпосередньо до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва.

Клопотання мотивовано тим, що громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Куп'янськ Харківської області протягом часу з 27 лютого 2022 року по 09 вересня 2022 року перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Куп'янська Харківської області, достовірно знаючи з розповсюджених у засобах масової інформації та мережі Інтернет повідомлень щодо окупації Російською Федерацією (далі - РФ) м. Куп'янська Харківської області, вступила в змову з представниками окупаційної адміністрації РФ, зайняла та обіймала посаду, пов'язану із виконанням організаційно - розпорядчих функцій - «директора ІНФОРМАЦІЯ_2 », мовою оригіналу - «директора ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 №309 від 22.12.2022, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_5 23.12.2022 за №1668/39004, територія м. Куп'янка Харківської області відноситься до тимчасово окупованих РФ територій України.

Так, відповідно до вказаного наказу м. Куп'янка Харківської області перебував в окупації з 24 лютого 2022 року по 09 вересня 2022 року.

В подальшому, на порушення порядку, встановленого Конституцією України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно-правових актів, 03 червня 2022 року на території м. Куп'янська Харківської області, яка є невід'ємною складовою частиною території України, групою осіб з числа громадян України здійснено підписання протоколу засідання щодо створення окупаційної адміністрації держави-агресора на території Харківської області під назвою «тимчасова цивільна адміністрація Харківської області», мовою оригіналу - « ІНФОРМАЦІЯ_6 », що створена та функціонує в інтересах РФ, та обрання її керівника - громадянина України ОСОБА_6 .

10 червня 2022 року «керівником «тимчасової цивільної адміністрації Харківської області» ОСОБА_6 видано наказ № 9/22, згідно з яким затверджено утворення районних окупаційних адміністрацій держави-агресора на тимчасово окупованій території Харківської області, а саме: «тимчасову цивільну адміністрацію Вовчанського району на Харківської області», мовою оригіналу - «временную гражданскую администрацию ІНФОРМАЦІЯ_7 », адміністративний центр у м. Вовчанськ, «тимчасову цивільну адміністрацію Ізюмського району на Харківської області», мовою оригіналу - «временную гражданскую администрацию ІНФОРМАЦІЯ_8 », адміністративний центр у м. Вовчанськ, адміністративний центр у м. Ізюм, «тимчасову цивільну адміністрацію Куп'янського району на Харківської області», мовою оригіналу - «временную гражданскую администрацию ІНФОРМАЦІЯ_9 », адміністративний центр у м. Куп'янськ, «тимчасову цивільну адміністрацію Харківського району на Харківської області», мовою оригіналу - «временную гражданскую ІНФОРМАЦІЯ_10 », адміністративний центр у м. Вовчанськ, адміністративний центр у сел. Козача Лопань.

18 липня 2022 року «керівником «тимчасової цивільної адміністрації Харківської області» ОСОБА_6 видано наказ № УГ-55/22 щодо перейменування назви вказаного незаконного органу в «військово-цивільну адміністрацію Харківської обалсті», мовою оригіналу - «военно-гражданскую администрацию Харьковской области».

Згідно з п. 2 вказаного наказу також перейменовано районні підрозділи вказаної окупаційної адміністрації держави-агресора на «військово-цивільні адміністрації», мовою оригіналу - «военно-гражданские администрации».

Зміна назви органів здійснено з врахуванням повного правонаступництва зі збереженням прийнятих ними реквізитів та організаційно-штатної структури відповідно до п. 3 вказаного наказу.

Крім того, у той самий час, у складі «військово-цивільну адміністрацію Харківської області» створено структурний підрозділ - « ІНФОРМАЦІЯ_11 », мовою оригіналу - « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».

Так, до завдань вказаного підрозділу входило створення закладів освіти на території Куп'янського району Харківської області, підбір та призначення на посаду їх директорів, загальна організаційна, матеріально-технічна, інформаційна підготовка новостворених закладів освіти до навчального процесу відповідно до стандартів РФ та надання відповідних консультацій та методично-рекомендаційних матеріалів їх керівникам. До складу вказаного структурного підрозділу також ввійшов « ІНФОРМАЦІЯ_13 », мовою оригіналу « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».

Поряд з цим, у період з 19 липня 2021 року по 24 лютого 2022 року включно, громадянка України ОСОБА_5 займала посаду керівника (директора) комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_13 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , далі - Центр, який утворено на підставі Положення про комунальний заклад « ІНФОРМАЦІЯ_13 », затвердженого рішенням 24 сесії ІНФОРМАЦІЯ_15 7 скликання від 21.08.2020 №1697-VII.

ОСОБА_5 , займаючи посаду директора комунального закладу ІНФОРМАЦІЯ_13 » та виконуючи обов'язки по здійсненню керівництва трудовим колективом, а також обов'язки по управління (розпорядженню) майном Центру, постійно виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції (обов'язки) і, відповідно до положень п. 1 та п. 2 Примітки до ст. 364 КК України, являлась службовою особою.

При цьому, ОСОБА_5 займаючи зазначену вище посаду являючись службовою особою, керувалась у своїй діяльності чинним законодавством України про освіту, яке регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.

Разом з тим, після початку повномасштабного РФ на територію України та окупації м. Куп'янськ Харківської області, ОСОБА_5 перебуваючи на території окупованого міста, продовжила виконувати обов'язки директора Центру.

Так, ОСОБА_7 добровільно надала свою згоду на пропозицію невстановлених представників «військово-цивільну адміністрацію Харківської області» щодо незаконного призначення її «директором» у « ІНФОРМАЦІЯ_16 », та почала виконувати свої обов'язки, які були аналогічні обов'язкам передбаченим Положенням.

Зокрема, обіймаючи вказану посаду, ОСОБА_5 , реалізовувала свої посадові обов'язки, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме: здійснювала планування проведення курсової перепідготовки педагогічних працівників для роботи за освітніми стандартами РФ, проводила підвищення кваліфікації педагогічних працівників Куп'янського району Харківської області за освітніми стандартами РФ, формувала списки педагогічних працівників для проведення навчання за освітніми стандартами РФ на території м. Курськ РФ, проводила наради з трудовим колективом та обговорювала на них впровадження стандартів освіти РФ за новими підручниками, надавала вказівки окремим підлеглим працівникам щодо їх професійної діяльності.

А також, в червні 2022 року, точну дату та час встановити не виявилось за можливо, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел,спрямований на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеній на тимчасово окупованій території Харківської області, обіймаючи вказану посаду «директора «Центру педагогічного розвитку», виконуючи організаційно-розпорядчі функції брала участь як представник « ІНФОРМАЦІЯ_16 » у зустрічі з представниками незаконних органів освіти «ЛНР», яка відбувалася в тимчасово окупованому м. Луганську з метою отримання методичних рекомендацій щодо організації навчально-виховного процесу за стандартами РФ.

06.05.2024 року в даному кримінальному провадженні ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопуоршення, передбаченого ч. 5 ст. 111 КК України.

Слідчим зазначено про те, що згідно даних офіційного сайту ДП " ІНФОРМАЦІЯ_17 " у всесвітній мережі Інтернет за електронною адресою, реєстраційна справа комунального закладу " ІНФОРМАЦІЯ_18 ", код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , розташованого за адресою АДРЕСА_1 , знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_19 .

Враховуючи, що наявні достатні підстави вважажти, щ овказані слідчим речі та докумнети мають суттєве значення для встанволення важливих обставин у криімнальному провадженні, необбхідно отримати тимчсавоий досутп до докумнетів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_19 , з огляду на що, слідча звернуласяя з даним клопотанням до слідчого судді.

Слідча ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд клопотання за її відсутності. Клопотання підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.

Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України проводить розгляд клопотання без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, за наведених слідчим у клопотанні підстав.

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.

Слідчий суддя, перевіривши клопотання на дотримання вимог Кримінального процесуального кодексу України, приходить до наступного.

Слідчим суддею встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_20 проводится досудове розслідування кримінального провадження № 22024101110000171 від 29.02.2024 року, в рамках досудового розслідування якого 04.06.2024 року гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідмолено про підозру у вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111 КК України.

Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).

Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відносяться і тимчасовий доступ до речей і документів, регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 - тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального кодексу України.

А саме, у випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

При цьому, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання доступу до речей і документів з розпорядженням про можливості їх вилучення за умови, що сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а без вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч. 5 та ч. 7 ст. 163 КПК України).

Такий доступ здійснюється в порядку визначеному законом, а саме на підставі ухвали слідчого судді (ч. 1 ст. 132, ч. 2 ст. 159, ст. 164 КПК України).

Також, в силу положень частин 3 та 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі щодо надання тимчасового доступу (п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України), сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються, а не просто вказати їх.

Як вбачається з даного клопотання, тимчасовий доступ до документів вказаних у ньому обумовлений заявником тим, що відображені у них дані, на думку автора клопотання, підтверджують необхідність надання тимчасового доступу, з метою встановлення відомостей визначених ст. 91 КПК України, у даному кримінальному провадженні та виконання завдань визначних ст. 2 КПК України.

Самі ж документи перебувають (можуть перебувати) у володінні відповідної особи вказаної у клопотанні, останні, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Є наявною можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та вказують паралельно на неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Таким чином, слідчим суддею встановлено, що згідно ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подано до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування та за своєю суттю в цілому відповідає вимогам ч. 6 ст. 132, ст. 160 КПК України, обставин, регламентованих п. п. 1-3 ч. 3 ст. 132, ст.ст. 161, 163 КПК України, не встановлено.

Порушень вимог Глави 10 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування, та Глави 15 КПК України - тимчасовий доступ до речей і документів, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити конфіденційну інформацію, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, доступ до якої можливий на підставі ухвали слідчого судді.

Беручи до уваги вищевикладене, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному, слідчий суддя вважає доведеним ті обставини на які посилається слідча в своєму клопотанні в тому числі і необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_19 , з можливістю вилучення їх копій.

За таких обставин, слідчий суддя дослідивши, клопотання, долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність наданих доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку вважає, що долучені до клопотання докази, свідчать про те, що слідчим, у відповідності до вимог ч. 5 ст. 132 КПК України, надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про неможливість іншим способом, на даному етапі, забезпечити повноту, всебічність та неупередженість розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, отримати відомості, що є необхідними для з'ясування всіх важливих обставин у їх сукупності, кореспондуються з вимогами ст. 132 КПК України, а тому клопотання підлягає задоволенню.

З цих підстав слідчий суддя, керуючись ст.ст. 1-29, 131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчої в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області майора юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені №22024101110000171, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Зобов'язати службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_19 надати старшій слідчій в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , слідчому в ОВС ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_9 , слідчій в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_10 , слідчому в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_11 , слідчому слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_12 , старшому слідчому слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_13 , старшому слідчому слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_14 , слідчому слідчого відділу УСБ України в Харківській області ОСОБА_15 тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_19 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до усіх документів реєстраційних, облікових, звітних справ комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_13 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 з можливістю вилучення (здійснення виїмки) їх копій в т.ч. на електронний носій інформації (диск).

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов'язковою до виконання на всій території України.

Слідчий суддя ОСОБА_1