Ухвала від 18.07.2024 по справі 759/14560/24

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4925/24

ун. № 759/14560/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області майора поліції ОСОБА_4 про проведення обшуку у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024111050000987 від 02.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

17.07.2024 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області майора поліції ОСОБА_4 про проведення обшуку у приміщенні виконавчого комітенту Ірпінської міської ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.

Дане клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області розслідується кримінальне провадження № 12024111050000987 від 02.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що посадовими особами виконавчого комітету Ірпінської міської ради за попередньою змовою між собою організовано протиправну схему привласнення бюджетних коштів в умовах воєнного стану, шляхом нарахування надмірно завищених заробітних плат окремим працівникам виконавчого комітету Ірпінської міської ради, які у подальшому в готівковій формі повертають частину коштів міському голові через своїх керівників.

З показань свідків установлено, що окремі працівники виконавчого комітету Ірпінської міської ради, зокрема начальник відділу обліку та звітності ОСОБА_5 , начальник відділу економіки та стратегічного планування ОСОБА_6 , начальник відділу з питань комунальної власності, фінансового контролю, інвестиції та житлово-комунального господарства управління інфраструктурного розвитку, інвестицій та ЖКГ ОСОБА_7 , начальник відділу по роботі з персоналом ОСОБА_8 , головні спеціалісти відділів ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та інші отримували протягом 2023 року надмірно завищені заробітні плати, частину з яких у розмірі від 10 до 30 тисяч гривень з кожного працівника, вони повертали готівкою заступнику Ірпінського міського голови ОСОБА_12 , або іншим особам які за вказівкою міського голови ОСОБА_13 передавали загально зібрану суму особисто йому.

Крім того в ході досудового розслідування встановлено, що з метою реалізації вищевказаної протиправної схеми привласнення бюджетних коштів, за вказівкою ОСОБА_13 , невстановленими на даному етапі слідства особами, підроблено табелі обліку робочого часу за 2021-2024 роки та розроблено новий штатний розпис виконавчого комітету Ірпінської міської ради, в якому збільшено кількість працівників зі 105 до 138 штатних одиниць, що дало змогу отримати значно більший зарплатний фонд, при цьому фактична кількість наявних на робочих місцях працівників не збільшилась.

З метою встановлення обставин кримінального правопорушення, які можуть мати інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення, отримання доказів причетності посадових осіб виконавчого комітету Ірпінської міської ради будь яких інших осіб до скоєння вказаного кримінального правопорушення, отримання інших відомостей, які мають значення для досудового розслідування тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а також повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження, виникла необхідність у отриманні оригіналів бухгалтерських документів, щодо нарахування та виплати заробітної плати, кадрових документів, щодо обліку робочого часу, вільних зразків підписів та почерку певного кола посадових осіб виконавчого комітету Ірпінської міської ради, та інших документів, що мають значення для досудового розслідування

На даному етапі досудового розслідування існує необхідність у проведенні ряду судових експертиз, зокрема почеркознавчої та економічної. Метою проведення вказаних експертиз є встановлення та ідентифікація осіб, що підписували офіційні документи, спростування або підтвердження фактів підробки офіційних документів, спростування або підтвердження факту незаконного нарахування заробітних плат, встановлення та підтвердження суми матеріальної шкоди.

Для належного проведення вищевказаних експертиз до експертних установ необхідно надати оригінали досліджуваних документів та порівняльного матеріалу, що перебувають у володінні виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області.

19.04.2024 слідчим суддею Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_14 ухвалено рішення про надання дозволу в рамках зазначеного кримінального провадження на тимчасовий доступ до речей і документів з метою вилучення: копії колективного договору виконавчого комітету Ірпінської міської ради; оригіналів табелів обліку робочого часу за період з 01.01.2022 по 31.12.2023; оригіналів подань на преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради та заступників Ірпінського міського голови у період з 01.01.2022 по 31.12.2023; оригіналів розпорядчих документів (накази, розпорядження тощо), з підписом уповноважених осіб, про преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради, виданих у період з 01.01.2022 по 31.12.2023; вільних зразків підписів та почерку ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_5 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ; вільних та експериментальних зразків відтисків гербової печатки виконавчого комітету Ірпінської міської ради; копій посадових інструкцій, особових справ, наказів/розпоряджень про призначення Ірпінського міського голови ОСОБА_13 , його першого заступника ОСОБА_21 , заступників міського голови ОСОБА_12 та ОСОБА_22 , а також працівників - ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_5 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ; копії розпорядчого документу (наказу, розпорядження тощо) про розподіл обов'язків між міським головою, першим заступником та заступниками міського голови; викопіювання з усіх наявних журналів вхідної кореспонденції виконавчого комітету Ірпінської міської ради за 31.08.2021; оригіналу заяви ОСОБА_23 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки від 31.08.2021 з усіма додатками; копії Положення про відділ земельних ресурсів Ірпінської міської ради, чинного (-их) у період з 01.01.2023 по 31.12.2023, а також копії відповідного (-их) розпорядчого (-их) документу (-ів) про його (їх) затвердження; копії Положення про преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради з додатками (у разі їх наявності), чинного (-их) у період з 01.01.2023 по 31.12.2023, а також копію (-ї) відповідного (-их) розпорядчого (-их) документу (-ів) про його (їх) затвердження; копії штатного розпису (штатних розписів) виконавчого комітету Ірпінської міської ради, чинного (чинних) у період з 01.01.2022 по 31.12.2023, а також копій відповідного (відповідних) рішення (-нь) Ірпінської міської ради про його (їх) затвердження; копії відомостей нарахування заробітної плати (посадовий оклад, надбавки, доплати, премії, матеріальні допомоги (на оздоровлення під час відпустки і на вирішення соціально-побутових питань) по кожному працівнику (із зазначенням і?х прізвища, імені та по-батькові повністю) виконавчого комітету Ірпінської міської ради за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 помісячно; копії додатку №4 до об'єднаної звітності з ПДФО, ЄСВ та ВЗ, що були подані виконавчим комітетом Ірпінської міської ради за звітні періоди: I, ІІ, ІІІ та IV квартали 2023 та 2022 років з копіями квитанцій №2 про прийняття вказаних звітів контролюючим органом; копії положень, що затверджені рішенням ІМР від 23.11.2023 за №2814-36-VIII: Положення про відділ організації роботи та внутрішньої політики, Положення про відділ інформаційного забезпечення, Положення про відділ міжнародної співпраці, Положення про відділ по роботі з персоналом; копії протоколів засідань профільних постійних депутатських комісій про розгляд та погодження проектів додатків до рішення ІМР від 23.11.2023 за №2814-36-VIII; копії рішення Ірпінської міської ради № 537-7-VII від 08.04.2021 року «Про затвердження Положення про порядок організації доступу до публічної інформації, що знаходиться у володінні Ірпінської міської ради та її виконавчого комітету», копії Положення про порядок організації доступу до публічної інформації, що знаходиться у володінні Ірпінської міської ради та її виконавчого комітету; копії рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради № 54 від 25.05.2023 року, яким затверджена Інструкція з діловодства в Ірпінській міській раді, її виконавчому комітеті та структурних підрозділах; копії інструкції з діловодства в Ірпінській міській раді, її виконавчому комітеті та структурних підрозділах.

Вказана ухвала скерована до виконавчого комітету Ірпінської міської ради 02.05.2024 і цього ж дня зареєстрована за вх. 2972/01-20, однак її виконання представниками виконавчого комітету Ірпінської міської ради умисно всіляко затягувалось.

21.05.2024 на виконання ухвали слідчого судді Святошинського суду

м. Києва ОСОБА_14 ун. № 759/8109/24 здійснено тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні виконавчого комітету Ірпінської міської ради, однак представниками виконкому було надано не всі документи, що передбачені ухвалою, а також надано частину спотворених документів, що свідчить про їх умисне ухилення від виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів.

Зокрема, на виконання вищевказаної ухвали не було надано: оригінал заяви ОСОБА_23 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки від 31.08.2021 з усіма додатками; копії протоколів засідань профільних постійних депутатських комісій про розгляд та погодження проектів додатків до рішення ІМР від 23.11.2023 за №2814-36-VIII.

У спотвореному вигляді було надано всі оригінали подань про преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради, виданих у період з 01.01.2022 по 31.12.2022, а саме залиті невідомою рідиною темного кольору та з відрізаними лівими верхніми кутами кожного документу в місці де повинна бути резолюція керівника.

Крім цього, у вибірковому порядку замість табелів обліку робочого часу за 2023 та 2022 роки надано акт про втрату документів. Слід звернути увагу, що нібито втраченими є табелі обліку робочого часу щодо яких порушено питання про їх підробку.

Одночасно з цим, за аналогічним принципом не в повній мірі було виконано ухвалу слідчого судді про надання тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні Ірпінської міської ради від 18.04.2024 ун. № 759/8053/24, відповідно до якої не надано оригіналів додатків до рішення 14 сесії Ірпінської міської ради № 1550-14-VIII від 30.09.2021 «Про надання дозволу громадянам на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального садівництва, згідно додатку 1».

Відповідно до показань свідків у даному кримінальному провадженні вказаний додаток №1 до рішення 14 сесії Ірпінської міської ради № 1550-14-VIII від 30.09.2021 може містити недостовірні відомості та бути підробленим, однак під час виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів він нібито виявився втраченим, відповідно до ату про втрату документів № 2 від 31.05.2024.

Вищенаведене дає підстави стверджувати, що представниками виконавчого комітету Ірпінської міської ради умисно та свідомо затягувався час проведення тимчасового доступу, приховано та спотворено частину документів з метою недопущення їх дослідження під час досудового розслідування, що свідчить про не виконання ухвал слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів від 19.04.2024 ун. № 759/8109/24 та від 18.04.2024 ун.

№ 759/8053/24.

Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Таким чином, для повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а також для проведення судових почеркознавчої та економічної експертиз, в органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні обушку у приміщенні виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області (ЄДРПОУ 05408846), що за адресою: АДРЕСА_1 з метою відшукання та вилучення речей та документів.

В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання, посилаючись на обставини викладені в матеріалах клопотання.

Розглянувши дане клопотання, долучені до нього матеріали, слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність часткового задоволення зазначеного клопотання, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 233 КПК України «Проникнення до житла чи іншого володіння особи», слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов'язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.

Згідно з вимогами ч.1 ст. 234 КПК України встановлено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Дозвіл на обшук не може бути наданий слідчим суддею, якщо клопотання про обшук не відповідає встановленим у ч. 3 ст. 234 КПК України вимогам. Згідно із зазначеною нормою клопотання про обшук повинно містити, в тому числі, підстави для обшуку. Частиною п'ятою статті 234 КПК України визначено обставини, які підлягають обов'язковому доказуванню під час розгляду названого клопотання. Відповідно до п.6 ч.3ст.234 КПК України, клопотання про проведення обшуку повинно містити відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходяться. У відповідності до п.3 ч.5 ст.234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі, документи або особи знаходять у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи. Відповідно до ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Відшукувані речі і документи матимуть значення для досудового розслідування, а відомості, які у них містяться, в сукупності з іншими матеріалами слідства, будуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як докази під час судового розгляду і потребують подальшого дослідження при призначенні відповідних експертиз, допитах свідків та проведенні інших слідчих дій.

Пунктом 45 рішення Європейського суду з прав людини «Бук проти Німеччини» від 28.04.2005 року, (Buck v. Germany), заява № 41604/98, ECHR 2005-IV) встановлено, що держави можуть за необхідності вдаватися до проведення обшуку з метою отримання доказів на підтвердження факту вчинення певних правопорушень. При цьому, суду необхідно оцінювати, чи підстави, наведені на обґрунтування проведення обшуку житла та виїмки з нього, є належними та достатніми і чи принцип пропорційності дотриманий (див.: зазначене рішення у справі «Функе проти Франції», пункти 55-57; рішення від 25 лютого 1993 р. «Крем'є проти Франції», № 11471/85, пункти 38-40 тощо).

Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність часткового задоволення вказаного клопотання.

Керуючись ст. ст. 92, 94, 110, 234-235, 371, 372 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області майора поліції ОСОБА_4 про проведення обшуку у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024111050000987 від 02.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України - задовольнити частково.

Надати старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Київській області ОСОБА_4 , а також групі слідчих, уповноважених на здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024111050000987 від 02.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України, на проведення обшуку у приміщенні виконавчого комітенту Ірпінської міської ради, що за адресою: АДРЕСА_1 з метою відшукання та вилучення наступних речей та документів: оригіналів табелів обліку робочого часу за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень - 2022 року; квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень листопад, грудень - 2023 року; оригіналів меморіальних ордерів за травень та червень 2023 року; оригіналів головних книг за січень та квітень 2022 року; копій протоколів засідань профільних постійних депутатських комісій про розгляд та погодження проектів додатків до рішення ІМР від 23.11.2023 за №2814-36-VIII.

В іншій частині клопотання - відмовити.

Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук з підстав, зазначених у клопотанні слідчого, надає право проникнути до приміщення виконавчого комітенту Ірпінської міської ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, лише один раз протягом одного місяця з дня постановлення цієї ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1