Ухвала від 08.07.2024 по справі 753/12273/24

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/12273/24

провадження № 1-в/753/500/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2024 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , про вирішення долі речових доказів, в порядку ст.100 КПК України, у кримінальному провадженні №12024100020000750 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України,

ВСТАНОВИВ:

24.06.2024 року прокурор Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, про вирішення долі речових доказів, в порядку ст.100 КПК України, у кримінальному провадженні №12024100020000750 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України.

Так, СВ Дарницького УП ГУ НП у м. Києві здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12024100020000750 від 05.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України.

В подальшому, органом досудового розслідуванням 21.03.2024 року прийнято рішення про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.284 КПК України.

Разом з тим, рішення щодо вказаних речових доказів не прийнято та вони продовжують зберігатися в кімнаті зберігання речових доказів Дніпровського УП ГУ НП у м.Києві.

У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, а у подальшому продовжений.

Також, указом Президента України №64/2022 від 24.02.2024 «Про введення воєнного стану в Україні» доручено невідкладно забезпечити фінансування та вжиття в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

З метою забезпечення територіальної цілісності та незалежності України є необхідність у забезпеченні підтримки органів, що покликані забезпечувати територіальну цілісність, державний суверенітет, а також публічний порядок та безпеку громадян України, зокрема Національну поліції України, до структурного підрозділу якої входить Головне управління Національної поліції у місті Києві та у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, збройною агресією РФ та небезпекою для державної незалежності України, виникла необхідність у передачі речових доказів для потреб підрозділів, що беруть участь в обороні України.

Враховуючи викладене прокурор просить задовольнити дане клопотання.

В судове засідання прокурор не з'явився, проте його неявка не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи правову позицію Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду, яка знайшла своє відображення у постанові суду від 15.04.2024 у справі №554/2506/22, відповідно до якої коли кримінальне провадження закрите слідчим, клопотання подане в порядку ч. 9 ст. 100 КПК України про долю речових доказів вирішується судом, а не слідчим суддею, суд вважає за можливе розглянути дане клопотання прокурора.

Дослідивши матеріали клопотання, суд дійшов висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню із наступних підстав.

Судом встановлено, що СВ Дарницького УП ГУ НП у місті Києві проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 05.02.2024 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №12024100020000750 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України.

Постановою слідчого СВ Дарницького УП ГУ НП у місті Києві ОСОБА_4 від 08.03.2024 року: 120 патронів з маркуванням «270 81», «3 88», належать до боєприпасів нарізної вогнепальної зброї, є проміжними бойовими патронами калібру 5,45?39 мм, споряджені кулями «ПС, зі сталевим осердям, виготовлені промисловим способом та придатні до стрільб; 30 патронів з маркуванням «270 93», належать до боеприпасів нарізної вогнепальної зброї, є проміжними бойовими патронами калібру 5,45х39 мм, що споряджені кулями «П», з підвищеною пробивною здатністю. Патрони виготовлені промисловим способом та придатні до стрільби; 240 патронів з маркуванням «3 88», належать до боєприпасів нарізної вогнепальної зброї є проміжними бойовими патронами калібру 5,45х39 мм, споряджені трасуючими кулями «Т», патрони виготовлені промисловим способом та придатні до стрільби; автомат належить до бойової нарізної вогнепальної зброї - є автоматом системи Калашникова моделі «АК-74», N? НОМЕР_1 , калібру 5,45?39 мм, що виготовлений промисловим способом, у 1981 році СРСР, визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №12024100020000750, та передано на зберігання до камери схову Дарницького УП ГУ НП у м.Києві.

Відповідно до постанови слідчого СВ Дарницького РУ ГУ МВС України ОСОБА_4 від 08.03.2024 кримінальне провадження №12024100020000750 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України, закрито у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.

Відповідно до ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально-протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Питання щодо зберігання речових доказів і документів у кримінальному провадженні врегульоване статтею 100 КПК України.

Так, згідно з ч.9 ст.100 КПК України питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. Такі докази і документи повинні зберігатися до набрання рішенням законної сили. У разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із статтями 171-174 цього Кодексу. При цьому:

1) гроші, цінності та інше майно, які підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та/або зберегли на собі його сліди, конфіскуються, крім випадків, коли власник (законний володілець) не знав і не міг знати про їх незаконне використання. У такому разі зазначені гроші, цінності та інше майно повертаються власнику (законному володільцю);

2) гроші, цінності та інше майно, які призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення, конфіскуються;

3) майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується;

4) майно, яке не має ніякої цінності і не може бути використане, знищується, а у разі необхідності - передається до криміналістичних колекцій експертних установ або заінтересованим особам на їх прохання;

5) гроші, цінності та інше майно, що були предметом кримінального правопорушення або іншого суспільно небезпечного діяння, конфіскуються, крім тих, які повертаються власнику (законному володільцю), а якщо його не встановлено - переходять у власність держави в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;

6) гроші, цінності та інше майно, що одержані фізичною або юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від нього, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено, конфіскуються;

6-1) майно (грошові кошти або інше майно, а також доходи від них) засудженого за вчинення корупційного злочину, легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, його пов'язаної особи конфіскується, якщо в суді не підтверджено законність підстав набуття прав на таке майно.

24 лютого 2022 року РФ розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну по всій довжині спільного кордону, від Луганська до Чернігова, а також із території Білорусі й окупованого Криму.

У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Верховною Радою України (Закон України №2102-IX від 24.02.2022), в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває до теперішнього часу.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про оборону України" оборона України - система політичних, економічних, соціальних, воєнних, наукових, науково-технічних, інформаційних, правових, організаційних, інших заходів держави щодо підготовки до збройного захисту та її захист у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про Національну поліцію України" Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно з ст.2 даного Закону завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про оборону України" участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.

Відповідно до ст.13 цього Закону визначено, що міністерства, центральні та інші органи виконавчої влади у взаємодії з Міністерством оборони України у межах своїх повноважень організовують і забезпечують виконання законодавства у сфері оборони, сприяють Збройним Силам України у виконанні ними завдань, здійснюють їх належне забезпечення за напрямами діяльності.

Статтею 18 Закону України "Про оборону України" визначено, що територіальна оборона України організовується та здійснюється відповідно до Закону України "Про основи національного спротиву" з урахуванням особливостей, визначених законодавством про оборону, мобілізацію та правовий режим воєнного стану.

Згідно з визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про основи національного спротиву", національний спротив - це комплекс заходів, які організовуються та здійснюються з метою сприяння обороні України шляхом максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити збройну агресію проти України.

Відповідно до ст.12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Внаслідок воєнних дій знищується інфраструктура України, наносяться ракетні та бомбові удари по воєнних та цивільних об'єктах, відбулася окупація частин території України, зруйновано населенні пункти та гинуть люди, в тому числі цивільне населення. Оскільки діяльність у тому числі Національної поліції спрямована на подолання збройної агресії, вони потребують негайної допомоги.

З огляду на вищевикладене, з метою забезпечення територіальної цілісності та незалежності України, необхідності забезпечення підтримки органів, що покликані забезпечувати територіальну цілісність, державний суверенітет, а також публічний порядок та безпеку громадян України, зокрема Національну поліції України, до структурного підрозділу якої входить Головне управління Національної поліції у місті Києві, суд вважає за необхідне клопотання задовольнити та передати речові докази по кримінальному провадженню №12024100020000750 від 05.02.2024 на баланс Головного управління Національної поліції у місті Києві для використання їх за призначенням.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.100, 171-173 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , про вирішення долі речових доказів, в порядку ст.100 КПК України, у кримінальному провадженні №12024100020000750 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України - задовольнити.

Речові докази у кримінальному провадженні №12024100020000750 від 05.02.2024, а саме: 120 патронів з маркуванням «270 81», «3 88», належать до боєприпасів нарізної вогнепальної зброї, є проміжними бойовими патронами калібру 5,45?39 мм, споряджені кулями «ПС, зі сталевим осердям, виготовлені промисловим способом та придатні до стрільб; 30 патронів з маркуванням «270 93», належать до боєприпасів нарізної вогнепальної зброї, є проміжними бойовими патронами калібру 5,45х39 мм, що споряджені кулями «П», з підвищеною пробивною здатністю. Патрони виготовлені промисловим способом та придатні до стрільби; 240 патронів з маркуванням «3 88», належать до боєприпасів нарізної вогнепальної зброї є проміжними бойовими патронами калібру 5,45х39 мм, споряджені трасуючими кулями «Т», патрони виготовлені промисловим способом та придатні до стрільби; автомат належить до бойової нарізної вогнепальної зброї - є автоматом системи Калашникова моделі «АК-74», N? НОМЕР_1 , калібру 5,45?39 мм, що виготовлений промисловим способом, у 1981 році СРСР, передати на баланс Головного управління Національної поліції у місті Києві для їх використання за призначенням.

Виконання ухвали покласти на уповноважених осіб Дарницького УП ГУ НП у м. Києві у розпорядженні яких наразі перебувають вказані речові докази.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя