Справа № 708/788/24
Номер провадження № 3/708/416/24
24 липня 2024 р.
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Івахненко О.Г., в присутності прокурора Дмуховського Р.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань Департаменту стратегічних розслідувань в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_2 , особу з інвалідністю 2 групи загального захворювання безстроково, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 400/2024 від 08.07.2024 року, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до п/п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч вимогам ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, подавши її 05.04.2024 року, хоча граничним терміном подачі такої декларації законом визначено 31.03.2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненому порушенні визнала повністю та пояснила, що подала декларацію за 2023 рік тільки 05 квітня 2024 року після нагадування колег, пропустивши таким чином граничний термін її подачі. Вона вважає, що порушення допустила через велику завантаженість на роботі.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, який підтримав протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до таких висновків.
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 нього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 даного Закону Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 № 95-дс від 04.10.2021 року ОСОБА_1 призначено за результатами конкурсу з 04.10.2021 року на посаду головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_4 , залишено раніше присвоєний восьмий ранг державного службовця.
22.09.2023 року ОСОБА_1 була ознайомлена з посадовою інструкцією головного спеціаліста, про що свідчить її особистий підпис у ній, доказів протилежного суду не надано.
Так, п. 9.3 вказаної Інструкції передбачено обов'язок подачі особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічно до 01 квітня декларації за минулий рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.
Виходячи з цього, на виконання вище зазначених вимог законодавства, ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024 року.
Проте остання, будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону та п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік лише 05.04.2024 року об 11 годині 53 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердила факт несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2023 рік та відсутність у неї поважних причин.
Судячи з протоколу про адміністративне правопорушення № 400/2024 від 08.07.2024 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за несвоєчасне подання щорічної декларації посадовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та порушення у зв'язку з цим вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції".
А згідно з вимогами ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відтак, факт несвоєчасної подачі головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 відповідної декларації встановлений, де належних та допустимих доказів на підтвердження поважності несвоєчасного подання декларації останньою суду надано не було.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюються дія Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно 05.04.2024 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому посилання ОСОБА_1 про відсутність умислу щодо несвоєчасного подання такої декларації є безпідставним, оскільки адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП - є правопорушенням з формальним складом, для констатації наявності якого встановлення суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній так i в необережній формі вини, а зазначені нею обставини не звільняють її від обов'язку виконання вимог Закону України стосовно своєчасного подання щорічної декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Суд бере до уваги, що одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
Таким чином, враховуючи вище викладене, вбачаю в діях ОСОБА_1 ознаки порушення ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", а саме: без поважних причин несвоєчасне подання декларації посадовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, за що передбачено відповідальність по ч. 1 ст. 172-6КУпАП.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , є щире каяття, обставин, що обтяжують провину ОСОБА_1 , не вбачається.
Враховуючи викладені обставини, особу ОСОБА_1 , вважаю необхідним накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу саме в мінімальному його розмірі.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи загального захворювання безстроково, то вона звільнена від сплати на користь держави судового збору в сумі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3,45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284,285 КУпАП,
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу на користь держави(одержувач: ГУК у Черк.обл/тг м. Чигирин/21081100, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код одержувача: 37930566, рахунок: UA278999980313010106000023705) у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить вісімсот п'ятдесят гривень.
Судовий збір віднести на рахунок держави.
Роз'яснити, що:
- штраф має бути сплачений не пізніше, ніж через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про його призначення, а в разі її оскарження не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП);
- в разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про призначення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом;
- в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень;
- розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст. 308 КУпАП).
Штраф, призначений за скоєння адміністративного правопорушення, вноситься до установи банку України (ч. 3 ст. 307 КУпАП).
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Суддя О.Г. Івахненко