10 липня 2024 рокуСправа №: 695/1996/24
Номер провадження 3/695/1288/24
10 липня 2024 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Степченко М.Ю., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, яка надійшла з Золотоніського РВП ГУНП у Черкаській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н., проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.4 ст.121 КУпАП, -
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст.121 КУпАП. У протоколі серії ААД №101708 від 25.04.2024 р. зазначено, що ОСОБА_2 , 25.04.2024 р. об 11 год. 10 хв., в м. Золотоноша по вул. Шевченка, 16, керував автомобілем «ЗИЛ-130», д.н.з. НОМЕР_1 , який своєчасно не пройшов обов'язковий технічний контроль. Порушення вчинене повторно протягом року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначав, що саме того дня автомобіль був записаний на техогляд. Вказав, що він не знає, чому роботодавець не пройшов ТО, оскільки це від нього не залежить.
Суддя, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище і ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушником заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ. Однак дані матеріали оформлені неналежним чином, з порушеннями встановленого законом порядку.
Згідно з вимогами ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя враховує, що відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року ).
Органом Національної поліції дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч.4 ст.121 КУпАП.
Так, частиною 4 статті 121 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керування водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першою цієї статті, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
До протоколу як доказ додано копію постанови БАД №911944 від 24.12.2023 р., в якій зазначено, що 19.12.2023 р. ОСОБА_1 керував автомобілем «ЗИЛ-130», д.н.з. НОМЕР_1 без полісу, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.121 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення повторно протягом року, однак до матеріалів справи додано постанову, в якій зазначено, що ОСОБА_1 притягувався за ч.3 ст.121 КУпАП, але за керування транспортним засобом без полісу. Крім того суддя зазначає, що в постанові не визначена міра покарання.
Без усунення вказаних недоліків суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану адміністративну справу, в зазначений законодавством строк, а тому справа підлягає поверненню для дооформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 277 КУпАП, -
Справу про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП повернути до Золотоніського РВП ГУНП у Черкаській областідля належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.Ю. Степченко